W rozmowie na antenie Radia Zet Ambasador Ukrainy w Polsce, Andrij Deszczycia stwierdza, że w Polsce panuje wizja UPA z czasów sowieckich. Sugeruje, że przedstawianie UPA jako zbrodniarzy i sprawców ludobójstwa na Polakach to echo sowieckiej propagandy. Jego zdaniem, „przeciętni Ukraińcy” nie godzili się na „sytuację”, przedstawioną w filmie „Wołyń”.

– Boimy się tego, co może dziać się na ulicach. (…) Niektórzy Ukraińcy już widzieli ten film, pojawiają się negatywne reakcje. Nie każdy zgadza się z wizją „Wołynia” Smarzowskiego– mówił w wywiadzie dla Radia Zet ukraiński ambasador w Polsce, Andrij Deszczycia, odnosząc się do filmu „Wołyń”. – Pokazanie filmu może wywołać na Ukrainie dużą i negatywną reakcję.

Przeczytaj: Ukraińskie MSZ: projekcja „Wołynia” zagrożeniem dla porządku publicznego

Dyplomata podkreśla, że film ten zostanie pokazany na Ukrainie. – Omawiamy jednak nowe terminy projekcji filmu i lepszy sposób zrobienia tego– wyjaśnia. Przyznał, że „Wołyń” wywołał w nim silne emocje, szczególnie z uwagi na „szokujące sceny”.

Przeczytaj: „Totalnie upolityczniony”, „pozornie prawdziwy historycznie”. Kowal i Wóycicki krytykują „Wołyń”

Ten film jest antynacjonalistyczny w moim przekonaniu i nie do końca jest antyukraiński.Brakuje mi w tym filmie jednak przeciętnego Ukraińca, który obserwuje sytuację [rzeź wołyńską – red.] i nie godzi się na nią(podkr. red.)– powiedział Deszczyca. Przyznaje, że film wywoła dyskusje na Ukrainie, m.in. nad tym, co doprowadziło do rzezi wołyńskiej:

– Będzie budował bazę do dalszych rozmów. Film wywoła chęć do zwrócenia się do tej problematyki – do historii, tego co doprowadziło do takiej rzezi.

Odnosząc się do krytyki uchwały wołyńskiejze strony Ukrainy ambasador powiedział, że „ludobójstwo” to termin prawny. – Ostrożnie z nim w deklaracjach politycznych– mówi w wywiadzie. – Nie było też państwa ukraińskiego w latach 40., nie można mówić o „polityce państwa ukraińskiego wobec Polaków”– powiedział zaznaczając, że w kwestiach odnoszących się do wspólnej historii, należy działać wspólnie. – Z naszej strony były odpowiednie propozycje– podkreśla.

PRZECZYTAJ: Ukraińscy politycy i dyplomaci naciskają na Polskę – chcą utrącić uchwałę PiS ws. 11 lipca

Deszczyca przyznaje, że „do pewnego stopnia” rozumie negatywne nastawienie Polaków do UPA i Stepana Bandery, ale twierdzi, że wynika to z nieznajomości jej historii i piętna sowieckiej propagandy:

UPA – dla Ukraińców jest częścią ruchu o niepodległość i państwowość.Czasami walczyła z Polakami przeciwko okupantom, ale w Polsce jest wizja UPA i Bandery z czasów sowieckich.(…) to pokazuje dysproporcje wiedzy między Polską a Ukrainą.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Ambasador Ukrainy w Polsce: Poprzez Wołyń Rosja chce skłócić Polskę i Ukrainę

Ukraiński ambasador w Polsce: Polacy również dopuścili się ludobójstwa Ukraińców

Onet.pl / Radio Zet / Kresy.pl

23 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. pro_patria
  pro_patria :

  Robi się coraz ciekawiej, najpierw szmaciarze kowal i wóycicki, teraz banderowiec deszczyca. Jeżeli przeciętni upaińcy nie godzili się na bestialskie rozkoszowanie się mordowaniem Polaków, to dlaczego masowo wspierali banderowskich oprawców, chętnie brali udział w grabieży mienia itd. ?? W przeważających przypadkach upaińcy mordowali swoich polskich sąsiadów, z którymi zamieszkiwali od pokoleń. Ciekawe te problemy wyjaśni znawca tematu, niestety przebywający w moim kraju banderowski pomiot deszczyca.

 2. pro_patria
  pro_patria :

  Robi się coraz ciekawiej: najpierw wypowiedzi skrajnie proupaińskich pomiotów kowala i wóycickiego, teraz banderowiec deszczyca. Ciekawe, jak wytłumaczy fakt aktywnego wspierania banderowskich oprawców przez „przeciętnych upaińców” w bestialskich mordach na Polakach, pastwienia się nad ofiarami, uczestniczenie w grabieży mienia (co robili bardziej niż chętnie) itd. ?? Jak wytłumaczy fakt, iż ci „przeciętni upaińcy” byli bardzo dobrymi sąsiadami swoich ofiar i żyli z nimi w zgodzie od pokoleń. Dopiero banderowska wizja samostijnej czy też zwykła chęć grabieży (motywy były różne) zwróciła ich przeciwko Polakom. Nie zapominajmy: NIE TYLKO NACJONALIŚCI UPAIŃSCY MORDOWALI NASZYCH RODAKÓW, CZYNILI TO RÓWNIEŻ (a może przeważnie) ICH SĄSIEDZI, ZWYKLI, PRZECIĘTNI UPAIŃCY !!

 3. baciar
  baciar :

  jawne łgarstwo i klamstwa płyna z ust przedstawiciela banderstanu czyli nasi rodacy sami sie wybili a rozkazy tfu psa bandery szuchewycza tez podrobili moskale świadczy to o niskim poziomie inteligencji świniołaków i propagańdzie jakiej odziedziczyli po zsrr pluj im w twarz a bedą mówic że deszcz pada z takimi zerwac stosunki dopuki rozum nie wróci ale jak ma wrócic skoro nigdy go nie było za takie wypowiedzi persona non grata ale to tylko widac słabośc naszych pseudopolitykierów

  • kojoto
   kojoto :

   Gorzki żart, ale trafny. Buc Deszczyca skarży się, że film nie pokazuje uczciwych Rusinów. O ile słyszałem to chyba jednak pokazuje, po za tym było ich niewielu, bo się bali o własne życie (UPA tropiła ich jak niemcy Polaków za pomaganie żydom). Wielu z nich zginęło za sam sprzeciw wobec bestialstwa psychopatów z UPA i ich pomagierów, a na Ukradlinie nie chcą o nich pamiętać. To w Polsce czci się ich pamięć wspólnie z naszymi pomordowanymi.

 4. tutejszym
  tutejszym :

  „w Polsce panuje wizja UPA z czasów sowieckich. Sugeruje, że przedstawianie UPA jako zbrodniarzy i sprawców ludobójstwa na Polakach to echo sowieckiej propagandy.” Czyżby 200 tysięcy Polaków zamordowanych przez UPA i z jej polecenia to nie była prawda? Czyżby ok. 40 tysięcy Ukraińców zamordowanych przez UPA i z jej polecenia za pomoc Polakom i nie zgadzanie się z tym zwyrodnieniem to nie była prawda? TAK BYŁO! Deszczyca won z Polski. Nie ma zgody na czczenie upowskich morderców Polaków.

 5. algirdaitis
  algirdaitis :

  Deszczyca komu ty takie glodne kawalki jak upa z sowieckiej propagandy? upa i oun z powodu oblednie zbrodniczej, bestialsko ludobojczej ideologii bandery i doncowa taka sobie juz propaganda zrobila, ze i Hitler i Stalin pozostali w tej sprawie bezrobotni. Do dzis wielu ludzi, ktorzy przezyli te rzezie dokonane przez banderowcow z upa i oun dostaja napadow paniki jak tylko slysza jezyk ukrainski. Mowisz, upa i stepan bandera, banderowcy nie kojarza sie Polakom dobrze? Poprawie cie. Jako maly dzieciak pamietam, ze starsi w rodzinie zawsze o wiele gorzej mowili o banderowcach niz o hitlerowcach czy sowjetach. Z czasem to zrozumialem. Naprawde wasi dzisiejsi bohaterowie ostro sie napracowali na miano bestialskich bohaterow. Marzy wam sie wielka Ukraina. Ale mimo tego waszego calego obludnego wyrachowania nie uda sie to wam. To jest skazane na niepowodzenie. Im szybciej to zrozumiecie tym lepiej dla was. Nigdy was do Europy z bandera nie wpuscimy. Albo Europa albo bandera. I nie strasz nas Rosjanami. W 1939 tez z radzieckim zagrozeniem na plecach postawilismy sie nazistowskim Niemcom. Nasi historycy i rzadzacy mowia nam, ze to byla jedynie sluszna postawa, mimo wysokiej ceny. Wiec to obowiazuje dalej. Zagrozenie rosyjskie w te czy wew te, banderyzmowi mowimy stanowcze nie. banderyzm wyrosl na nazizmie czy tez z niego. Wiec nie ma na niego miejsca w Europie. Tak jak z faszystowskim Hitlerem nie chcielismy isc na Moskwie, tak samo z banderowskim poroszenkiem nie bedziemy walczyc przeciw Rosji. Najlepiej jak sie sami z nimi powybijacie. Im wiecej, tym lepiej dla Polski, Litwy i Bialorusi.