Niemieckie MSW odniosło się do planów dot. odesłania z Niemiec na Kretę 3 tys. uchodźców.

Rzecznik niemieckiego MSW Johannes Dimroth powiedział, że przynajmniej na razie plany te nie zostaną wcielone w życie. Powodem mają być braki w greckim systemie azylowym.

„Ze względu na niedociągnięcia w greckim systemie azylowym nie odsyłamy obecnie, zgodnie z zaleceniem niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego, uchodźców do Grecji”– wyjaśnił Dimroth dodają, że decyzja w tej sprawie została przedłużona. Zaznaczył też, że Berlin dokładnie obserwuje kontrolę greckiego systemu azylowego, prowadzoną przez organy unijne.

„Mamy nadzieję, że kroki, które zostały podjęte w celu usprawnienia systemu, doprowadzą do sytuacji, w której będzie możliwe odsyłanie imigrantów”– powiedział Dimroth.

Według sobotnich informacji greckich mediów (powołujących się na greckiego eurodeputowanego), Niemcy w ramach umowy Dublin III (umożliwiającą krajom UE odsyłanie nadmiernej liczny uchodźców do innego unijnego państwa) chcą odesłać na Kretę ponad 3 tys. migrantów. Grecki minister do spraw migracji Janis Muzalas przyznał, że na wyspie powstaną ośrodki mogące pomieści 2 tys. osób, ale nie wspominał, że migranci mieliby przybyć z innego kraju Unii.

PAP / tvp.info / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz