Szef ukraińskiego IPN-u: Państwo oficjalnie uznało, że Bandera i Szuchewycz walczyli o wolność

Szef Instytutu Pamięci Narodowej Ukrainy, Wołodymyr Wiatrowycz, uważa, iż Stepan Bandera i Roman Szuchewycz uznawani są przez państwa ukraińskie za uczestników walk o niepodległość.

Wiatrowycz udzielił wywiadu portalowi „Ukraińska Prawda”. Jeden z jego fragmentów dotyczy stosunku państwa ukraińskiego do Stepana Bandery i Romana Szuchewycza:

Czy można mówić, że zgodnie z tą ustawą [nadającą OUN i UPA status organizacji walczących o niepodległość kraju – Kresy.pl]Stepan Bandera automatycznie jest na szczeblu oficjalnym uznany jeśli nie za bohatera, to za walczącego o wolność Ukrainy, a spekulacje na ten temat ustaną?

– Uważam, że dyskusje będą trwały, ale oficjalnie państwo uważa go za walczącego o wolność Ukrainy. Tak jak i Romana Szuchewycza, Symona Petlurę, Jewhena Konowalca, Wasyla Stusa, Lewko Lukjanenko, Wiaczesława Czornowiła i inne postacie ukraińskiej historii, które osobiście walczyły w różnych organizacjach wojskowo-politycznych.

Co do oficjalnego statusu Bohatera Ukrainy, to odznaczenie to jest w znacznej mierze skompromitowane na tyle, że nie jestem pewien, czy warto walczyć o przywrócenie im go.

Stepan Bandera był przywódcą frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (Bandery). Jej zbrojne ramię – Ukraińska Powstańcza Armia, którą dowodził Roman Szuchewycz – odpowiedzialna jest za ludobójstwo ponad 100 tysięcy Polaków w latach II wojny światowej i tuż po niej.

pravda.com.ua / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. wepwawet
    wepwawet :

    Myślę, że pomordowani Polacy, zapewne doceniliby to, że państwo Ukraińskie docenia wysiłki Bandery, Szuchewycza oraz innych zbrodniarzy. W końcu, oni też zostali miłosiernie wyzwoleni z trosk doczesnych przez „dzielnych” banderowskich bojców. Może i w bestialski sposób, może i niektórzy w zbyt młodym wieku, ale przecież Ukraińcom przyświecał zbożny cel i światła myśl! Taki mit założycielski do doskonały fundament do przyszłej współpracy Polsko-Ukraińskiej. Młodzi Ukraińcy wszak mają skąd czerpać wspaniałe wzorce postępowania ze swoimi zachodnimi sąsiadami Polakami, oczywiście tylko w przypadku gdy ci nie będą chcieli tańczyć jak im się zagra. :/ —— Szczęśliwie, jak na razie wszystko wskazuje na to, że wieczna przyjaźń Polsko-Ukraińska jest niezniszczalna, nic bowiem co robią Ukraińcy nie może wyprowadzić obecnych elit RP z dobrego humoru i umiłowania do bratniego narodu. —— Sała Ukrainie, Sała upa – jako największemu ukraińskiemu osiągnięciu cywilizacyjnemu! :/