Okręgowy sąd administracyjny w Kijowie zabronił ukraińskim nacjonalistom masowych akcji w centrum miasta w dniu 17 maja, podczas wizyty prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa. Decyzję taką podjęto na prośbę władz miejskich.

Wiece i marsze nie odbędą sie na ulicy Bankowej i Chreszczatyku oraz placach Niezawisimosti, Arsenalnym i Kontraktowym.

Masowe wystąpienia w centrum Kijowa planowało zorganizować Ogólnoukraińskie Zjednoczenie Swoboda Ołeha Tiahnyboka, a także partia „Za Ukrainę”. O zakazie sądowym zawiadamia strona internetowa Swobody.

W swojej decyzji sąd powołuje się na względy bezpieczeństwa. Zakaz dla masowych akcji ma zapobiec starciom między przedstawicielami różnych opcji politycznych, starciom z milicją oraz zamieszkom ulicznym. „Swoboda” zapowiedziała oprotestowanie orzeczenia w sądzie apelacyjnym.

Jak informuje strona witryna ruchu, 17 maja przed pałacem prezydenckim planowano przeprowadzić masową akcję „przeciw antyukraińskiej polityce reżimu Janukowycza”. Nacjonaliści skarżą się na „systematyczne łamanie konstytucyjnych praw i wolności” przez nową administrację ukraińską.

Anna Zubelewicz/lenta.ru/Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz