Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris informuje, że warszawski ratusz złagodził tekst zarządzenia zakazującego umieszczania symboli religijnych w budynkach urzędu. “Każda osoba pracująca w urzędzie ma prawo umieszczać na swoim biurku symbole religijne”.
Jak informuje na swojej stronie Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, warszawski ratusz odniósł się do petycji protestacyjnej wystosowanej przez organizację, którą podpisało 70 tysiąc Polaków. W oficjalnym dokumencie urzędnicy napisali, że „każda osoba pracująca w urzędzie ma prawo umieszczać na swoim biurku symbole religijne”.
Ordo Iuris podkreśla, że w oryginalnym tekście zarządzenia nr 822/2024 z 8 maja prezydent Trzaskowskiego wyraźnie stanowiono, że symbole religijne nie mogą być eksponowane „np. na ścianach, na biurkach”, a jedyny wyjątek dotyczył symboli „noszonych przez osoby pracujące w urzędzie na użytek osobisty, np. w formie medalika, tatuażu, opaski na ręku”, a przecież w zakresie znaczeniowym pojęcia „noszonych” ewidentnie nie mieści się „umieszczanie na biurku”.
Pismo stanowi zatem przełom i dowód zasadniczej zmiany interpretacji zarządzenia przez sam urząd. Ratusz zastrzega jednak, że wciąż zakazane jest „eksponowanie symboli religijnych w pomieszczeniach przeznaczonych do podejmowania czynności władczych w urzędach administracji publicznej, ale też np. w sądach czy salach obrad ciał przedstawicielskich”, ponieważ „może być odczytywane jako sugestywne, a to narusza zasadę bezstronności religijnej władzy publicznej”.
Ordo Iuris zauważyło, że to stanowisko warszawskiego ratusza zdecydowanie łagodzi tekst majowego zarządzenia, które wyraźnie zakazywało umieszczania symboli religijnych „na ścianach, na biurkach”. Natomiast urzędnicy w odpowiedzi na interpelację Lewicy, która domaga się zdejmowania krzyży ze ścian, oznajmili, że zakaz nie dotyczy rad dzielnic. Ordo Iuris zauważa, że nawet w złagodzonej postaci, zarządzenie ograniczające eksponowanie symboli religijnych powinien być docelowo zostać uchylony jako sprzeczny z Konstytucją RP.
Organizacja podkreśla, że polska ustawa zasadnicza gwarantuje wolność sumienia i religii oraz afirmuje chrześcijańskie dziedzictwo Narodu, a krzyż natomiast jest symbolem nie tylko religijnym, ale i narodowym. Ordo Iuris zauważa, że warszawski ratusz dopuszcza się jednak także ideologicznej manipulacji, twierdząc, że w ustawie „równościowej” z 2010 r. występują pojęcia „orientacja psychoseksualna i tożsamość płciowa”, gdzie w rzeczywistości w ustawie nie ma takich wyrażeń.
Przypominamy, zarządzenie nr 822/2024 zostało opublikowane 8 maja przez prezydenta stolicy Rafał Trzaskowskiego, ustanawiające w warszawskich urzędach “standardy równego traktowania”, zakładało między innymi zakaz eksponowania Krzyża i symboliki religijnej w budynkach urzędu dostępnych dla osób z zewnątrz oraz podczas wydarzeń organizowanych przez urząd.
Swoją decyzję Trzaskowski motywował rzekomą troską o neutralność światopoglądową państwa oraz uczucia osób niewierzących. “Nikt nie zamierza prowadzić w Warszawie walki z jakąkolwiek religią. Stolica zawsze będzie też szanować swoją tradycję – stąd elementy religijne choćby podczas obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego. Ale Polska jest państwem świeckim. A Warszawa jest tego państwa stolicą. Kropka” – stwierdził włodarz stolicy.
Decyzję Trzaskowskiego skomentował m. in szef platformy X Elon Musk. “Bezwstydnie kopiuje głupie rzeczy z Ameryki” – napisał. “Ale wstyd” – dodał.
Do sytuacji odniósł się również wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, który skrytykował zarządzenie prezydenta Warszawy: “Z ogromnym smutkiem przyjąłem decyzję prezydenta Warszawy w sprawie krzyży. Rozmawiałem z nim chwilę potem. Mówił, że to nie będzie wykonywane, nie tak ma wyglądać”. Wyraził opinię, że “to jest zła droga”. “Krzyż nie jest tylko i wyłącznie symbolem religijnym, jest symbolem pewnych wartości i tradycji”.
W odpowiedzi na liczne skargi mieszkańców Warszawy oraz Polski, które zawierały także szczegółowe pytania złożone w trybie wniosku o dostęp do informacji publicznej urząd poinformował, że podmiotem odpowiedzialnym za przygotowanie zarządzenia zakazującego eksponowania symboli religijnych w urzędach była fundacja Instytut Miast Praw Człowieka. Z treści zarządzenia nr 1000/2023 z 12 czerwca 2023 r. wynika, że na wykonanie tego zadania organizacja otrzymała od miasta kwotę 129.910 zł. W radzie organizacji zasiadają Katarzyna Wilkołaska, która od 6 czerwca 2019 r. do 14 października 2021 r. pełniła w warszawskim ratuszu funkcję pełnomocniczki Rafała Trzaskowskiego ds. kobiet, a w latach 2021-2023 była asystentką skrajnie lewicowej europosłanki Sylwii Spurek, z którą wcześniej współpracowała w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich w czasach, gdy był nim Adam Bodnar, obecny minister sprawiedliwości.
Ponadto w radzie fundacji zasiadają Marta Abramowicz i Anna Strzałkowska, które są aktywistki ruchu LGBT, żyjące w homoseksualnym związku. Marta Abramowicz pełniła funkcję prezesa stowarzyszenia Kampania Przeciw Homofobii, jest także autorką książki „Irlandia wstaje z kolan”, w której przedstawia dechrystianizację państwa katolickiego. Ordo Iuris podkreśla, że Abramowicz nie ukrywa, że chciałaby doprowadzić do podobnej sytuacji na terenie Polski, co udowodniła m. in. wywiadem pt. „Czy Polska weźmie rozwód z kościołem? O tym zadecydują te wybory” z października 2023 r.
ordoiuris.pl/Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!