Ministerstwo Obrony Narodowej zlikwidowało zbiór zastrzeżony wojskowych służb specjalnych PRL. Antonii Macierewicz zarekomendował utrzymanie klauzuli tajności wobec 105 z blisko 1600 żołnierzy i współpracowników służb.

Rzeczniczka MON mjr Anna Pęzioł-Wójtowicz podała, że w związku z mijającym 17 czerwca br. terminem przeglądu zbioru zastrzeżonego odnoszącego się do służb wojskowych, szef MON przekazał wyniki tego przeglądu w odniesieniu do żołnierzy i współpracowników II Zarządu Sztabu Generalnego Wojska Polskiego 14 czerwca tego roku, a w odniesieniu do żołnierzy i współpracowników Wojskowej Służby Wewnętrznej 16 czerwca tego roku.

W wyniku przeglądu Minister Obrony Narodowej rekomenduje utrzymanie klauzuli tajności 100 spośród 1500 współpracowników i żołnierzy II Zarządu SG WP oraz 5 spośród blisko 100 żołnierzy i współpracowników byłego WSW – podała Pęzioł-Wójtowicz w komunikacie.

ZOBACZ TAKŻE: IPN podał datę ujawnienia dokumentów ze zbioru zastrzeżonego

Funkcjonujący w latach 1951-90 Zarząd II SGWP działał jako wywiad wojskowych. Z kolei kontrwywiad wojskowy leżał w kompetencjach WSW, działającej w latach 1957-90.

Dzisiaj mija termin przeglądu dokumentów ze zbioru zastrzeżonego – tajnych archiwach odziedziczonych po PRL. W dniu dzisiejszym zbiór zastrzeżony przeszedł w gestię IPN. Oznacza to, że tej chwili Instytut – a nie cywilne i wojskowe służby specjalne – zadecydują, które z dokumentów będą podlegać odtajnieniu. Jest to efekt nowelizacji ustawy o IPN z 2016 r.

Zbiór zastrzeżony, nazywany przez historyków zbiorem “Z”, został stworzony przez ustawę o IPN z 1998 r. Były to materiały wytworzone przez aparat bezpieczeństwa PRL, pozostające w tajnym zbiorze z powodu aktualnych interesów bezpieczeństwa państwa.

Do IPN trafiły od Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu (wcześniej UOP), Straży Granicznej oraz dwóch służb wojskowych podlegających ministrowi obrony – Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego.

W zeszłym roku parlament zadecydował, że zbiór zastrzeżony zostanie zlikwidowany, co oznaczało jego ujawnienie. Według nowelizacji ustawy o IPN instytucja zastrzegania dokumentów w tym zbiorze przestała istnieć. Formalnie oznacza likwidację tego zbioru. Ta sama ustawa dawała czas do połowy czerwca tego roku służbom specjalnym na przegląd dokumentów.

kresy.pl / polsatnews.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply