Nawiązując do opublikowanego przez nas tydzień temu antypolskiego tekstu redaktora Bogdana Huka z “Naszego Słowa”, przypominamy fragment wywiadu jaki przeprowadził on z weteranem Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów Jewhenem Stachiwem.

Wywiad opublikowany w nr 50 “Naszego Słowa” z 14 grudnia 2008 roku wydaje się doskonale pokazywać stosunek red. Bogdana Huka do naszego kraju oraz wspólnej polsko-ukraińskiej historii.

Redaktor Huk chciał prawdopodobnie sprowokować Stachiwa, mieszkającego przed II wojną światową w Przemyślu, do ostrej krytyki Polski i Polaków. W tym celu zadał mu następujące pytania:

“Polityka przedwojennej Polski odnośnie Ukraińców upodabniała się do przedwojennej polityki III Rzeszy wobec Żydów?”; “Czy Pana zdaniem polityka przedwojennej Polski odnośnie Ukraińców zdążała do totalitaryzmu?”; “W jakich sytuacjach można było śpiewać “Szcze ne wmerła Ukrajina”?”; “A jak Ukraińcy szli ulicą, to również mogli śpiewać tę pieśń?”

Wywołał jednak w końcu zupełnie inną reakcję swojego adwersarza niż się spodziewał. Jewhen Stachiw odpowiedział Bogdanowi Hukowi:

„(…) wydaje mi się, że fałszywie podchodzi pan do sprawy. Jak jest pan wrogiem Polski, to pańska sprawa. Ja nie jestem wrogiem, uważam, że musimy żyć z Polską w zgodzie, bo jak nie będziemy żyć w zgodzie, to będziemy służyć Rosjanom. Historia była historią, a teraz Ukrainie potrzebna jest Polska, a Polsce potrzebna jest Ukraina”.

Urodzony w 1918 roku Jewhen Stachiw jest najwyższym rangą żyjącym weteranem ukraińskiego ruchu nacjonalistycznego. Do OUN wstąpił w roku 1934. Po rozłamie w organizacji w roku 1940 roku przeszedł do OUN Bandery. Członek grupy pochodnej, która po rozpoczęciu wojny niemiecko-sowieckiej dostała zadanie budowy struktur banderowskich na wschodniej Ukrainie. W 1944 roku jeden z założycieli Ukraińskiej Głównej Rady Wyzwoleńczej (UHWR). Po rozłamie w OUN-B w 1956 roku, przechodzi do OUN-za granicą (OUN-Z). Po wojnie na emigracji, najpierw w Niemczech, a od 1949 roku w Stanach Zjednoczonych, gdzie mieszka do dziś. Prezydent Rady Środowiska UHWR.

Tygodnik „Nasze Słowo” jest wydawany przez Związek Ukraińców w Polsce. Utrzymywany z budżetu państwa polskiego – na funkcjonowanie pisma w roku 2011 ZUwP otrzymał od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji sumę 420 tysięcy złotych.

tr/Kresy.pl

Zobacz także:

[link=http://kresy.pl/publicystyka,opinie?zobacz/kolejny-atak-naszego-slowa-na-ks-isakowicza-zaleskiego]

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply