Panama zdementowała w czwartek komunikat Departamentu Stanu USA, według którego osiągnięto porozumienie w sprawie zniesienia opłat dla statków amerykańskich za korzystanie z Kanału Panamskiego. Prezydent Panamy Jose Raul Mulino określił oświadczenie Departamentu Stanu jako „niedopuszczalne” i podkreślił, że Panama nie zawarła takiego porozumienia.

W reakcji na stanowisko Panamy, sekretarz stanu USA Marco Rubio oświadczył w czwartek podczas wizyty w Republice Dominikańskiej, że „wydaje mu się absurdalne, aby amerykańskie statki miały płacić za przepłynięcie Kanału Panamskiego”. Rubio, który rozpoczął swoją podróż po Ameryce Łacińskiej od Panamy, podkreślił, że Waszyngton uznaje prawo do bezpłatnego korzystania z kanału przez amerykańskie jednostki, argumentując to rolą USA w obronie strategicznego szlaku wodnego.

Deklaracja Rubio pojawiła się kilka godzin po tym, jak prezydent Mulino stanowczo zaprzeczył doniesieniom o zawarciu takiego porozumienia. „Dziś Panama ogłasza wobec świata swój zdecydowany protest przeciwko próbom opierania naszych dwustronnych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi na kłamstwach i fałszowaniu rzeczywistości” – powiedział Mulino na konferencji prasowej. „Jestem niezwykle zaskoczony treścią amerykańskiego komunikatu” – dodał.

Prezydent Panamy zapowiedział, że w piątek zamierza odbyć rozmowę z prezydentem USA Donaldem Trumpem w celu wyjaśnienia sytuacji.

Według amerykańskiej strony, korzystanie z Kanału Panamskiego „kosztuje rocznie Stany Zjednoczone miliony dolarów”. Sprawa pozostaje przedmiotem napięć dyplomatycznych między obu krajami, a dalsze rozmowy mają rozstrzygnąć o przyszłych regulacjach dotyczących opłat za przeprawę.

Jak informowaliśmy, Panama nie odnowi swojego udziału w chińskiej Inicjatywie Pasa i Szlaku (BRI), ogłosił prezydent José Raúl Mulino po spotkaniu z sekretarzem stanu USA Marco Rubio. Decyzja ta czyni Panamę pierwszym krajem Ameryki Łacińskiej, który wycofał się z globalnej inicjatywy infrastrukturalnej.

„Nie sądzę, aby w tej chwili istniało jakiekolwiek realne zagrożenie dla traktatu (o neutralności), jego ważności, a tym bardziej użycia siły militarnej w celu zawarcia traktatu” – powiedział Mulino, dodając, że ważne będzie przeprowadzenie rozmów twarzą w twarz z Trumpem.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, Marco Rubio ostrzegł w niedzielę prezydenta Panamy Jose Raula Mulino, że Waszyngton „podejmie niezbędne środki”, jeśli Panama nie podejmie natychmiast kroków w celu zakończenia wpływu Chin nad Kanałem Panamskim.

Mulino, po rozmowach z czołowym dyplomatą USA w Panama City, zasygnalizował, że dokona przeglądu umów z udziałem Chin i chińskich przedsiębiorstw oraz ogłosił dalszą współpracę ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie migracji, ale powtórzył, że suwerenność jego kraju nad drugim najbardziej ruchliwym szlakiem wodnym świata nie podlega dyskusji.

Rubio przekazał wiadomość od Trumpa, że ​​obecność Chin – za pośrednictwem firmy z siedzibą w Hongkongu obsługującej dwa porty w pobliżu wejść do kanału – stanowi zagrożenie dla szlaku wodnego i naruszenie traktatu USA-Panama, powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu USA Tammy Bruce w oświadczeniu.

„Sekretarz Rubio jasno stwierdził, że ten status quo jest nie do przyjęcia i że w przypadku braku natychmiastowych zmian Stany Zjednoczone będą musiały podjąć środki niezbędne do ochrony swoich praw wynikających z Traktatu” – powiedział Bruce.

Rubio nie sprecyzował dokładnie, jakie kroki musi podjąć Panama ani jak będzie wyglądać odwet USA.

Prezydent Panamy José Raúl Mulino wykluczył negocjacje z USA w sprawie własności kanału. „To niemożliwe, nie mogę negocjować” — powiedział Mulino w czwartek. Jak podkreślił – „Kanał należy do Panamy”.

Już w czasie swoje inauguracyjnego przemówienia Donald Trump nazwał oddanie Panamie słynnego kanału żeglugowego “lekkomyślnym”. Trump insynuował, że kanał jest w praktyce administrowany nie przez władze panamskie, ale przez Chiny “i teraz zamierzamy go odebrać”.

Kresy.pl / portalmorski.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply