Jak rozumiem obrona UPA dochodzi już do wytykania "czeskich błędów" (czyli przestawienia liter w tekście) i sugerowaniu jakoby UPA nie miała żadnych związków z OUN, pogromem we Lwowie 1941 i podobnymi pogromami ludności żydowskiej?
Dość to odważne, proszę jednak najpierw podpisać się imieniem i nazwiskiem, jeśli przedstawia Pan tak rewolucyjne tezy. Z pewnością zainteresują one wielu historyków - zarówno ze strony polskiej (jak dla mnie wiarygodnego Pana Motykę) jak i podążających Pana śladami ze strony ukraińskiej (Wiatrowycz).
Powyższy artykuł nie ma na celu roztrząsania detali (które są i tak prawdziwe ale stanowią element drugorzędny dla poruszanej kwestii) ale ma uczulić na ideologię D. Doncowa, która była katalizatorem dla takich wydarzeń jak opisane w tekście. Jeśli sądzi Pan, że było inaczej i że miały one inne podłoże redakcja kresy.pl z chęcią przyjmie Pana artykuł podpisany imieniem i nazwiskiem. Ukłony Autor
PS Polecam również ten ustęp ze wspomnień o pogromie autorstwa F. Friedmana i ewentualnie jemu zarzucać "mijanie się z prawdą":
"Do niemieckich zolnierzy dolaczyly sie mety spoleczne, szczegolnie sposrod nacjonalistow ukrainskich, oraz zorganizowana przez Niemcow napredce t.zw. ukrainska milicja (policja pomocnicza). Zaczelo sie od polowania na ulicach na mezczyzn zydowskich. Zydzi lwowscy, ogarnieci panicznym strachem, przewaznie nie wychodzili na ulice. Wiekszosc chowala sie w swych mieszkaniach, w rozmaitych kryjowkach, lub po . piwnicach i strychach. Ukrainska milicja i Niemcy, niezadowoleni ze zbyt skapego polowu na ulicach, poczeli przetrzasywac mieszkania zydowskie w poszukiwaniu ofiar. Zabierano mezczyzn, gdzieniegdzie jednak i cale rodziny, nie wylaczajac dzieci, pod pretekstem, ze maja oczyszczac wiezienia lwowskie z trupow. Kilka tysiecy Zydow zagnano w ten sposob, wsrod bicia, naigrywania sie i szyderstw gawiedzi do wiezien lwowskich na ulice Kazimierzowska (Brygidki), na ulice Lackiego, na ulice Zamarstynowska i na ulice Jachowicza. W "Brygidkach" zgromadzono kilkutysieczny tlum zlapanych Zydow na podworzu wieziennym i bito ich tam w niemilosierdny sposob. Sciany wiezienia dookola podworza byly az po pierwsze pietro oblane krwia torturowanych Zydow i oblepione kawalami mozgu. (Zeznania i osobiste przezycia niezyjacego juz adwokata lwowskiego, dra Izydora Eliasza Lana, zam. przy ulicy Bernsteina, 1)". http://www.mankurty.com/fridpl.html
Niestety nie znam ukraińskiego/rosyjskiego więc nawet nie jestem w stanie ocenić stopnia propagandy. Domyślam się , że film odbiega od rzeczywistości i to bardzo.
Panie Jerosalus, jeszcze raz, ale już ostatni proszę: niech Pan nie nazywa tu żadnej narodowości "zwierzętami", "szmatami", itd..., bo następną reakcją będzie ban.
W związku z dzisiejszymi wypowiedziami pana @Tutejszym będę kategorycznie żądał wprowadzenia prohibicji/zakazu sprzedaży trunków osobom w podeszłym wieku do 19! Nie żebym nie uważał alkoholu za coś dla ludzi, ale żeby jakiś alkoholik obrażał forumowiczów!? Panie @Tamtejszym, siedzisz pan w domu spokojnej starości, czy tam gdzieś i nadajesz obsesyjnie jakieś brednie. Wyjdź pan na dwór albo co, a nie imputuj tożsamości, agenturalności i czegoś tam jeszcze ludziom. Proszę, się również baczniej przyglądać produktom banderowskiej propagandy które linkuje pan jako rosyjskie fake.
Panie Tutejszym jestem panu winien przeprosiny za niezrozumienie panskich niektorych wypowiedzi,czasami czlowiek dziala pod wplywem emocji tak jak ja,ale moj ojciec tez mi opowiadal co slyszal od mojego dziadka na temat tej swoloczy ukrainskiej.i boli mnie mlodego czlowieka utrata tego co tam nasi przodkowie wybudowali,utrata utrata ale sposob w jaki potraktowali nas sasiadow jest haniebna i taki pozostanie na zawsze.boli tez ze stalismy sie narodem mieczakow,ktory ze wszystkim sie zgadza.
No nareszcie, ujawnił się pan Janusz S.
Pan Bóg jest w trzech osobach, a wariat Janusz S. tylko w dwóch?. Aktualnie Hawranek i LACHZDZIKICHPOL, a może coś jeszcze? Czyżbyś szykował się Pan do awaryjnej przesiadki nicków. Witam, opanuj się Pan trochę.
Panie Tagore, do prowokacji dojdzie prędzej czy później i będzie to starannie dobrany moment. Może to być napaść, ale i zniszczenie świątyni, budynku instytucji kulturalnej itp... Narzędziem mogą być jakieś grupki fanatyków po obu stronach, ale ręka która steruje będzie pochodzić z kraju miłującego pokój. Prowokacje (malutkie jak na razie) już mają miejsce. Na ukraińskich portalach pojawiają się wpisy ostrzegające przed powrotem "polskich panów" na szczęście nie znajduje to odzewu. Na Białorusi straszy się konfrontacja zbrojną, czasem mówi się o możliwym ataku ze strony Polski i chęci zajęcia terenów do dawnych granic II RP. W Polsce jest jak na razie ciszej, chociaż zewnętrznie inspirowane wpisy są widoczne.
Celność to kwestia egzemplarza i jakości wykonania , ponad 14 mm pocisk w wersji ppanc
na 200 może spokojnie przebić ponad 30 mm tak ,że wymienione powyżej blaszaki raczej są
podatne na perswazję.
Obawy były w formie pytania, nie zauważył Pan? Nie czuję się zagrożony ponieważ wiem, że większość ludzi w Polsce nie reaguje alergiczne na słowo "Ukrainiec", a wysoka temperatura rozmów w sieci na razie nie przenosi się na rzeczywistość. Bać bym się zaczął gdyby u władzy byli tacy ludzie jak Jaroslaus, czy Votum_separatum. Żyje mi się w Polsce podobnie jak innym obywatelom, pracuję na swój kawałek chleba, czasem (coraz bardziej i częściej) irytuje mnie niekompetencja, buta i arogancja władzy wszystkich szczebli. Wbrew pozorom kwestie narodowości nie zaprzątają mi głowy w jakimś wielkim stopniu. W żadnym wpisie nie gloryfikuję integralnego nacjonalizmu, bo tak się składa, że nie przystoi on chrześcijaninowi. Nie mam pojęcia czym kierowały się osoby mordujące sąsiadów. Gdzieś na tej naszej pogranicznej ziemi ktoś wypuścił demony, nie tylko na Zachodniej Ukrainie, bo i w Zachodniej Białorusi działy się bardzo złe rzeczy (tu na pewno demony uwolniła bolszewia). Na Lubelszczyźnie też polała się bratnia krew. Czytał Pan może opracowanie (polskiej autorki) o Ukraińcach w powiecie Biała Podlaska? Tam się jakoś udało uniknąć eskalacji konfliktu. Cały czas były kontakty, pomimo że ofiary padały po obu stronach. Dlaczego tam nie rozpoczął się krwawy festiwal? Dużo pytań na które do końca odpowiedzi nie poznamy. Ja ich szukam czytając opracowania różnych historyków. Obawiam się, że możliwość rozwinięcia dyskusji wychodzi poza ramy komentarzy pod artykułami. Na zakończenie dodam jeszcze, że chętniej określam się jako Rusin, ale tutaj użycie takiego określenia byłoby problematyczne. Zauważyłem że piszący tutaj przeciwstawiają Rusinów Ukraińcom. Dla mnie to grupa narodu ukraińskiego, podobnie jak Łemkowie, Bojkowie, Huculi, czy Kaszubi, Górale w Polsce. To też dłuższy temat, a nie chcę zanudzać.
Pan wybaczy, ale nie mam siły oglądać to SF jeszcze raz. Mimo ciekawych epizodów archiwalnych. Dostałem DVD stosunkowo wcześnie po promocji. Mam wrażenie że było to w początkowej części filmu. Taka scena: otwarta fabryczna skrzynka (samochód, furmanka?) i ułożone noże, prosto z produkcji. Być może były to noże do skórowania zwierząt, nie były za długie. Ojciec zdjął swojego brata wiszącego w futrynie drzwi. Był nagi, miał wycięte lampasy na nogach, był zmasakrowany, widać strasznie cierpiał. Prawdopodobnie skórę na boku nóg miał ściąganą takim nożem. Straszna śmierć, potraktowano go chyba indywidualnie. Ojciec tylko raz , na spokojnie, opowiedział mi o tym zdarzeniu.
@tagore - jak rozumiem pytanie to stawia Pan użytkownikowi @kindzal? W tekście nie zawarłem takiego zdania ponieważ nie taki jest jego temat. Pzdr Autor tekstu
Jeszcze do Autora. "Nie wolno zapominać, iż bojówkarze UPA mordowali również swoich współbraci, a wcześniej "rozprawili się" z Żydami żyjącymi na "Hałyczynie" " Wie Pan, kiedy powstała UPA?
Jak słusznie Pan kindzal zauważył, pogromów lwowskich dokonały szumowiny ukraińskie i polskie za poduszczeniem i z udziałem Niemców. Batalion "Nachtigall" w pogromach udziału nie brał, niektórzy autorzy (np. Motyka) snują domniemania na temat udziału pojedynczych żołnierzy batalionu w pogromie, ale dowodów na to nie przedstawiają. Udział "Nachtigalla" w pogromie to sowiecka fałszywka, wyprodukowana na potrzeby procesu Theodora Oberländera w 1960 roku. Jak również udział batalionu w zamordowaniu polskich profesorów. Dawno zdemaskowane. Pytania do Autora: kto to był "Petrula" i czy mógłby Pan rozwinąć używany w tekście skrót "UON"?
BTRy tak, BWP już trochę mniej. Aczkolwiek i tak aby unieruchomić BTRa za pomocą rusznicy ppanc. PTRD z odległości większej niż 50m potrzeba sporo szczęścia(celnością to to nie grzeszy)
Gdyby Polska była państwem poważnym, to dopóki nie byłoby bezpośredniego zagrożenia z jednej bądź z drugiej strony nie pchała by się w ten konflikt. Zarówno wspomaganie Ukraińców jest błędem, choćby ze względu na wyznawaną przez władze majdanowe ideologię, jak i rozbiór Ukrainy, ponieważ o ile na wschodzie Ukrainy większość to Rosjanie i Ukraińcy z Rosją sympatyzujący, to zachód jest kolebką banderyzmu, a Polacy nie mają tam żadnego znaczenia, zajęcie tych ziem oznaczałoby ciągłe problemy ze Swobodą, Prawym Sektorem i innymi banderowskimi organizacjami, zwłaszcza że Ukraińców jest tam zbyt wiele aby poradzić sobie z problemem banderowskim poprzez kolejną Akcję Wisła
LACHZDZIKICHPOL: Januszu S. Hawranek i kilkanaście innych nicków. Jesteś WARIATEM, znowu Ciebie ponosi, daj sobie spokój. Wiem że jesteś na Forum "nowy", piszesz to z każdym Twoim nowym nickiem, odpuść sobie, pomilcz. Poudawaj że się konspirujesz. Znowu te "Sienkiewiczowskie" ksywki.
Petycja Lwowskiego samorządu o ponowne uczczenie przywódców UPA jest świadomą prowokacją
mającą na celu zablokowanie jakiejkolwiek współpracy z Polską i Polakami ma działać zarówno na użytek wewnętrzny jak i w Polsce niestety obawiam się ,że dla pełnej skuteczności niezbędna jest jakaś
prowokacja wymierzona w Ukraińców w Polsce zapewne o umiarkowanych poglądach rękoma
nieznanych sprawców. Niejasne okoliczności śmierci i znalezienia zwłok Roberta Kuwałka w Lwowie
sugerują możliwość dojścia do podobnych wydarzeń w również w Polsce i to nie rękoma Polaków.
Jest pewne niedomówienie w Pana tekście ,czy mógłby Pan uzupełnić swoją wypowiedź
o podanie przyczyny dla ,której wrogie wobec siebie " męty ukraińskie i polskie"tak łatwo
dały się Niemcom zachęcić do działania wymierzonego w żydów.
Wycofują się prawdopodobnie celem uchronienia ludności cywilnej. Separatyści nie są głupi, wiedzą że banderowcy mając wsparcie zachodu(w tym Polski niestety...) ludnością cywilną w mniejszych miastach i wioskach się nie będą przejmować, bo w razie czego i tak wszystko można zrzucić na Putina, zaś w miastach tak dużych jak Donieck i Ługańsk to już nie przejdzie.
Drogi P. PaKoz: rozumiem sytuację. Wobec tego proponuję aby beznamiętnie informować w publikacjach o istnieniu różnych danych i cytować te dane wraz ze źródłami. Dziekuję za komentarz i pozdrawiam.
Szanowna Pani!
"Wbew twierdzeniu autora, ilość zamordowanych Polaków była znacznie wyższa. Rzezie miały miejsce w wołyńskiem, tarnopolskiem i stanisławowskiem. Dr. Wiktor Poliszczuk ocenia ilość polskich ofiar na ok. 400 000 ("Gorzka Prawda", str. 279)" - jako, że temperatura dyskusji na w/w tematy jest bardzo gorąca pozwoliłem sobie podać dane za IPN. Domyśla się Pani dlaczego.
Ukłony
Autor tekstu
@Kindzal - właśnie po to powstał ten tekst - ku przestrodze, żeby nie wpadać w spiralę nienawiści ale pamiętać o zbrodniach i wyciągać lekcje z historii. Pzdr Autor artykułu
Rzezie miały miejsce w wołyńskiem, tarnopolskiem, stanisławowskiem i lubelskiem. Dr. Wiktor Poliszczuk ocenia ilość polskich ofiar na ok. 400 000 ("Gorzka Prawda", str. 279).
"Sylwia" - wypierasz się ruskiej agenturalności jak żaba błota. Masz już normalną klawiaturę, dobrą konsultację. Po ką cholerę rusku pod Polaka się podszywasz. Chyba że tak ci kazali, ale to głupie. No i zmień ten awatar, prostytuujesz nasze barwy narodowe. A tak w ogóle to wyrabiasz się, oby tak dalej. A po polskie obywatelstwo to idź gdzie indziej, na naszym Forum go nie dostaniesz. vanderBrook nie dał rady, to "Sylwia" próbuje?
Ja - duch odwiecznego żywiołu, który uratował ciebie przed tatarskim potopem i postawił na granicy dwóch światów aby tworzyć nowe życie:
1. Zdobędziesz państwo ukraińskie albo zginiesz w walce o nie.
2. Nie pozwolisz nikomu plamić chwały ani czci twojego narodu.
3. Pamiętaj o wielkich dniach naszych walk wyzwoleńczych.
4. Bądz dumny z tego, że jesteś spadkobiercą walk o chwałę włodzimierzowego trójzęba.
5. Pomścisz śmierć wielkich rycerzy.
6. O sprawie nie mów z tym, z kim można, lecz z tym, z kim trzeba.
7. Nie zawahasz się wykonać największego przestępstwa, jeśli tego będzie wymagać dobro sprawy.
8. Nienawiścią i podstępem będziesz przyjmować wroga twej nacji.
9. Ani prośby, ani groźby, ani tortury, ani śmierć nie przymuszą cię do wyjawienia tajemnicy.
10. Będziesz dążyć do poszerzenia siły, chwały, bogactwa i przestrzeni państwa ukraińskiego.
Tego nie należy negować i trzeba się z tym rozliczyć. Jednakże uliczne pogromy Żydow, straż nad pojmanymi i pomoc w ich masowym rozstrzeliwaniu to były czyny Ukrainców i Niemców, według powiedzeń zachodnio-ukraińskich 'Moskali, Żydy, Lachy na giljaku', Lach, Żyd i sobaka wse wira odnaka' oraz 'Moskale Żydy Lachi na nożi', znowu obecnie wywrzaskiwanych przez Ukraińców podczas licznych faszystowskich wieców i pochodów w zach. Ukrainie. Wbew twierdzeniu autora, ilość zamordowanych Polaków była znacznie wyższa. Rzezie miały miejsce w wołyńskiem, tarnopolskiem i stanisławowskiem. Dr. Wiktor Poliszczuk ocenia ilość polskich ofiar na ok. 400 000 ("Gorzka Prawda", str. 279). Na Ukrainie zachodniej młodzież jest wychowywana w duchu faszyzmu i uwielbienia dla UPA, SS, Bandery i innych potworów. Jest odpowiednik Hitlerjugend i Bund Deutscher Maedel. Są w cywilu bo na mundurki ich jeszcze nie stać. Ukraina to biedny kraj. Czy rząd polski pomoże im się umundurować? Przecież już pomagają faszystom walczyć z powstańcami, posyłając faszystom sprzęt i jurgieltników.
Użytkowniku Podlaszuk - napisał Użytkownik: "...dlaczego mam wyjeżdżać skoro urodziłem się w granicach RP, podobnie jak moi przodkowie?" Czytając wpis odniosłem wrażenie, że czuje się Użytkownik zagrożony, mniemam jednak, że dobrze żyje się Użytkownikowi w Polsce (skoro nie chce wyjeżdżać). Życzę więc Użytkownikowi i sobie, abyśmy dalej w spokoju mieszkali w granicach RP, a te jeszcze przez wiele pokoleń nie uległy zmianie.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Co do tezy, że: "To, kto rozpoczął rozlew krwi na dzień dzisiejszy jest kwestią otwartą." To nie bardzo rozumiem, o co Użytkownikowi chodziło? Znaczy Polacy mordowali się sami, albo mordowali bezbronnych Ukraińców? Dla mnie to hasło to nic więcej jak banderowskie brednie i brudna propaganda (oczywiście mogę się mylić). Zarówno liczba ofiar po stronie polskiej jak i duża liczba Ukraińców żyjących obecnie w granicach RP raczej nie świadczy o tym aby Polacy umiłowali sobie zabijanie Ukraińców. Odznaczenie (przeciw któremu podnoszone są protesty - tu odnośnie pana "Burego") a specjalna ustawa wynosząca kogoś na Bohatera Narodowego to dwie różne jakościowo sprawy Użytkowniku. Nie da się przeprowadzić masowych mordów bez wcześniejszego planowego kultu zbrodniarzy lub odpowiedniej indoktrynacji ideologicznej.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Cieszę się, że obnosi się Użytkownik ze swoim Polskim obywatelstwem jak i odwiecznym zamieszkiwaniem tych ziem przez przodków. Niestety z przykrością muszę stwierdzić, że niektórzy banderowcy mordujący Polaków uniknęli sprawiedliwej kary powołując się właśnie na swoje Polskie obywatelstwo - dzięki czemu zostali przez pana Andersa uratowani. Nie ulega wątpliwości, że mieli do tego prawo. Choć mordowali swoich współobywateli Polaków i działali na szkodę II RP - to jednak w swej przebiegłości wykorzystali polskie obywatelstwo dla ratowania życia. Dlatego "wycieranie mordy" obywatelstwem nie robi na mnie wrażenia . Obywatelstwo bowiem to nie tylko przywileje, ale i obowiązki. Oczywiście zakładam, że jest Użytkownik prawdziwym Polskim patriotą i tak samo jak razi Użytkownika odznaczanie "rodzimych" zbójców potępia również Użytkownik oficjalne odznaczanie takich bandytów jak Bandera czy Szuchewycz - wszak czuje się też Użytkownik Ukraińcem (gdzieś o tym wspominał) i myślę, że o Ukrainę troszczy się Użytkownik tak bardzo jak o Polskę.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
I ta wisienka: "Podobnie jak Pan jestem negatywnie nastawiony do przemocy i potępiam przelew niewinnej krwi..." - pozostaje jedynie żywić nadzieję, że słowa te są prawdziwe. Proszę jednak pamiętać, że brak potępienia mordów i gloryfikacja zbrodniarzy nie przybliżają pokoju, a przygotowują podatny grunt dla nienawiści. Mam też nadzieję, że nie jest to jedynie przelew "moralności Kalego" gdzie tą "niewinną krwią" jest jedynie ta Ukraińska.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Chętnie się też dowiem czym kierowali się Ukraińscy nacjonaliści mordujący bezlitośnie polską ludność cywilną – myślę, że posiada Użytkownik również wiedzę i na ten temat. Bo chyba nie przyswaja jedynie informacji o polskich zbrodniach.
Nie wiem, jakie szkoły Waszmość kończył (czyżby z litewskim językiem nauczania?), ale nie wydaje mi się, żeby nauczono tam Pana pisać do rzeczy, a już z pewnością nie do ludzi . Zna Pan ten wiersz Słowackiego ze słowami "...aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa..."? Nie wiem, która z tych rzeczy szwankuje... ja w każdym razie własnych domysłów komentował nie będę.
Straszne zdjecia pogromu we Lwowie. Co mnie jednak bardziej przeraza, to fakt, ze pogromu tego dokonali polscy i ukrainscy nacjonalisci do spolki. Wieczna hanba im na wieki:
Według meldunku sytuacyjnego ZWZ:
Po wyjściu bolszewików pogromu Żydów nie było. Prześladowanie zaczęło się niezwłocznie po wejściu Niemców. Namówione przez nich i podszczute męty ukraińskie i polskie spędziły Żydów do więzienia, celem umycia zwłok pomordowanych przez bolszewików.(…) Spędzonych przeganiano przez szpaler ludzi z pałkami lub kamieniami w rękach. Zanim Żydzi dotarli do trupów, byli już dotkliwie pobici.
Masakra.
Pytanie czy to poprostu niekompetencja ukrainskich dowodcow, czy namiary stacjonowania tej jednostki poprostu "swoj" sprzedal bojcom DRL...???
A synek morde ma obita bo sie przwrocil?
Ale najlepsze jest "slowo oficera" W '39 i '44 naszym zolnierzom i oficerom bolszewicy tez dawali slowo oficera, a jak sie to skonczylo to wszyscy wiemy.
Pani Sylwio, z jednym muszę się z Panią zgodzić. Na pewno nie Ukraińcy i nie Polacy (podobnie jak i Białorusini) nie będą mogli podjąć swych decyzji samodzielnie. To pewnie rozstrzygnie się gdzie indziej:(
Nie zgodzę się z Panią gdy mówi Pani o tym, że rozmowa to "upust frustracji lub godziwa rozrywka", dla mnie to naprawdę dyskusja z osobami o innych poglądach.
P Grzegorz10: Na Ukrainie zachodniej młodzież jest wychowywana w duchu faszyzmu i uwielbienia dla UPA, SS, Bandery i innych potworow. Jest odpowiednik Hitlerjugend i Bund Deutcher Maedel. Są w cywilu bo na mundurki ich jeszcze nie stać. Ukraina to biedny kraj. Czy rząd polski pomoże im się umundurować? Przecież już pomaga faszystom walczyc z powstańcami, posylając faszystom sprzęt i jurgieltników.
Szanowny Panie, dlaczego mam wyjeżdżać skoro urodziłem się w granicach RP, podobnie jak moi przodkowie? Napisałem tylko, że obawiałbym się nacjonalistów, którzy nie mieli zahamowań przed mordowaniem ludzi, którzy byli prawosławnymi, grekokatolikami.
Pisze Pan, że Wołyniak działał pod wpływem emocji. Możliwe, ale te emocje były skierowane również wobec podwładnych, a to już jest chore (są wspomnienia podkomendnych). To, kto rozpoczął rozlew krwi na dzień dzisiejszy jest kwestią otwartą. Podobnie jak Pan jestem negatywnie nastawiony do przemocy i potępiam przelew niewinnej krwi, Wołyniak nie dostał oficjalnych odznaczeń ale Bury (Romuald Reiss) już tak.
Polacy nie piłowali księzy i kobiet żywcem, nie zakopywali w ziemi lub wrzucali do studni żywcem, nie wyrywali żył, nie rąbali dzieci, nie podrzucali niemowląt na widłach, nie wbijali dzieci na sztachety. Nawet Niemcy w swych masowych mordach nie dopuszczali się takich okrucieństw jak zachodni Ukraińcy. Ich okrucieństwo jest demoniczne. A to, że jest nieuleczalne pokazali 2 maja 2014 r. w Odessie. Zabijanie zabijaniu nie równe.
Jak rozumiem obrona UPA dochodzi już do wytykania "czeskich błędów" (czyli przestawienia liter w tekście) i sugerowaniu jakoby UPA nie miała żadnych związków z OUN, pogromem we Lwowie 1941 i podobnymi pogromami ludności żydowskiej?
Dość to odważne, proszę jednak najpierw podpisać się imieniem i nazwiskiem, jeśli przedstawia Pan tak rewolucyjne tezy. Z pewnością zainteresują one wielu historyków - zarówno ze strony polskiej (jak dla mnie wiarygodnego Pana Motykę) jak i podążających Pana śladami ze strony ukraińskiej (Wiatrowycz).
Powyższy artykuł nie ma na celu roztrząsania detali (które są i tak prawdziwe ale stanowią element drugorzędny dla poruszanej kwestii) ale ma uczulić na ideologię D. Doncowa, która była katalizatorem dla takich wydarzeń jak opisane w tekście. Jeśli sądzi Pan, że było inaczej i że miały one inne podłoże redakcja kresy.pl z chęcią przyjmie Pana artykuł podpisany imieniem i nazwiskiem. Ukłony Autor
PS Polecam również ten ustęp ze wspomnień o pogromie autorstwa F. Friedmana i ewentualnie jemu zarzucać "mijanie się z prawdą":
"Do niemieckich zolnierzy dolaczyly sie mety spoleczne, szczegolnie sposrod nacjonalistow ukrainskich, oraz zorganizowana przez Niemcow napredce t.zw. ukrainska milicja (policja pomocnicza). Zaczelo sie od polowania na ulicach na mezczyzn zydowskich. Zydzi lwowscy, ogarnieci panicznym strachem, przewaznie nie wychodzili na ulice. Wiekszosc chowala sie w swych mieszkaniach, w rozmaitych kryjowkach, lub po . piwnicach i strychach. Ukrainska milicja i Niemcy, niezadowoleni ze zbyt skapego polowu na ulicach, poczeli przetrzasywac mieszkania zydowskie w poszukiwaniu ofiar. Zabierano mezczyzn, gdzieniegdzie jednak i cale rodziny, nie wylaczajac dzieci, pod pretekstem, ze maja oczyszczac wiezienia lwowskie z trupow. Kilka tysiecy Zydow zagnano w ten sposob, wsrod bicia, naigrywania sie i szyderstw gawiedzi do wiezien lwowskich na ulice Kazimierzowska (Brygidki), na ulice Lackiego, na ulice Zamarstynowska i na ulice Jachowicza. W "Brygidkach" zgromadzono kilkutysieczny tlum zlapanych Zydow na podworzu wieziennym i bito ich tam w niemilosierdny sposob. Sciany wiezienia dookola podworza byly az po pierwsze pietro oblane krwia torturowanych Zydow i oblepione kawalami mozgu. (Zeznania i osobiste przezycia niezyjacego juz adwokata lwowskiego, dra Izydora Eliasza Lana, zam. przy ulicy Bernsteina, 1)". http://www.mankurty.com/fridpl.html
Niestety nie znam ukraińskiego/rosyjskiego więc nawet nie jestem w stanie ocenić stopnia propagandy. Domyślam się , że film odbiega od rzeczywistości i to bardzo.
Panie Jerosalus, jeszcze raz, ale już ostatni proszę: niech Pan nie nazywa tu żadnej narodowości "zwierzętami", "szmatami", itd..., bo następną reakcją będzie ban.
W związku z dzisiejszymi wypowiedziami pana @Tutejszym będę kategorycznie żądał wprowadzenia prohibicji/zakazu sprzedaży trunków osobom w podeszłym wieku do 19! Nie żebym nie uważał alkoholu za coś dla ludzi, ale żeby jakiś alkoholik obrażał forumowiczów!? Panie @Tamtejszym, siedzisz pan w domu spokojnej starości, czy tam gdzieś i nadajesz obsesyjnie jakieś brednie. Wyjdź pan na dwór albo co, a nie imputuj tożsamości, agenturalności i czegoś tam jeszcze ludziom. Proszę, się również baczniej przyglądać produktom banderowskiej propagandy które linkuje pan jako rosyjskie fake.
Panie Tutejszym jestem panu winien przeprosiny za niezrozumienie panskich niektorych wypowiedzi,czasami czlowiek dziala pod wplywem emocji tak jak ja,ale moj ojciec tez mi opowiadal co slyszal od mojego dziadka na temat tej swoloczy ukrainskiej.i boli mnie mlodego czlowieka utrata tego co tam nasi przodkowie wybudowali,utrata utrata ale sposob w jaki potraktowali nas sasiadow jest haniebna i taki pozostanie na zawsze.boli tez ze stalismy sie narodem mieczakow,ktory ze wszystkim sie zgadza.
No nareszcie, ujawnił się pan Janusz S.
Pan Bóg jest w trzech osobach, a wariat Janusz S. tylko w dwóch?. Aktualnie Hawranek i LACHZDZIKICHPOL, a może coś jeszcze? Czyżbyś szykował się Pan do awaryjnej przesiadki nicków. Witam, opanuj się Pan trochę.
Panie Tagore, do prowokacji dojdzie prędzej czy później i będzie to starannie dobrany moment. Może to być napaść, ale i zniszczenie świątyni, budynku instytucji kulturalnej itp... Narzędziem mogą być jakieś grupki fanatyków po obu stronach, ale ręka która steruje będzie pochodzić z kraju miłującego pokój. Prowokacje (malutkie jak na razie) już mają miejsce. Na ukraińskich portalach pojawiają się wpisy ostrzegające przed powrotem "polskich panów" na szczęście nie znajduje to odzewu. Na Białorusi straszy się konfrontacja zbrojną, czasem mówi się o możliwym ataku ze strony Polski i chęci zajęcia terenów do dawnych granic II RP. W Polsce jest jak na razie ciszej, chociaż zewnętrznie inspirowane wpisy są widoczne.
Celność to kwestia egzemplarza i jakości wykonania , ponad 14 mm pocisk w wersji ppanc
na 200 może spokojnie przebić ponad 30 mm tak ,że wymienione powyżej blaszaki raczej są
podatne na perswazję.
tagore
Obawy były w formie pytania, nie zauważył Pan? Nie czuję się zagrożony ponieważ wiem, że większość ludzi w Polsce nie reaguje alergiczne na słowo "Ukrainiec", a wysoka temperatura rozmów w sieci na razie nie przenosi się na rzeczywistość. Bać bym się zaczął gdyby u władzy byli tacy ludzie jak Jaroslaus, czy Votum_separatum. Żyje mi się w Polsce podobnie jak innym obywatelom, pracuję na swój kawałek chleba, czasem (coraz bardziej i częściej) irytuje mnie niekompetencja, buta i arogancja władzy wszystkich szczebli. Wbrew pozorom kwestie narodowości nie zaprzątają mi głowy w jakimś wielkim stopniu. W żadnym wpisie nie gloryfikuję integralnego nacjonalizmu, bo tak się składa, że nie przystoi on chrześcijaninowi. Nie mam pojęcia czym kierowały się osoby mordujące sąsiadów. Gdzieś na tej naszej pogranicznej ziemi ktoś wypuścił demony, nie tylko na Zachodniej Ukrainie, bo i w Zachodniej Białorusi działy się bardzo złe rzeczy (tu na pewno demony uwolniła bolszewia). Na Lubelszczyźnie też polała się bratnia krew. Czytał Pan może opracowanie (polskiej autorki) o Ukraińcach w powiecie Biała Podlaska? Tam się jakoś udało uniknąć eskalacji konfliktu. Cały czas były kontakty, pomimo że ofiary padały po obu stronach. Dlaczego tam nie rozpoczął się krwawy festiwal? Dużo pytań na które do końca odpowiedzi nie poznamy. Ja ich szukam czytając opracowania różnych historyków. Obawiam się, że możliwość rozwinięcia dyskusji wychodzi poza ramy komentarzy pod artykułami. Na zakończenie dodam jeszcze, że chętniej określam się jako Rusin, ale tutaj użycie takiego określenia byłoby problematyczne. Zauważyłem że piszący tutaj przeciwstawiają Rusinów Ukraińcom. Dla mnie to grupa narodu ukraińskiego, podobnie jak Łemkowie, Bojkowie, Huculi, czy Kaszubi, Górale w Polsce. To też dłuższy temat, a nie chcę zanudzać.
Tutejszym: 12.07.2014 13:07). Kiedy był eś człeczku ostatnio na wizycie u swojego psychiatry . I nadal ci powtarzam nie pij od samego rana.
Pan wybaczy, ale nie mam siły oglądać to SF jeszcze raz. Mimo ciekawych epizodów archiwalnych. Dostałem DVD stosunkowo wcześnie po promocji. Mam wrażenie że było to w początkowej części filmu. Taka scena: otwarta fabryczna skrzynka (samochód, furmanka?) i ułożone noże, prosto z produkcji. Być może były to noże do skórowania zwierząt, nie były za długie. Ojciec zdjął swojego brata wiszącego w futrynie drzwi. Był nagi, miał wycięte lampasy na nogach, był zmasakrowany, widać strasznie cierpiał. Prawdopodobnie skórę na boku nóg miał ściąganą takim nożem. Straszna śmierć, potraktowano go chyba indywidualnie. Ojciec tylko raz , na spokojnie, opowiedział mi o tym zdarzeniu.
@tagore - jak rozumiem pytanie to stawia Pan użytkownikowi @kindzal? W tekście nie zawarłem takiego zdania ponieważ nie taki jest jego temat. Pzdr Autor tekstu
Jeszcze do Autora. "Nie wolno zapominać, iż bojówkarze UPA mordowali również swoich współbraci, a wcześniej "rozprawili się" z Żydami żyjącymi na "Hałyczynie" " Wie Pan, kiedy powstała UPA?
Jak słusznie Pan kindzal zauważył, pogromów lwowskich dokonały szumowiny ukraińskie i polskie za poduszczeniem i z udziałem Niemców. Batalion "Nachtigall" w pogromach udziału nie brał, niektórzy autorzy (np. Motyka) snują domniemania na temat udziału pojedynczych żołnierzy batalionu w pogromie, ale dowodów na to nie przedstawiają. Udział "Nachtigalla" w pogromie to sowiecka fałszywka, wyprodukowana na potrzeby procesu Theodora Oberländera w 1960 roku. Jak również udział batalionu w zamordowaniu polskich profesorów. Dawno zdemaskowane. Pytania do Autora: kto to był "Petrula" i czy mógłby Pan rozwinąć używany w tekście skrót "UON"?
BTRy tak, BWP już trochę mniej. Aczkolwiek i tak aby unieruchomić BTRa za pomocą rusznicy ppanc. PTRD z odległości większej niż 50m potrzeba sporo szczęścia(celnością to to nie grzeszy)
Gdyby Polska była państwem poważnym, to dopóki nie byłoby bezpośredniego zagrożenia z jednej bądź z drugiej strony nie pchała by się w ten konflikt. Zarówno wspomaganie Ukraińców jest błędem, choćby ze względu na wyznawaną przez władze majdanowe ideologię, jak i rozbiór Ukrainy, ponieważ o ile na wschodzie Ukrainy większość to Rosjanie i Ukraińcy z Rosją sympatyzujący, to zachód jest kolebką banderyzmu, a Polacy nie mają tam żadnego znaczenia, zajęcie tych ziem oznaczałoby ciągłe problemy ze Swobodą, Prawym Sektorem i innymi banderowskimi organizacjami, zwłaszcza że Ukraińców jest tam zbyt wiele aby poradzić sobie z problemem banderowskim poprzez kolejną Akcję Wisła
LACHZDZIKICHPOL: Januszu S. Hawranek i kilkanaście innych nicków. Jesteś WARIATEM, znowu Ciebie ponosi, daj sobie spokój. Wiem że jesteś na Forum "nowy", piszesz to z każdym Twoim nowym nickiem, odpuść sobie, pomilcz. Poudawaj że się konspirujesz. Znowu te "Sienkiewiczowskie" ksywki.
Petycja Lwowskiego samorządu o ponowne uczczenie przywódców UPA jest świadomą prowokacją
mającą na celu zablokowanie jakiejkolwiek współpracy z Polską i Polakami ma działać zarówno na użytek wewnętrzny jak i w Polsce niestety obawiam się ,że dla pełnej skuteczności niezbędna jest jakaś
prowokacja wymierzona w Ukraińców w Polsce zapewne o umiarkowanych poglądach rękoma
nieznanych sprawców. Niejasne okoliczności śmierci i znalezienia zwłok Roberta Kuwałka w Lwowie
sugerują możliwość dojścia do podobnych wydarzeń w również w Polsce i to nie rękoma Polaków.
tagore
Tak się składa że Ukraińskie BTRy i BMP to idealne ofiary dla strzelca posługującego się
taką rusznicą ppanc.
tagore
Jest pewne niedomówienie w Pana tekście ,czy mógłby Pan uzupełnić swoją wypowiedź
o podanie przyczyny dla ,której wrogie wobec siebie " męty ukraińskie i polskie"tak łatwo
dały się Niemcom zachęcić do działania wymierzonego w żydów.
tagore
Państwa nie mają przyjaćól Pańtwa mają itersy gdby Polska była Państwem powżnym to by zkostała z oferty Rosji odnośnie Ukrainy .
To rekwizyty z Mosfilmu.
Brakuje jeszcze maximów i pepeszek, ale one jako bardziej wartościową broń separatyści wywieźli pewnie z miasta.
Wycofują się prawdopodobnie celem uchronienia ludności cywilnej. Separatyści nie są głupi, wiedzą że banderowcy mając wsparcie zachodu(w tym Polski niestety...) ludnością cywilną w mniejszych miastach i wioskach się nie będą przejmować, bo w razie czego i tak wszystko można zrzucić na Putina, zaś w miastach tak dużych jak Donieck i Ługańsk to już nie przejdzie.
Mogę wiedzieć w którym odcinku pokazano te noże?
Oby tak dalej .
Pan jest Polakiem czy udaje Polaka?? Widzę , że próbuje Pan nieudolnie usprawiedliwać ukraińców po czym się tłumaczy.
Do bólu prawdziwe..... lekkie pióro
Ręka sprawiedliwości ...
Panie Tutejszym jak zawsze boli pana prawda historyczna i wspolczesna na temat banytow z "ukrainy"
Drogi P. PaKoz: rozumiem sytuację. Wobec tego proponuję aby beznamiętnie informować w publikacjach o istnieniu różnych danych i cytować te dane wraz ze źródłami. Dziekuję za komentarz i pozdrawiam.
Szanowna Pani!
"Wbew twierdzeniu autora, ilość zamordowanych Polaków była znacznie wyższa. Rzezie miały miejsce w wołyńskiem, tarnopolskiem i stanisławowskiem. Dr. Wiktor Poliszczuk ocenia ilość polskich ofiar na ok. 400 000 ("Gorzka Prawda", str. 279)" - jako, że temperatura dyskusji na w/w tematy jest bardzo gorąca pozwoliłem sobie podać dane za IPN. Domyśla się Pani dlaczego.
Ukłony
Autor tekstu
Czy mógłby ktoś tłumaczyć filmiki na tej stronce, bo przyznam się że nie wiele z tego rozumiem...
Czy mógłby ktoś tłumaczyć filmiki na tej stronce, bo przyznam się że nie wiele z tego rozumiem...
Tego dnia zostały strącone trzy ukraińskie samoloty szturmowe SU 25. Los pilotów nie jest znany.
Powstańcy czynią to by utrudnić transport żołnierzy i zaopatrzenia z Zachodu Ukrainy.
@Kindzal - właśnie po to powstał ten tekst - ku przestrodze, żeby nie wpadać w spiralę nienawiści ale pamiętać o zbrodniach i wyciągać lekcje z historii. Pzdr Autor artykułu
Rzezie miały miejsce w wołyńskiem, tarnopolskiem, stanisławowskiem i lubelskiem. Dr. Wiktor Poliszczuk ocenia ilość polskich ofiar na ok. 400 000 ("Gorzka Prawda", str. 279).
"Sylwia" - wypierasz się ruskiej agenturalności jak żaba błota. Masz już normalną klawiaturę, dobrą konsultację. Po ką cholerę rusku pod Polaka się podszywasz. Chyba że tak ci kazali, ale to głupie. No i zmień ten awatar, prostytuujesz nasze barwy narodowe. A tak w ogóle to wyrabiasz się, oby tak dalej. A po polskie obywatelstwo to idź gdzie indziej, na naszym Forum go nie dostaniesz. vanderBrook nie dał rady, to "Sylwia" próbuje?
Oto Dekalog OUN w pierwotnej wersji:
Ja - duch odwiecznego żywiołu, który uratował ciebie przed tatarskim potopem i postawił na granicy dwóch światów aby tworzyć nowe życie:
1. Zdobędziesz państwo ukraińskie albo zginiesz w walce o nie.
2. Nie pozwolisz nikomu plamić chwały ani czci twojego narodu.
3. Pamiętaj o wielkich dniach naszych walk wyzwoleńczych.
4. Bądz dumny z tego, że jesteś spadkobiercą walk o chwałę włodzimierzowego trójzęba.
5. Pomścisz śmierć wielkich rycerzy.
6. O sprawie nie mów z tym, z kim można, lecz z tym, z kim trzeba.
7. Nie zawahasz się wykonać największego przestępstwa, jeśli tego będzie wymagać dobro sprawy.
8. Nienawiścią i podstępem będziesz przyjmować wroga twej nacji.
9. Ani prośby, ani groźby, ani tortury, ani śmierć nie przymuszą cię do wyjawienia tajemnicy.
10. Będziesz dążyć do poszerzenia siły, chwały, bogactwa i przestrzeni państwa ukraińskiego.
Tego nie należy negować i trzeba się z tym rozliczyć. Jednakże uliczne pogromy Żydow, straż nad pojmanymi i pomoc w ich masowym rozstrzeliwaniu to były czyny Ukrainców i Niemców, według powiedzeń zachodnio-ukraińskich 'Moskali, Żydy, Lachy na giljaku', Lach, Żyd i sobaka wse wira odnaka' oraz 'Moskale Żydy Lachi na nożi', znowu obecnie wywrzaskiwanych przez Ukraińców podczas licznych faszystowskich wieców i pochodów w zach. Ukrainie. Wbew twierdzeniu autora, ilość zamordowanych Polaków była znacznie wyższa. Rzezie miały miejsce w wołyńskiem, tarnopolskiem i stanisławowskiem. Dr. Wiktor Poliszczuk ocenia ilość polskich ofiar na ok. 400 000 ("Gorzka Prawda", str. 279). Na Ukrainie zachodniej młodzież jest wychowywana w duchu faszyzmu i uwielbienia dla UPA, SS, Bandery i innych potworów. Jest odpowiednik Hitlerjugend i Bund Deutscher Maedel. Są w cywilu bo na mundurki ich jeszcze nie stać. Ukraina to biedny kraj. Czy rząd polski pomoże im się umundurować? Przecież już pomagają faszystom walczyć z powstańcami, posyłając faszystom sprzęt i jurgieltników.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded &v=fY_cGkbuh90
Użytkowniku Podlaszuk - napisał Użytkownik: "...dlaczego mam wyjeżdżać skoro urodziłem się w granicach RP, podobnie jak moi przodkowie?" Czytając wpis odniosłem wrażenie, że czuje się Użytkownik zagrożony, mniemam jednak, że dobrze żyje się Użytkownikowi w Polsce (skoro nie chce wyjeżdżać). Życzę więc Użytkownikowi i sobie, abyśmy dalej w spokoju mieszkali w granicach RP, a te jeszcze przez wiele pokoleń nie uległy zmianie.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Co do tezy, że: "To, kto rozpoczął rozlew krwi na dzień dzisiejszy jest kwestią otwartą." To nie bardzo rozumiem, o co Użytkownikowi chodziło? Znaczy Polacy mordowali się sami, albo mordowali bezbronnych Ukraińców? Dla mnie to hasło to nic więcej jak banderowskie brednie i brudna propaganda (oczywiście mogę się mylić). Zarówno liczba ofiar po stronie polskiej jak i duża liczba Ukraińców żyjących obecnie w granicach RP raczej nie świadczy o tym aby Polacy umiłowali sobie zabijanie Ukraińców. Odznaczenie (przeciw któremu podnoszone są protesty - tu odnośnie pana "Burego") a specjalna ustawa wynosząca kogoś na Bohatera Narodowego to dwie różne jakościowo sprawy Użytkowniku. Nie da się przeprowadzić masowych mordów bez wcześniejszego planowego kultu zbrodniarzy lub odpowiedniej indoktrynacji ideologicznej.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Cieszę się, że obnosi się Użytkownik ze swoim Polskim obywatelstwem jak i odwiecznym zamieszkiwaniem tych ziem przez przodków. Niestety z przykrością muszę stwierdzić, że niektórzy banderowcy mordujący Polaków uniknęli sprawiedliwej kary powołując się właśnie na swoje Polskie obywatelstwo - dzięki czemu zostali przez pana Andersa uratowani. Nie ulega wątpliwości, że mieli do tego prawo. Choć mordowali swoich współobywateli Polaków i działali na szkodę II RP - to jednak w swej przebiegłości wykorzystali polskie obywatelstwo dla ratowania życia. Dlatego "wycieranie mordy" obywatelstwem nie robi na mnie wrażenia . Obywatelstwo bowiem to nie tylko przywileje, ale i obowiązki. Oczywiście zakładam, że jest Użytkownik prawdziwym Polskim patriotą i tak samo jak razi Użytkownika odznaczanie "rodzimych" zbójców potępia również Użytkownik oficjalne odznaczanie takich bandytów jak Bandera czy Szuchewycz - wszak czuje się też Użytkownik Ukraińcem (gdzieś o tym wspominał) i myślę, że o Ukrainę troszczy się Użytkownik tak bardzo jak o Polskę.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
I ta wisienka: "Podobnie jak Pan jestem negatywnie nastawiony do przemocy i potępiam przelew niewinnej krwi..." - pozostaje jedynie żywić nadzieję, że słowa te są prawdziwe. Proszę jednak pamiętać, że brak potępienia mordów i gloryfikacja zbrodniarzy nie przybliżają pokoju, a przygotowują podatny grunt dla nienawiści. Mam też nadzieję, że nie jest to jedynie przelew "moralności Kalego" gdzie tą "niewinną krwią" jest jedynie ta Ukraińska.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Chętnie się też dowiem czym kierowali się Ukraińscy nacjonaliści mordujący bezlitośnie polską ludność cywilną – myślę, że posiada Użytkownik również wiedzę i na ten temat. Bo chyba nie przyswaja jedynie informacji o polskich zbrodniach.
Nie wiem, jakie szkoły Waszmość kończył (czyżby z litewskim językiem nauczania?), ale nie wydaje mi się, żeby nauczono tam Pana pisać do rzeczy, a już z pewnością nie do ludzi . Zna Pan ten wiersz Słowackiego ze słowami "...aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa..."? Nie wiem, która z tych rzeczy szwankuje... ja w każdym razie własnych domysłów komentował nie będę.
Straszne zdjecia pogromu we Lwowie. Co mnie jednak bardziej przeraza, to fakt, ze pogromu tego dokonali polscy i ukrainscy nacjonalisci do spolki. Wieczna hanba im na wieki:
Według meldunku sytuacyjnego ZWZ:
Po wyjściu bolszewików pogromu Żydów nie było. Prześladowanie zaczęło się niezwłocznie po wejściu Niemców. Namówione przez nich i podszczute męty ukraińskie i polskie spędziły Żydów do więzienia, celem umycia zwłok pomordowanych przez bolszewików.(…) Spędzonych przeganiano przez szpaler ludzi z pałkami lub kamieniami w rękach. Zanim Żydzi dotarli do trupów, byli już dotkliwie pobici.
Masakra.
Pytanie czy to poprostu niekompetencja ukrainskich dowodcow, czy namiary stacjonowania tej jednostki poprostu "swoj" sprzedal bojcom DRL...???
A synek morde ma obita bo sie przwrocil?
Ale najlepsze jest "slowo oficera" W '39 i '44 naszym zolnierzom i oficerom bolszewicy tez dawali slowo oficera, a jak sie to skonczylo to wszyscy wiemy.
Pani Sylwio, z jednym muszę się z Panią zgodzić. Na pewno nie Ukraińcy i nie Polacy (podobnie jak i Białorusini) nie będą mogli podjąć swych decyzji samodzielnie. To pewnie rozstrzygnie się gdzie indziej:(
Nie zgodzę się z Panią gdy mówi Pani o tym, że rozmowa to "upust frustracji lub godziwa rozrywka", dla mnie to naprawdę dyskusja z osobami o innych poglądach.
P Grzegorz10: Na Ukrainie zachodniej młodzież jest wychowywana w duchu faszyzmu i uwielbienia dla UPA, SS, Bandery i innych potworow. Jest odpowiednik Hitlerjugend i Bund Deutcher Maedel. Są w cywilu bo na mundurki ich jeszcze nie stać. Ukraina to biedny kraj. Czy rząd polski pomoże im się umundurować? Przecież już pomaga faszystom walczyc z powstańcami, posylając faszystom sprzęt i jurgieltników.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded%20 &v=fY_cGkbuh90
Szanowny Panie, dlaczego mam wyjeżdżać skoro urodziłem się w granicach RP, podobnie jak moi przodkowie? Napisałem tylko, że obawiałbym się nacjonalistów, którzy nie mieli zahamowań przed mordowaniem ludzi, którzy byli prawosławnymi, grekokatolikami.
Pisze Pan, że Wołyniak działał pod wpływem emocji. Możliwe, ale te emocje były skierowane również wobec podwładnych, a to już jest chore (są wspomnienia podkomendnych). To, kto rozpoczął rozlew krwi na dzień dzisiejszy jest kwestią otwartą. Podobnie jak Pan jestem negatywnie nastawiony do przemocy i potępiam przelew niewinnej krwi, Wołyniak nie dostał oficjalnych odznaczeń ale Bury (Romuald Reiss) już tak.
Polacy nie piłowali księzy i kobiet żywcem, nie zakopywali w ziemi lub wrzucali do studni żywcem, nie wyrywali żył, nie rąbali dzieci, nie podrzucali niemowląt na widłach, nie wbijali dzieci na sztachety. Nawet Niemcy w swych masowych mordach nie dopuszczali się takich okrucieństw jak zachodni Ukraińcy. Ich okrucieństwo jest demoniczne. A to, że jest nieuleczalne pokazali 2 maja 2014 r. w Odessie. Zabijanie zabijaniu nie równe.