„Nie można dialogować ze środowiskami ukraińskimi opowiadającymi de facto, że mordowanie Polaków jest chwałą narodu ukraińskiego. To tak, jakby rozmawiać z gestapo i tymi, którzy by dzisiaj w Niemczech opowiadali, że to, co robili na ziemiach polskich było chwałą narodu niemieckiego” – powiedział prof. Jan Żaryn, senator PiS w programie „Bez Filtra” portalu Kresy.pl.

Zdaniem profesora Jana Żaryna, państwo polskie jest bezpośrednio i pośrednio mocno zaangażowane w polską politykę historyczną na wschodzie. Jego zdaniem problem leży w nie w aktywności, ale w skuteczności:

„Wyraźnie antypolska działalność państwa litewskiego skierowana przeciwko polskiej mniejszości narodowej jest polityką wyboru przez Litwę, która być może (…) boi się dużej polskiej mniejszości, i że trwająca tam posika mniejszość pomniejszy litewskość Wileńszczyzny”– uważa senator

Jego zdaniem bardziej powinna nas jednak interesować ochrona polskiej mniejszości, szczególnie w kontekście szkolnictwa, a także możliwość użycia argumentów opartych o Unię Europejską lub Radę Europy. „Litwa ewidentnie łamie prawa człowieka i obywatela na poziomie bardzo wyrafinowanym i w tym sensie skutecznym, że nie poddaje się żadnej presji ze strony państwa polskiego, które z kolei wydaje się być bezradne”– powiedział prof. Żaryn. Jego zdaniem obecny rząd przekazuje silne wyrazy solidarności z Polakami na Litwie, a także udziela im pomocy finansowej.

W kontekście Ukrainy uważa, że istnieją tam środowiska zainteresowane rozumieniem polskości, będące potencjalnymi sojusznikami wewnątrz społeczeństwa ukraińskiego. W tym łaknące wiedzy dotyczącej I Rzeczpospolitej – jak ma nadzieję – „na poziomie polskiej narracji”.

„Kłopot polega na tym, że dziedzictwo ukraińskie jest wewnętrznie bardzo zróżnicowane i w każdym wymiarze, nolens volens, antypolskie. Z jednej strony jest dziedzictwo banderyzmu, z którym w ogóle nie ma żadnego dialogu, bo nie można dialogować ze środowiskami ukraińskimi opowiadającymi de facto, że mordowanie Polaków jest chwałą narodu ukraińskiego. Na tym poziomie po prostu nie ma możliwości rozmowy. To tak, jakby rozmawiać z gestapo i tymi, którzy by dzisiaj w Niemczech opowiadali, że to, co robili na ziemiach polskich było chwałą narodu niemieckiego”– powiedział historyk. Zaznacza przy tym, że istnieją środowiska ukraińskie, m.in. na Żytomierszczyźnie, które są „przestrzenią do zdobycia” i którym można przekazać wiedzę na temat w pewnej mierze wspólnych dziejów. „Ale tam z kolei jest problem postsowietyzmu”– dodaje.

Prof. Żaryn przyznaje, że obecnie, w czasie tworzenia się nowoczesnego narodu ukraińskiego, Ukraińcy muszą się opowiedzieć za pewnymi nurtami swojej pamięci:

Moim zdaniem dokonują fatalnego wyboru – zarówno z punktu widzenia integracji wewnętrznej, jak i z perspektywy potencjalnej obecności w Europie wspólnych wartości. Taką wartością na pewno nie jest dziedzictwo nazizmu”.

Jego zdaniem należy Ukraińcom twardo powtarzać, że niezależnie od ich problemów, banderowska, pogańska wersja ukraińskiego nacjonalizmu, prowadząca do czystek etnicznych, „jest dziedzictwem wykluczającym z Europy”. „To jest prawda fundamentalna”– podkreśla profesor.

Odnosząc się do opinii historyka Ryszarda Surmacza, który postulował uroczyste przekazanie całego dziedzictwa kresowego, z wyłączeniem cmentarzy, Litwinom Ukraińcom i Białorusinom senator zaznaczył, że dziedzictwo kresowe jest polskie. „My mamy do niego pełne prawo”– podkreślił prof. Żaryn. Dodawał, że to polskie rody niegdyś dbały na Kresach o kulturę wysoką i nie można obecnie przypisywać tego dzieła współczesnemu narodowi ukraińskiemu.

Podkreślił również, że szczególnie na Ukrainie na poziomie edukacyjnym następuje przekłamywanie historii – „tak, żeby totalnie ominęła istnienie tam żywiołu polskiego”.Uważa, że należy to spokojnie kontestować. Uwypukla też znaczenie Kresów dla Polski i polskości. „Można powiedzieć, że my w kulturze polskiej nie istniejemy bez Kresów”– powiedział profesor.

Więcej na nagraniu poniżej:

KREESY.PL
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

40 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  jaro7 :

  Wszystko ok,tylko niech pan to powie swoim partyjnym kolegom,bo oni nijak tego pojąć nie potrafią.Niech pan to wytłumaczy p.Gosiewskiej bratającej się z neobanderowcami z batalionu „ajdar”czy „azov’.Niech pan wytłumaczy temu ciołkowi Waszczykowskiemu i jego przydupasom że polską racją stanu jest wspieranie Polaków zza granica anie antypolskiej litwy i upainy.

   • Avatar
    pro_patria :

    Otwórz oczy i nie obrażaj inteligencji jara7 i innych Forumowiczów. My obserwujemy, analizujemy i fakty są jednoznaczne w interpretacji: pis wyniszcza Nasz Kraj, drenuje polskie Kresy, bezkrytycznie wspiera na każdej możliwej płaszczyźnie odwiecznych wrogów Rzeczpospolitej: bankruta upainkę i szowinistyczną Litwę. Nie reagują na haniebne gloryfikowanie zwyrodnialców banderowskich i sukcesywne wyniszczanie Rodaków na Wileńszczyźnie. Wasz prezydent nie oddaje czci bestialsko pomordowanym Polakom na Wołyniu, lecz upaińskim wymoczkom wystrzelanym przez Prawy Sektor na majdanie przy łopocie czarno-czerwonych, banderowskich flag. Przykłady zdrady Polski przez twoich partyjnych kolesi mógłbym wymieniać w nieskończoność. Jedno jest pewne: wszyscy tańczycie jak nawiedzony zagra. Odnośnie wypowiedzi: „(..)Dobrze, ze w PiSie są głosy jasno mówiące jak postępować z banderyzmem może trafi to z czasem do reszty (…)” jakie to głosy masz na myśli ??? żurawskiego vel grajewskiego, romaszewskiej-guzy, pavlo kowala, gosiewskiej (dalej nie wymieniam, gdyż zajęłoby mi to zbyt wiele czasu, tylu wśród was „patriotów”) ??? Idź, popisuj się na pudelku lub onecie, to fora, na których znajdziesz zrozumienie.

    • Avatar
     marcink :

     Obraziłem Inteligencje Pana Jaro7 i innych forumowiczów? W takim razie przepraszam ale Twoje raczej nie uraziłem… „Dobrze, ze w PiSie są głosy jasno mówiące jak postępować z banderyzmem może trafi to z czasem do reszty (…)” jakie to głosy masz na myśli ?? A dyskusja pod jakim tematem? prof. Żaryn i o Nim mówię Sherlocku. A co do „mojego” PiSu to Twoje sugestie pozostawię bez komentarza, bo to typowy bezpodstawny atak.

     • Avatar
      jaksar :

      MarcinK, wiesz, gadanie w mediach, na wiecach, w kościołach z ambony to dobre dla ciemnoty takiej jak te wrzeszczące baby z biało czerwonymi wstążkami i krzyżykami w łapach. Jednak o tym jak jest, nie gadanie a czyny się świadczą. Polskie władze od lat 90-tych gadają,, wysyłają takich nawiedzonych polityków jak prof. Żaryn na pierwszą linię by trochę ludziom adrenalina podskoczyła, obiecują, czynią patriotyczne gesty, wysyłają jeszcze bardziej patriotyczne sygnały do środowisk kresowych a robią to, co im akurat pasuje dla zachowania władzy i czerpania z koryta. Prof.Żaryn był szefem IPN i co w tym czasie dobrego zrobiŁ ? Jedyne to straszenia ludzi, nawioływania do denuncjacji..dlatego szybko stanowisko swoje w tym instytucie stracił.
      Kresy były i są dla populistów takich jak PiS wdzięcznym tematem w walce o stołki ale dla Polaków jeszcze żyjących na kresach nic oprócz obietnic i wzniosłych słów rządzący nie mają. Układy z dyktatorami, głaskanie litwinów czy wpychanie Ukrainie w tyłek pieniędzy podastników przy tym ignorowanie wymierzonych w Polaków na kresach decyzji i akcji Litewskich, Białoruskich,Ukraińskich a nawet Czeskich władz to dzień powszedni. Jeżeli komuś wystarczą sporadyczne wypowiedzi PiSowskich polityków mówiące o banderowcach to mu tylkmo współczuję bo problem kresów to nie tylko banderowcy. Dla mnie, realna polityka ma znaczenie tylko wtedy, kiedy takie jak powyższa opinia będą wyrażana przez Prezydenta, Premier, Ministrów a w ślad za tą opinią pójdą czyny ! Gadania Polacy na kresach mają dość, również obietnic…Polska, Polacy i wszyscy Ci którym faktycznbie zależy na dobru kraju i polaków na kresach oczekują czynów, realizacji obietnic i buńczutnych przedwyborczych zapowiedzi. Oczekujemy przestrzegania prawa również przez rządzących i decyzjio które wzmacniały by a nie osłabiały środowisko polonijne ogólnie i Polaków na kresach!
      Karta Polaka autorstwa PiS jest takim przykładem niszczenia polskości kresów i godzi w interes Polski ! (poprzednia autorstwa PO była tylko tapetą, więc i tak bez znaczenia)

     • Avatar
      pro_patria :

      Pewnie, wy ZAWSZE jesteście celem bezpodstawnych ataków. Działania p.o. były haniebne, lecz każdy wiedział, że sprzedadzą Polskę za uśmiech Merkel. Natomiast wy stale twierdziliście, że zajmiecie się w końcu opuszczonymi od lat Rodakami za granicą i rozliczycie upaińców za zbrodnie na Kresowianach (np. macierewicz gwarantował to podczas jednego w wieców przedwyborczych, odpowiedni filmik był na portalu). Jak spełniacie obietnice ??? Wszyscy widzimy. Rozdawnictwo pieniędzy w ramach 500+ to nie wszystko.

     • Avatar
      marcink :

      Dlaczego pisząc do mnie zwracasz się do mnie Wy? Chcesz udowodnić, że jestem z PiS czy może przyzwyczajenie ze służby? Gdybym rzeczywiście był PiSowcem to oczywiście, że zająłbym się rodakami na kresach, bo uważam, że na Litwie nie mamy żadnego interesu po za mniejszością Polską. Banderyzm a zrównałbym z hitleryzmem i ścigał za propagowanie. Postawiłbym w końcu kilka pomników, upamiętniających ofiary zbrodni Wołyńskiej. Więc nie rozliczaj mnie bo nie jestem JarosławemK tylko MarcinemK a K nie jest od Kaczyński.

     • Avatar
      jaksar :

      spokojnie, nie masz powodu obrażać marcinK, napisał to co uważa i należy to szanować a nie zaraz obrzucać go pissowskim błotem. W ten sposób właśnie działają PiSowcy, coś tam wymyśleć i tak długo wmawiać aż w końcu ktoś w to uwierzy. Na temat konkretnych polityków każdy ma prawo do własnej oceny, ja nie wierzę ani PO która jak sam zauważyłeć za uśmiech Merkel była gotowa sprzedać intzeresy naszegfo kraju a za obiecanki bez pokrycia z Waszyngtou na lata wkopać w miliardowe długi i nie wierzę populistycznej, pełnej fobi i hipokryzji koalicji PiS-Kukiz (poza kilkoma wyjątaki od Kukiza.
      MarcinK przyznał, że w tym co pisałem o PiSie mam w 100% rację w szczególności o polityce wobec kresów i nie widzę nic w jego wypowiedzi co by go miało dyskredytować jako PiSowskiego trola…
      Przynajmniej tutaj trzymajmy się pewnych standartów panowie 🙂

    • Avatar
     jaro7 :

     Myślę że MarcinK nikogo nie chce niczyjej inteligencji „obrażać’ ,sądzę też po jego różnych wypowiedziach że ma poglądy zbliżone do naszych.W swoim tekście chciał tylko zaznaczyć że tacy ludzie jak prof.Żaryn sa ‚światełkiem w tunelu”dla beznadziejnie prowadzonej polityki wschodniej.Czy tak jest to się okaże ,na razie prym w PiS wiodą niestety Dworczyki,Żurawskie,Romaszewskie Szczerski,Gosiewska,a to już jest bardzo zle.Mnie przeraża to że „plują im w gębę’a oni cały czas udają że to deszcz pada.I wypowiedzi profesora to taki listek figowy(mocno postrzępiony).I liczą się czyny a nie słowa.

