Szwedzki rząd w swoich oficjalnych dokumentach wobec Białorusi będzie od teraz używał nazwy „Belarus” zamiast „Vitryssland”, co po szwedzku oznacza „Białą Rosję”. Zmiana ma zapobiec kojarzeniu Białorusi z Rosją.

Uznanie nazwy Białoruś należy postrzegać jako uznanie dla białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego oraz diaspory Białorusinów w Szwecji, która od dawna chciała podkreślić tożsamość narodową oraz suwerenność swojego kraju – stwierdziła w komunikacie szwedzka minister spraw zagranicznych Ann Linde cytowana przez PAP.

Zmianę nazewnictwa ogłoszono pierwszego dnia wizyty szefowej szwedzkiej dyplomacji na Białorusi. Towarzyszy jej minister spraw zagranicznych Finlandii Pekka Haavisto jako reprezentant prezydencji UE. Ministrowie ze Skandynawii spotkali się już z prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką. Po spotkaniu obie strony wyraziły zadowolenie z przebiegu rozmów. W szczególności Łukaszenko wyraził nadzieję na polepszenie współpracy gospodarczej z tymi krajami. „Dużo się u nas udaje. U was więcej, u nas być może na razie trochę mniej. Ale mam nadzieję, że nam podpowiecie, w którym kierunku zmierzać, przede wszystkim w gospodarce” – mówił Łukaszenko na spotkaniu z zagranicznymi gośćmi.

Pekka Haavisto powiedział dziennikarzom po rozmowach z Łukaszenką, że omawiano nie tylko sprawy bilateralne, ale także stosunki Białorusi z całą UE.

„Omówiliśmy umowę o ułatwieniach wizowych, którą musimy podpisać, ale także inne kwestie, co do których być może nie zawsze się zgadzamy” – mówił Haavisto. Szefowa MSZ Szwecji ujawniła, że jedną z takich kwestii była „sfera praw człowieka”.

Jak pisaliśmy, Łukaszenko ujawnił, że w trakcie spotkania poruszono temat braku przedstawicieli opozycji w białoruskim parlamencie.

W czasie dwudniowej wizyty na Białorusi ministrowie spraw zagranicznych Szwecji i Finlandii spotkają się również z przedstawicielami „społeczeństwa obywatelskiego”, białoruskiej opozycji oraz młodzieżą.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Białoruski MSZ krytykuje i oskarża MSZ Szwecji

Kresy.pl / Biełta / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz