Premier Donald Tusk spotkał się w Warszawie z Premierem Socjalistycznej Republiki Wietnamu Phamem Minh Chínhem w 75-lecie nawiązania stosunków dwustronnych.

W piątek miała miejsca pierwsza wizyta szefa rządu Wietnamu w Polsce od ponad 17 lat. Zbiega się ona z obchodami 75. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między oboma krajami.

„Pan Premier Wietnamu poruszył ważną sprawę z naszego punktu widzenia — zniesienie obowiązku wizowego dla zorganizowanych grup turystycznych na pobyty krótkoterminowe. Bardzo dziękuję za tę inicjatywę” – powiedział w oświadczeniu po spotkaniu Premier Donald Tusk.

Zobacz też: Ambasador Wietnamu z wizytą w MON. Rozmowy o współpracy z polskimi firmami sektora obronnego

Dzisiejsze spotkanie potwierdza wzajemną otwartość na bliską współpracę oraz chęć dalszego rozwijania partnerstwa.

Wietnam jest największym partnerem handlowym Polski wśród krajów Azji Południowo-Wschodniej. W relacjach dwustronnych wyzwaniem pozostaje jednak niezbalansowana wymiana handlowa.

„Bardzo zależy nam na wsparciu wzajemnych inwestycji. Jestem przekonany, że nasza współpraca będzie na coraz wyższym poziomie naukowym i technologicznym, i że ten bilans handlowy będzie niedługo zrównoważony” – dodał szef polskiego rządu.

W trakcie rozmów obaj liderzy zapowiedzieli zacieśnianie współpracy w takich dziedzinach jak: cyfryzacja, transformacja ekologiczna, rozwój i modernizacja przemysłu transportowego. Donald Tusk wyraził też nadzieję na zwiększenie dostępu polskich produktów, szczególnie z sektora rolno-spożywczego, do rynku wietnamskiego.

„Jesteśmy dla siebie kierunkami priorytetowymi. Mamy więzi polityczne, gospodarcze. Moja dzisiejsza wizyta ma te więzi wzmacniać i w najbliższym czasie podnosić na poziom strategiczny” – powiedział Premier Wietnamu Phạm Minh Chính.

Podczas rozmowy z Premier Donald Tusk przedstawił także stanowisko Polski w sprawie rosyjskiej agresji na Ukrainę i podkreślił znaczenie jedności międzynarodowej w potępieniu agresji Rosji. Szefowie rządu omówili też związki między bezpieczeństwem Europy i regionu Indo-Pacyfiku.

„Będę pracował nad zbliżeniem stanowisk w różnych sprawach, jeśli chodzi o różne standardy, także o geopolitykę. Jestem przekonany, że w tych najważniejszych, fundamentalnych kwestiach Wietnam i Polska – też z racji naszych bardzo podobnych doświadczeń, tragicznych i dobrych historii – będziemy wspólnie działali na rzecz i pokoju na świecie, i w regionie, i rozwoju naszych relacji, i rozwoju naszych gospodarek” – mówił Premier Donald Tusk.

Kresy.pl

Tagi: ,
forma płatności