Rosyjska Flota Czarnomorska rozpoczęła śledzenie okrętu patrolowego brytyjskiej marynarki wojennej HMS Trent – poinformowało w niedzielę Centrum Zarządzania Obroną Narodową ministerstwa obrony Rosji.

Jak przekazała agencja prasowa Tass, Rosyjska Flota Czarnomorska rozpoczęła śledzenie okrętu patrolowego brytyjskiej marynarki wojennej HMS Trent – poinformowało w niedzielę Centrum Zarządzania Obroną Narodową ministerstwa obrony Rosji.

„Siły i środki Floty Czarnomorskiej rozpoczęły śledzenie działań okrętu patrolowego Trent brytyjskiej marynarki wojennej, który wszedł na wody Morza Czarnego 16 maja” – czytamy w oświadczeniu. Z kolei raport z 11 maja mówi, że Flota Czarnomorska zaczęła uważnie obserwować okręt patrolowy francuskiej marynarki wojennej Commandant Birot, który również wpłynął na Morze Czarne.

W wywiadzie dla gazety Southern Russia Military Herald, dowódca armii Południowego Okręgu Wojskowego Aleksandr Dwornikow poinformował, że załogi okrętów bojowych Floty Czarnomorskiej zwiększyły swoją obecność na morzu o jedną czwartą w reakcji na aktywność okrętów NATO w regionie.

„Marynarze i łodzie Floty Czarnomorskiej odbywały szkolenie w minionym okresie w warunkach intensywnego sprzeciwu wobec okrętów NATO operujących na Morzu Czarnym. W szczególności miało to na celu wyszkolenie samodzielnych okrętów do wykonywania podstawowych zadań bojowych. Czas spędzony przez załogi statków floty i statków na morzu wzrósł o 26% pod względem liczby dni pracy statków w okresie szkolenia zimowego w porównaniu z tym samym okresem w 2020 roku, a liczba ta dla okrętów podwodnych wzrosła o 5%” – podał generał.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Dodał, że wprowadzenie korwety rakietowej Graiworon do służby przez stałe siły alarmowe floty również przyczyniło się do wydłużenia czasu spędzanego przez załogi na morzu.

Mówiąc o ostatnich ćwiczeniach na dużą skalę na Krymie, dowódca Południowego Okręgu Wojskowego pochwalił tranzyt taktycznej grupy zadaniowej z Morza Kaspijskiego do Morza Czarnego i z powrotem jako „niezwykłe wydarzenie”.

W aktywnej fazie ćwiczeń na poligonie Opuk na Krymie i na Morzu Czarnym wzięło udział ponad 10 000 żołnierzy i 1200 systemów uzbrojenia, w tym 40 okrętów i łodzi oraz 20 okrętów pomocniczych i do 200 samolotów, w tym 40 wojskowych samolotów transportowych Rosyjskich Sił Kosmicznych.

Kresy.pl/TASS

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz