Podczas zorganizowanego na kijowskim Majdanie koncertu z udziałem gwiazd muzyki pop z Polski, Bronisław Wildstein – prezes Telewizji Republika (organizator koncertu) – wzniósł banderowski okrzyk „Sława Ukraini”, którym zakończył swoje przemówienie. Tłum odpowiedział tradycyjnym odzewem: „Herojom sława!”

Wildstein powtórzył dokładnie zachowanie Jarosława Kaczyńskiego z 1-go grudnia 2013 r. Jednak po publikacjach portalu Kresy.pl w wielu mediach pojawiły się informacje o znaczeniu i pochodzeniu tego hasła. Jest mało prawdopodobne, by Wildstein nie wiedział, co robi.

Hasło „Sława Ukrajini! – Herojam Sława!” [pol. Chwała Ukrainie, Chwała bohaterom] to oficjalne pozdrowienie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (banderowców), ustanowione w 1940 roku. Było również używane przez partyjną bojówkę OUN-B – Ukraińską Powstańczą Armię (UPA). Oprócz okrzyku należało wyciągnąć w górę prawą dłoń „lekko w prawo, nieco powyżej szczytu głowy”, z czego w późniejszych latach zrezygnowano.

Od lat 90. pozdrowienie to jest wykorzystywane na niepodległej Ukrainie, głównie przez ugrupowania postbanderowskie i nacjonalistyczne, m.in. przez działaczy partii „Swoboda”.

Kresy.pl/tk/jz

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz