W katolickiej katedrze obrządku maronickiego pod wezwaniem św. proroka Eliasza setki wiernych zebrało się, aby uczestniczyć w liturgii wielkopiątkowej.

Syryjscy maronici zebrali się w katedrze zbudowanej w drugiej połowie dziewiętnastego wieku, w chrześcijańskiej dzielnicy Aleppo, na uroczystej liturgii Wielkiego Piątku.

Ulicami syryjskich miast, pomimo nieustannego zagrożenia ostrzałami czy wybuchami, przeszły również uroczyste procesje. W Hims na Zachodzie Syrii pośród ruin zniszczonego wojną domową miasta przeszedł marsz upamiętniający poległych w konflikcie chrześcijan.

Wieczorna procesja wąskimi uliczkami doświadczonego wojną miasta pokazała jak bardzo zawirowane są losy, tej żywotnej jednak wspólnoty chrześcijańskiej, która stopniowo powraca do swoich korzeni na starym mieście w Homs, będącym tradycyjnym centrum lokalnej, starożytnej wspólnoty chrześcijańskiej. Nadchodząca Wielkanoc jest dla chrześcijan z Hims nadzieją na odrodzenie się ich wspólnoty.

– Chrześcijanie zawsze będą obecni w Syrii – mówił arcybiskup Selwanor Boutros Alnemeh z Syryjskiego Kościoła Prawosławnego w wywiadzie udzielonym przed obchodami Wielkiego Piątku. – To jest nasz dom. Nigdy nie opuścimy Syrii. – podkreślił. Kościół pod wezwaniem NMP, w którym celebrowano liturgię, sięga swoimi początkami pierwszych wieków chrześcijaństwa. Został on już w dużej mierze odbudowany ze zniszczeń wojennych.

Hims, zamieszkałe przed wojną domową przez ponad 300 tysięcy osób, jest dziś domem jedynie dla 1/6 z nich.

W trakcie konfliktu dwóch syryjskich biskupów zostało porwanych w pobliżu Aleppo w 2013 roku. Włoski Jezuita o. Paolo Dall’Oglio zaginął w tym samym roku na północy Syrii. Bojownicy związani z Al – Kaidą uprowadzili także 13 katolickich zakonnic z chrześcijańskiego miasta w Maaloula.

Czytaj również: Aleppo: Pierwsze zapalenie choinki bożonarodzeniowej od 2012 roku. Tłumy ludzi świętują [+VIDEO]

Kresy.pl/ youtube.com/ latimes.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz