Na decyzję polskiego parlamentu w sprawie uznania wydarzeń wołyńskich z lat 1943-1945 za ludobójstwo będzie odpowiedź ukraińskich polityków i parlamentarzystów, którzy słusznie będą dowodzić, że doszło również do ludobójstwa Ukraińców ze strony Polaków. Dlatego czeka nas okres wzajemnych oskarżeń i deklaracji – napisał na Facebooku Andrij Deszczyca, ambasador Ukrainy w Polsce.

W reakcji na przyjęcie przez polski parlament uchwały ws.oddania hołdu ofiarom ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II RP w latach 1943-1945ambasador Urkainy w Polsce, Andrij Deszczyca zamieścił post na swoim profilu facebookowym, w którym nie kryje ozczarowania decyzją polskich parlamentarzystów. Twierdzi on także, że w odpowiedzi na działania polskiego parlamentu, „ukraińscy politycy słusznie będą udowadniać, że doszło do ludobójstwa Ukraińców ze strony Polaków”. Poniżej publikujemy pełną treść postu.

„Kilka moich przemyśleń bezpośrednio po przyjęciu przez polski Sejm uchwały o ludobójstwie Polaków na Wołyniu.

Jest mi nadzwyczajnie przykro z powodu tego, że część polskich polityków, głosujących za uchwałą w sprawie uczczenia ofiar Wołynia, nie wzięła w rachubę niejednokrotnych apeli i propozycji strony ukraińskiej w sprawie wspólnej oceny naszej wspólnej historii.

Szkoda, że górę wzięła jednostronna, polityczna ocena zdarzeń, a nie fachowe, międzynarodowe, czy chociażby ukraińsko-polskie badania oraz adekwatne prawne wnioski tego, co stało się.

Naturalnie, na decyzję polskiego parlamentu w sprawie uznania wydarzeń wołyńskich z lat 1943-1945 za ludobójstwo będzie odpowiedź ukraińskich polityków i parlamentarzystów, którzy słusznie będą dowodzić, że doszło również do ludobójstwa Ukraińców ze strony Polaków. Dlatego czeka nas okres wzajemnych oskarżeń i deklaracji. I daj nam Boże wszystkim mądrość, żeby to ograniczyło się wyłącznie do obszaru politycznej debaty.

Nie ma wątpliwości, że sami powinniśmy odpowiednio ocenić własną historię i osądzić te działania, oraz te wojskowe pododdziały, które odpowiedzialne są za zbrodnię na ludności cywilnej. Tym samym sprawiedliwie wykluczymy ich z ogólnego, heroicznego procesu walki o niezależność i państwowość Ukrainy. I w naszym interesie jest zrobić to jak najszybciej.

Jednak tym, co najbardziej jest dziś potrzebne ofiarom, tak Polakom, jak i Ukraińcom, to chrześcijańskie uczczenie i pamięć. I godny naśladowania krok w tym kierunku, uczynił niedawno w Warszawie Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, złożywszy wieniec na pomniku i skłoniwszy głowę przed pomordowanymi Polakami na Wołyniu.Takich kroków potrzeba nam znacznie więcej z obu stron.

I na takich właśnie gestach, wzajemnych przebaczeniach i wspólnych działaniach powinniśmy budować nasze stosunki oraz iść dalej.

Strategicznie istotna formuła wzajemnej ważności niepodległości Ukrainy i Polski, tak dla każdego z państw, jak i dla stabilności i bezpieczeństwa regionu, już niejednokrotnie dowiodła swojej prawdziwości. Dzisiaj naszym obowiązkiem jest udowodnić przyszłym pokoleniom Ukraińców i Polaków, jak również społeczności światowej, że jesteśmy ponad próby podzielenia nas, oraz że jesteśmy na tyle silni duchem, żeby zachować pokój, jedność, wzajemny szacunek oraz solidarność między naszymi narodami”.

ZOBACZ TAKŻE: Ambasador Ukrainy w Polsce: Poprzez Wołyń Rosja chce skłócić Polskę i Ukrainę

Kresy.pl/facebook.com

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

9 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  piotrx :

  do słów tego ambasadora pasuje znane powiedzenie „złodziej krzyczy łapaj złodzieja”
  Zapomniał chyba że nie może być dwóch wzajemnie sprzecznych prawd , prawda jest tylko jedna a jest nią ukraińskie ludobójstwo dokonane z premedytacją na niewinnej i bezbronnej ludności polskiej. A ojcem kłamstwa jest wiadomo kto….

 2. Avatar
  jaro7 :

  Gdybyśmy mieli normalny polski rząd ,to zamknięto by granice,wydalono upaińców(ponad 1 mln) i nie wydawano by wiz i przestano wspierać uzbrojeniem.I zaręczam że cały ten banderowski majdan upadłby błyskawicznie,a roznieśliby go sami upaińcy.Ten milionik który straciłby pracę i możliwość studiowania wybiłby im z głowy Bandere i resztę zbrodniarzy ,a taki Deszczyca zostałby ambasadorem w ‚państwie islamskim’.

 3. Avatar
  zefir :

  Ambasadorze Deszczyca,reprezentujesz państwowość,która okupuje polskie Kresy wsch. IIRP,która za swą urzędową rzeczywistość uznała zbrodniczą nazistowską ideologię OUN,która bałwochwali i gloryfikuje jako swych nieskazitelnych bohatyrów bestialskich morderców Polek i Polaków,w tym nabijanych na ukraińskie widły polskich dzieci,czy „bohaterskich” rozpruwaczy brzuchów ciężarnych matek polskich.Reprezentujesz więc wrogą Polsce państwowość.Pomimo tego w pretensjonalnym tonie jako banderowski dekownik w Polsce zgłaszasz zastrzeżenia do uchwały polskiego parlamentu-to nic innego tylko pańska banderowska bezczelność.Bezczelność tym większa,że jako państwowy banderowski ukraiński działacz ma pan świadomość treści,przesłania i skutków wewnętrznych i międzynarodowych upadlińskiej ustawy „O statusie prawnym i uszanowaniu pamięci uczestników walki o niepodległość Ukrainy w XXw”,gloryfikującej bestialskich morderców ,jako bandero-ukraińskich wzorów i bohaterów.Panie Deszczyca,gdybym mógł to byłbyś pierwszym Ukraińcem którego wypier.oliłbym z Polski.Takiej banderowskiej gnidy w Polsce nie potrzebujemy.

 4. Avatar
  krok :

  Deszczyca jest w Polsce pasożytem, dziwię się władzom Polskim, że tolerują na swoim terenie oszusta i antypolaka. Wezwać do ministerstwa i wydalić, bez względu na kroki odwetowe. Ukraina na swoim terenie niech sobie na pomniki stawia nawet lucyfera, bo ma ukraińskich ludobójców, ale w Polsce powinien mieć więcej dyplomacji, a nie nazistowskiej nowomowy ukraińskiej. Nie można stawiać znaku równości pomiędzy AK, a bandytami z UPA.

 5. Avatar
  manetekelfares :

  To postępowanie wyraźnie ukazuje „siłę” i „przedmiotowość” państwa polskiego . Bezbronna, zadłużona,skorumpowana, pogrążona w chaosie banderowska ukraina, której ruscy zabierają, co chcą bez większego sprzeciwu, poniewiera z kolei Polakami,napomina, grozi, żąda, a Polska posłusznie podkula ogon i robi to czego się od niej wymaga. No i czy nie miał racji nijaki Sienkiewicz mówiąc, że: „Polskie państwo istnieje tylko teoretycznie”?