Ukraińska milicja zatrzymała 10 członków nacjonalistycznej organizacji „Tryzub” imienia Stepana Bandery. Ma to związek ze zniszczeniem pomnika Stalina w Zaporożu.

W oświadczeniu umieszczonym na stronie internetowej organizacji czytamy, że do zatrzymań dochodzi w całym kraju: w okolicach Iwano-Frankowska, Tarnopolu i Dniepropietrowsku. Działaczy oskarżono o terroryzm, w związku z wysadzeniem w powietrze 1 stycznia popiersia Stalina w Zaporożu.

Od razu przyznała się do tego nieznana organizacja Pierwszego Stycznia – tego dnia przypadają urodziny Stepana Bandery. Do eksplozji doszło 3 dni po tym, jak działacze „Tryzuba” obcięli w nocy pomnikowi Stalina głowę:

Niewielki monument został ustawiony na początku maja przed budynkiem zaporoskiego komitetu Partii Komunistycznej. Odsłonięcie spotkało się z protestami nie tylko nacjonalistów, ale także niektórych przedstawicieli rządzącej Partii Regionów i ukraińskiej Cerkwi prawosławnej patriarchatu moskiewskiego.

Organizacja „Tryzub” imienia Stepana Bandery nie przyznaje się do winy. „Wszystkie oskarżenia, wysunięte przez organy władzy, uważamy za zmyślone, sfabrykowane i robione na zamówienie. Te działania obecnej władzy oceniamy jako przejaw represji politycznych i próbę stłamszenia ukraińskich sił patriotycznych” – napisali w swoim oświadczeniu.

tr/IAR/Zaxid.net/Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz