Borys Tarasiuk, szef ukraińskiej parlamentarnej grupy ds. współpracy z Polską wyraził swoje oburzenie z przyjętej w piątek uchwały Sejmu ws. ludobójstwa na Wołyniu. Stwierdził, że PiS to partia nacjonalistyczna, poseł Michał Dworczyk to polityk nieodpowiedzialny i niewychowany, a on sam, na znak protestu przeciwko „antyukraińskim działaniom” Sejmu i Senatu podaje się do dymisji.

W rozmowie na antenie EspresoTV, Tarasiuk wyraził żal z powodu przyjęcia przez polski Sejm uchwały ws. uznania rzezi wołyńskiej za ludobójstwo. Mówił m.in., że wcześniej w kwestii upamiętnienia ofiar wystosowano szereg odezw. Podkreślił, że w ostatni czasie taką propozycję przedstawili w liście przedstawiciele ukraińskiej inteligencji, w tym dwaj byli prezydenci Ukrainy, Leonid Kuczma oraz Wiktor Juszczenko. Pozytywnie ocenił również odpowiedź ze strony polskiej, która podpisali przedstawiciele środowisk pro ukraińskich i liberalno-lewicowych, na czele z byłemi prezydentami Lechem Wałęsą, Bronisławem Komorowskim i Aleksandrem Kwaśniewskim, a także Adamem Michnikiem, Tomaszem Lisem, Radosławem Sikorskim czy Grzegorzem Schetyną.

„Moim zdaniem obie były konstruktywne”– powiedział szef parlamentarnej grupy ds. współpracy z Polską. „Niestety partia PiS, którą uważam za partię nacjonalistyczną, nie patriotyczną a nacjonalistyczną, (…) zaczęła dawać absolutnie niewyważone i niewłaściwe oceny”– powiedział Tarasiuk dodając, że uchwały Senatu i Sejmu w zasadzie przekreślają wszystko, co wypracowano w ciągu ostatnich dziesięcioleci w kwestii upamiętnienia ofiar „tragedii wołyńskiej”.

„Polacy uhonorowali swoje ofiary, a o dziesiątkach tysięcy Ukraińców, którzy zginęli z rąk Polaków, milczą”– zaznaczył Tarasiuk.

Pod koniec rozmowy ukraiński deputowany mocno skrytykował posła PiS i szefa sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą Michała Dworczyka, który był głównym twórcą i promotorem przyjętej przez Sejm uchwały. Tarasiuk stwierdził, że Dworczyk jako polityk jest nieodpowiedzialny, a także niewychowany, ponieważ nie odpowiada na jego pisma i nie informuje go o swoich przyjazdach do Kijowa. Ukraiński polityk żalił się również, że polski poseł nie odpisuje na jego listy i nie poinformował go o swoim przyjeździe do Kijowa i wystąpieniu w polskiej ambasadzie w Kijowie.

Na koniec Tarasiuk poinformował, że na znak „antyukraińskich” działań polskiego parlamentu podał się do dymisji ze stanowiska szef parlamentarnej grupy ds. współpracy z Polską. „To mój osobisty protest przeciwko antyukraińskim działaniom, na niekonstruktywizm autorów tych polskich uchwał”– powiedział.

Jak informowaliśmy wcześniej, Komisja Spraw Zagranicznych Werchownej Rada opublikowała dziśna stronach internetowych ukraińskiego parlamentu oficjalne stanowisko, w którym potępia „jednostronne działania Senatu i Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej”.

W tekście deklaracji wykorzystano projekt uchwały autorstwa Ihora Huzia, o którym pisaliśmy niedawno na łamach naszego portalu.Projekt dotyczył pierwotnie odpowiedzi, jaką Werchowna Rada miała wystosować w związku z przyjęciem przez Senat uchwały ws. ludobójstwa Polaków przez ukraińskich nacjonalistów.Do przyjęcia uchwały przed wakacjami nie doszło z powodu blokowania obrad ukraińskiego przez część posłów Werchownej Rady. Projekt Huzia został jednak wykorzystany dzisiaj przez Komisję Spraw Zagranicznych Werchownej Radyw odpowiedzi na przyjętą dziś przez Sejm uchwałę ws.oddania hołdu ofiarom ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II RP w latach 1943-1945.

Ukraiński ambasador: Polacy również dopuścili się ludobójstwa Ukraińców

Sejm przyjął dziś uchwałę o ludobójstwie na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. W głosowaniu Sejm przytłaczającą większością głosów przyjął uchwałę ws. ustanowienia 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Sejm chciał przyjąć uchwałę przez aklamację, jednak zostało to zablokowane przez posłów Nowoczesnej.

espersoTV / Kresy.pl
10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. krakus
  krakus :

  Zamiast od razu po 1989r potępić zbrodniarzy i uchwalić prawdę o Ludobójstwie i ustanowić 11 lipca świętem to te tumany – prezydenty: Bolek – Nobel, Kwach – Flaszka, Zimny – Lech, i Bronek – Bigos udawali głupa. A teraz w Kijowie dostają sraczki na temat prawdy o mordowaniu Polaków. I Upadlińcy będą nam mówić którą pamięć o ofiarach mamy czcić a o którą nie.

  • fiesta
   fiesta :

   B.Tarasiuk wyswiadczyl Polakom przysluge, poniewaz podal nazwiska zdrajcow i wrogow Polski (Walesa, Komorowski, Kwasniewski, Michnik, Lis, Sikorski, Schetyna, Kuczma, Juszczenko etc) , a jednoczesnie jako zwolennik zbrodniczego OUN-UPA sam podal sie do dymisji. Reszta jego wypowiedzi to belkot.

 2. gan
  gan :

  Cóż, jeśli pan Tarasiuk ustawił się po stronie bandytów bandery – to dobrze, że złożył rezygnację. Zdecydowanie lepiej naszemu pojednaniu posłuży, by jego miejsce zastąpił sprawiedliwy Ukrainiec, który – narażając się bandytom – pomógł Polakom. Tacy też byli. Niestety smutne to, że obecnie rodziny boją się z dumą mówić o sprawiedliwych wśród narodów, bo obawiają się zemsty bandytów spod znaku czerwono – czarnej flagi.

 3. leszek1
  leszek1 :

  Bardzo zle, ze fundamenem Ukrainy, majacym zjednoczyc narod, jest klamstwo historyczne o „zaslugach” Bandery i jemu podobnych, oraz Ukrainskiej Powstanczej Armii. Ta droga nie moze byc zaakceptowana przez Polakow i musi doprowadzic do konfliktu, co nie lezy w interesie Polski, ani Ukrainy. Ukraincy juz kolejny raz przekladaja nienawisc do nas, nad wlasny interes narodowy.
  Uwazam, ze najwyzszy czas rozpoczac nauke faktow historycznych na Ukrainie. Ten wrzod nalezy przeciac, bo zatruje caly ukrainski organizm.

 4. jaro7
  jaro7 :

  I z kim PiS chce prowadzić dialog? Z tym Tarasiukiem,Wiatrołapem,Parubyjem!!!!!!!!!!! przeciez tam sami banderowcy przy władzy.Przykręcić śrube p,przymknąć granicę,nie wydawać wiz,a sami ukraińcy przegonia tych majdanowych banderowców.Ale do tego trzeba miec jaja a nie wydmuszkii doradców pokroju Żuraw vel grajek

 5. zefir
  zefir :

  Prawo i Sprawiedliwość jako jedyna partia w polskim życiu politycznym,która wygrała przekonywująco wybory potrafiła sprzeciwić się banderowskiemu zabójczemu ultranacjonalizmowi i nazwać ukraińskie mordercze zwyrodnialstwo po jego imieniu: LUDOBÓJSTWEM.Wiem,też mam zastrzeżenia i niedosyt,winno być na 11VII ustawowo,a nie uchwałowo z opóżnieniem.Tak czy siak „lepszy rydz niż nic”.Może jednak winniśmy wesprzeć PiS w podzięce za „pierwszy krok”do ustawy ,w szczególności w okresie bezpardonowych banderowskich ataków?W zasadzie tak się dzieje,ale jeszcze mocniejsze wsparcie nie zaszkodzi.

 6. mop
  mop :

  Nacjonalista – osoba o zbyt niskim potencjale intelektualnym, żeby zrozumieć złożoność relacji międzynarodowych. Każda próba wytłumaczenia skomplikowanych wydarzeń na świecie powoduje u niego wypalenie komórek mózgowych i napad szału. Odrzuca uznawanie zabijania za rzecz złą, argumentem uszlachetniającym jest obcobrzmiące nazwisko ofiary. Nacjonalizm charakteryzuje się specyficzną interpretacją dobra i zła – wszystko co robi naród nacjonalisty jest dobre, a wszystko co robi inny jest złe. Charakteryzuje się wiecznym wybielaniem lub chwaleniem czynów własnego narodu – chociażby to było gwałcenie, mordowanie, palenie na stosie, przy jednoczesnym zapamiętywaniu innym narodom win za zbrodnie ich przodków. http://nonsensopedia.wikia.com/wiki/Nacjonalista