Zdaniem szefa ukraińskiego IPN, uchwalenie ustawy gloryfikującej UPA zaledwie kilka godzin po wystąpieniu prezydenta Komorowskiego było jedynie zbiegiem okoliczności. Twierdzi również, że celem ustawy ma być podkreślenie ciągłości państwa ukraińskiego w XX wieku.

„Nie było złej woli w tym, że ustawy zostały przegłosowane w dniu wystąpienia polskiego prezydenta”– twierdzi Wołodymyr Wiatrowycz, szef ukraińskiego IPN, według którego pakiet ustaw przeszedł przez wcześniejsze etapy procedury legislacyjnej kilka tygodni temu. „Tak się złożyło, że w tym samym dniu prezydent Komorowski wystąpił w Radzie Najwyższej. Te ustawy były zapowiedziane, jak mi się wydaje, wcześniej, niż był potwierdzony przyjazd prezydenta Komorowskiego” – powiedział Wiatrowicz. Jego zdaniem termin wizyty Bronisława Komorowskiego na Ukrainie był kilkakrotnie przekładany, zaś przyjęcie pakietu ustaw było elementem umowy koalicyjnej po zeszłorocznych wyborach parlamentarnych na Ukrainie.

Wiatrowycz za cel ustawy gloryfikującej UPA uznaje podkreślenie ciągłości państwa ukraińskiego w XX wieku. „Według ustawy, tymi, którzy walczyli o niepodległą Ukrainę, będą uznawani uczestnicy formacji, których celem było utworzenie suwerennego państwa ukraińskiego. Toteż nie ma w ustawie mowy o takich formacjach, jak dywizja SS ‘Galicja’, gdyż była to jednostka armii niemieckiej” – stwierdził szef ukraińskiego IPN.

Ukraińska Powstańcza Armia odpowiada łącznie za śmierć ponad 100 tysięcy Polaków.

Czytaj także: Parlament Ukrainy uznał OUN-UPA za uczestników walk o niepodległość

Z kolei prezes polskiego Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński powiedział wcześniej, że według niego zbieżność wizyty polskiego prezydenta w ukraińskim parlamencie i następującej po niej uchwale oddającej honory UPA nie była przypadkowa.

tvp.info / PAP / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
12 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. muminek
  muminek :

  Przede wszystkim nie SS galicja ale 14 Dywizjon Grenadierów SS Hałyczyna ! Przy jego tworzeniu na wiosnę 1943 roku na ok. 12000 potrzebnych bojców ZGŁOSIŁO SIĘ 82.000 !!!! OCHOTNIKÓW. Oczywiście ukraińców bo była to dywizja ukraińska jak inne w tym czasie kolaboranckie pod niemieckim dowództwem. Szkoda że zapomnieli o batalionach Roland czy Nachtigal albo o legionie ukraińskim . HAŃBA i SKANDAL!!!!!

 2. amstaf358
  amstaf358 :

  Bzdura! Niemiecka oficjalna nazwa brzmiała 14 dywizja strzelecka SS Galicjen,bo tak sobie wymyslił szef SS Himler ,Hałyczyna to nazwa Ukraińska która nie była w oficjalnym obiegu…dopiero pod sam koniec wojny gdy Rzesza już upadala i zmieniono dowództwo z Niemieckiego na Ukraińskie oficjalnie zaczęto nazywać jednostkę Hałyczyna..żeby się nie kojarzyła z 3 Rzeszą..

 3. jerzyjj
  jerzyjj :

  CO SIE TYCZY TEGO pana,KTOREGO ,,glupi polacy” WYBRALI PODOBNO NA PREZYDENTA TO JUZ NIZEJ NIE MOGL ON UPASC (dosadniej mowiac zeszmacic) OBNOSZAC SIE Z TA SWOJA ,,dwudniowa miloscia”DO BANDEROWCOW,KTORYCH PRAWDZIWI POLACY ,,UWIELBIAJA”.
  MILLER,KTORY BRATAL SIE ZE SZPIEGIEM-ZDRAJCA KUKLINSKIM (jego poczynania szly w ,,jedynie slusznym”kierunku wytyczonym przez USA) NIE WYRZADZIL POLAKOM WIEKSZEJ krzywdy moralnej JAK WLASNIE TEN pan POKLEPUJAC SIE Z BANDYTA PROSZENKA …

 4. horodenka
  horodenka :

  PANIE KACZYŃSKI, DLACZEGO PAN NIE SKRYTYKUJE HANIEBNĄ POSTAWĘ W PARLAMENCIE UKRAIŃSKIM POLSKIEGO PREZYDENTA. WIE PAN DLACZEGO? BOŚ PAN TAKI DRAŃ JAK KOMOROWSKI. ZBLIŻAJĄ SIĘ WYBORY I OCZEKUJE PAN POPARCIA OD POTOMKÓW REZUNÓW UKRAIŃSKICH MIESZKAJĄCYCH W POLSCE. TACY Z WAS PATRIOCI NA POKAZ. MY KRESOWIACY NA POMORZU ZACHODNIM , KTÓRZY PRZEŻYLI MORDY BANDEROWSKIE , ODDAJEMY SZACUNEK DLA PANA MILLERA, KTÓRY ZCHOWAL SIĘ GODNIE W OBEC NAS I POLSKI..ANI PO ANI PiS NIE SIĘGACIE PIĘT MILLEROWI

 5. franciszekk
  franciszekk :

  Nie będzie absolutnie żadnego problemu również, jak POtęzna Rosja z POwrotem zajmie (podobnie jak Krym) Kijów a nawet Lwów! Lwów jako prezent dla dobrych układów z Polakami odda we władanie Polaków tak jak zachodnie ziemie odzyskane! Oczywiście wyczyszczą z ludzkiej padliny NEO-banderowców, którzy są spadkobiercami okrutnych ludobójców Polaków!

 6. horodenka
  horodenka :

  PREZYDENT POROSZENKO POWIEDZIAL W POLSKIM PARLAMENCIE” PRZEPRASZAMY I PROSIMY O WYBACZENIE” BARDZO SIĘ UCIESZYLEM Z TEJ HITORYCZNEJ CHWILI. ALE ZA DWA MIESIĄCE PARLAMENT UKRAINY WNIÓSL USTAWĘ O GLORYFIKACJI BANDYCKIEJ I ZBRODNICZEJ BANDZIE UPA, KTÓRA MORDOWALA POLAKÓW.I CO Z TEGO WYNIKA? ANO WYNIKA ZE UKRAIŃCOM NIE WOLNO ZAUFAĆ., PONIEWAŻ SĄ OBLUDNI I ZAKLAMANI