Ukraińcy nie wpuszczają Polaków na cmentarz w Przemyślu. Oskarżają policję o prowokacje [+VIDEO]

W sieci pojawiła się kompilacja dwóch nagrań przedstawiających polską kontrmanifestację przy cmentarzu w Przemyślu, zorganizowaną ubiegłej niedzieli w związku z ukraińskim marszem. Ukraińcy oskarżali polskich policjantów o prowokacje.

Na nagraniu widać, jak jeden z Ukraińców odpowiedzialnych za pochód żąda rozmowy z oficerem dowodzącym akcją policjantów. Jego zdaniem, polskie władze nie zabezpieczały porządku podczas pochodu, a polscy policjanci nie wypełniali swoich obowiązków. „Wy nie robicie swoich obowiązków, wy robicie prowokacje!”– twierdził Ukrainiec. Zagadnięty przez demonstrującą przy wejściu na cmentarz w Pikulicach kobietę w pierwszym momencie przyznał, że osoby w czerwono-czarnych barwach UPA to nie prowokatorzy i mogą wejść na cmentarz. Później zaznaczał, że w tamtym czasie w Truskawcu odbywały się rozmowy polsko-ukraińskie z udziałem marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego oraz przewodniczącego ukraińskiego parlamentu Andrijem Parubijem.

PRZECZYTAJ: Parubij: Kuchciński obiecał nam, że przed szczytem NATO nie będzie uchwały w sprawie 11 lipca

Doszło również do wymiany zdań między Polakami, a młodym Ukraińcem, który zarzucał Polakom zakłócanie procesji religijnej. Na słowa, że cmentarz znajduje się na polskiej ziemi odparł: „to jest też nasza ziemia, [Lwów, Tarnopol] to też etnicznie były nasze ziemie”. „Chodzicie po kościach moich rodziców i dziadków”– powiedziała protestująca kobieta. „Wy też”– odparł Ukrainiec.

Według rzecznika przemyskiej policji podkomisarz Bogusławy Sebastianki, obecni przy cmentarzu w Pikulicach polscy demonstranci zachowywali się zgodnie z prawem i byli osłaniani przez policjantów. W rozmowie z Kresami.pl poinformowała, że Ukraińcy nie składali żadnej oficjalnej skargi na działania policji. Poinformowała nas również, że uroczystości odbywające się na cmentarzu w języku ukraińskim zostały zarejestrowane przez policję i są analizowane pod kątem treści, które tam wygłaszano.

Przeczytaj także:

Blokada marszu Ukraińców w Przemyślu – banderowskie barwy w strzępach [+FOTO]

Ukraińcy na marszu w Przemyślu: Jeszcze Polska nie zginęła ale zginąć musi [+VIDEO]

KRESY.PL

11 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. blitz
  blitz :

  … policaje na marszu na naszą prośbę nie próbowali nawet spisać tego banderwowca, który wykrzyczał hańbiące Polskę słowa!!! Przy próbie zablokowywania wejścia na cmentarz policaje również powinni pouczyć owego bandersyna iż – o ile nie pamięta – znajduje się na terytorium Polski i nie ma prawa zabraniać wstępu na cmentarz!

 2. sigmund
  sigmund :

  Wekszosc mieszkancow tamtego regionu ma Ukrainskie pochodzenie.. nie wyobrazam sobie ze na Polskiej procesji na cmentarz Lyczakowski idzie grupa ukrainskich huliganow i krzyczy antypolskie hasla, a do tego to zmierza.. Ci ludzie odkrzykiwali na zaczepki, moze nieladnie ale atakujacy sugerowali im ze sa banderowcami i ze znajdzie sie kij na banderowski ryj.. A nikt tam nie mial nic wspolnego z bandera.. Ja wiem ze chlopaki chcieli dobrze, ale chyba za dobrze.

  • sylwia
   sylwia :

   Ukrainiec 'sigmund’ napisał nieprawdę. 1.W niedawnych zajściach w Przemyślu wystąpili Ukraińcy w podkoszulkach w czerwono-czarnych barwach zbrodniczej UPA i OUN, która nakazała wymordowanie polskiej ludności w Małopolsce Wschodniej. Tych ludzi widzieli świadkowie. Jednemu z nich podkoszulkę taką zerwano. W pochodzie byli Ukraińcy w mundurach krwawej UPA, która dokonała ludobójstwa Polaków. Wbrew uporczywemu zaniżaniu liczby ofiar polskich do 200 000 i mniej, ilość polskich ofiar przekroczyła 500 000 a nawet była blisko miliona, gdy uwzględni się mordy Polaków popełnione przez Ukraińcow od 22 czerwca 1941 r. '… Jakże polscy „znawcy” tematu mogą napisać o 200 000 ofiar, skoro tylko od 1 do 16 września 1939 roku ukraińscy nacjonaliści [oraz pospolite ruszenie Ukraińców; mój przypisek] zamordowali około 550 000 polskich uciekinierów na Kresy i polskich żołnierzy, będących w mniejszych zgrupowaniach, powracających do swoich rodzin na Kresach. [Ukraińcy] rozbrajali ich zabierając ubrania i buty, gołych wiązali kolczastym drutem i żywcem zakopywali do ziemi…’ ( http://www.cracovia-leopolis.pl/index.php?pokaz=art &id=2392 za 'Kresy Wschodnie we krwi polskiej tonące’, praca zbiorowa pod red. Jana Sokoła i Józefa Sado, Chicago, Poznań, ISBN 83-9008523-1-4 )…’ 2. Ukraińcy nie stanowią wiekszosci. W wojewodztwie podkarpackim jest ich 11% ( https://pl.wikipedia.org/wiki/Mniejszo%C5%9Bci_narodowe_i_etniczne_w_Polsce ). Ponieważ już nawet w tak małej ilości Ukraińcy są nienawistni, roszczeniowi, przesiąknięci banderyzmem, kłamliwi, wrodzy Polsce i sprawiają kłopoty, to jest ich o 11% za dużo. ( http://w.kki.com.pl/pioinf/przemysl/dzieje/rus/problem.html ). 3.Nie wolno pozwolić na blokowanie wstępu Polakom na polskie tereny publiczne, np. na pikulicki cmentarz. Polscy patrioci winni uwzględnić wzrastające prawdopodobieństwo walk wręcz z Ukraińcami podczas przyszłych kontrmanifestacji i odpowiednio się przygotować, łącznie z pomocą rannym, łącznością, dyżurami wsparcia, szybkim transportem i inną logistyką. Forumowicze mający kontakt z patriotycznymi grupami ziemi przemyskiej mogą ochotniczo zająć się tymi sprawami. Albo my ich albo oni nas.

 3. kp
  kp :

  Sądzę, że należałoby odpowiedzieć zarzutem zgłoszonym do prokuratury – lżenie narodu polskiego. Za wykrzyczenie „Jeszcze Polska nie zginęła ale zginąć musi” należy się właściwa kara. Podobnie należy postąpić do pana w czarno-czerwonych barwach. Te barwy i ta manifestacja to nie jest przypadek. Podobnie należy ocenić okrzyki banderowskie – sława ukrainie herojom sława. To propagowanie banderyzmu. Portal o proukraińskiej orientacji (wschodnik.pl) poinformował o skardze przygotowywanej przez pana Tymę i Związek Ukraińców w Polsce przeciwko protestującym i chyba organom policji.

 4. jaro7
  jaro7 :

  Policja beznadziejna,dlaczego ten upainiec nie został wylegitymowany,spisany,czy posiadał wizę i dlaczego jej nie cofnieto? A temu banderowcowi(ten chudzielec) który bredzil że to ich ziemia nie miał kto w morde dać.Z takim nie ma co dyskutowac bo to debil,i rozumie tylko lanie w pysk.Szkoda że za daleko dla mnie,jakbym tam był toby dostał nawet w obecności policji.