Zdaniem szefa ukraińskiego IPN, uchwalenie ustawy gloryfikującej UPA zaledwie kilka godzin po wystąpieniu prezydenta Komorowskiego było jedynie zbiegiem okoliczności. Twierdzi również, że celem ustawy ma być podkreślenie ciągłości państwa ukraińskiego w XX wieku.

„Nie było złej woli w tym, że ustawy zostały przegłosowane w dniu wystąpienia polskiego prezydenta”– twierdzi Wołodymyr Wiatrowycz, szef ukraińskiego IPN, według którego pakiet ustaw przeszedł przez wcześniejsze etapy procedury legislacyjnej kilka tygodni temu. „Tak się złożyło, że w tym samym dniu prezydent Komorowski wystąpił w Radzie Najwyższej. Te ustawy były zapowiedziane, jak mi się wydaje, wcześniej, niż był potwierdzony przyjazd prezydenta Komorowskiego” – powiedział Wiatrowicz. Jego zdaniem termin wizyty Bronisława Komorowskiego na Ukrainie był kilkakrotnie przekładany, zaś przyjęcie pakietu ustaw było elementem umowy koalicyjnej po zeszłorocznych wyborach parlamentarnych na Ukrainie.Wiatrowycz za cel ustawy gloryfikującej UPA uznaje podkreślenie ciągłości państwa ukraińskiego w XX wieku. „Według ustawy, tymi, którzy walczyli o niepodległą Ukrainę, będą uznawani uczestnicy formacji, których celem było utworzenie suwerennego państwa ukraińskiego. Toteż nie ma w ustawie mowy o takich formacjach, jak dywizja SS ‘Galicja’, gdyż była to jednostka armii niemieckiej” – stwierdził szef ukraińskiego IPN.

Ukraińska Powstańcza Armia odpowiada łącznie za śmierć ponad 100 tysięcy Polaków.

Czytaj także: Parlament Ukrainy uznał OUN-UPA za uczestników walk o niepodległość

Z kolei prezes polskiego Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński powiedział wcześniej, że według niego zbieżność wizyty polskiego prezydenta w ukraińskim parlamencie i następującej po niej uchwale oddającej honory UPA nie była przypadkowa.

tvp.info / PAP / Kresy.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

12 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. muminek :

  Przede wszystkim nie SS galicja ale 14 Dywizjon Grenadierów SS Hałyczyna ! Przy jego tworzeniu na wiosnę 1943 roku na ok. 12000 potrzebnych bojców ZGŁOSIŁO SIĘ 82.000 !!!! OCHOTNIKÓW. Oczywiście ukraińców bo była to dywizja ukraińska jak inne w tym czasie kolaboranckie pod niemieckim dowództwem. Szkoda że zapomnieli o batalionach Roland czy Nachtigal albo o legionie ukraińskim . HAŃBA i SKANDAL!!!!!

 2. amstaf358 :

  Bzdura! Niemiecka oficjalna nazwa brzmiała 14 dywizja strzelecka SS Galicjen,bo tak sobie wymyslił szef SS Himler ,Hałyczyna to nazwa Ukraińska która nie była w oficjalnym obiegu…dopiero pod sam koniec wojny gdy Rzesza już upadala i zmieniono dowództwo z Niemieckiego na Ukraińskie oficjalnie zaczęto nazywać jednostkę Hałyczyna..żeby się nie kojarzyła z 3 Rzeszą..

 3. jerzyjj :

  CO SIE TYCZY TEGO pana,KTOREGO ,,glupi polacy” WYBRALI PODOBNO NA PREZYDENTA TO JUZ NIZEJ NIE MOGL ON UPASC (dosadniej mowiac zeszmacic) OBNOSZAC SIE Z TA SWOJA ,,dwudniowa miloscia”DO BANDEROWCOW,KTORYCH PRAWDZIWI POLACY ,,UWIELBIAJA”.
  MILLER,KTORY BRATAL SIE ZE SZPIEGIEM-ZDRAJCA KUKLINSKIM (jego poczynania szly w ,,jedynie slusznym”kierunku wytyczonym przez USA) NIE WYRZADZIL POLAKOM WIEKSZEJ krzywdy moralnej JAK WLASNIE TEN pan POKLEPUJAC SIE Z BANDYTA PROSZENKA …

 4. horodenka :

  PANIE KACZYŃSKI, DLACZEGO PAN NIE SKRYTYKUJE HANIEBNĄ POSTAWĘ W PARLAMENCIE UKRAIŃSKIM POLSKIEGO PREZYDENTA. WIE PAN DLACZEGO? BOŚ PAN TAKI DRAŃ JAK KOMOROWSKI. ZBLIŻAJĄ SIĘ WYBORY I OCZEKUJE PAN POPARCIA OD POTOMKÓW REZUNÓW UKRAIŃSKICH MIESZKAJĄCYCH W POLSCE. TACY Z WAS PATRIOCI NA POKAZ. MY KRESOWIACY NA POMORZU ZACHODNIM , KTÓRZY PRZEŻYLI MORDY BANDEROWSKIE , ODDAJEMY SZACUNEK DLA PANA MILLERA, KTÓRY ZCHOWAL SIĘ GODNIE W OBEC NAS I POLSKI..ANI PO ANI PiS NIE SIĘGACIE PIĘT MILLEROWI

 5. franciszekk :

  Nie będzie absolutnie żadnego problemu również, jak POtęzna Rosja z POwrotem zajmie (podobnie jak Krym) Kijów a nawet Lwów! Lwów jako prezent dla dobrych układów z Polakami odda we władanie Polaków tak jak zachodnie ziemie odzyskane! Oczywiście wyczyszczą z ludzkiej padliny NEO-banderowców, którzy są spadkobiercami okrutnych ludobójców Polaków!

 6. horodenka :

  PREZYDENT POROSZENKO POWIEDZIAL W POLSKIM PARLAMENCIE” PRZEPRASZAMY I PROSIMY O WYBACZENIE” BARDZO SIĘ UCIESZYLEM Z TEJ HITORYCZNEJ CHWILI. ALE ZA DWA MIESIĄCE PARLAMENT UKRAINY WNIÓSL USTAWĘ O GLORYFIKACJI BANDYCKIEJ I ZBRODNICZEJ BANDZIE UPA, KTÓRA MORDOWALA POLAKÓW.I CO Z TEGO WYNIKA? ANO WYNIKA ZE UKRAIŃCOM NIE WOLNO ZAUFAĆ., PONIEWAŻ SĄ OBLUDNI I ZAKLAMANI