Rosyjska Flota Czarnomorska rozpoczęła śledzenie okrętu patrolowego brytyjskiej marynarki wojennej HMS Trent – poinformowało w niedzielę Centrum Zarządzania Obroną Narodową ministerstwa obrony Rosji.

Jak przekazała agencja prasowa Tass, Rosyjska Flota Czarnomorska rozpoczęła śledzenie okrętu patrolowego brytyjskiej marynarki wojennej HMS Trent – poinformowało w niedzielę Centrum Zarządzania Obroną Narodową ministerstwa obrony Rosji.

„Siły i środki Floty Czarnomorskiej rozpoczęły śledzenie działań okrętu patrolowego Trent brytyjskiej marynarki wojennej, który wszedł na wody Morza Czarnego 16 maja” – czytamy w oświadczeniu. Z kolei raport z 11 maja mówi, że Flota Czarnomorska zaczęła uważnie obserwować okręt patrolowy francuskiej marynarki wojennej Commandant Birot, który również wpłynął na Morze Czarne.

W wywiadzie dla gazety Southern Russia Military Herald, dowódca armii Południowego Okręgu Wojskowego Aleksandr Dwornikow poinformował, że załogi okrętów bojowych Floty Czarnomorskiej zwiększyły swoją obecność na morzu o jedną czwartą w reakcji na aktywność okrętów NATO w regionie.

“Marynarze i łodzie Floty Czarnomorskiej odbywały szkolenie w minionym okresie w warunkach intensywnego sprzeciwu wobec okrętów NATO operujących na Morzu Czarnym. W szczególności miało to na celu wyszkolenie samodzielnych okrętów do wykonywania podstawowych zadań bojowych. Czas spędzony przez załogi statków floty i statków na morzu wzrósł o 26% pod względem liczby dni pracy statków w okresie szkolenia zimowego w porównaniu z tym samym okresem w 2020 roku, a liczba ta dla okrętów podwodnych wzrosła o 5%” – podał generał.

Dodał, że wprowadzenie korwety rakietowej Graiworon do służby przez stałe siły alarmowe floty również przyczyniło się do wydłużenia czasu spędzanego przez załogi na morzu.

Mówiąc o ostatnich ćwiczeniach na dużą skalę na Krymie, dowódca Południowego Okręgu Wojskowego pochwalił tranzyt taktycznej grupy zadaniowej z Morza Kaspijskiego do Morza Czarnego i z powrotem jako „niezwykłe wydarzenie”.

W aktywnej fazie ćwiczeń na poligonie Opuk na Krymie i na Morzu Czarnym wzięło udział ponad 10 000 żołnierzy i 1200 systemów uzbrojenia, w tym 40 okrętów i łodzi oraz 20 okrętów pomocniczych i do 200 samolotów, w tym 40 wojskowych samolotów transportowych Rosyjskich Sił Kosmicznych.

Kresy.pl/TASS

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply