Serbia: Przedstawiciele opozycji wtargnęli do gmachu państwowej telewizji [+VIDEO]

W sobotę kilka tysięcy zwolenników opozycji protestowało pod siedzibą państwowych mediów. W niedzielę opozycjoniści manifestowali pod siedzibą prezydenta Serbii.

Opozycjoniści zgromadzili się w sobotę pod siedzibą serbskich mediów państwowych RTS by skrytykować ich działanie. Według liderów opozycyjnych ruchów Dragana Dżilasa i Boszko Obradovicia RTS w zbyt oszczędny sposób relacjonuje trwające od grudnia protesty ich środowisk opozycyjnych przeciw rządzącej Serbskiej Partii Postępowej (SNS) i wywodzącemu się z niej prezydentowi Aleksandarowi Vucziciowi.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Według agencji informacyjnej Reuters, która cytuje słowa Obradovicia – „w ciągu ubiegłych miesięcy prosiliśmy tylko o jedno – by pozwolić organizatorom protestów wypowiedzieć się w państwowej telewizji”. Obradović wraz z około dwudziestoma uczestnikami manifestacji wdarł się do budynku telewizji domagając się emisji jego wystąpienia. Interweniowała specjalna jednostka policji, która pojedynczo wyprowadzała opozycjonistów z gmachu. „Wszyscy którzy tego wieczora znajdują się w budynku Radio-telewizji Serbii będą pociągnięci do odpowiedzialności” – zapowiedział minister spraw wewnętrznych Nebojsza Stafanowić.

W niedzielę w południe rozpoczęła się manifestacja opozycji pod siedzibą serbskiego prezydenta. W manifestacji wzięło udział kilka tysięcy osób. Protestujący przewrócili część barierek ustawionych przez policję by podejść bliżej budynku ale zostali odgrodzeni przez szpaler funkcjonariuszy. Obradović i Dzilas próbowali do niego wejść ale policjanci nie pozwolili im na to. Na manifestacji padło hasło ustąpienia Vuczicia ze stanowiska.

Oddział policji został otoczony przez manifestantów około 200 metrów od siedziby prezydenta. Doszło do starcia w czasie którego funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego. Demonstranci postanowili użyć barierek do zbudowania barykady, która uniemożliwiła by wyjazd pojazdów z prezydenckiej siedziby. Utworzyli też wokół budynku „żywy łańcuch”. Według informacji dziennikarzy portalu Balkan Insight dwie osoby zostały zatrzymane przez policję.

 

Czytaj także: Bułgaria zbuduje gazociąg, który ma dostarczyć rosyjski gaz do Serbii

reuters.com/twitter.com/BalkanInsight/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz