Gospodarz Jasnej Góry odpowiedział na list liberałów domagających się podjęcia działań wobec V Pielgrzymki Środowisk Narodowych.

Jasna Góra jest otwarta dla wszystkich pielgrzymów, nie można ograniczać możliwości modlitwy, ale wymagany jest szacunek do tego miejsca i odpowiednie zachowanie – oświadczył przeor klasztoru na Jasnej Górze o. Marian Waligóra odpowiadając na list otwarty środowisk liberalnych, które sugerowały, by do sanktuarium nie wpuszczać Pielgrzymki Środowisk Narodowych.Pragnę poinformować, że pielgrzymka – według naszych ustaleń z organizatorami – ma mieć wyłącznie charakter modlitewny, religijny, której centralnym wydarzeniem będzie msza św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, Królowej Polski. – napisał przeor w oświadczeniu dodając, że sanktuarium jest otwarte dla wszystkich pielgrzymów, o ile zachowują odpowiedni szacunek do miejsca świętego.

Jak pisze PAP, przeor uważa, że nauka Kościoła Katolickiego nie pozwala na ograniczanie możliwości modlitwy wiernych w sposób zasugerowany przez sygnatariuszy listu otwartego. Przypominał, że Jasna Góra jest wyjątkowym miejscem dla Polaków, tak ze względów religijnych jak i historycznych.

Oczekujemy od wszystkich uszanowania sakralności i powagi Jasnej Góry, która jest miejscem modlitwy milionów pielgrzymów, reprezentujących przekrój całego społeczeństwa. Wszelkie zachowania naruszające modlitewny charakter sanktuarium są niedopuszczalne – dodawał gospodarz Jasnej Góry.

Środowiska liberalne – kilka stowarzyszeń, w tym Obywatele RP, oraz kilkadziesiąt osób, m.in. Andrzej Celiński, Zbigniew Hołdys i prof. Magdalena Środa – opublikowały w internecie list otwarty, który według PAP 3. kwietnia br. trafił także do kancelarii klasztoru paulinów na Jasnej Górze. W liście protestowano przeciwko zaplanowanej na 14. kwietnia br. V Pielgrzymce Środowisk Narodowych na Jasną Górę. Jej organizatorami są Młodzież Wszechpolska, Obóz Narodowo-Radykalny i Ruch Narodowy. Według sygnatariuszy listu środowiska te propagują skrajny nacjonalizm niezgodny z nauką Kościoła. Domagano się od przeora klasztoru, by uniemożliwił głoszenie tych treści na terenie sanktuarium. Apelowano „by Klasztor Jasnogórski był miejscem wolnym od piewców nienawiści, ksenofobii i rasizmu”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Kolejna pielgrzymka polskich kibiców na Jasną Górę – nie zabrakło reprezentanta Kresów

Kresy.pl / PAP

Przeor Jasnej Góry: nie będzie zakazu dla pielgrzymki narodowców
Oceń ten artykuł

Reklama

Tagi: , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz