Prezydent-elekt udzielił wywiadu polskojęzycznemu portalowi litewskiemu „Znad Wilii”. Przedstawił w nim swoją wizję relacji między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Litewską. Można odnieść wrażenie, że prawa naszych rodaków nie będą w nich priorytetem.

Duda krytycznie ocenił politykę byłego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, który ochłodził stosunki z Litwą ze względu na permanentne łamanie przez nią praw mniejszości polskiej. Duda żałuje, że „strategiczne rozmowy na linii Warszawa-Wilno w zasadzie nie są prowadzone”. Jak wzór stawia politykę litewską prezydenta Lecha Kaczyńskiego, nota bene krytycznie ocenianą przez liderów mniejszości polskiej na Litwie. Duda ocenia, że Polskę i Litwę „Dzieli nas przepaść” i choć uważa, że to władze litewskie ponoszą większą część odpowiadzialności za ten stan rzeczy, to jednak wzywa do „dialogu” z Litwą. Porusza się całkowice w ramach paradygmatu Giedroycia strasząc: „pamiętać o przysłowiu: „gdzie się dwóch bije, tam trzeci korzysta”. To bardzo adekwatne do polityki w naszej części Europy. I wszyscy wiemy, kto jest tym „trzecim””. Poparcie dla mniejszości polskiej Duda nazywa sprawą „fundamentalną”, z drugiej jednak strony zamierza zacząć od przywrócenia „niezbędnego” sojuszu z Litwą. Uważa, że takie postawienie sprawy stanowi, iż „nigdy nie będzie się to odbywać kosztem mieszkających na Litwie Polaków”. Duda ocenił także pozytywnie „współpracę na polu energetycznym” mimo, że to na skutek politycznie motywowanej decyzji przejęcia przez Orlen litewskiej rafinerii w Możejkach, sabotowanej następnie przez litewskie intytucje, polski koncern poniósł znaczne straty finansowe.

zw.lt/kresy.pl

11 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • fiesta
   fiesta :

   Zan… Czy rosyjskie zydostwo z Putinem na czele jest lepsze od zydo-anglosaskiego zydostwa ?… A jesli tak, to w czym ?
   Sprawa nr 1 bylo odsuniecie sqrwysyna Szczynukowicza od wladzy za dzialania na szkode Polski i Polakow i ten etap mamy za soba.
   Skoro Duda mowi o poparciu dla Polakow na Litwie i uwaza ta sprawe za FUNDAMENTALNA, wiec to jest sygnal, ze Duda jest zorientowany w sytuacji i ze zaszla zmiana w polityce, ktora dotychczas uprawial Szczynukowicz, Sikorski, Tfu-sk etc, ktorzy traktowali tamtejszych Polakow jak smieci.
   Polacy na Litwie maja ta przewage, ze przy pomocy Dudy moga nacisnac na rzad Litwy (czlonka UE) w PE w Brukseli i wymusic na rzadzie Litwy przestrzeganie praw polskiej mniejszosci – to samo dotyczy Polakow na Ukrainie, w Niemczech i w Czechach i prawo jest po stronie tamtejszych Polakow, wiec nastepnym krokiem jest uruchomienie POLSKIEJ DYPLOMACJI i doprowadzenie sprawy do konca; Duda jest prawnikiem i wie jak to zrobic; Polacy na Litwie powinni rowniez zadac zwrotu polskiej wlasnosci przez rzad Litwy i prawo jest po stronie Polakow na Litwie, ALE TRZEBA TEGO CHCIEC i Duda dal sygnal w swoim wywiadzie.
   W zwiazku z tym nie mac kijem wody i poczekaj cierpliwie, az Duda zacznie swoja kadencje w sierpniu tego roku.

 1. wilno
  wilno :

  Czatając ten wywiad dość mocno czuje się, że będzie prowadził antyruską a nie polską politykę, a litwini pewnie to wykorzystają w swoich celach. Jakoś nawet nie myślałem, że będzie aż tak źle, przecież nie jest aż tak głupi i wie dlaczego wygrał.

 2. zefir
  zefir :

  Litwa zapracowała i zasługuje na zdecydowaną postawę władz polskich przy kształtowaniu wzajemnych relacji.Należy zdecydowanie powiedzieć dość litewskiemu krętactwu,zwodzeniu,zakłamaniui fałszu w łamaniu unijnych regulacji prawnych w sprawach mniejszości narodowych.Strona polska ma nie tylko prawo,ale i obowiązek skutecznego wymagania od władz Litwy pełnej wzajemności w poszanowaniu praw Polaków na Litwie.Żenująca jest postawa pani prezydent Litwy w odniesieniu do praw polskiej mniejszości na Litwie.Bez poszanowania języka polskiego w szkolnictwie,urzędach,nazewnictwie ulic,itp,w miejscach zamieszkania rdzennych Polaków,występuje brak warunków do właściwego rozwoju stosunków polski-litewskich,z winy Litwy.

 3. wilno
  wilno :

  Najwiekszą bzdurą w jego słowach jest to, ża Duda politykę Lecha Kaczyńskiego określił jako dobrą, a to właśnie ona doprowadziła do tego, że dzisiaj Polacy na Wileńszczyźynie nie mają żadnych praw i są przyrównani do emigrantów.

 4. tagore
  tagore :

  Pożyjemy zobaczymy, Lech Kaczyński stosował czasami wobec Litwinów metodę propozycji nie do odrzucenia w niektórych sprawach i potrafił wykorzystać podziały wewnętrzne na Litwie.
  Aktualna sytuacja jest już inna i polityka Litwy nastawiona na współpracę z Ukrainą ,źle wróży naszym interesom i sprawie Polaków na Litwie.

  tagore

 5. rozycki
  rozycki :

  Pan Andrzej Duda to niewątpliwie gorący zwolennik prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a zatem polityki hm…. sami wiecie. Ja jednak nie lubię spekulować, szczególnie, że alternatywą był p. Komorowski, którego posiadanie jako prezydenta RP było nie do zaakceptowania dla przyzwoitego człowieka. Zwolennikom Corona Regni Poloniae radzę wstrzymać się od słów potępienia dla pana Elekta. Ta koncepcja nie przejdzie w najbliższej przyszłości, a może ktoś panu Andrzejowi doradzi, że na wschodzie ustępstwo jest pdbierane jako słabość. Pamiętacie jak Valdemaras zaczął się jąkać kiedy Piłsudski przywalił w Lidze Narodów w stół . Sikorski to wyjątkowy degenerat i jego polityka jest tyle warta co,i on sam

 6. jch
  jch :

  pomału wyychodzii „SZYDŁO Z WORKA”
  Srategiczni litvusi ,srategiczna UPAina na czele z srategicznym USArelem;
  jacy Polacy w Wilnie,jacy Polacy we Lwowie
  no cóż tak rodacy sobie wybrali,jedna czwarta uprawnionych oczywiście.