Witam.
Chciałbym nie zgodzić się z wieloma zdaniami tutaj zawartymi. Zaczne moze od stwierdzenia że osoby wspierające Lukaszenke bądź suwerenna Białoruś sa szkodnikami. W swiecie polityki wszyscy doskonale wiedza ze zeby zdenerwować Polaka należy jedynie przytoczyć jakieś historyczne brednie tak abyśmy się zagotowali. Polska i Polacy od lat mieszają się w wewnętrzne sprawy Białorusi. Nie Podoba nam się absolutnie wszystko.. Nie dostrzegamy że Białoruś może być oknem na Rosję.Dzieje się tak dlatego że amerykański but jest bardzo blisko naszej twarzy. Amerykanie mówią co wolno a co nie. Wolno mieszać się w Białoruś a banderowskiej Ukrainie czy Litwie trzeba pomagać bo to sojusznicy. Bialorus miota się jak ranny jeleń miedzy Europa a Rosja poniewaz nie ma innego wyjscia ich jedyna szansa na pomachanie szabelka sa zaczepki ze strony Polakow. Białoruś, Rosja, Ukraina jak i rowniez USA wiedza ze Polacy reaguja na honor, patriotyzm itp. Jestesmy latwa ofiara dla wszystkich poniewaz my mentalnie dalej siedzimy w I Rzeczypospolitej. Przez te wszystkie lata wpajano nam wspaniala historie czy Chrystusa Narodow. Nikogo w Europie nie obchodzi Wilno, Grodno czy Lwow. Europa dawno poszła do przodu zostawiając nas mentalnie daleko z tyłu. Nie ma ani jednego panstwa na swiecie, ktore jest zainteresowane walka o Kresy. Czy wy myślicie że Europa dyskutuje o Wołyniu? O Bitwie Warszawskiej?Nikt na świecie nie popiera i nie poprze naszych dążeń do odzyskania Kresów. Chciałbym z całego serca włączyć Kresy do Polski ale to się nigdy nie stanie bo jestesmy slabi a politycy wykorzystują patriotyzm gadki o honorze czy Wyklętych do osiągnięcia swoich celów.
Pisze Pan jak można mówić że polacy się doigrali. Mozna tak mowic poniewaz taka jest prawda. To III RP jest odpowiedzialna za represje na Polakach mieszkających za nasza wschodnia granica a nie osoby sympatyzujące z Łukaszenka. To PO z pisiorami wiecznie chcieli wprowadzać demokracje. To Tusk za pomocą UE naciskał na Białoruś. To Polacy cholera jasna stoją na pierwszej linii frontu w pluciu na Białoruś czy Rosje. Bo takie mamy wytyczne z USA. Moralnym dnem jest niezrozumienie zasad panujących w dyplomacji. Rosjanie czy Bialorusini doskonale wiedza ze Polacy przejeci sa polityka historyczna i właśnie dlatego wygaduja te brednie. Juz pomine bzdury o zachowaniu dobrosąsiedzkich relacji ze strony U czy Litwy. To że życzę Białorusi jak najlepiej nie znaczy że Polakom tam mieszkającym zycze zle. Jestem pełen podziwu dla Kresowian za walkę i przetrwanie w tych trudnych czasach. Jedyna szansa dla polepszenia bytu Polakow mieszkających na Białorusi jest poprawa stosunków z Łukaszenka( niestety). Nie ma innej drogi. Rząd białoruski odczuwa zagrożenie z naszej strony i sprawa drugorzędna jest to czy to jest racjonalne czy nie. Tak po prostu jest.Jak najbardziej się zgadzam ze należy okazać solidarność z Polakami za nasza wschodnia granica ale picie do Korwina czy Brauna jest błędem. To 30 lat naszej wolności jest odpowiedzialne za tragedie i prześladowania. Wiele wskazuje na to że Polacy na Białorusi maj najciężej biorąc pod uwagę całe Kresy i nie będzie wcale lepiej. Lukaszenka czuje się atakowany i jego jedyna obrona jest atakowanie bezbronnych Kresowian. On to robi bo wie że nic mu nie zrobimy. Bo Białoruś zachowuje przynajmniej odrobinę godności a my nie.Dla mnie jako Polaka jest rzeczą żenująca ze jakas mala Białoruś jest w stanie rozjuszyć 40 milionowy naród. Opowiadam się za państwem narodowym jednak państwo to musi posiadać elementy realnej polityki i minimalnych podstaw dyplomacji a nie placz bo nikt nie pamięta ze w 1122 roku wygraliśmy malo znaczaca potyczkę. Warto pamiętać, warto walczyć o historię, warto rozpowszechniać polska historie ale do tego potrzeba instrumentów w rękach silnego i poważnego państwa. Wydaje mi sie ze Autor atakuje nie te osoby co trzeba. To III RP ponosi calkowita odpowiedzialnosc ze stan Polaków na Kresach a nie osoby dobrze życzące Białorusi.
Skoro nawet amerykańska rządowa rozgłośnia podaje takie informacje to musi to być prawda, przecież trudno przypuścić, żeby najlepszy przyjaciel i sojusznik rozpowszechniał kłamliwe informacje, no chyba że ......?
Ma znaczenie, nasi ciągle podgryzają kacapów podszczuwani przez służby Wuja Sama to tamci starają się rewanżować i to z nawiązką. A że mają większe możliwości to efekty są jakie są. Polityki nie robi się rozrabiając jak pijany zając przed niedźwiedzią gawrą i to w interesie lisa!
Warszawa zasila miliardami Ukrainę i Ukraińców w Polsce a tu proszę, Polacy na Kresach dosłownie przymierają głodem ponieważ nie ma żadnego programu pomocy dla nich. Toż to zwykłe sku(...)wo!
A może warto sobie przypomnieć jak niedawno Polska uważała Cichanouską za prezydenta Białorusi i jak co roku gloryfikuje się Burego, który mordował Białorusinów. Polska i sprawiedliwość, to tak samo groteskowo brzmi jak prawo i sprawiedliwość.
W Donbasie mają wojnę domową rozpętaną przez ukraińskich nacjonalistów i biją się ze swoimi obywatelami! Rosja oczywiście udziela separatystom potężnego wsparcia, bo ma w tym swój interes, ale też bez jej pomocy odbył by się tam drugi Wołyń, tym razem na Rosjanach (pamiętamy jak Tymoszenko mówiła o wymordowaniu wszystkich Rosjan w Donbasie, najlepiej bronią atomową!). Krym oddali dosłownie bez jednego wystrzału, więc chyba nie bardzo im zależało. Teraz tylko daj, daj, daj... do wszystkich i o wszystko, stawiają się w roli obrońców wolnego świata a nazizm rozkwita u nich w najlepsze. Zakłamują historię i stawiają pomniki ludobójcom czcząc ich jak herosów, są tacy Ukraińcy którzy nawołują do rewizji granic nie tylko z Polską, bo im ciągle mało. Dopóki Ukraina nie zlikwiduje u siebie banderowskiej zarazy nie powinna otrzymywać żadnej pomocy, poza humanitarną!
Są osoby co wymordowanie Polaków na Kresach, na terenie dzisiejsze Ukrainy, w okresie II-ej w.ś. tłumaczą polityką narodowościową II RP to według mnie albo są moralnym dnem albo ich wiedza na ten temat jest zerowa.
Ukraińcy poskarżyli się na władze II-ej RP na rzekome prześladowania i gwałty ze strony polskiej na Ukraińcach ale 30 stycznia 1932 r. Liga Narodów oddaliła skargę Ukraińców - "Polska nie prowadzi przeciwko Ukraińcom polityki prześladowań i gwałtów" – tak brzmiał fragment uchwały Ligi Narodów.
Są też głosy twierdzące że Ukraińcy mścili się za „okupacje ziem ukraińskich przez Polaków”, to też brednie. Tereny południowo – wschodnie Rzeczpospolitej ponad 120 lat były okupowane przez Austrię, wówczas Polacy byli pod okupacją austriacką, tak jak i Ukraińcy. A co się stało pod koniec I-ej w.ś.?
W maju 1919 r. wojska polskie opanowały Galicję Wschodnią. Wtedy to wyszły na jaw okrucieństwa i zbrodnie dokonane na Polakach przez Ukraińców podczas ich półrocznego panowania w tym regionie. W celu zbadania okrucieństw ukraińskich powołana została specjalna sejmowa komisja śledcza. Należy przy tym zaznaczyć, że wspomniana komisja sejmowa mogła działać jedynie na terenach już wyzwolonych przez Polaków. Podam tylko dwa przykłady, 1) Mordowanie jeńców - W Szkle i w lesie Grabnik k/Szkła, gdzie rozstrzelano 17 żołnierzy, rannych Polaków. Jednemu udało się uciec. Zwłoki były odarte z odzieży i nosiły ślady licznych ran postrzałowych, co stwierdzono w protokole z dn. 27 kwietnia 1919 r. z ekshumacji zwłok. Podobnie stało się z 26 jeńcami polskimi w Janowie. Księdza Rysia z Wiśniewa zakopano żywcem do góry nogami. Drugiego księdza zamordowano i wrzucono do jamy poprzednio przez niego wykopanej. Grzebanie żywcem powtarzało się bardzo często, co stwierdzają protokoły sądowe”
2) Zhańbienie kościołów - Przede wszystkim rabowano w pierwszym rzędzie dwory i kościoły, przy tym wiele kościołów zostało zhańbionych. Mamy dotąd zanotowane kościoły: w Zbarażu, we Fradze, Samborze, Wieruszowie i inne. We Fradze np. nie dość, że w kościele pootwierano i zabierano wszystkie naczynia liturgiczne, nie dość, że w kościele zrobiono wychodek, ale poza tym muzykalny jakiś podoficer siadł na chórze i zagrał na organach tańce, a pijana dzicz zaczęła tańczyć w kościele. Tego rodzaju obrazy, jak ciągnienie przez bawiących się, figury Matki Bożej lub Pana Jezusa do studni, ażeby się napił wody i oświadczenie, że pić nie chce, żeby sobie wąsów nie zamoczył itd. te dowcipy przy pohańbieniu kościołów były częste.
Wiedza o zbrodniach ukraińskich na Polakach z okresu II-ej w.ś. jest dosyć dobrze znana ale o zbrodniach z okresu I-ej w.ś. w zasadzie żadna. O tym można się dowiedzieć ze wspomnianych wyżej wyników sejmowej komisji śledczej o ukraińskich zbrodniach na ludności polskiej z 1919 r. pod tytułem „ O okrucieństwach hajdamackich” .
http://niezwykle.com/o-okrucienstwach-hajdamackich-o-ukrainskich-zbrodniach-na-ludnosci-polskiej-z-1919-ktore-ujawnila-sejmowa-komisja-sledcza/
Pomimo tych zbrodni władze II-ej Rzeczpospolitej wierzyły naiwnie, że z Ukraińcami można pokojowo wspólnie egzystować w jednym państwie a w rezultacie najwięksi zwolennicy ugody polsko-ukraińskiej zginęli w zamachach z rąk nacjonalistów ukraińskich tj. wiceprzewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Tadeusz Hołówko w 1931 r. a Minister Spraw Wewnętrznych Bronisław Pieracki w 1934 r. A co najważniejsze, obecnie ci zamachowcy są honorowani na Ukrainie jako bohaterowie.
Wielu twierdzi, że to ideologia integralnego nacjonalizmu głoszona przez Dmytro Doncowa spowodowała skalę niewyobrażalnych zbrodni jakich dokonał naród ukraiński pod przywództwem OUN-UPA w okresie II-ej w.ś. Ja natomiast twierdzę, że ta ideologia trafiła po prostu na podatny grunt jakim cechował się naród ukraiński. Moją opinię potwierdzają wymienione wyżej wyniki sejmowej komisji śledczej o ukraińskich zbrodniach na ludności polskiej z 1919 r. pod tytułem „ O okrucieństwach hajdamackich” a tezy ideologii Dmytro Doncowa były opublikowane dopiero w 1926 r
Trzeba też przyznać że były liczne wyjątki i w czasie tego krwawego genocidum atrox niektórzy Ukraińcy pomagali i ostrzegali Polaków za co, gdy wyszło to na jaw, ponosili ci Ukraińcy razem z rodzinami męczeńską śmierć z rąk swoich rodaków
Dla przypomnienia co do ideologii integralnego nacjonalizmu Dmytro Doncowa. Doktryna została formalnie przyjęta za podstawy ideologiczne OUN na I Kongresie Ukraińskich Nacjonalistów w 1929 roku. Kongres ten w swojej uchwale założył wprowadzenie ustroju totalitarnego w odzyskanym państwie, w którym niepodzielną władzę sprawować będzie jeden ruch polityczny z wodzem narodu i elitą.
Dr Dymitr Doncow - napisał książkę, nazywaną "Biblią ukraińskiego nacjonalizmu".
Dzieło, o prozaicznym tytule Nacjonalizm, stało się inspiracją dla niezliczonych zbrodni w okresie nadchodzącej wojny. W tym samym stylu napisano Katechizm ukraińskiego nacjonalisty, który był rozpowszechniany w formie broszury i zawierał
parodię chrześcijaństwa takich jak: 10 przykazań ukraińskiego nacjonalisty, 44 prawideł życia, 12 cech charakteru ukraińskiego nacjonalisty oraz poezję zagrzewającą do walki o wolną Ukrainę. Z tego dekalogu wymienię tylko trzy „przykazania”;
7). Nie zawahasz się spełnić największej zbrodni, kiedy tego wymaga dobro sprawy.
8). Nienawiścią oraz podstępem będziesz przyjmował wrogów Twego Narodu.
10). Będziesz dążył do rozszerzenia siły, sławy, bogactwa i obszaru państwa ukraińskiego nawet drogą ujarzmienia cudzoziemców.
Warto by kolejne władze III-ej Rzeczpospolitej , w tym też prezydenci, wiedziały i znały przeszłość i doświadczenia własnego narodu żeby nie było, że i po szkodzie jesteśmy naiwni
Cale szczescie, ze istnieje Centrum Szymona Wisenthala , ktore nie tylko walczy o sprawy zydowskie ale takze i o polskie. Moze kiedys nasz rzad sie wrescie przebudzi i zacznie dostrzegac , co sie dzieje za wschodnia granica, oby nie bylo za pozno.
Oczywiście, że Polska polityka historyczna jest spóźniona, mniej więcej o tyle lat ile na Polskich ziemiach stacjonowały hordy sowieckiej armii. Teraz ruskie szpiony mogą sobie paplać co chcą.
No niech zmienią... To następny będzie pewnie stadion w Kijowie imienia "Adolfa Hitlera" wielkiego przyjaciela UPAdliny i promotora sportowego wychowania młodzierzy.... blehhh
Muszę powiedzieć, że ten apel jest bardzo w porządku. Gdyby centrum Szymona Wiesenthala zawsze tak postępowało i wszystkie żydowskie organizacje działały w ten sposób, moglibyśmy powiedzieć o świetnie układającej się współpracy z Żydami. Inną sprawą jest, dlaczego żadna Polska organizacja, lub po prostu PZPN nie wystosowały podobnego apelu.
Niestety większość ludzi to bezmyślna tłuszcza... przykre, ale takie są fakty. A na czele tego motłochu stoją celebryci tacy jak ci niemieccy duchowni. A to wszystko jest finansowane z kieszeni tych wąskich kręgów, które chcą wszystkich pozostałych ludzi wziąć za mordę. Tak mi jakoś wychodzi z obserwacji tego co sie dzieje na świecie... i nie jest to za bardzo pocieszające, bo postępuje z roku na rok, a nawet przyspiesza. W jakiej rzeczewistości będa żyły nasze dzieci i wnuki...? Naprawdę strach się bać.
Nadał pokaże im środkowy palec i tyle załatwią pisząc "apele". Problem powinien być wyeskalowany na forum międzynarodowe i odpowiednio nagłośniony, ponieważ to co dzieje się na Zachodniej Ukrainie robi się naprawdę niebezpieczne.
Z czasem pewnie to uczynią (wszak apetyt rośnie w miarę jedzenia) i co gorsza, jeżeli Warszawa nie otrzeźwieje (na co się nie zanosi), to pieniądze wypłaci.
Co w zamian? Nic! Mogli by przynajmniej żądać zaprzestania obrażania Polaków przez banderowców (nie mylić z normalnymi Ukraińcami) oraz odblokowania ekshumacji.
I co? Jakieś miast partnerskie w Polsce zawiesi partnerstwo i ....tyle.Cichocki coś tam brzęknie,Rau uda ze nie wie o co chodzi i ...dalej będzie frajerskie wsparcie.Ukraińcy o tym wiedzą i dlatego sobie na takie numery pozwalają.
To miło, że władze Elbląga troszczą się o dobre samopoczucie mieszkańców z ukraińskimi korzeniami, jednak większą radość wywołałaby u mnie troska o odczucia Polaków wypędzonych z Wołynia czy Małopolski Wschodniej, którym dane było ocaleć od banderowskiej siekiery czy noża! Z pewnością i w Elblągu mieszkają potomkowie ofiar ukraińskiego ludoójstwa i to przede wszystkim o nich mają myśleć władze samorządowe polskiego miasta!
Tylko patrzeć, jak wystąpią do Polski o odszkodowanie i, co gorsza, w trosce o ukraińską wrażliwość, może im zostać wypłacone, bo przecież Ukraińcy się jeszcze obrażą i przestaną nas "bronić" przed Rosją, i co my, biedni, wówczas zrobimy. A gdyby tak zażądać(!) od Ukrainy finansowego zadośćuczynienia dla ofiar ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej? Czy dożyję takiego rządu w Polsce, który zdecyduje się na ten, jakże oczywisty i motywowany sprawiedliwością, gest?
Ukraińcy ciągle martwią się o to co nie jest dla nich istotne. Od dawna ględzili i nadal ględzą że Przemyśl i Chełm powinien być w granicach "wielikiej Ukrainy" a nie przejmują się utratą Krymu i Donbasu. Niech uważają bo mogą stracić jeszcze więcej
Proszę bardzo, władze samorządowe (Radom, Zamość, Nysa) oraz zwykli ludzie dają przykład jak należy postępować z godnością i honorem wobec nazifikacji Ukrainy. Rządzący zaś nabrali wody w usta i rżną głupa że nic złego się tam nie dzieje.
Jak szanowna redakcj może nazywać tego aroganckiego pajaca: "uczonym" albo "naukowcem". Wykląda na to, że to jest opłacany przez niemców, lub żydów prowokator.... a może przez Rosję..?
Tych 68 deputowanych co głosowało za nazwaniem stadionu imieniem tego belzebuba powinno mieć dożywotni zakaz wjazdu do Polski. Taka polityka konsekwentnie realizowana z czasem przyniosła by skutek.
Zaiste kuriozalna tendencja, aby ludobójstwo mieszać ze sportem, rekreacją i ruchem na świeżym powietrzu, zalecanymi dla młodzieży.
Pograjmy sobie w piłkę na stadionie, żeby mieć później siłę lachów rizać?
Kiedy przemianowanie Lwowa na Banderstadt? A kiedy beatyfikacja w ichniejszej cerkwi? Naziole z Ukrainy mają szajbę na punkcie Bandery, jego jedyną "zasługą" jest chyba tylko to, że został zabity przez NKWD, bo co on więcej uczynił pozytywnego dla Ukrainy?
Ruskie mendy wytresowane przez chazarskich bolszewików, nie wiedza co to honor ani wstyd... Niedobrze mi sie robi na samą myśl o tej obleśnej szmacie Zacharowej i jej mocodawców
Ten związek to agentura polskich służb, dlatego trudno się dziwić władzom białoruskim, że ich nie uznają.
No ładnie, będą kolejne sankcje na Rosję.
Witam.
Chciałbym nie zgodzić się z wieloma zdaniami tutaj zawartymi. Zaczne moze od stwierdzenia że osoby wspierające Lukaszenke bądź suwerenna Białoruś sa szkodnikami. W swiecie polityki wszyscy doskonale wiedza ze zeby zdenerwować Polaka należy jedynie przytoczyć jakieś historyczne brednie tak abyśmy się zagotowali. Polska i Polacy od lat mieszają się w wewnętrzne sprawy Białorusi. Nie Podoba nam się absolutnie wszystko.. Nie dostrzegamy że Białoruś może być oknem na Rosję.Dzieje się tak dlatego że amerykański but jest bardzo blisko naszej twarzy. Amerykanie mówią co wolno a co nie. Wolno mieszać się w Białoruś a banderowskiej Ukrainie czy Litwie trzeba pomagać bo to sojusznicy. Bialorus miota się jak ranny jeleń miedzy Europa a Rosja poniewaz nie ma innego wyjscia ich jedyna szansa na pomachanie szabelka sa zaczepki ze strony Polakow. Białoruś, Rosja, Ukraina jak i rowniez USA wiedza ze Polacy reaguja na honor, patriotyzm itp. Jestesmy latwa ofiara dla wszystkich poniewaz my mentalnie dalej siedzimy w I Rzeczypospolitej. Przez te wszystkie lata wpajano nam wspaniala historie czy Chrystusa Narodow. Nikogo w Europie nie obchodzi Wilno, Grodno czy Lwow. Europa dawno poszła do przodu zostawiając nas mentalnie daleko z tyłu. Nie ma ani jednego panstwa na swiecie, ktore jest zainteresowane walka o Kresy. Czy wy myślicie że Europa dyskutuje o Wołyniu? O Bitwie Warszawskiej?Nikt na świecie nie popiera i nie poprze naszych dążeń do odzyskania Kresów. Chciałbym z całego serca włączyć Kresy do Polski ale to się nigdy nie stanie bo jestesmy slabi a politycy wykorzystują patriotyzm gadki o honorze czy Wyklętych do osiągnięcia swoich celów.
Pisze Pan jak można mówić że polacy się doigrali. Mozna tak mowic poniewaz taka jest prawda. To III RP jest odpowiedzialna za represje na Polakach mieszkających za nasza wschodnia granica a nie osoby sympatyzujące z Łukaszenka. To PO z pisiorami wiecznie chcieli wprowadzać demokracje. To Tusk za pomocą UE naciskał na Białoruś. To Polacy cholera jasna stoją na pierwszej linii frontu w pluciu na Białoruś czy Rosje. Bo takie mamy wytyczne z USA. Moralnym dnem jest niezrozumienie zasad panujących w dyplomacji. Rosjanie czy Bialorusini doskonale wiedza ze Polacy przejeci sa polityka historyczna i właśnie dlatego wygaduja te brednie. Juz pomine bzdury o zachowaniu dobrosąsiedzkich relacji ze strony U czy Litwy. To że życzę Białorusi jak najlepiej nie znaczy że Polakom tam mieszkającym zycze zle. Jestem pełen podziwu dla Kresowian za walkę i przetrwanie w tych trudnych czasach. Jedyna szansa dla polepszenia bytu Polakow mieszkających na Białorusi jest poprawa stosunków z Łukaszenka( niestety). Nie ma innej drogi. Rząd białoruski odczuwa zagrożenie z naszej strony i sprawa drugorzędna jest to czy to jest racjonalne czy nie. Tak po prostu jest.Jak najbardziej się zgadzam ze należy okazać solidarność z Polakami za nasza wschodnia granica ale picie do Korwina czy Brauna jest błędem. To 30 lat naszej wolności jest odpowiedzialne za tragedie i prześladowania. Wiele wskazuje na to że Polacy na Białorusi maj najciężej biorąc pod uwagę całe Kresy i nie będzie wcale lepiej. Lukaszenka czuje się atakowany i jego jedyna obrona jest atakowanie bezbronnych Kresowian. On to robi bo wie że nic mu nie zrobimy. Bo Białoruś zachowuje przynajmniej odrobinę godności a my nie.Dla mnie jako Polaka jest rzeczą żenująca ze jakas mala Białoruś jest w stanie rozjuszyć 40 milionowy naród. Opowiadam się za państwem narodowym jednak państwo to musi posiadać elementy realnej polityki i minimalnych podstaw dyplomacji a nie placz bo nikt nie pamięta ze w 1122 roku wygraliśmy malo znaczaca potyczkę. Warto pamiętać, warto walczyć o historię, warto rozpowszechniać polska historie ale do tego potrzeba instrumentów w rękach silnego i poważnego państwa. Wydaje mi sie ze Autor atakuje nie te osoby co trzeba. To III RP ponosi calkowita odpowiedzialnosc ze stan Polaków na Kresach a nie osoby dobrze życzące Białorusi.
Kiedy eksterytorialność Wrocławia? Wszak tylko czekać jak objawią się znawcy historii wykazujący jego odwieczną ukraińskość.
Skoro nawet amerykańska rządowa rozgłośnia podaje takie informacje to musi to być prawda, przecież trudno przypuścić, żeby najlepszy przyjaciel i sojusznik rozpowszechniał kłamliwe informacje, no chyba że ......?
Prawda w 100 % niestety.
Ma znaczenie, nasi ciągle podgryzają kacapów podszczuwani przez służby Wuja Sama to tamci starają się rewanżować i to z nawiązką. A że mają większe możliwości to efekty są jakie są. Polityki nie robi się rozrabiając jak pijany zając przed niedźwiedzią gawrą i to w interesie lisa!
Warszawa zasila miliardami Ukrainę i Ukraińców w Polsce a tu proszę, Polacy na Kresach dosłownie przymierają głodem ponieważ nie ma żadnego programu pomocy dla nich. Toż to zwykłe sku(...)wo!
Oni przelewają krew powstańców, którzy bronią Donbas przed holocaustem banderowskim.
Od Polski i tak już dużo dostaliście banderowskie mendy, teraz co najwyżej to dostaniecie słoninę na promocji w Biedronce
A może warto sobie przypomnieć jak niedawno Polska uważała Cichanouską za prezydenta Białorusi i jak co roku gloryfikuje się Burego, który mordował Białorusinów. Polska i sprawiedliwość, to tak samo groteskowo brzmi jak prawo i sprawiedliwość.
Ofiara lewackiej nagonki na księży i Kościół. Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie.
Co na to polskie MSZ? Zostawią naszych na pastwę czekistów czy będą walczyli nie gorzej niż Duda o Nawalnego?
W Donbasie mają wojnę domową rozpętaną przez ukraińskich nacjonalistów i biją się ze swoimi obywatelami! Rosja oczywiście udziela separatystom potężnego wsparcia, bo ma w tym swój interes, ale też bez jej pomocy odbył by się tam drugi Wołyń, tym razem na Rosjanach (pamiętamy jak Tymoszenko mówiła o wymordowaniu wszystkich Rosjan w Donbasie, najlepiej bronią atomową!). Krym oddali dosłownie bez jednego wystrzału, więc chyba nie bardzo im zależało. Teraz tylko daj, daj, daj... do wszystkich i o wszystko, stawiają się w roli obrońców wolnego świata a nazizm rozkwita u nich w najlepsze. Zakłamują historię i stawiają pomniki ludobójcom czcząc ich jak herosów, są tacy Ukraińcy którzy nawołują do rewizji granic nie tylko z Polską, bo im ciągle mało. Dopóki Ukraina nie zlikwiduje u siebie banderowskiej zarazy nie powinna otrzymywać żadnej pomocy, poza humanitarną!
Są osoby co wymordowanie Polaków na Kresach, na terenie dzisiejsze Ukrainy, w okresie II-ej w.ś. tłumaczą polityką narodowościową II RP to według mnie albo są moralnym dnem albo ich wiedza na ten temat jest zerowa.
Ukraińcy poskarżyli się na władze II-ej RP na rzekome prześladowania i gwałty ze strony polskiej na Ukraińcach ale 30 stycznia 1932 r. Liga Narodów oddaliła skargę Ukraińców - "Polska nie prowadzi przeciwko Ukraińcom polityki prześladowań i gwałtów" – tak brzmiał fragment uchwały Ligi Narodów.
Są też głosy twierdzące że Ukraińcy mścili się za „okupacje ziem ukraińskich przez Polaków”, to też brednie. Tereny południowo – wschodnie Rzeczpospolitej ponad 120 lat były okupowane przez Austrię, wówczas Polacy byli pod okupacją austriacką, tak jak i Ukraińcy. A co się stało pod koniec I-ej w.ś.?
W maju 1919 r. wojska polskie opanowały Galicję Wschodnią. Wtedy to wyszły na jaw okrucieństwa i zbrodnie dokonane na Polakach przez Ukraińców podczas ich półrocznego panowania w tym regionie. W celu zbadania okrucieństw ukraińskich powołana została specjalna sejmowa komisja śledcza. Należy przy tym zaznaczyć, że wspomniana komisja sejmowa mogła działać jedynie na terenach już wyzwolonych przez Polaków. Podam tylko dwa przykłady, 1) Mordowanie jeńców - W Szkle i w lesie Grabnik k/Szkła, gdzie rozstrzelano 17 żołnierzy, rannych Polaków. Jednemu udało się uciec. Zwłoki były odarte z odzieży i nosiły ślady licznych ran postrzałowych, co stwierdzono w protokole z dn. 27 kwietnia 1919 r. z ekshumacji zwłok. Podobnie stało się z 26 jeńcami polskimi w Janowie. Księdza Rysia z Wiśniewa zakopano żywcem do góry nogami. Drugiego księdza zamordowano i wrzucono do jamy poprzednio przez niego wykopanej. Grzebanie żywcem powtarzało się bardzo często, co stwierdzają protokoły sądowe”
2) Zhańbienie kościołów - Przede wszystkim rabowano w pierwszym rzędzie dwory i kościoły, przy tym wiele kościołów zostało zhańbionych. Mamy dotąd zanotowane kościoły: w Zbarażu, we Fradze, Samborze, Wieruszowie i inne. We Fradze np. nie dość, że w kościele pootwierano i zabierano wszystkie naczynia liturgiczne, nie dość, że w kościele zrobiono wychodek, ale poza tym muzykalny jakiś podoficer siadł na chórze i zagrał na organach tańce, a pijana dzicz zaczęła tańczyć w kościele. Tego rodzaju obrazy, jak ciągnienie przez bawiących się, figury Matki Bożej lub Pana Jezusa do studni, ażeby się napił wody i oświadczenie, że pić nie chce, żeby sobie wąsów nie zamoczył itd. te dowcipy przy pohańbieniu kościołów były częste.
Wiedza o zbrodniach ukraińskich na Polakach z okresu II-ej w.ś. jest dosyć dobrze znana ale o zbrodniach z okresu I-ej w.ś. w zasadzie żadna. O tym można się dowiedzieć ze wspomnianych wyżej wyników sejmowej komisji śledczej o ukraińskich zbrodniach na ludności polskiej z 1919 r. pod tytułem „ O okrucieństwach hajdamackich” .
http://niezwykle.com/o-okrucienstwach-hajdamackich-o-ukrainskich-zbrodniach-na-ludnosci-polskiej-z-1919-ktore-ujawnila-sejmowa-komisja-sledcza/
Pomimo tych zbrodni władze II-ej Rzeczpospolitej wierzyły naiwnie, że z Ukraińcami można pokojowo wspólnie egzystować w jednym państwie a w rezultacie najwięksi zwolennicy ugody polsko-ukraińskiej zginęli w zamachach z rąk nacjonalistów ukraińskich tj. wiceprzewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Tadeusz Hołówko w 1931 r. a Minister Spraw Wewnętrznych Bronisław Pieracki w 1934 r. A co najważniejsze, obecnie ci zamachowcy są honorowani na Ukrainie jako bohaterowie.
Wielu twierdzi, że to ideologia integralnego nacjonalizmu głoszona przez Dmytro Doncowa spowodowała skalę niewyobrażalnych zbrodni jakich dokonał naród ukraiński pod przywództwem OUN-UPA w okresie II-ej w.ś. Ja natomiast twierdzę, że ta ideologia trafiła po prostu na podatny grunt jakim cechował się naród ukraiński. Moją opinię potwierdzają wymienione wyżej wyniki sejmowej komisji śledczej o ukraińskich zbrodniach na ludności polskiej z 1919 r. pod tytułem „ O okrucieństwach hajdamackich” a tezy ideologii Dmytro Doncowa były opublikowane dopiero w 1926 r
Trzeba też przyznać że były liczne wyjątki i w czasie tego krwawego genocidum atrox niektórzy Ukraińcy pomagali i ostrzegali Polaków za co, gdy wyszło to na jaw, ponosili ci Ukraińcy razem z rodzinami męczeńską śmierć z rąk swoich rodaków
Dla przypomnienia co do ideologii integralnego nacjonalizmu Dmytro Doncowa. Doktryna została formalnie przyjęta za podstawy ideologiczne OUN na I Kongresie Ukraińskich Nacjonalistów w 1929 roku. Kongres ten w swojej uchwale założył wprowadzenie ustroju totalitarnego w odzyskanym państwie, w którym niepodzielną władzę sprawować będzie jeden ruch polityczny z wodzem narodu i elitą.
Dr Dymitr Doncow - napisał książkę, nazywaną "Biblią ukraińskiego nacjonalizmu".
Dzieło, o prozaicznym tytule Nacjonalizm, stało się inspiracją dla niezliczonych zbrodni w okresie nadchodzącej wojny. W tym samym stylu napisano Katechizm ukraińskiego nacjonalisty, który był rozpowszechniany w formie broszury i zawierał
parodię chrześcijaństwa takich jak: 10 przykazań ukraińskiego nacjonalisty, 44 prawideł życia, 12 cech charakteru ukraińskiego nacjonalisty oraz poezję zagrzewającą do walki o wolną Ukrainę. Z tego dekalogu wymienię tylko trzy „przykazania”;
7). Nie zawahasz się spełnić największej zbrodni, kiedy tego wymaga dobro sprawy.
8). Nienawiścią oraz podstępem będziesz przyjmował wrogów Twego Narodu.
10). Będziesz dążył do rozszerzenia siły, sławy, bogactwa i obszaru państwa ukraińskiego nawet drogą ujarzmienia cudzoziemców.
Warto by kolejne władze III-ej Rzeczpospolitej , w tym też prezydenci, wiedziały i znały przeszłość i doświadczenia własnego narodu żeby nie było, że i po szkodzie jesteśmy naiwni
Dlaczego nie uczynił tego rząd RP? Na co czekają?
Dziadek nie ma wnuków, czy nie chce się z nimi bawić? A prawnuków?
Rząd doskonale wie co się się dzieje ale realizuje politykę dla obcych interesów, niestety.
Cale szczescie, ze istnieje Centrum Szymona Wisenthala , ktore nie tylko walczy o sprawy zydowskie ale takze i o polskie. Moze kiedys nasz rzad sie wrescie przebudzi i zacznie dostrzegac , co sie dzieje za wschodnia granica, oby nie bylo za pozno.
Tłumaczenie zaiste kuriozalne... troszczą się o odczucia mieszkających w Elblągu ukraińców. No ciekawe.
Oczywiście, że Polska polityka historyczna jest spóźniona, mniej więcej o tyle lat ile na Polskich ziemiach stacjonowały hordy sowieckiej armii. Teraz ruskie szpiony mogą sobie paplać co chcą.
No i doskonale. Oby tak dalej.
to nie ma znaczenia o co Warszawa sie stara, te ścierwa będą łgać bo do tego zostały wytresowane i za to im płacą.
Z jakiego burdelu SLD wyciągnęło tą ścierę? gorszej kadry w sejmie nie ma chyba nikt...
No niech zmienią... To następny będzie pewnie stadion w Kijowie imienia "Adolfa Hitlera" wielkiego przyjaciela UPAdliny i promotora sportowego wychowania młodzierzy.... blehhh
Konfederacja ma jak zwykle rację, szkoda tylko że resza "polskiego" sejmu działa na rzecz obcych interesów.
Muszę powiedzieć, że ten apel jest bardzo w porządku. Gdyby centrum Szymona Wiesenthala zawsze tak postępowało i wszystkie żydowskie organizacje działały w ten sposób, moglibyśmy powiedzieć o świetnie układającej się współpracy z Żydami. Inną sprawą jest, dlaczego żadna Polska organizacja, lub po prostu PZPN nie wystosowały podobnego apelu.
Niestety większość ludzi to bezmyślna tłuszcza... przykre, ale takie są fakty. A na czele tego motłochu stoją celebryci tacy jak ci niemieccy duchowni. A to wszystko jest finansowane z kieszeni tych wąskich kręgów, które chcą wszystkich pozostałych ludzi wziąć za mordę. Tak mi jakoś wychodzi z obserwacji tego co sie dzieje na świecie... i nie jest to za bardzo pocieszające, bo postępuje z roku na rok, a nawet przyspiesza. W jakiej rzeczewistości będa żyły nasze dzieci i wnuki...? Naprawdę strach się bać.
ukraińcy po prostu promują rekreacyjne uprawianie sportów na świeżym powietrzu:
piłka nożna, lekkoatletyka, sadystyczne tortury i rytualne mordy...
Może i mieli "formalne prawo zdjąć" - obok odwołania sie od decyzji sądu, powinna być prowadzona kampania na rzecz powieszenia legalnych tablic.
Swietny artykuł. Dodaje otuchy i wiary w to, że redakcja Kresy.pl nie straciła zdrowego rozsądku.
Nadał pokaże im środkowy palec i tyle załatwią pisząc "apele". Problem powinien być wyeskalowany na forum międzynarodowe i odpowiednio nagłośniony, ponieważ to co dzieje się na Zachodniej Ukrainie robi się naprawdę niebezpieczne.
Z czasem pewnie to uczynią (wszak apetyt rośnie w miarę jedzenia) i co gorsza, jeżeli Warszawa nie otrzeźwieje (na co się nie zanosi), to pieniądze wypłaci.
Co w zamian? Nic! Mogli by przynajmniej żądać zaprzestania obrażania Polaków przez banderowców (nie mylić z normalnymi Ukraińcami) oraz odblokowania ekshumacji.
Melnyk, ty tak na serio, czy trochi wypił? Wiesz przecież, że trzeba byłoby odbudować SS, UPA, a atmosfera niesprzyjająca.
I co? Jakieś miast partnerskie w Polsce zawiesi partnerstwo i ....tyle.Cichocki coś tam brzęknie,Rau uda ze nie wie o co chodzi i ...dalej będzie frajerskie wsparcie.Ukraińcy o tym wiedzą i dlatego sobie na takie numery pozwalają.
Często to powtarzam "gdyby głupota mogła latac to niektórzy lataliby jak....pershingi.Parcie na szkło to ona ma,ale pomyliła zawód.
To miło, że władze Elbląga troszczą się o dobre samopoczucie mieszkańców z ukraińskimi korzeniami, jednak większą radość wywołałaby u mnie troska o odczucia Polaków wypędzonych z Wołynia czy Małopolski Wschodniej, którym dane było ocaleć od banderowskiej siekiery czy noża! Z pewnością i w Elblągu mieszkają potomkowie ofiar ukraińskiego ludoójstwa i to przede wszystkim o nich mają myśleć władze samorządowe polskiego miasta!
Tylko patrzeć, jak wystąpią do Polski o odszkodowanie i, co gorsza, w trosce o ukraińską wrażliwość, może im zostać wypłacone, bo przecież Ukraińcy się jeszcze obrażą i przestaną nas "bronić" przed Rosją, i co my, biedni, wówczas zrobimy. A gdyby tak zażądać(!) od Ukrainy finansowego zadośćuczynienia dla ofiar ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej? Czy dożyję takiego rządu w Polsce, który zdecyduje się na ten, jakże oczywisty i motywowany sprawiedliwością, gest?
Ukraińcy ciągle martwią się o to co nie jest dla nich istotne. Od dawna ględzili i nadal ględzą że Przemyśl i Chełm powinien być w granicach "wielikiej Ukrainy" a nie przejmują się utratą Krymu i Donbasu. Niech uważają bo mogą stracić jeszcze więcej
Proszę bardzo, władze samorządowe (Radom, Zamość, Nysa) oraz zwykli ludzie dają przykład jak należy postępować z godnością i honorem wobec nazifikacji Ukrainy. Rządzący zaś nabrali wody w usta i rżną głupa że nic złego się tam nie dzieje.
Czekiści z GRU łżą jak psy ale uchodzi im to na sucho, bo kto im podskoczy? Niestety, Warszawa sama się o to usilnie stara od lat.
Jak szanowna redakcj może nazywać tego aroganckiego pajaca: "uczonym" albo "naukowcem". Wykląda na to, że to jest opłacany przez niemców, lub żydów prowokator.... a może przez Rosję..?
Mam nadzieję, że nie rzucają słów na wiatr i tak właśnie zrobią.
Tych 68 deputowanych co głosowało za nazwaniem stadionu imieniem tego belzebuba powinno mieć dożywotni zakaz wjazdu do Polski. Taka polityka konsekwentnie realizowana z czasem przyniosła by skutek.
Może z racji swych preferencji seksualnych zostać ikoną LGBT na Ukrainie i przy obecnym trendzie będzie cool.
Zaiste kuriozalna tendencja, aby ludobójstwo mieszać ze sportem, rekreacją i ruchem na świeżym powietrzu, zalecanymi dla młodzieży.
Pograjmy sobie w piłkę na stadionie, żeby mieć później siłę lachów rizać?
Kiedy przemianowanie Lwowa na Banderstadt? A kiedy beatyfikacja w ichniejszej cerkwi? Naziole z Ukrainy mają szajbę na punkcie Bandery, jego jedyną "zasługą" jest chyba tylko to, że został zabity przez NKWD, bo co on więcej uczynił pozytywnego dla Ukrainy?
Ruskie mendy wytresowane przez chazarskich bolszewików, nie wiedza co to honor ani wstyd... Niedobrze mi sie robi na samą myśl o tej obleśnej szmacie Zacharowej i jej mocodawców
Nie chodzi o to co myślą Białorusini, ale raczej o presję na Polskie i Unijne władze.