Obraz „Orlęta Lwowskie” pędzla wybitnego malarza Stanisława Kaczora Batowskiego zaginął po rozpoczęciu drugiej wojny światowej. Właśnie został odnaleziony przez policję.

„Ustalono, że do jednego z domów aukcyjnych mieszczących się na terenie Żoliborza wstawił go mieszkaniec Warszawy. Mężczyzna powiedział, że płótno znajdowało się w jego rodzinie od kiedy pamięta. Z informacji ministerstwa wynikało jednak, że obraz przed wojną znajdował się w jednej ze szkół na terenie województwa świętokrzyskiego” – tak o odnalezieniu zaginionego obrazu pisze Komenda Stołeczna policji. Jednak pierwszą, która stwierdziła wystawienie „Orląt Lwowskich” na aukcji, była pracownica Muzeum Narodowe w Kielcach. To ona zaalarmowała policję. Po zajęciu przez Niemców budynku szkoły w którym znajdował się obraz płótno zaginęło i od tego czasu jego los pozostawał nieznany.

„21 października po południu funkcjonariusze wydziału kryminalnego wspólnie z przedstawicielami wydziału strat wojennych departamentu dziedzictwa kulturowego za granicą zabezpieczyli płótno w domu aukcyjnym” – informuje TVN Warszawa. Obraz trafił na Zamek Królewski w Warszawie.

tvnwarszawa.tvn24.pl/kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz