W rozmowie na antenie Radia Zet Ambasador Ukrainy w Polsce, Andrij Deszczycia stwierdza, że w Polsce panuje wizja UPA z czasów sowieckich. Sugeruje, że przedstawianie UPA jako zbrodniarzy i sprawców ludobójstwa na Polakach to echo sowieckiej propagandy. Jego zdaniem, „przeciętni Ukraińcy” nie godzili się na „sytuację”, przedstawioną w filmie „Wołyń”.

– Boimy się tego, co może dziać się na ulicach. (…) Niektórzy Ukraińcy już widzieli ten film, pojawiają się negatywne reakcje. Nie każdy zgadza się z wizją „Wołynia” Smarzowskiego– mówił w wywiadzie dla Radia Zet ukraiński ambasador w Polsce, Andrij Deszczycia, odnosząc się do filmu „Wołyń”. – Pokazanie filmu może wywołać na Ukrainie dużą i negatywną reakcję.

Przeczytaj: Ukraińskie MSZ: projekcja „Wołynia” zagrożeniem dla porządku publicznego

Dyplomata podkreśla, że film ten zostanie pokazany na Ukrainie. – Omawiamy jednak nowe terminy projekcji filmu i lepszy sposób zrobienia tego– wyjaśnia. Przyznał, że „Wołyń” wywołał w nim silne emocje, szczególnie z uwagi na „szokujące sceny”.

Przeczytaj: „Totalnie upolityczniony”, „pozornie prawdziwy historycznie”. Kowal i Wóycicki krytykują „Wołyń”

Ten film jest antynacjonalistyczny w moim przekonaniu i nie do końca jest antyukraiński.Brakuje mi w tym filmie jednak przeciętnego Ukraińca, który obserwuje sytuację [rzeź wołyńską – red.] i nie godzi się na nią(podkr. red.)– powiedział Deszczyca. Przyznaje, że film wywoła dyskusje na Ukrainie, m.in. nad tym, co doprowadziło do rzezi wołyńskiej:

– Będzie budował bazę do dalszych rozmów. Film wywoła chęć do zwrócenia się do tej problematyki – do historii, tego co doprowadziło do takiej rzezi.

Odnosząc się do krytyki uchwały wołyńskiejze strony Ukrainy ambasador powiedział, że „ludobójstwo” to termin prawny. – Ostrożnie z nim w deklaracjach politycznych– mówi w wywiadzie. – Nie było też państwa ukraińskiego w latach 40., nie można mówić o „polityce państwa ukraińskiego wobec Polaków”– powiedział zaznaczając, że w kwestiach odnoszących się do wspólnej historii, należy działać wspólnie. – Z naszej strony były odpowiednie propozycje– podkreśla.

PRZECZYTAJ: Ukraińscy politycy i dyplomaci naciskają na Polskę – chcą utrącić uchwałę PiS ws. 11 lipca

Deszczyca przyznaje, że „do pewnego stopnia” rozumie negatywne nastawienie Polaków do UPA i Stepana Bandery, ale twierdzi, że wynika to z nieznajomości jej historii i piętna sowieckiej propagandy:

UPA – dla Ukraińców jest częścią ruchu o niepodległość i państwowość.Czasami walczyła z Polakami przeciwko okupantom, ale w Polsce jest wizja UPA i Bandery z czasów sowieckich.(…) to pokazuje dysproporcje wiedzy między Polską a Ukrainą.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Ambasador Ukrainy w Polsce: Poprzez Wołyń Rosja chce skłócić Polskę i Ukrainę

Ukraiński ambasador w Polsce: Polacy również dopuścili się ludobójstwa Ukraińców

Onet.pl / Radio Zet / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

36 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  pro_patria :

  Robi się coraz ciekawiej, najpierw szmaciarze kowal i wóycicki, teraz banderowiec deszczyca. Jeżeli przeciętni upaińcy nie godzili się na bestialskie rozkoszowanie się mordowaniem Polaków, to dlaczego masowo wspierali banderowskich oprawców, chętnie brali udział w grabieży mienia itd. ?? W przeważających przypadkach upaińcy mordowali swoich polskich sąsiadów, z którymi zamieszkiwali od pokoleń. Ciekawe te problemy wyjaśni znawca tematu, niestety przebywający w moim kraju banderowski pomiot deszczyca.

 2. Avatar
  pro_patria :

  Robi się coraz ciekawiej: najpierw wypowiedzi skrajnie proupaińskich pomiotów kowala i wóycickiego, teraz banderowiec deszczyca. Ciekawe, jak wytłumaczy fakt aktywnego wspierania banderowskich oprawców przez „przeciętnych upaińców” w bestialskich mordach na Polakach, pastwienia się nad ofiarami, uczestniczenie w grabieży mienia (co robili bardziej niż chętnie) itd. ?? Jak wytłumaczy fakt, iż ci „przeciętni upaińcy” byli bardzo dobrymi sąsiadami swoich ofiar i żyli z nimi w zgodzie od pokoleń. Dopiero banderowska wizja samostijnej czy też zwykła chęć grabieży (motywy były różne) zwróciła ich przeciwko Polakom. Nie zapominajmy: NIE TYLKO NACJONALIŚCI UPAIŃSCY MORDOWALI NASZYCH RODAKÓW, CZYNILI TO RÓWNIEŻ (a może przeważnie) ICH SĄSIEDZI, ZWYKLI, PRZECIĘTNI UPAIŃCY !!

 3. Avatar
  baciar :

  jawne łgarstwo i klamstwa płyna z ust przedstawiciela banderstanu czyli nasi rodacy sami sie wybili a rozkazy tfu psa bandery szuchewycza tez podrobili moskale świadczy to o niskim poziomie inteligencji świniołaków i propagańdzie jakiej odziedziczyli po zsrr pluj im w twarz a bedą mówic że deszcz pada z takimi zerwac stosunki dopuki rozum nie wróci ale jak ma wrócic skoro nigdy go nie było za takie wypowiedzi persona non grata ale to tylko widac słabośc naszych pseudopolitykierów

  • kojoto
   kojoto :

   Gorzki żart, ale trafny. Buc Deszczyca skarży się, że film nie pokazuje uczciwych Rusinów. O ile słyszałem to chyba jednak pokazuje, po za tym było ich niewielu, bo się bali o własne życie (UPA tropiła ich jak niemcy Polaków za pomaganie żydom). Wielu z nich zginęło za sam sprzeciw wobec bestialstwa psychopatów z UPA i ich pomagierów, a na Ukradlinie nie chcą o nich pamiętać. To w Polsce czci się ich pamięć wspólnie z naszymi pomordowanymi.

 4. Avatar
  tutejszym :

  „w Polsce panuje wizja UPA z czasów sowieckich. Sugeruje, że przedstawianie UPA jako zbrodniarzy i sprawców ludobójstwa na Polakach to echo sowieckiej propagandy.” Czyżby 200 tysięcy Polaków zamordowanych przez UPA i z jej polecenia to nie była prawda? Czyżby ok. 40 tysięcy Ukraińców zamordowanych przez UPA i z jej polecenia za pomoc Polakom i nie zgadzanie się z tym zwyrodnieniem to nie była prawda? TAK BYŁO! Deszczyca won z Polski. Nie ma zgody na czczenie upowskich morderców Polaków.

  • upadlina
   upadlina :

   tutejszym-sułek, przecież niejednokrotnie twierdziłeś, że popierasz banderowskie rządy z kijowa, więc jak to jest, że nagle najeżdżasz na tego ćwoka deszczycę??……………Popierasz też uSSmańskich bandytów, którzy są bezpośrednio odpowiedzialni za to, że takie kanalie jak deszczyca pełnią funkcje państwowe na nazistowskiej upadlinie??………..Jak to jest sułek z tym twoim krytykowaniem banderyzmu??………..Kogo ty chcesz oszukać??………..Jak to jest, że w jednym wpisie krytykujesz banderyzm, a w innym go popierasz??………..To objawy schizofrenii !!……

   • Avatar
    tutejszym :

    Wierzę w klęskę upadliny i zwycięstwo zdrowej przyjaznej nam Ukrainy oraz klęskę Rosji w jej walce o odzyskanie imperium. Upadlino, podła od wielu pokoleń, żydowska komunistyczna agenturo. Teraz służysz jak twoi przodkowie Rosji i FSB. Zamknij paszczę bo ci naszczę, ty i tak to łykniesz za zdradzieckie srebrniki. Won z tego Forum. Dostaliście kopa od polskiego żłoba i teraz plujesz nienawiścią. Poszedł komunistyczny Żyd na zwałkę. http://www.kresy.pl/?forum/,0,0,9758#p109188

    • upadlina
     upadlina :

     jeżeli więc wierzysz w klęskę upadliny, to jak możesz popierać obecny nazi-banderowski rząd w kijowie i uSSmanów, którzy go sponsorują, kłamliwa ubecka kanalio??…. A ty to robisz!!…….Obecnie ukrainę masz tylko na wschodzie, gdzie prawdziwi ukraińcy walczą z nazi-banderowską juntą z kijowa!!……..I tę prawdziwą ukrainę, która broni swojego demokratycznego wyboru wspiera właśnie Rosja zakłamana gnido!!……..Tylko dzięki Rosji i Chinom ludzie mają nadzieję, że uSSmańskie ścierwo zostanie pokonane i takie szamba jak nazi-upadlina znikną z powierzchni ziemi !!……Bredzisz więc cały czas esbecki kapusiu i mataczysz!!….Wklejasz już trzeci raz te swoje bzdety i próbujesz nimi przesłonić swój bandycki życiorys kapusia SB i potomka banderowskich upadlińców!!………..Nie uda ci się !!……..Forumowicze mają prawo wiedzieć, kim jesteś kanalio i pod tym katem oceniać twoje wpisy!!

     • upadlina
      upadlina :

      nieobliczalna to jest banderowska upadlina!!………Kraj, który gloryfikuje nazizm i banderyzm jest nieobliczalny!!……….Kraje, które wspierają nazizm i banderyzm na upadlinie są nieobliczalne!!……..A robią to min. uSSmańskie gnidy, które właśnie są nieobliczalne, bo to one od dekad najeżdżają kolejne państwa i stoją za banderyzmem na upadlinie !!………..Nie bredź o ruskich rakietach lecących na Polskę, bo jeżeli Polska nie będzie instalować siebie infrastruktury największego światowego bandyty zza oceanu, to takie rakiety mozesz sobie wsadzić między bajki !!……..Uważasz, że uSSmania jest obliczalna w swoich agresjach??……………Jeżeli chodzi o mocarstwowość Rosji to jest ona, tak jak i Chiny nadzieją dla świata, aby wydostać się spod buta uSSmańskiego bandyty!!…………Bez silnej Rosji i Chin ten bandyta nadal wyniszczałby świat i Polskę, którą wyniszcza od 89 roku !!…………To jest nasz obecny okupant, nie Rosja !!

    • kojoto
     kojoto :

     Tutejszym, nie warto odpowiadać na wszystkie zaczepki kremlowskich glist ludzkich. Oni maja widocznie płacone z metra tekstu, bo wyrzygują się na forum co chwila, i zawsze muszą wpisać ostatni post. Póki są opłacani to będą tu obecni, ale jak sie nie będzie przesadnie na nich zwracać uwagi to będą mniej upierdliwi. Oczywiście goić ich bez pardonu jeśli obrażają Polskę i Polaków, co regularnie im się zdarza.

     • upadlina
      upadlina :

      widzę sierściuchu, że znalazłeś sobie przyjaciela, byłego żydo-bolszewickiego kapusia SB i potomka banderowskiego ścierwa!!………..Świetnie pasujecie do siebie!!………Nie bredź o swoim polskim patriotyźmie, bo w ostatnich czasach kilku nowych forumowiczów poznało się na twojej kreciej działalności na tym forum!!……..Jest już ich całkiem sporo!!…………Poświęcasz swoich banderowskich „herojów” i krytykujesz ich, aby wzbudzić zaufanie do siebie Polaków, ponieważ trollownia upadlińska zauważyła, że nie da się zamieść wołyńskiego ludobójstwa pod dywan!!………Skupiliście się na jednym, podstawowym dogmacie uchwały oun z 1990r……………FRAGMENTY UCHWAŁY KRAJOWEGO PROWIDU ORGANIZACJI UKRAIŃSKICH NACJONALISTÓW (OUN) podjętej 22.VI.1990.
      /W.Poliszczuk „Gorzka prawda – zbrodniczość OUN-UPA”- Toronto 1995 – str. 372-379/……………….
      Przeciwstawiać się wszelkiemu zbliżeniu Polaków i Rosjan zarówno na Ukrainie jak i w Polsce, podsycać wrogość Polaków do Rosjan i odwrotnie, pamiętając, że ścisły sojusz rosyjsko-polski jest poważnym zagrożeniem dla Ukrainy i jej całości terytorialnej……………………………….. I ty to robisz gnido banderowska!!……….Działasz na rzecz bandero-uSSmanii, której celem jest wepchnięcie Polski w wojnę z Rosją!!……………To robisz wszo !!

    • Avatar
     ilona :

     Moja i to nie tylko moja. Bo to dużo mówi o tobie i o twojej roli na tym forum. Piszesz posty pod każdym artykułem dotyczącym tej problematyki i tego filmu, więc teraz sprawdzam i po raz czwarty zadaję proste ale ważne pytanie. Odpowiedz na nie: Czy oglądałeś już film „Wołyń”?? Jest 11 dni od premiery!!

     • upadlina
      upadlina :

      W Irlandii siedzisz banderowska trollino??…………Dobrze wiedzieć, o ile nie łżesz, jak to jest w twoim zwyczaju !!…………..Co do prowokacji, ćwoku upadliński, to spójrz na siebie i sprawę pomników, która jest jedną wielką prowokacją, a którą jednak lansujesz wokół, mimo że nie pomniki, ale prawdziwy okupant panoszy się w Polsce, co ci jednak wsiarzu w ogóle nie przeszkadza !!

     • upadlina
      upadlina :

      Jedna jaskółka wiosny nie czyni, tym bardziej, że jest też wiele głosów przeciwnych!!………….Jednak nie to jest istotne ale to, że nie jest to kwestia paląca i nie może przesłaniać i odwracać uwagi od tego, że Polska obecnie jest pod żydo-uSSmańskim butem okupacyjnym!!……..To jest priorytet !!………Wyswobodzić się od uSSmańskiego okupanta, który wspiera nazizm i banderyzm na upadlinie i szuka na gwałt wojny, która zresetuje jego niespłacalne długi i nie ma nic przeciwko temu, aby ta wojna była prowadzona na terenie Polski i polskimi rękoma !!

     • upadlina
      upadlina :

      jest wiele głosów przeciwnych kretynku nie dlatego, że żydo-bolszewia była pozytywnym systemem, ale dlatego, że – czy ci się to podoba pchlarzu, czy nie – zwykli żołnierze walczący pod jej sztandarami ocalili wielu Polaków i przed hitlerowcami i przed twoimi ziomalami z upadliny!!…….I o tym trzeba pamiętać, a nie udawać, że tego nie było !!………..Więc ludzie, którzy żyją dzięki tym żołnierzom są przeciwni w niszczeniu ich miejsc pamięci !!…………Jasne ćwoku upadliński??…………PS: Ciekawe, że nigdy nie szczekasz zbyt zajadle, na polskich obecnych okupantów uSSmańskich, tylko ciągle próbujesz odwracać uwagę na nic nieznaczące kwestie, jak pomniki !!…………Twoje główne zadanie to judzić do nienawiści między Polską i Rosją i starać się odwracać uwagę ludzi od rzeczywistego uSSmańskiego zagrożenia przenosząc ją na bzdety !!…………Zdekonspirowany troll bandero-uSSmański !!………Hehehehe!!……..Poszczekaj jeszcze trochę, zanim tyma odstawi cię do budy na swojej posesji jako kojota stróżującego !!………….PS: cyklofrenia………hehehehe!!………..Najbardziej mnie śmieszy, jak błazen próbuje dodać sobie powagi używając naukowych sformułowań !!………Hehehehe!!

     • upadlina
      upadlina :

      jesteś śmieszny ilon !!……….to pokazuje, jak tępe są banderowskie skakuny!!……….Załóżmy, że odpowiem ci, że tak, oglądałem!!………….I co??…………Zaczniesz mnie wypytywać o treść, żeby sprawdzić, czy mówię prawdę??……..I myślisz, że ja będę się z tobą bawił w przesłuchanie??….Czy naprawdę myślisz, że ja będę grał w twoją grę i na twoich zasadach??………….Nie rozśmieszaj mnie!!………….Jeżeli ta kwestia jest dla ciebie ważna, to masz problem, bo ja nie będę ci odpowiadał na pytania dotyczące mojego prywatnego życia!!………..I będziesz musiał to, mimo frustracji przełknąć !!………..PS: Gdy kontaktuję się z banderowskimi trollami, to nie stosuję się do ich reguł, tylko do swoich !!

     • upadlina
      upadlina :

      Jesteś głupi ilon, jak but z lewej nogi !!……….Nie siedzę tu 24h na dobę, więc mnie nie było !!……..Buhahahaha!!………..Twoja tępota jest porażająca!!……….Naprawdę myślałeś jełopie, że uciekłem przed twoim pytaniem??……….Albo, że czytam recenzję, bo boję się, że mnie przepytasz??……….Buhahaha!!………..Ja rozumiem ilon, że na upadlinie średni iloraz inteligencji waha się między popielniczką a pudełkiem po butach, ale to nie znaczy, że tacy idioci są też w Polsce!!………..Naprawdę uważałeś głupcze, że zacznę grać w twoja grę i pozwolę sobie, żeby jakaś banderowska zakała odpytywała mnie z treści filmu, a ja je będę potulnie odpowiadał??………..Powinieneś znać mnie już na tyle, żeby się nie łudzić!!………….Moja odpowiedź więc nadal brzmi: Nie twoja sprawa!!……………..Nie pytaj więcej, bo ona się nie zmieni !!……….PS: To nie majdan tępych skakunów ilon !!………To Polska, a tu ludzie inteligentniejsi, niż u ciebie !!……….Hehehehe!!…………Jak to sie trollina rozochociła !!

     • Avatar
      ilona :

      Facet taką odpowiedź to mogłeś napisać wczoraj, (po zadaniu pytania) i jak siedziałeś przy kompie i warczałeś na innych. Natomiast, to że nie oglądałeś filmu jest dla mnie pewne jak dwa razy dwa. Powiem ci dlaczego tak sadzę. Bo ten film nie spodobał by ci się. Smarzowski Ukraińców potraktował bardzo delikatnie. Za delikatnie. Nie opowiem ci szczegółów, bo ci co byli na nim wiedzą o czym piszę. A swoimi bluzgami nie zatrzesz rzeczywistości.

     • upadlina
      upadlina :

      hehehehe!!…………Pogadaj sobie !!………..To nie twoja gra i nie ty tworzysz reguły !!………Ktoś taki jak ja nie będzie skakał na twoje postukiwania !!…….PS: Nie oceniaj chłopcze-banderowcze innych pod kątem swojej tępej nacji majdaniarskich skakunów!!……….Moja odpowiedź dla ciebie w tej kwestii byłaby taka sama wczoraj czy dzisiaj, czy jutro!!……Nie potrzebuję długich przemyśleń, żeby podejmować takie decyzje, jak to tu śmiesznie sugerujesz !!…..Żadna banderowska trollina nie będzie mnie przesłuchiwać…………..Tobie coś się naprawdę pomieszało w tej łepetynie, jeżeli liczyłeś, że ja zagram w twoją gierkę!!…………hehehehehe!!……….Rozśmieszyłeś mnie ilon!!……….Powtarzam: To nie upadlina banderowska!!……..To Polska!!….Inna inteligencja!!……….My nie potrzebujemy godzin, żeby podjąć odpowiednie decyzje w tak prostych kwestiach !!………..Hehehehehe!!

 5. Avatar
  algirdaitis :

  Deszczyca komu ty takie glodne kawalki jak upa z sowieckiej propagandy? upa i oun z powodu oblednie zbrodniczej, bestialsko ludobojczej ideologii bandery i doncowa taka sobie juz propaganda zrobila, ze i Hitler i Stalin pozostali w tej sprawie bezrobotni. Do dzis wielu ludzi, ktorzy przezyli te rzezie dokonane przez banderowcow z upa i oun dostaja napadow paniki jak tylko slysza jezyk ukrainski. Mowisz, upa i stepan bandera, banderowcy nie kojarza sie Polakom dobrze? Poprawie cie. Jako maly dzieciak pamietam, ze starsi w rodzinie zawsze o wiele gorzej mowili o banderowcach niz o hitlerowcach czy sowjetach. Z czasem to zrozumialem. Naprawde wasi dzisiejsi bohaterowie ostro sie napracowali na miano bestialskich bohaterow. Marzy wam sie wielka Ukraina. Ale mimo tego waszego calego obludnego wyrachowania nie uda sie to wam. To jest skazane na niepowodzenie. Im szybciej to zrozumiecie tym lepiej dla was. Nigdy was do Europy z bandera nie wpuscimy. Albo Europa albo bandera. I nie strasz nas Rosjanami. W 1939 tez z radzieckim zagrozeniem na plecach postawilismy sie nazistowskim Niemcom. Nasi historycy i rzadzacy mowia nam, ze to byla jedynie sluszna postawa, mimo wysokiej ceny. Wiec to obowiazuje dalej. Zagrozenie rosyjskie w te czy wew te, banderyzmowi mowimy stanowcze nie. banderyzm wyrosl na nazizmie czy tez z niego. Wiec nie ma na niego miejsca w Europie. Tak jak z faszystowskim Hitlerem nie chcielismy isc na Moskwie, tak samo z banderowskim poroszenkiem nie bedziemy walczyc przeciw Rosji. Najlepiej jak sie sami z nimi powybijacie. Im wiecej, tym lepiej dla Polski, Litwy i Bialorusi.