Straż Graniczna poinformowała w niedzielę o zatrzymaniu obywatela Azerbejdżanu, który przewoził nielegalnych imigrantów z Iranu. Za pomocnictwo przy nielegalnym przekroczeniu granicy grozi 8 lat pozbawienia wolności.

W dn. 10.09 na terytorium Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 20 cudzoziemców – m.in. ob. Maroka, Egiptu, Turcji, Iraku – przekazała Straż Graniczna w niedzielnym komunikacie. Podkreślono, że cudzoziemcy przyjechali na Białoruś z Rosji. “Za pomocnictwo zatrzymano ob. Azerbejdżanu, który przewoził 4 ob. Iranu – mężczyźni nielegalnie przekroczyli granicę z Białorusi do Polski” – dodano.

Kolejnej doby, 11 września, 36 osób – m.in. ob. Sri Lanki, Indii, Egiptu – usiłowało nielegalnie przedostać się z Białorusi do Polski. “Na odcinku Placówki SG Krynki 21 mężczyzn-ob.Egiptu i Syrii nielegalnie przeszło na stronę polską przeprawiając się przez graniczną rzekę Świsłocz” – podano w komunikacie. Cudzoziemcy dostali się na Białoruś z Rosji. 

Zwracaliśmy uwagę, że obcokrajowcy stanowili w ubiegłym roku prawie 90 proc. osób zatrzymanych za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego). Podobnie wyglądała sytuacja na początku bieżącego roku.

Informowaliśmy też, że wśród poszukiwanych przez policję na podstawie artykułu 264 § 3 kodeksu karnego (organizowanie nielegalnej imigracji) zdecydowanie dominują obcokrajowcy. Stanowili oni w ubiegłym roku prawie 70 proc. poszukiwanych w związku ze wspomnianym artykułem.

Przypomnijmy, że w lipcu rozbito transgraniczną grupę przestępczą zajmującą się przemytem migrantów-obywateli państw Bliskiego Wschodu z Białorusi do krajów Europy Zachodniej.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply