Według danych Straży Granicznej, w 2022 roku podwoiła się liczba nielegalnych migrantów zatrzymywanych przy granicy polsko-litewskiej. Ponadto, liczba zatrzymanych tam organizatorów i pomocników nielegalnego przekroczenia granicy wzrosła trzykrotnie.

W piątek rzeczniczka Straży Granicznej, por. Anna Michalska poinformowała, że liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej spadła o ponad 60 proc. W 2022 roku odnotowani 15,7 tys. takich przypadków, podczas gdy rok wcześniej – 40 tysięcy.

Jej zdaniem, to efekt „zdecydowanych działań funkcjonariuszy SG i powstania bariery na granicy polsko-białoruskiej”.

Rzeczniczka SG zwróciła też uwagę na inne dane z zagranicy. Na granicy białorusko-łotewskiej liczba prób nielegalnego przerzutu wzrosła o prawie 40 proc – z 3,9 tys. do 5,3 tys. Sytuacja pod tym względem na granicy białorusko-litewskiej utrzymuje się mniej więcej na stałym poziomie.

Por. Michalska zaznaczyła, że podwoiła się liczba nielegalnych migrantów zatrzymywanych przy granicy polsko-litewskiej. W 2022 roku polscy funkcjonariusze zatrzymali tam 722 cudzoziemców. W 2021 roku było to 317 osób. Jej zdaniem oznacza to, że migranci, próbujący nielegalnie przedostać się na zachód, częściej wybierają drogę przez Białoruś i Litwę. Przypomniała w tym kontekście, granica polsko-litewska jest granicą wewnętrzną Unii Europejskiej. W związku z tym nie są tam prowadzone kontrole graniczne. Strażnicy Graniczni działają jednak na drogach dojazdowych do granicy, stąd zatrzymani cudzoziemcy.

Rzeczniczka SG zwróciła uwagę na niepokojący trend. Mianowicie, blisko trzykrotnie wzrosła liczba organizatorów i pomocników, biorących udział w nielegalnym przekroczeniu granicy, których zatrzymano przy granicy z Litwą. W 2021 roku były to 53 osoby, podczas gdy w ubiegłym roku – aż 145.

Przeczytaj: Nie będzie przedłużenia zakazu zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej

Czytaj również: Rozbito siatkę przestępczą zajmującą się przemytem nielegalnych imigrantów [+FOTO/VIDEO]

„Organizatorzy nie tylko przyjeżdżają po migrantów pod granicę polsko-litewską, ale również jeżdżą na Litwę – pod granicę z Białorusią i stamtąd próbują wywieźć cudzoziemców przez Polskę do innych krajów Europy Zachodniej” – powiedziała por. Michalska. Przypomniała zarazem, że presja migracyjna w 2021 roku zaczęła się dopiero od sierpnia 2021, kiedy to na granicy polsko-białoruskiej odnotowano 3,5 tys. prób w ciągu miesiąca.

„Trudno ocenić, jaka byłaby skala tej presji w 2022 r., gdyby nie stanowcza postawa polskiej Straży Granicznej, a także powstanie bariery na granicy” – uważa rzeczniczka SG. Jak szacuje, w ciągu roku mogłoby to być nawet 80-90 tys. osób.

Przeczytaj: Nowy Rok na granicy polsko-białoruskiej

Interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply