Dziś w rocznicę śmierci ukraińskiego zbrodniarza i głównego dowódcy UPA, Romana Szuchewycza, na Ziemi lwowskiej odbyły się uroczystości na jego cześć.

Uroczystości z udziałem duchowieństwa i władz samorządowych odbyły się dziś przy pomniku Romana Szuchewycza w wiosce Biłohorszcze, gdzie 66 lat temu dowódca UPA zginął w walce z NKWD. Wartę honorową pełnili uczniowie lwowskiego liceum państwowego. Obecni byli weterani UPA, a także ukraińscy nacjonaliści, m.in. z UNA-UNSO.

Podczas swojego przemówienia przewodniczący lwowskiej rady obwodowej Ołeh Synutka powiedział, że postać Szuchewycza jest przykładem dla wielu dzisiejszych żołnierzy ukraińskich. Powiedział również, ze jest przekonany, że niebiesko-żółta flaga ukraińska ponownie załopocze na granicy ukraińsko-rosyjskiej w Donbasie.

W uroczystościach wziął również udział syn Romana Szuchewycza, Jurij, polityk i dawny lider nacjonalistycznej UNA-UNSO, posiadający tytuł Bohatera Ukrainy. Jak stwierdził, ci, który niegdyś walczyli u boku Romana Szuchewycza i ci, którzy teraz chwycili za broń, „walczą o tę samą ideę”.

Roman Szuchewycz był ukraińskim nacjonalistą, działaczem Ukraińskiej Organizacji Wojskowej (UOW) oraz dowódcą Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). Jako główny dowódca UPA ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za przeprowadzenie Rzezi Wołyńskiej i ludobójstw na Polakach na Wołyniu, Małopolsce Wschodniej i współczesnych ziemiach Polski. Ofiarami rzezi padło około 100 tys. Polaków.

Korrespondent.net / zik.ua / Kresy.pl

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • rogerio
   rogerio :

   To samo mi się nasunęło, jeszcze zanim przeczytałem ten komentarz. Szkoda tych ludzi – wyprane głowy do tego stopnia, żeby czcić wynaturzonych morderców. Pozbawieni przez lata umiejętności krytycznego myślenia, przyjmują za swoje wszystko, co im każe tamtejsza propaganda.

 1. pro_patria
  pro_patria :

  Znów banderowscy zbrodniarze okryli hańbą ziemię lwowską i miasto Zawsze Wierne Ojczyźnie. Przyjdzie czas, że zapłacą za ogrom mordów, cierpień i bestialstwa, którego się dopuścili. Oby jak najszybciej, by było kogo sądzić, oby nie wymarli w swojej „cudownej”, skorumpowanej, zabiedzonej zbankrutowanej krainie. P.S. motyw rogów na czapkach tych zwyrodnialców w pełni oddaje istotę tej dziczy.

 2. sylwia
  sylwia :

  Nie ma wątpliwości, że Ukraina jest nam świadomie ideologicznie wroga. W Europie XX wieku żaden lud nie prześcignął Ukraińców i Turków w potwornym okrucieństwie, z jakim powoli i z przyjemnością nożami, siekerami, widłami i piłami mordowali dzieci i kobiety: Ukraiǹcy Polaków a Turcy Ormian. Całe rody, zasiedziałe od stuleci na polskiej ziemi w Małopolsce wschodniej ginęły w strasznych mękach z rąk Ukraińców, którzy w krwawym amoku bezkarnie szaleli na polskiej ziemi. W UPA byli zwykli Ukraińcy. Ukraińscy sąsiedzi mordowali Polaków a potem furmankami wywozili sobie ich mienie, przestępując przez jeszcze ciepłe zwłoki męczenników. Dr Poliszczuk ocenił ilość zakatowanych Polaków na 300 000 do 400 000. Zachodni Ukraińcy to krwawe demony. Teraz są na Ukrainie pochody ku czci UPA i SS. To jedyny kraj na świecie gdzie jest jawny hitleryzm. Nie będzie zgody z Ukraińcami dopóki nie wyrzekną się hitleryzmu i jego symboli i nie uznają swej winy za to ludobójstwo. Przez to sprzyjamy z powstańcom donbaski, którzy przeciwstawili się naszemu wspólnemu śmiertelnemu wrogowi: odrodzonemu ukraińskiemu hitleryzmowi. Nie należy wspierać Ukrainy bo to jest kraj, który czci oprawców Polaków. Należy hitlerowską Ukrainę osłabiać i pomagać tym, którzy ją osłabiają. 14 października 2014 r. ukraińska straż graniczna powiedziała polskiemu dziennikarzowi: „…Bandera za mało was Lachów ubił!”, „… wyprowadzić za stodołę i rozstrzelać!”( http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/wspieral-donbaskich-separatystow-teraz-ma-zakaz-wjazdu-na-ukraine) . Ukraińcy to nasi śmiertelni wrogowie. Teraz gorsi od Niemców i Rosjan. Przykład: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrodnia_w_Ostr%C3%B3wkach Nie zmienili się. Nie żałują. Ukraińcy są gotowi ludobójstwa powtórzyć. http://politikus.ru/articles/32910-sklonnost-k-sadizmu-istoricheskaya-tradiciya-ukrainskih-nacionalistov.html

  https://www.youtube.com/watch?v=cxtxB3wJhmw