Papież Franciszek: Radość chrześcijanina nie jest chwilowym wzruszeniem

Zwracając się do licznych pielgrzymów zgromadzonych na Placu św. Piotra na poniedziałkowej modlitwie Anioł Pański w święto Wszystkich Świętych, papież Franciszek skupił się na dzisiejszej liturgii, uwypuklając drogę, którą podążają święci.

Jak poinformował portal Vatican News, zwracając się do licznych pielgrzymów zgromadzonych na Placu św. Piotra na poniedziałkowej modlitwie Anioł Pański w uroczystość Wszystkich Świętych, papież Franciszek skupił się na dzisiejszej liturgii, uwypuklając drogę, którą podążają święci.

Papież zwraca uwagę, że ta droga prowadzi do Królestwa Bożego i do szczęścia. Mówił o dwóch aspektach tego sposobu życia: radości i proroctwie.

Zobacz też: Papież Franciszek: praca daje godność, nie można żyć z zasiłków

„Radość chrześcijanina nie jest chwilowym wzruszeniem, czy zwykłym ludzkim optymizmem, lecz pewnością, że jesteśmy w stanie stawić czoła każdej sytuacji dzięki miłującemu spojrzeniu Boga, z odwagą i siłą, które od Niego pochodzą. Święci, także pośród wielu ucisków, przeżywali tę radość i o niej zaświadczyli. Bez radości wiara staje się ciężkim i uciążliwym ćwiczeniem i grozi jej, że zachoruje na smutek – podkreślił Papież. Zachorować na smutek; zwróćmy uwagę na to słowo: «zachorować na smutek». Pewien Ojciec Pustyni mawiał, że smutek jest „robakiem serca”, który pożera życie (por. Ewagriusz z Pontu, Osiem duchów zła, XI). Zadajmy sobie pytanie: czy jesteśmy radosnymi chrześcijanami? Czy jestem chrześcijaninem radosnym, czy nie? Czy rozsiewamy radość, czy też jesteśmy ludźmi przygaszonymi, smutnymi, z grobową miną? Pamiętajmy, że nie ma świętości bez radości!“ – mówił.

Papież Franciszek przypominał, że Jezus mówi, że „prawdziwą pełnię życia osiąga się przez podążanie za Nim, przez wcielanie w życie Jego Słowa, a to wymaga zrozumienia, że ​​bez Boga jesteśmy niczym i musimy zrobić dla Niego miejsce w naszym życiu, aby naprawdę znaleźć radość.

„Błogosławieństwa są więc proroctwem nowej ludzkości, nowego sposobu życia: stawać się maluczkimi i powierzać się Bogu, zamiast wynosić się ponad innych; być cichymi, zamiast dążyć do narzucania się; czynić miłosierdzie, zamiast myśleć tylko o sobie; angażować się na rzecz sprawiedliwości i pokoju, zamiast szerzyć, także przy milczącej zgodzie, niesprawiedliwość i nierówność. Świętość jest podjęciem i wprowadzeniem w życie, z Bożą pomocą, tego proroctwa, które rewolucjonizuje świat. Możemy więc zadać sobie pytanie: czy daję świadectwo o proroctwie Jezusa? – pytał Papież. Czy wyrażam ducha proroczego, którego otrzymałem w sakramencie chrztu? Czy też dostosowuję się do wygód życia i własnego lenistwa, myśląc, że wszystko jest w porządku, jeśli dobrze mi się powodzi? Czy przynoszę światu radosną nowość proroctwa Jezusa, czy zwykłe narzekania na to, co nie wychodzi?“ – podsumował.

Zobacz też: Papież Franciszek wezwał do nieodsyłania migrantów do niebezpiecznych krajów

Kresy.pl/Vatican News

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz