Kluczowi polscy oficjele mogą mieć zamknięte drzwi do gabinetów w Waszyngtonie na długi czas – taki nieoficjalny sygnał wysyła do władz PiS administracja USA w związku z groźbą nieprzedłużenia koncesji telewizji TVN – napisał Onet w poniedziałek. Zdaniem medium Amerykanie wcześniej usiłują kontaktować się indywidualnie z politykami PiS.

Z informacji medium wynika, że dyplomacja USA “potraktowała groźby PiS wobec należącej do koncernu Discovery telewizji TVN niezwykle poważnie”. Zdaniem Amerykanów ustawa ma być wymierzona bezpośrednio w TVN. Onet sugeruje, że Amerykanie grożą Warszawie zamrożeniem kontaktów na najwyższym szczeblu na długi czas. “Przekaz jest taki: jeśli myślicie, że wyrzucicie nas z TVN, ale będziecie mogli kupić nasze czołgi, to się mylicie. Żadnych poważnych interesów długo nie zrobicie” – portal cytuje rządowe źródło.

Medium przypomina, że administracja USA nakładała sankcje na wysoko postawionych węgierskich urzędników 2014 roku. Było to konsekwencją węgiersko-rosyjskiego zbliżenia w sferze energetyki oraz oskarżeń o łamanie praworządności.

Zobacz także: Porozumienie Jarosława Gowina przygotowuje poprawki do tzw. ustawy medialnej

Amerykanie chcą – według informacji Onetu – prowadzić “ciche” rozmowy z poszczególnymi politykami PiS. “Co ciekawe, mają do tego posłużyć m.in. kontakty pozostających dziś w opozycji amerykańskich Republikanów, którzy od lat utrzymują relacje z PiS” – pisze portal.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu doradca sekretarza stanu USA Derek Chollet postawił pod znakiem zapytania przyszłe amerykańskie inwestycje w Polsce, jeśli stacji TVN24 nie zostanie przedłużona koncesja. Powiedział, że omawiana sprawa ma interesować samego prezydenta USA Joe Bidena.

Jak pisaliśmy, projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji wniesiony do Sejmu przez posłów Prawa i Sprawiedliwości zakłada doprecyzowanie regulacji umożliwiających przeciwdziałanie przez KRRiT przejęciu kontroli nad nadawcami RTV przez podmioty spoza UE. Nowe przepisy mają zapobiec przejmowaniu mediów w Polsce przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE plus Islandia, Liechtenstein i Norwegia), w tym także przez podmioty zależne zarejestrowane na obszarze EOG. Może to uderzyć w Grupę TVN, której właścicielem jest amerykański koncern Discovery zarządzający nią za pośrednictwem spółki zarejestrowanej w Holandii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Szef ambasady USA: z niepokojem obserwujemy procedurę związaną z koncesją TVN oraz nowy projekt zmian ustawy medialnej

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie ambasada USA lobbowała w sprawie TVN24. Zabiegała o spotkanie z KRRiT, jednak ta stawiała twarde warunki. Spotkanie chargé d’affaires ambasady Stanów Zjednoczonych Bixa Aliu z przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witoldem Kołodziejskim miało odbyć się 16 czerwca br. – informowała „Rzeczpospolita”. Spotkanie jednak się nie odbyło. Medium dotarło do korespondencji między KRRiT i ambasadą. Wynika z niej, że ambasada USA chciała podjąć rozmowy w sprawie przedłużenia koncesji dla TVN24.

wiadomosci.onet.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. zp
    zp :

    nie będzie czołgów, F35 – hamerykanie nie zarobią. Czołgi mogą powstać przy współpracy z Koreą, samoloty będą być może szwedzkie, bez szpiegowania nas.
    Erdogan pokazał usa, że można inaczej.