W wywiadzie udzielonym Kurierowi Galicyjskiemu, znany ukraiński pisarz, dziennikarz i intelektualista stwierdził, że ludobójstwo Wołyńsko-Małopolskie było konieczne do zbudowania ukraińskiej państwowości. Broni także udziału Ukraińców w walkach u boku SS-Galizien. Jednocześnie uważa, że potrzebny jest nowy status Donbasu.

Odnosząc się do kwestii symboliki nacjonalistycznej i banderowskiej na Majdanie, Prochaśko prosił, by zrozumieć, że w latach 40. XX wieku „zarodek państwa [ukraińskiego], które nigdy nie istniało ma nadzieję na powstanie”. „(…) to były okrutne czasy, ale ludzie marzyli o swoim państwie. (…) W tamtych czasach dało się wytłumaczyć różne metody walki”– stwierdził ukraiński intelektualista, którego zdaniem nie można osądzać wydarzeń z tego okresu „z punktu widzenia roku 2015”.

„Teraz możliwa jest budowa państwa bez mordów na ludności cywilnej, w tamtych czasach tak nie było”– powiedział Prochaśko. Jednocześnie sugeruje, że w analogicznej sytuacji Polacy postąpiliby tak samo, jak ówczesne bandy UPA i wielu Ukraińców: „Gdyby w tamtych czasach było zagrożenie dla państwa polskiego, to zastosowywano by takie same metody”.Przyznaje też, że sam nie jest tu „postronnym, chłodnym obserwatorem”. „Teraz patrzymy na to inaczej i jest to argument ewolucji poglądów”– powiedział Prochasko.

Ukraińśki intelektualista powiedział też, że jeden z jego dziadków „musiał pójść do dywizji SS „Galizien”, bo jego żoną była Polką”i chciał „zabezpieczyć swoją polską rodzinę przed represjami ze strony Ukraińców”. „Wtedy nikt nie zastanawiał się co robi SS na Wschodzie. Porównywano te doświadczenia z legionami z lat 18–20. Uważano, że jest to formacja ukraińska, która będzie walczyć z bolszewikami”– stwierdził Prochaśko.

Nie oceniam tamtych wydarzeń ani na plus ani na minus. Rozumiem, że było to złe, że szło się „nie z tymi”, ale wiele ludzi też szło „nie z tymi” – z bolszewikami. I też mordowali. Takie były czasy. Ich się nie gani. Teraz okazuje się, że tylko jedna strona jest zła? A wiemy, że sowieci popełniali przestępstwa wszędzie tam, gdzie wchodzili: na Ukrainie, w Polsce i w Niemczech”– twierdzi Prochaśko.

Prochaśko przyznaje również, że zachodni Ukraińcy zawsze mieli poczucie wyższości i swoją wizję państwa, którą chcieli uczynić dominującą. „Galicja miała zawsze i ma wizję, jaka powinna być Ukraina. Galicja zrobiła bardzo dużo, aby na Ukrainie było coś ukraińskiego.Paradoks polega na tym, że nikt z Galicji nie dostał się na taki poziom w państwie, aby rządzić. (…) Galicja mówiła, że jest szansa na stworzenie bardziej ukraińskiej Ukrainy. Niestety tak się nie stało”. Jego zdaniem należy podjąć działania na rzecz ukrainizacji kultury masowej.

Ukraiński pisarz twierdzi, że sytuacja w Donbasie wymaga zmiany podejścia do tego regionu, który zdecydowanie różni się od zachodniej Ukrainy. „Nie wierzę w to, że za parę lat Donbas stanie się częścią Ukrainy – tą normalną zdrową częścią Ukrainy. Potrzebny jest nowy status Donbasu, ale nikt nie wie jaki. (…) jeszcze przez długi czas nie będzie on normalną częścią Ukrainy. (…) Tam są zupełnie inni ludzie (…) widziałem tam różne rzeczy i zawsze będę twierdził, że są tam inni ludzie”– uważa Prochaśko i tłumaczy, że za ten punkt widzenia jest obecnie krytykowany.

Zgadza się ze stwierdzeniem, że mieszkańcy Donbasu chcą mieć swoje państwo. „I tak jak Wschodnia Galicja należała do Polski, tak Donbas będzie należał do Ukrainy i coś trzeba będzie z tym robić”– powiedział.

Kuriergalicyjski.com / Kresy.pl

92 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. tagore
  tagore :

  Na kresy24.pl jest cały wywiad z pytaniami dziennikarza,warto przeczytać. Sposób postrzegania
  stosunków polsko ukraińskich jest teraz typowy dla zachodniej Ukrainy. Brak refleksji nad ceną
  takiego wyboru wynika z powszechnego poczucia siły Ukrainy i potencjalnej perspektywy objęcia
  przez ten kraj pozycji lidera w Europie środkowej.

  tagore

 2. gerardgorecki
  gerardgorecki :

  A zatem etyka sytuacyjna. Dobrze się stało, że p. Prochaśko, było nie było jakaś tam postać dla Ukraińców i banderowców z Małopolski Wschodniej, się opowiedział – wyraźniej nie można było. Wiemy z kim mamy okoliczność. Pytanie do PiS i jego wyborców ile, jakie i kiedy wyciągnie z tego wnioski.

 3. jaroslaus
  jaroslaus :

  czy ja dobrze rozumiem? Ten ukraiński skurwiel jest w 1/4 Polakiem? Coś w tym jest, że ta ich krew korumpuje, psuje i wypacza wszystko co w człowieku jest dobre. Ile Istot, które choć kwalifikują się by otrzymać Kartę Polaka, ludzi przypominają tylko z wierzchu. Potem biegają owinięte w te szmaty swojego zdziczałego plemienia mongolskich bękartów. Moja praprababcia w wieku 96 lat też została zamordowana przez rezunów i chciałbym się dowiedzieć od tego bydlaka jak on to rozumie, że Jej mord był potrzebny do zbudowania tego chorego kraiku, który zaraz i tak zdechnie. Gdzie się podziewają forumowe chachły przy takich artykułach? Gdzie te moralne i intelektualne zera i ścierwa? Już niedługo, poczekajcie.

 4. gerardgorecki
  gerardgorecki :

  Inny ciekawy wątęk, to związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy ludobójstwem Polaków i innych nie-banderowców w 1943 i następnych latach, a szansami na powstanie państwa ukraińskiego. Związek żaden. Następny, to supozycja, że inni, w tym Polacy postąpiliby na ich miejscu podobnie. Jakies przesłanki? Polacy byli okupowani i eksterminowani, bywało w ludobójczy sposób, przez dziesięciolecia, czasem setki lat. Nigdy nie sformułowali jednak takiej złotej myśli. Nawet polski nacjonalizm, nie wyrzekł się etyki katolickiej. A co do czystości Strzelców Siczowych i powstrzymywania się od zbrodni wojennych, to pozostawiło to wszystko równiez wiele do życzenia.

  • ruskiagent
   ruskiagent :

   Związek jest: mordy na Wołyniu znacznie ułatwiły podarowanie przez tow. Stalina z błogosławieństwem najdemokratyczniejszych z demokratycznych przywódców demokratycznego zachodu polskich ziem, dzięki czemu Ukraińska SRR przekształciła się w niepodległe państwo w granicach takich a nie innych. Żadne państwo oparte na zbrodniczej ideologii, nie może istnieć bez mordu założycielskiego: mordem założycielskim kolejnych republik francuskich był jakobiński terror, mordem założycielskim III Rzeszy było „ostateczne rozwiązanie”, mordem założycielskim ZSRR był terror wCzeKa i zbrodnie stalinowskie, a mordem założycielskim Niepodległej Ukrainy jest Rzeź Wołyńska.

   • tagore
    tagore :

    Dla Stalina załadowanie do wagonu 800 tyś ludzi czy 1100 tyś nie stanowiło istotnego problemu.
    OUN -B było świadome ,że Stalin przejmie te tereny ,a Polaków przesiedli lub zabije ,mordowano Polaków z udziałem ludności aby uniemożliwić na długie lata oddziaływanie kultury polskiej na mieszkańców zachodniej Ukrainy. Identyczny ruch bez drastycznych sytuacji wykonał z podobnych
    pobudek niedawno Lansbergis na Litwie ,dzięki stałemu sianiu nienawiści ok. 40% Litwinów widzi w
    Polsce wroga ,w sytuacji gdy po odzyskaniu niepodległości było to ok. 10 %. Jedna i druga strona
    obawiała się stopniowej polonizacji ludności i postrzegają to jako największe niebezpieczeństwo.

    tagore

  • perun
   perun :

   Co tu dużo mówić. Mamy tu modelowy przykład banderowca z „moralnością” opartą na dekalogu ukraińskiego nacjonalisty. Jak widać jest on już tak otumaniony swoją ideologią, że wydaje mu się, iż reprezentuje ona wartości ogólnoludzkie. Co jednak sprawia, że człowiek przyjmuje taką ideologię ? Jakiś gen okrucieństwa charakterystyczny dla zachodnich Ukraińców ? Swoją drogą to szukałem kiedyś informacji o zbrodniach powstańców wielkopolskich na ludności niemieckiej. Jedyne co znalazłem, to rozstrzelanie bez sądu kilku jeńców niemieckich. Tak do końca nie wiadomo jednak, co się dokładnie stało. Po zakończeniu walk odbyła się rozprawa sądowa, w wyniku której oskarżeni zostali uniewinnieni.

  • kojoto
   kojoto :

   Co ty powiesz..? Wreszcie przejzales na oczy? Ze strony tych szowinistów ciagle padaja takie blyskotliwe stwierdzenia jak tego „intelektualisty”, nie dotarlo to do tej pory. Naprawde mam wrazenie, ze KGBisci z Kremla to igraszka, przy banderowskich neo-nazistach.

 5. gniezno
  gniezno :

  kiedy polska odradzała się po latach niewoli pod zaborami brytyjczycy już wtedy mieli halo że jesteśmy krajem zbyt wielonarodowościowym że będziemy destabilizować ład w europie itp. dlatego już w teheranie przyznali nasze ziemie wschodnie wujkowi stalinowi nie informując nas o tym hehe brytyjski sojusznik

 6. horodenka
  horodenka :

  Co z ta Polską? Otó caly caly Rząd,Parlamęt i Senat byli w pierwszym szeregu Europy przeciw Rosji.,chlapiąc językiem w lewo, prawo, chociaż nikt poważny z Nimi się nie liczyl. Rosja co chciała uzskać uzyskala. Ukraina Nic. Stracila Krym, Lugańsk i Donieck.Straty Polski: embargo na mieso wyroby mięsne,owoce.mleczne wyroby i tp.Rolnictwo upada.Firmy transportowe padają..No i co. Ano nic. Dalej drą dzioby. Wy słuchajcie p Jarubasa i się uczcie póki nie jest za póżno.

 7. raf66
  raf66 :

  PO pierwsze nie Wschodnia Galicja „nalezala” do Polski tylko Malopolska Wschodnia JEST czescia Polski tymczasowo po banderowska okupacja. Po drugie ten quasi twor zwany szumnie ( tfu) ukraina juz zaczyna sie rozpadac .Oni po stracie Donbasu nie sa w stanie przetrwac bez przemyslu.I mam nadzieje ze nie potrwa to juz dlugo…..Raf66

 8. horodenka
  horodenka :

  No i dalej co z tą Polską? I tak dalej będą darli dzioby. No i co z tego będzie. Ano Nic. Cz Oni tego nie rozumią że z Polską nikt się nie liczy. Ze są na aucie Europy. Przez Ukrainę niszczą Polską gospodarkę.,a Ukrainie nic nie pomogą. Zresztą Ukraina na to nie zasluguje.Ale to do naszych elit nie dociera Pamiętajcie za Ukrainę nikt nie będzie umieral w Euroie. A Wy Polskę zniszczycie

 9. horodenka
  horodenka :

  No dalej co z tą Polską dalej? Teraz znowu drą dzioby kto zastrzelil Niemcowa. Wszyscy wiedzą i mówią że Putin. Tylko biedacy nie wiedzą kto zastrzelil Marka Papalę. Nie pilnują swojego podwórka, tylko wpieprzają się w nie swoje sprawy Nie jestem proputinowski,,ale Putin podniósł Rosję z kolan i ma ponad 80 procent poparcia. Kto z Polskizch elit ma chociaż polowę poparcia jak Putin. Ale Putin pilnuje Rosji a polski Rząd pilnuje Ukrainę. Panowie z czym do ludu.

 10. gerardgorecki
  gerardgorecki :

  @ruskiagent 03.03.2015 18:32

  Czy Stalin przejmował się takimi szczegółami jak parę setek tysięcy ludzi? Przykładem powojenne granice Białorusi, Litwy i Zakarpacie w USSR. Czy przejmował się w 1921 r. Polakami z Mińszczyzny, Żytomierszczyzny albo wschodniego Podola? Co z nimi zrobił? Truizmy.

  Banderowska dzicz miała obsesję i dała jej upust. Racjonalizowanie tego teraz przez nich jest jakąś ględą-hagadą. Ale oczywista, że nawet gdyby taki związek był, niczego to nie usprawiedliwia.

  Ma się rozumieć, że ten „intelektualista” na haju, jest greckim katolikiem pełną gębą, podobnie jak Bandera i cała ta banderowska jaczejka, którą nie kanonizują jedynie przez jakieś niewytłumaczalne nieporozumienie. 10 Przykazań zostało ustanowionych w latach 60-ych, Doncow wiecznie żywy, a takim burżuazyjnym duperelom jak moralność chrześcijańska na pohybel.

 11. kp
  kp :

  Słowa usprawiedliwiające ludobójstwo wołyńskie są haniebne i kłamliwe. Oto są wartości, takie jak państwowość ukraińska, dla których można wymordować 200.000 ludzi. Tak myśleli naziści ukraińscy t.j. dońcom, bandera, szuchewicz. Podobnie myślał Hitler – stworzyć przestrzeń życiową dla Niemców mordując Żydów i Polaków. Szokujące jest, że Taras Prochaśko współcześnie wyznaje te same poglądy, jak banderowcy z II WŚ.
  Inną sprawą jest, co takie poglądy ukraińskich „intelektualistów” znaczą dla Ukrainy dziś. Otóż ten „intelektualista” nie dostrzega, że ludobójstwo bezbronnych kobiet, dzieci, starców i mężczyzn to za mało, aby stworzyć państwo. Mord jest złem i na nim niczego się nie zbuduje. Kontrastuje z tym brak ukraińskiej kultury i „żywienie się” kulturą rosyjską. Wniosek jest ponury dla Ukrainy, t.j. nie udało jej się zbudować minimalnych zrębów państwa przez 25 lat i podstaw kulturowych Ukrainy. Marnie to rokuje na przyszłość. Raczej Ukraina przedstawia „dzikie pola” bez kultury narodowej, w której ludzie żyją z dnia na dzień, a poszczególne obszary nic nie łączy: Donieck, Zakarpacie, Podole, Kijów, Małopolska Wschodnia. Jawi się natomiast ten ostatni obszar nie jako „serce” Ukrainy, bo Ukrainy rzeczywiście nie ma, są ludzie mówiący niekiedy po ukraińsku i chcący lepiej żyć materialnie, ale jako „Bandreland”. Małe szowinistyczne państewko wraz z zamieszkującymi ją ludźmi tradycyjnie antypolskie, a dziś mocno antyrosyjskie. Co zostanie z dzisiejszej Ukrainy, jeżeli dołożymy, że Donbas i Wschód to ośrodki przemysłowe? Najbardziej optymistyczny scenariusz to status kolonii zarządzanej przez obcych i przez nich utrzymywanych, co da pewną stabilność, a może mały rozwój. Dobra wiadomość jest taka, że w pustkę kulturową mimo silnych tendencji banderowskich będzie wchodziła powoli polska kultura i polski język. Ten proces będzie się nasilał wraz z większą integracją Ukrainy z Europą. Oczywiście proces ten może być administracyjnie blokowany, czego przejawów są już przykłady. Rozsądne państwo polskie eliminowałoby ostrożną polityką tendencje banderowskie kładąc nacisk na prawdziwą narracje historyczną, zamiast popieranie wszystkiego co ukraińskie.

 12. jan_de
  jan_de :

  Czytam Wasze komentarze, i przyznać muszę, że żaden z nich nie jest nawet w polowie tak „blyskotliwy”, jak Roberta_XXX… Napisal go już ze …2 tygodnie temu pod innym artykułem, i chyba tylko przez skromność nie powtarza go pod tym… A ponieważ warto, przypomnę…: „Nie wiem czy zauważyliście ale po tej akcji w hotelu w Odessie to mieszkańcom jakoś odechciało się do Rassijii ? To dobry sposób na sowiecką zarazę – wypalić na miejscu…” Myślicie, że „nasz” RobXXX też jest intelektualistą? Bo myśli tak samo jak ten Prochaśko…

   • sylwia
    sylwia :

    Polecam obejrzeć witrynę narodowych powstańców Noworosji i mieszkańców Słowiańska: https://slavgromada.wordpress.com. Zamieszczono tam zdjęcie okładki polskiej książki Aleksandra Kormana ‘Ludobójstwo UPA na ludności polskiej’ oraz dużo fotografii zmasakrowanych polskich ofiar, w tym wielu kobiet i dzieci. Bezpośredni odsyłacz do tej książki jest tu: https://slavgromada.wordpress.com/history/oun-upa/ Można tam zostawiać komentarze. Jakiś Ukrainiec natychmiast zostawił komentarz, że to są ofiary Sowietów. Dostał za to ironiczny i dosadny odpór od Rosjan, jak ‘tępy śmieć’, ‘ciemna swołocz’, 'suka’, itd. Przykłady: “

    asDFGH:
    6 Октябрь, 2014 г в 19:54

    Все ужасное вранье. Советская империя всегда творила ужасы а потом выставляла их на показ, мол смотрите, это все они! Мы должны их защищать…
    Самая мерзкая страна с наизнанку вывернутым понятием добра и зла.”
    “ Cша-Ша:
    18 Октябрь, 2014 г в 12:10
    Cнимки сделаны поляками, в годы когда на этой территории не было Советов и живы свидетели этих событий! Поэтому не выставляй свою неграмотность и чисто украинское свойство и национальное качество «ВСЕ ВИНОВАТЫ, А Я ЩЕ ПОНАДКУСЮЮ, тай СКАЖУ, що це МОСКАЛЬ» !”

    “Слава:
    21 Октябрь, 2014 г в 06:53

    Тварь тупая. Спроси у Поляков о УПА. Может они тоже лгут? Почитай архивы Германии и Нюрбенского процесса. То же враньё. Сволочь ты тёмная. Учи историю правдивую. Сука.” Przetłumaczyć je można w translate.google.com. Charakterystycznie ten Ukrainiec wybrał sobie na awatara motyw z ukraińskiej ‘wyszywanki’ czyli haftu. Pamiętajmy, że UPA zabijała także Rosjan choć nie jest mi znana ilość ofiar. Rosjanie są świadomi ludobójstwa Polaków przez Ukraińców i odnoszą się w tej sporawie do Polaków z sympatią. W artykule opisany jest wrocławski pomnik dla polskich ofiar ukraińskiego ludobójstwa i przetłumaczone napisy na nim. Nie dziwi mnie brak komentarzy nienawidzących Polaków Ukraińców jak Tutejszym, wlkp, Jajec, amstaf358 i innych ponieważ w obliczu dowodów swych zbrodni, które pochwalają i chcieliby powtórzyć, ich trollowanie o ‘ruskich’ byłoby bez sensu. Ostatecznie Kresy.pl to jest polska witryna a nasi śmiertelni wrogowie, Ukraińcy, są tu intruzami i zawalidrogami.

   • jan_de
    jan_de :

    No właśnie… Ja tam bym się ucieszył, że taki np. Prochaśko ma taki sam światopogląd jak mój, choć – niestety – ma diametralnie od mojego odmienny… Ale np. taki czarekw… Zastanawiający jest brak jego wpisu pod tym artykułem… Naprawię to jego niedopatrzenie i go tu zacytuję…: „Nie można obwiniać separatystów że pragnie wyrżnąć wszystkich i nie brać jeńców, w planach mają dalszą ofensywę i nie mogą pozwolić na wycofanie ani na obciążanie się utrzymywaniem jeńców…”

    Zastanawiające, jest też to, jak łatwo takim „intelektualistom” przychodzi usprawiedliwienie najpotworniejszych zbrodni… I to nawet zanim jeszcze (jak u czarkew’a) …zostały popełnione…

    • zefir
     zefir :

     „Jan_De”:Pańska subtelność jest czarująca.Jednak dla zrozumienia mentalności tut.użytkowników życzliwym banderowcom proszę przemyśleć post jednego z nich,którym byłem poczęstowany,cyt.”Litość to zbrodnia”.Po tym też byłem oniemiały.

     • jan_de
      jan_de :

      Panie Zefir, miałem kiedyś kolegę (dziś już Ś.P) , zadeklarowanego ateistę, ale nie ateistę wojującego… Pamiętam, jak kiedyś, przy „……..”, doszliśmy do wspólnego wniosku, że JChrystus był największym człowiekiem, jakiego wydała ludzkość… Bo wszystko co dobre na tym „padole łez” w jego nauce ma swe źródło… On uczył, że współczucie z niedolą człowieka powinno być absolutne, pochylał się nad cierpiącymi, podawał im pomocną dłoń i błogosławił im… i wybaczał.. Temu (czy nie przypadkiem wlkp?), który Panu powiedział, że „litość to zbrodnia”, JCh wydawać się musi zbrodniarzem i pewnie z przyjemnością – gdyby mógł – raz jeszcze by go ukrzyżował…, Przyznam Panu, że coraz mi trudniej rozumieć ten świat… Wydawałoby się przecież, że po tych wszystkich hekatombach XX wieku, po hitleryzmie, stalinizmie, banderyzmie, maoizmie i wielu innych „…izmach”, które przyniosły śmierć i cierpienie niezliczonej ilości ludzi – kobiet i dzieci nie wyłączając – ludzkość opamięta się wreszcie… tymczasem ciągle wielu wśród nas takich którzy w spaleniu ludzi, albo ludzi wyrżnięciu, nie widzą niczego zdrożnego, a nawet czyny takie usprawiedliwiają… W swojej naiwności myślałem, że kiedy „Państwo Islamskie” zaczęło wrzucać do sieci, te makabryczne filmiki z egzekucji, ludzie – muzułmanie także – szybko się od nich odwrócą… A tymczasem czytam, i słyszę, że… wzrosła im ilość najemników…. Oni też uważają, że „Litość to zbrodnia…” Jak ogromne pokłady zła, tkwić muszą w ludziach… Co by nie mówić, kiedyś, nie było przyzwolenia dla dewiantów, którzy z zadawania komuś cierpienia, czerpali specyficzną rozkosz… De Sade i jego naśladowcy, jeszcze nigdy nie mieli się tak dobrze, jak dziś, a cała ta medialna rzeż, nie uczy wrażliwości na cierpienie, lecz na nie znieczula… Mnie przeraża, że i w Polsce mamy takich ludzi coraz więcej… Myślę, że nasi dziadowie, przewracają się w grobach, bo nie o taką Polskę walczyli, nie za taką Polskę umierali…

      https://www.youtube.com/watch?v=YhdGCWvrkT0

      Dlatego boję się o przyszłość moich dzieci, i dzieci ich dzieci… Czyżby zbliżali się do nas 4 jeźdźcy apokalipsy…?

      https://www.youtube.com/watch?v=V4aa1wQNpsw

      Pozdrawiam,

     • tutejszym
      tutejszym :

      W stwierdzeniu że „litość to zbrodnia” tkwi ziarno obiektywnej prawdy. Współczucie, asertywność tak, litość jest prostą odmianą pogardy. Nie ma we mnie zgody na litość, tak na branie jak i dawanie jej. Jedyną Osobą Ludzką z rąk której z wdzięcznością przyjmuję litość jako czyste święte uczucie jest Jezus Chrystus, On ma do tego prawo. Litość to pogarda dla drugiego człowieka, może i ma prawo on odczuwać ją jako zbrodnię na jego psychice i osobie. Litość jest odmianą egoistycznej podłości. Takie jest moje zdanie.

     • jan_de
      jan_de :

      „ziarno obiektywnej prawdy…” może i w tym jest… Wszystko zależy od kontekstu… pokonany przeciwnik leży na ziemi, a nad nim topór tego, który go pokonał… Który z nich uważa, że litość to zbrodnia? Myśli Pan, że ten leżący na ziemi, ten którego życie wisi na cienkiej nitce? I tylko marzy aż topór odetnie mu głowę? A może jednak liczy choćby i na litość, skoro na współczucie nie może…?
      A może jednak myśli tak zwycięzca? „Muszę obciąć mu głowę, jeśli tego nie zrobię – dam wyraz swojej słabości, a moje zaniechanie będzie czynem zbrodniczym dla mojej nacji… On dojdzie do zdrowia, nabierze sił i znowu wystąpi przeciwko nam… Dlatego zabiję jego, jego żonę i jego dzieci, aby na zawsze wyeliminować ich z grona naszych przeciwników…” Czytał Pan co pisali Panowie RXXX i czarekw? Chyba nie, więc proszę to zrobić i raz jeszcze przemyśleć sprawę … Oni obaj pisali właśnie z pozycji zwycięzcy, który może okazać współczucie (choćby i litość), lub może być bezwzględny i litości nie okazywać, bo „litość to zbrodnia…”. Mam Panu przytoczyć te cytaty, żeby nie musiał Pan szukać? Są parę linijek wyżej… z latwością je Pan znajdzie… A potem proszę mi napisać, czy nie uważają oni, że „litość to zbrodnia…?” … I to dla zwycięzcy właśnie? Bo w istocie fizyczna eliminacja przeciwników, jest czynem chwalebnym i przyniesie korzyści calej nacji…

     • tutejszym
      tutejszym :

      Mam do tego pojęcia stosunek osobisty. Rozróżniamy dwojaką litość: – Życzliwą litość, która ma w sobie mieszankę dobrej woli, życzliwości, chęć prawdziwego wsparcia, czyli MIŁOSIERDZIE … – Pogardliwą litość, z odcieniem pogardy, niechęci, dumy… Ja osobiście uważam że istnieją dwa rozłączne pojęcia: Miłosierdzie i litość w znaczeniu podanym powyżej. To tyle co sądzę o zwrocie „Litość to zbrodnia”. Z mojej strony to koniec mojego bicia piany. Pozdrawiam.

     • jan_de
      jan_de :

      Ależ dlaczego „bicia piany…” Widzę w tym sens, co Pan powyżej napisał, i żałuję tylko, że nie odniósł Pan tego, do tych cytatow z P. czarekw”a i R_XXX… Zanim się pożegnam, krótka historyjka, na temat… myślę… Koleżanka mojej mamy przyniosla kiedyś listy od swojego ojca… Listy z Aschwitz, którego jej ojciec nie przeżył… W jednym z nich pisał (cytuję z pamięci)… „Czlowiekowi w nieszczęściu wystarczy podać jeden maly palec, a zda mu się, że uchwycił potężną dłoń…” Dobranoc.

     • sylwia
      sylwia :

      To nie są takie proste sprawy. Wobec ciepiących ludzi, takich jak np. teraz w Donbasie, trzeba mieć litość i okazać im miłosierdzie i pomoc. Z drugiej strony, polski sąd zamienił karę śmierci Banderze na dożywocie, z takim skutkiem, że ten zabójca, ten krwawy wampir przyczynił się do barbarzyńskich ukraińskich masowych mordów na niewinnej polskiej ludności rolniczej. Wobec niego nie powinno było być litości i ułaskawienia.

 13. horodenka
  horodenka :

  Jak polski Rząd i elity polityczne zniszczyly polskie rolnictwo oraz doprowadzily do utrata przez Ukrainę Krymu, Luganska oraz Doniecka. Otóż wszyscy od lewa do prawa obiecywali Ukrainie Unię Europejską i Nato. Caly czas podpuszczali Ukraińców przeciw Rosji. Rosja jest największym państwem świata. Dwukrotnie większym od USA. Panowie z czym do ludu. Za to wszystko Rosja zaplacila nam embargiem na mięso wyroby mięsne mleczne, jabłka i tp. Poupadaly firmy transportowe, upada rolnictwo. Rolnicy protestują. Tak więc Ukrainę nie uratowali, polskie rolnictwo niszczą. Taka jest bezmyślność Polski.

    • andrz
     andrz :

     SobiePan:04.03.2015 09:24 W każdej. Lepiej lub gorzej, ale w każdej. Nie siejmy defetyzmu. Czy są patologie? Są. Czy jest wiele do naprawienia? Jest. Ale Polska 2015 roku a Polska 1990 to niebo a ziemia. Wystarczy porównać własnie z taką Ukrainą by naocznie stwierdzić jak dużo u nas zostało zrobione.

     • wlkp
      wlkp :

      dobra, warsztatów tkackich i garncarzy też jest mniej – ale nie widzisz zmian ? Za pieprzonej komuny rodzice czekali 17 lat na telefon, stałem – jak ofiara systemu – po kilka godzin w kolejkach, żeby jakiegoś cytrusa przed świętami kupic, drogi były w rozsypce a kawa na zach. Europy wknajpie kosztowała 20% miesięcznej pensji – na prawdę nie widzisz zmian ?

     • zan
      zan :

      Manipulujesz jak komuniści porównujący PRL lat do II RP. Niby zmiany na lepsze (alfabetyzacja, elektryfikacja), ale rozumny człowiek nie złapie się na takie sztuczki. W latach 80 PRL był na poziomie technicznym Korei Południowej. III RP to ogon Europy. Dziadostwo jak w Grecji i Portugalii. Peryferia cywilizacyjne. Jest nawet gorzej niż w PRL, bo ludzie wyemigrowali, dzietność spadła i za 20 lat to się wszystko zawali pod ciężarem długów przy których gierkowskie to Pikuś. Wtedy USA wypuści ze smyczy banderowców i dokona się ostateczna zagłada. Gardzę gnojami, które szerzą propagandę sukcesy. Stoimy przed zagładą, a naród ślepy.

     • wlkp
      wlkp :

      przyjedź w wolnej chwili do Polski – zobaczysz, że tu jednak nie jest tak źle…codziennie jak jadę do pracy widzę setki nowych domów, dziesiątki bloków, nowe drogi wiadukty, dziesiątki firm które powstały w ostatnich latach, jest nowe lotnisko, dworzec ( choc ujowy ), restauracje, kluby, sklepy – i nawet 25 lat temu niewielu marzyło, że tyle uda się zrobic. A że jest jeszcze wiele do zrobienia,że są obszary biedy wykluczenia – są – więc trzeba się zabrac do roboty, żeby nie było – i skończyc biadolenie

     • sobiepan
      sobiepan :

      wlkp:
      04.03.2015 20:35/. Potwierdzasz żeś dziad z lumpenproletariatu pracujący za 3,5 /godz Tylko że te sukcesy to znikomy procent tego co było wytworzone przez Polaków w czasach tzw PRL-u Szkoda mi cię że tak wędrujesz pieszo podziwiając przez szybę blichtr tych osiągnięć złodziei i aferzystów okupujących Polskę od 35 lat. Ja w odróżnieniu od ciebie jeżdżę do pracy MB i w wolnych chwilach wpadam ze znajomymi na torcik.Ty możesz tylko polizać paluchy.

     • sobiepan
      sobiepan :

      wlkp:
      04.03.2015 20:53/. Wiem jedno jesteś moralnym i intelektualnym ZEREM wywodzisz się z dołów lumpenproletariackich . A w temacie który poruszyłeś brakło ci argumentacji . Prowadzący się nie przygotował i serwujesz stały zestaw wulgaryzmów Zmień nick na ,,Idiot kameraden ”

     • wlkp
      wlkp :

      wiesz co – nawet nie czuję satysfakcji jak widzę jak się miotasz – po prostu, po ludzku żal mi cię i mam nadzieję, że jeszcze kiedyś wyjdziesz na prostą i będziesz mógł normalnie funkcjonowac w społeczeństwie. Wszystkie najlepszego życzę.

     • sobiepan
      sobiepan :

      wlkp:
      04.03.2015 21:14/. Próbuj dalej Czyżby zupka z MOPSU nie była smaczna może za bardzo wodnista i masz rozwolnienie intelektualne przykre ze upadliniec musi wędrować do MOPS po pomoc? samostijna czeka tam możesz się wykazać. tutaj ciągle będziesz ZEREM.

     • sobiepan
      sobiepan :

      wlkp:
      04.03.2015 21:14/. Próbuj dalej Czyżby zupka z MOPSU nie była smaczna może za bardzo wodnista i masz rozwolnienie intelektualne przykre ze upadliniec musi wędrować do MOPS po pomoc? samostijna czeka tam możesz się wykazać. tutaj ciągle będziesz ZEREM.

     • fiesta
      fiesta :

      Rodacy, po co ta pyskowka ?
      Ja np. zle wspominam PRL, poniewaz panowala dyktatura komunistyczna, a Polacy jak niewolnicy pracowali za nedzne pensje i utrzymywali rzadzacych zydo-komunistow i bandytow, ktorzy byli grupa uprzywilejowana, okradali narod polski i oplywali w dostatkach. Pamietam z lat szkolnych uzalanie sie nauczyciela, ktory posiadal prawo jazdy przez ponad 20 lat, a nie bylo go stac na kupno samochodu osobowego. Z jednej strony rzadzacy zydo-komunisci oglupiali Polakow propaganda sukcesu, a z drugiej strony prowadzili na Polakach swoje eksperymenty ideologiczne i traktowali Palakow jak dzikie zwierzeta w ZOO, rzucajac im od czasu do czasu kawe, pomarancze, cytryny, banany etc, po ktore ustawialy sie kilkudziesieciometrowe kolejki przed sklepami.
      Dzisiejszy PRL”bis” zwany oficjalnie III RP jest tak samo skorumpowany jak dawne PRL, z ta roznica, ze ponad 80% dawnego majatku narodowego nie jest wlasnoscia panstwa polskiego, ale jest w obcych rekach, glownie zydowskich i niemieckich oraz w rekach bylych prominentow komunistycznych, agentow spec sluzb i wszelkiej masci oszustow i kombinatorow, uwiklanych w afery, ktorych nikt nie rozliczyl do dzis.
      A to, ze teraz sa nowe drogi, mosty, budynki etc nie dotyczy calej powierzchni Polski, ale jedynie wazniejszych aglomeracji miejskich, podobnie jest w przypadku nowobogackich mieszkancow Polski, ktorzy maja uklady/koneksje i przez to zyja w lepszych warunkach materialnych niz ogol Polakow w Polsce. Ale faktem rowniez jest, ze we wschodnich i polnocnych wojewodztwach Polski panuje najwieksze bezrobocie w kraju i Polacy zyja w biedzie i nedzy, a nawet grzebia po smietnikach.
      Koszt tej „transformacji ustrojowej”, ktora trwa przez ostatnie 25 lat wynosi utrate ponad 80% polskiego majatku narodowego i ponad 3 biliony zlotych dlugu (1 bilion dolarow amerykanskich) !!!… czyli okolo 190% PKB Polski, a nie 57% jak podaje oficjalna propaganda w/g danych z 2013r.
      Moral: ZAMIENIL STRYJEK SIEKIERKE NA KIJEK.
      Ja pisalem w 1992r na grupach dyskusyjnych w j.polskim, ze to co wyprawia Walesa, Balcerowicz i spolka z polskim majatkiem narodowym jest ZDRADA STANU i nalezy ich postawic przed PLUTONEM EGZEKUCYJNYM.
      Na poczatku lat 1990-tych nalezalo umorzyc dlugi wszystkim polskim zakladom, a nastepnie wzmocnic je finansowo, zeby mogly konkurowac z zachodem. A bodzciem do zwiekszenia wydajnosci powinno byc powolne przeksztalcanie tych zakladow w spolki pracownicze z udzialem skarbu panstwa, pod haslem „pracownik wspolwlascicielem zakladu”.
      Po uplywie tylu lat Polacy stanowia dzis tania sile robocza i liza dupe Niemcom, Zydom etc, a nawet Chinczykom, ktorzy sa wlascicielami fabryki rowerow i hut szkla w Polsce i poganiaja Polakow do roboty jak psow.
      Trzy miliony Polakow, ktorzy nie mogli wytrzymac pogarszajacyh sie warunkow materialnych w III RP, wyemigrowalo za chlebem do panstw zachodnich UE, USA, Kanady etc.
      Do Polski naplywa Zydostwo z Izraela, USA etc, Niemcy, Ukraincy i kolor z Azji i Afryki.
      Pomimo, ze Polacy wciaz stanowia wiekszosc w Polsce to sa traktowani jak obywatele drugiej kategorii przez ZYDOWSKI RZAD OKUPACYJNY w Warszawie, przez zazydzone sady i prokuratury, i przez zazydzone spec sluzby i policje.
      OBUDZCIE SIE POLACY !!!

     • zan
      zan :

      Skarbówka może się przyczepić o 10tys zł, ale zablokuje konto na którym jest milion. Firma nie płaci należności, choć ma kasę, bankrutuje. To jest pierwszy fakt którego nie widać. Znam ludzi, którzy w ten sposób odpuścili sobie biznes w Polsce. Drugi fakt: demografia – pisałem, ale zignorowaleś. Trzeci: zadłużenie – pisałem, zignorowałeś. Za to piszesz bzdety o „nowych drogach, klubach…”. Czy ty kurna normalny jesteś?

     • wlkp
      wlkp :

      skarbówka może się przyczepic – prawda – system jest w wielu przypadkach niewydolny i nadaje się do poprawy. Demografia – a znasz jakiś rozwinięty kraj, który nie ma kłopotów z demografią ? To jest przypadłośc i choroba cywilizacyjna naszych czasów. Zadłużenie – to prawda – jest ogromne – ale z zadłużeniem jest trochę ja w demografią – niewiele krajów go nie ma. A drogi, sklepy, kluby, lotniska, stadiony, aquaparki, nowe budynki uczelni itd. to jest nasza codziennośc – coś z czego każdy może korzystac, coś co zmieniło naszą stopę życiową i rozwój cywilizacyjny – jak ktoś tego nie widzi i woli czasy Gierka- to cóż,do lekarza- tego od oczu…

     • fiesta
      fiesta :

      re: wlkp. Zauwazylem, ze nie masz za bardzo pojecia lub/i argumentow odnosnie ogolnie zlej sytuacji ekonomicznej w Polsce oraz pomijasz temat anty-polskich dzialan organow panstwowych, ktore sluza ZYDOM, NIEMCOM, BRUKSELI, AMERYCE, IZRAELOWI oraz dawnym prominentom komunistycznym, agentom bylych komunistycznych spec sluzb, ludziom z ukladow i kombinatorom. Pomijasz rowniez temat korupcji w Polsce, dyskryminacji Polakow, wysokiego zadluzenia (ponad 3 biliony zl), wyprzedazy ponad 80% polskiego majatku narodowego za bezcen w obce rece, czyli likwidacji podstaw ekonomicznych panstwa polskiego, biede i nedze wiekszosci Polakow etc. A zadluzenie panstwa przyrownujesz do demografii, co w ogole nie ma sensu, czyli uzywasz banalnych i pustych sloganow jakimi operowali rowniez komunisci w PRL, aby cos napisac na odczepnego.
      Ja nie bylem i nie jestem zwolennikiem PRL, ale nie jestem rowniez zwolennikiem dzisiejszego PRL”bis”, ktory dla zmylki zostal nazwany III RP, w ktorym grasuje banda zlodziei i lobuzow z PRL, zydostwa, szwabow, obcej agentury etc.
      Gdyby to ode mnie zalezalo to w pierwszej kolejnosci odsunalbym zydostwo od wladzy i wplywow w Polsce, nastepnie odebralbym zydowskim bankierom polskie banki i pozbawilbym ich kontrolowania polskiej zlotowki i uprawiania lichwy w Polsce, a nastepnie odebralbym zrabowany Polakom polski majatek narodowy, a winnych zlodziejstwa, korupcji i innych naduzyc wsadzilbym do wiezien o zaostrzonym rygorze.
      Nastepny krok to wprowadzenie polskiej konstytucji (konstytucja z 1997r jest oparta na konstytucji stalinowskiej z 1952r – polska konstytucja z 1935r zostala uniewazniona dekretem zydowskigo PKWN w lipcu 1944r, o czym malo kto wie w Polsce) i zerwanie umow miedzynarodowych niekorzystnych dla Polski.
      Po wyczyszczeniu tego gnoju, ktory zalega w Polsce przez ostatnie 70 lat, czas na prawdziwe reformy w Polsce w/g polskiego planu, ktory w pierwszej kolejnosci bedzie uwzglednial i realizowal polskie interesy narodowe, bo chodzi glownie o zbudowanie silnej polskiej ekonomii, czyli lokomotywy, ktora powiezie cala Polske i narod polski do dobrobytu.
      W/g danych z 2013r, PKB Polski wyniosl okolo 526 mld dolarow z tym, ze gross tego PKB stanowi obcy kapital, ktory placi najnizsze podatki i ma najwieksze zyski w Polsce, natomiast najwieksze podatki placa Polacy, ktore ich dobijaja, a tym samym sa przyczyna niskiego poziomu zycia wiekszosci polskich rodzin i pogarszania sie warunkow materialnych wiekszosci Polakow z powodu inflacji i spadku wartosci pieniadza.
      W zwiazku z tym Polacy musza koniecznie usunac zydostwo od wladzy i wplywow w Polsce, odebrac utracone 80% polskiego majatku narodowego, usunac zydowskich bankierow i lichwiarzy z Polski etc oraz zniesc obecny system podatkowy, ktory dobija polska ekonomie i Polakow.
      Po przeprowadzeniu niezbednych dzialan, nowy rzad zlozony z Polakow i niezalezny od instytucji miedzynarodowych, bedzie mial za zadanie wprowadzic prawdziwe, polskie reformy w panstwie.
      Co ty na to „wlkp” ?

     • fiesta
      fiesta :

      Dodatek specjalny, ktory wyjasnia jedna z glownych przyczyn polskiej biedy i nedzy, jaka jest upadek polskiego handlu.
      Przykład likwidacji polskiego handlu jest przykładem kolonizacji polskiej gospodarki przez kapitał zagraniczny i tym samym sprowadzanie Polaków z poziomu właścicieli przedsiębiorstw handlowych do poziomu jedynie niskopłatnych pracowników – vide artykul na stronie:
      http://wpolityce.pl/polityka/169197-patriotyzm-gospodarczy-przykladem-zniszczenia-polskiej-przedsiebiorczosci-przez-kapital-zagraniczny-jest-polski-handel

     • sobiepan
      sobiepan :

      wlkp:
      04.03.2015 20:19/. Jesteś totalnym kretynem po operacji usunięcia resztek mózgu. Może zrozumiesz co nie wydaje mi się możliwe następujące fakty Przemysł stoczniowy -zlikwidowany . Przemysł maszynowy -zlikwidowany . Hutnictwo zlikwidowane , przemysł włókienniczy -zlikwidowany 40 kopalń o nowoczesnych technologiach wydobycia – zalane .( kawa na zach. Europy wknajpie kosztowała 20% miesięcznej pensji ) taki tekst propagandowy to dla ukropów ja za kawę w Bundesrepublik płaciłem 10 f3enigów co dawało w tym czasie jakieś 0,02 procenta dochodów miesięcznych.Nie moja wina że wychowywałeś się w środowisku lumpenproletariatu i takie bajki ci wciskano.

     • wlkp
      wlkp :

      czy ty nie widzisz,że dzisiaj przemysł włókienniczy przeniósł się do Kambodży, Bangladeszu, Indii itd – słyszałeś o globalizacji, zmianach na świecie – w wielu krajach nie ma ani jednej huty, kopalni czy stoczni a żyją godnie i dostatnio – pieprzysz jak Gierek o tym przemyśle ciężkim – w tamtych czasach utknąłeś…a twoja wysoka pensja za komuny to skąd – z UB ?

     • andrz
      andrz :

      SobiePan:04.03.2015 20:14 Jeśli to są według pana wskaźniki decydujące o koniunkturze i kondycji państwa to gratuluję rozumowania. Rodem z epoki gierkowskiej. Ja natomiast mam oczy i widzę jak zmienił się mój kraj i za nic w świecie nie chciałbym powrotu do dawnego systemu, nawet jeśli prowadzilibyśmy w świecie w produkcji stoczniowej, maszynowej itp.

     • kojoto
      kojoto :

      Tak – kundel358 – pierwszy raz sie z toba zgodze, panstwo pOLSKIE rozwija sie wlasnie szczegolnie w niesieniu pomocy ukrainskim szowinistom, takim jak ty. Nie napawaj sie tak, to sie zmieni. skomentuj jednak slowa jednego z waszych „intelektualistów”. To ze kilka postów wyzej sie wpisales z peanami na temat potegi USA to nie dotyczy tematu. (i myslisz, ze oni was obronia…. nie rozumiesz ze uzywaja was jak zywaj tarczy i prowokatora z ktorego w razie konfliktu zostanie krwawa miazga).

     • re1
      re1 :

      Andrz: 04.03.2015 09:39
      http://mignews.com.ua/avtor/blogs/5012480.html Ukraina czeka na cud gospodarczy, ponieważ … Jaceniuk wyraził ostatnio bardzo ciekawy pomysł, że jego następca będzie mógł skorzystać z sukcesu reform gospodarczych –
      cytat „1)Oczywiście, rozwiązanie rynkowej hrywny i powrotu do stałego kursu będzie postrzegane jako przełom gospodarczy [na Ukrainie]. Trudno powiedzieć, jaka będzie ustalona stawka: 25, 50 lub nawet 100 hrywien. …..
      5) zamrożenie płac, cięcia emerytur i podwyższenie taryf użytkowych – jest to najważniejsza reforma rządu Jaceniuk. Uważa się, że w ten sposób będzie Ukraińcy pracować ciężej i lepiej zaoszczędzić. Tak więc, Ukraińcy będą uczyć się żyć oszczędnie, jako Europejczycy, z płatnymi taryf użytkowych jak Europejczycy i otrzymują wynagrodzenie jak mieszkańcy krajów afrykańskich. Test ten, który został poczęty Jaceniuk, powinien łagodzić Ukraińców w walce o przetrwanie, w wyniku czego, przyszły rząd powinien być łatwiej radzić sobie z ludźmi. Będzie to możliwe, aby podnieść płace o pięć procent – i ludzie będą szczęśliwi, aby anulować karty do mleka i chleba – i Ukraińcy będą zachwyceni mądrości przyszłego rządu, oraz zakaz eksmisji z mieszkań za długi HCS rodzinom z dziećmi i wszystkim będzie postrzegana jako bezprecedensowy wspaniałomyślność nowego rządu!”

 14. horodenka
  horodenka :

  Rok temu mówile do znajomeg Ukraińca mieszkającego w Polsce: Czlowieku powiedz swoim pobratymcom na Ukrainie niech przepędzą wszystkich polakw , ponieważ Polacy was podpuszczają przeciw Rosji , a Rosja Wam nie odpuści i będziecie mieli nieszczęście. Wszystko się sprawdzilo. Gdy Ja Mu o tym teraz przypominam toz spuszczoną glową mówi miałeś rację. Putina wszyscy się bolą

  • duga
   duga :

   Mam nadzieję, że to zdanie semantycznie jest niepoprawne. Kto do jasnej cholery podpuszcza Ukraińców. Może to wina Polaków? Pokaż mi choć jeden przypadek gdzie Polacy podpuszczali, a Ukraińcy dostali w łeb od ruskich. Jeszcze zaniedługo okaże się, że Polacy rozpętali II wojnę światową, okupowali całą europę zachodnią i mieli polskie obozy śmierci i Ukraińcy wyzwalają się od okupanta Polaków – no bez jaj

  • amstaf358
   amstaf358 :

   Mapy
   Pogoda
   Fakty
   Nowa Historia
   Biznes
   Giełda
   Waluty
   Praca
   Sport
   Wyniki
   Na żywo
   Motoryzacja
   Poboczem
   Prawo jazdy
   Nowe Technologie
   PC Format
   Mobtech
   Gry
   Kobieta
   Styl
   Grazia
   Świat kobiety
   Dziecko
   Facet
   Bravo
   Horoskop

   158

   RAPORTY SPECJALNE

   Katastrofa górnicza w Doniecku: Nie żyje co najmniej 30 górników
   43 minuty temu
   30 górników zginęło w wyniku wybuchu w kopalni węgla węgla im. Ołeksandra Zasiadki w kontrolowanym przez separatystów Doniecku na wschodzie Ukrainy.
   Widok na kopalnię Zasiadki w Doniecku fot. Alexander Khudoteply /AFP
   Widok na kopalnię Zasiadki w Doniecku fot. Alexander Khudoteply /AFP
   Dodatkowo w kopalni, znajdującej się na terenie objętym konfliktem zbrojnym, uwięzionych zostało co najmniej 70 górników.
   “Ponad 30 osób nie żyje. Na razie ratownikom nie udało się dotrzeć do miejsca eksplozji. Na razie usuwają trujący gaz, a później zejdą niżej” – powiedział Władimir Cymbalenko, szef donieckiego służb nadzoru górniczego.

   Inne źródła podają o jednej ofierze śmiertelnej oraz 40 górnikach uwięzionych ponad kilometr pod ziemią.
   W momencie wybuchu pod ziemią było 207 górników, w tym kilkudziesięciu w strefia zagrożenia. Pięć osób zdążyło wydostać się na powierzchnię, los pozostałych nie jest znany – podaje IAR.
   „Eksplozja nastąpiła o godz. 5.20 (4.20 w Polsce). Doszło do wybuchu w kopalni im Zasiadki na terytorium okupowanym przez separatystów. W tym czasie na dole znajdowało się 207 ludzi. Pięciu górników wydostało się na powierzchnię z oparzeniami różnego stopnia. Los 47 ludzi pozostaje nieznany” – powiedział natomiast szef Niezależnego Związku Zawodowego Górników Ukrainy Mychajło Wołynec.
   Wołynec, który urzęduje w Kijowie, przekazał, że źródła tzw. Donieckiej Republiki Ludowej mówią o 77 ofiarach śmiertelnych.
   „Sprawdzamy obecnie te informacje” –

  • Accipiter
   Accipiter :

   Przepraszam panią Oksanę Zabużko, arcybiskupa Światosława Szewczuka, pana Andrija Deszczycę, pana Igora Isajewa, pana Grzegorza Kuprianowicza, pana Petra Poroszenkę, pana Piotra Tymę oraz pozostałych członków narodu ukraińskiego, a także naród czeczeński oraz imigrantów z krajów Afryki za ich publiczne znieważenie w Internecie z powodu przynależności narodowej, etnicznej i rasowej, a także za publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, publicznego nawoływania do przestępstwa na ich szkodę i za publiczne pochwalanie przestępstwa. Zwracam uwagę i ostrzegam wszystkich, że tego rodzaju zachowania są niezgodne z polskim prawem.