 2. Avatar
  kp :

  Bardzo dobra wypowiedz, trafia w sedno. Po pierwsze zero tolerancji dla banderyzmu z naszej strony i dialog z tymi Ukraińcami, którzy nie są zaczadzeni oparami banderyzmu. To radykalnie inne podejście od tego, które zakłada, że Polacy mają przymykać oczy na flagi czerwono-czarne. Cieszy także dostrzeżenie problemu Polaków na Litwie i trafna diagnoza postępowania państwa litewskiego. Mam pewne obawy, czy pan prof. mówiąc o pozytywnej pracy, która się dokonuje w temacie „kresy” nie przejawiał jednak urzędowego optymizmu. Oczekiwałbym silniejszej reakcji Polski na to co dzieje się na Litwie, choćby póki co symbolicznej.

 3. Avatar
  jaksar :

  Problem jest w tym, że PiSsowscy politycy od zawsze co innego mówili w mediach a co innego robią na codzień. PiS zapowiadaą walkę o Polskość o prawa dla Polaków za granicą, o to, że Polska nie będzie już na kolanach a tym czasem PiSowscy ministrowie wpisują się w Litewską antypolską politykę, Waszczykowski jeździ do nienawidzącego Polski i Polaków dyktatora Białorusi, na Ukrainie bandertowcy robią marsze ku chwale zbrodniarzy, Poroszenko odznacza medalami tych co piłami przecinali kobiety a ich dzieci nabijali na sztachety a Polskie władze podejmują decyzje o wspieraniu dalej tego kraju witając w Polsce uściskami suefa ukraińskiego IPN zabraniającego oddawania czci Polskim partyzantom na terenie Ukrainy. Ukraina odmawia wsparcia finansowego dla Polskiej mniejszości, zwrotu mienia Polskiego w tym kościołów Polskim parafiom a rząd PiSu podpisuje umowy na kolejne kredyty dla Ukrainy i ładuje pieniędzte podatnika w Ukraińskie projekty humanitarne których odbiorcó są nacjonalistyczne bojówki na Ukrainie ! HIPOKRYZJA !!!!!

  • Avatar
   pro_patria :

   Masz CAŁKOWITĄ rację Kolego !!! upaińcy od lat bezczelnie wykorzystują nasz kraj, przy huraoptymistycznym podejściu kolejnych miernot w polskim rządzie. Jak wspomniałeś Nasi Rodacy nie otrzymują ŻADNEGO wsparcia od władz upainki (jedynie utrudnienia i obelgi), tymczasem wsparcie dla związku upaińskiej dziczy w Polsce kosztuje Nas wiele milionów zł. rocznie. Takie przekłdy można mnożyć bez końca, lecz co się dziwić ??? Każdy bierze, gdy kretyn rozdaje. Ketyn, który sam niewiele posiada.

   • kojoto
    kojoto :

    „Jaksar” i „Pro_Patria”, a czy wy w ogóle wiecie kto to jest Prof. Żaryn? Pieprzycie tak jakbyście usłyszeli o nim po raz pierwszy przy okazji ostatnich wyborów, albo nawet dopiero teraz. Ja śledzę jego działania od bardzo dawna i nie ma wątpliwości, że jest to uczciwy człowiek. To jest po pierwsze historyk i naukowiec, po drugie publicysta i działacz, a po trzecie polityk.

    • Avatar
     andrz :

     Jakie to symptomatyczne…Potrzeba jak najbardziej piętnować politykę osób typu Grajewski, Romaszewska i t.p. bo po prostu szkodzą Polsce. Natomiast bezzasadna krytyka prof. Żaryna za to tylko, że należy do PIS to już jakaś paranoja, obsesja lub najbardziej prawdopodobne zwykłe wyrafinowane szkodnictwo.

    • Avatar
     jaksar :

     Kojoto, prof.Żaryn jest przedstawicielem i członkiem rządzącej parti (PiS) i do tego się odnoszę a nie do jego osobistych zasług, które dla jednego są przykładem cnót dla innego ślepoty czy nawiedzenia. Dla mnie, takie wypowiedzi jak: cyt:”– Teraz jest czas na rozpoczęcie spóźnionej kontrrewolucji ukierunkowanej na zmianę stanu świadomości historycznej współczesnego świata, przynajmniej naszego kręgu kulturowego”( chodzi o kompletną katolizację społeczeństwa)kon. cyt. świadczą tylko o tym, że jest nie mniej nawiedzony co te moherove berety pod siedzibą prezydenta które o krzxż walczyły waląc krzyżami po tarczach Policji. Dla Ciebie może to wybitny polityk, dla mnie kretyn. Pozatym, jako „uczciwy historyk” nigdy by do PiSu nie wstąpił … ale mniejsza o to chodzi…
     W powyższym komentarzu podkreślam, że nie można wierzyć w to co przedstawiciele tej parti paplają w mediach bo co innego opowiadają a co innego czynią. Każdy członek PiS, bez względu czy będąc w rządzie czy jako poseł, popiera politykję hipokryzji swoich kolegów, stąd fałszem jest stawanie niby w obronie pewnego, ważnego z punktu wiodzenia populizmu tematu, by później w sejmie wcisnąć guzik negujący to o czym mówiło się w prasie dla ciemnoty na ulicy !

     • Avatar
      marcink :

      Boże jak łatwo skreślasz ludzi. Twoim zdaniem ile Polska ma mieszkańców? Będzie milion? No bo PiSiory to zdrajcy, PO/Nowoczesna zapewne też, SLD i PSL nie wątpliwie także, Ludzie nie chodzący na wybory to „motłoch”, któremu wszystko jedno. Korwin i Kukiz też mają wady, Więc wśród idealnych zostaniesz sam? Profesor Żaryn od dawna mówi prawdę o zbrodniach banderowców wiec nie jest to z Jego strony populizm. A to, że jest w PiSie nie powinno przekreślać człowieka, bo jak napisałem powyżej właśnie przez to Ruchy Narodowe mają nikłe poparcie.

     • Avatar
      jaksar :

      nie tyle , że skreślam co ich oceniam wg ich wypowiedzi czy tego co czynili. Nie można opierać swojej wiedzy tylko na kilku opficjalnych promowanych wypowiedziach warto zajrzeć do kontrowersyjnych skrzętnie ukrywanych. Wielu polityków PiS to co mówi dzisiaj jeszcze 1-2-3 lata temu mówiło inaczej, nie tylko podrzędni aktywiści jak profesor ale i czołowe fogury na Kaczyńskim począwszy a Dudzie skończywszy. Upraszczasz wszytsko pisząc, że mi nikt nie pasuje a idealny jestem tylko ja sam…tu zaczynasz do dyskusji wprowadzać polemikę at-personam co świadczy tylko o braku merytorycznych argumentów 🙂 Ale nic to, jak mawiał „Wołodyjowski” 😉 i z tym sobie poradzę 🙂 Owszem, obecne układy szczególnmie związane z krk i budowane na fałszywych dogmatach chześcijaństwa wmawianych nam jako „nasza rodzima zachodnia kultura” mi nie pasują. Naturalnie, nie zmienię tego, nie będę przecież wywoływał nowej „reakcji pogańskiej” i palił kościoły, ale mam prawo do chłodnej opceny tegto co jest w moim imieniu robione. Jeszcze raz podkreślam, nie neguję tegop o czym prof. Żaryn się wypowiadał, wielu polityków i ludzi kultury, sztuki i polityki relatywnej się podobnie wypowiada alłe co pozatym ? Jak wspomniałem, prof. Żaryn pracując w IPN również mówił o zbrodniach upowców, banderowców i komunistów ale co pozatym ? Pokaż mi chociaż jeden projekt jego autrstwa który prowadził w kwesti karalności czy opublicznienia w dziennikach ustaw zapisów obnażających ludobójstwo wołyńskie ! Nie ma takiego, ani za poprzednich rządów ani obecnych dlatego mówię, że postsolidarnościowe rządy są hipokryzją !

    • Avatar
     pro_patria :

     Wybacz Kojoto, lecz nie padnę przed nim na kolana, gdyż jako jeden z niewielu pisiorków jawnie krytykuje upaińskich siepaczy. Przypominam, fakt dbania JEDYNIE o polską rację stanu, dobro Narodu, obrona i pielęgnowanie pamięci bestialsko pomordowanych jest psim obowiązkiem każdego polityka. Jak to się ma w konfrontacji z rzeczywistością ??? Jedynie kilku posłów Kukiz`15 walczy o narodowe interesy. Pozostali wiedzą, że za 4,5 roku kończy się kadencja i trzeba się „nachapać”. Reasumując: szanuję Żaryna za jawne potępianie zbrodni zwyrodnialców z upa na naszych Rodakach, lecz uważam to za jego OBOWIĄZEK.

 4. Avatar
  jerzy_a_j :

  Nie bardzo rozumiem co pan profesor robi w obozie PiS. Jest mu zdecycowanie bliżej do RN. Nie podzielam poglądu pana profesora, że polski rząd wywiera presję na Litwę w sprawie naszych rodaków tam zamieszkujących, a rząd litewski jest na tą presję odporny. Innymi słowy nasze państwo jest bezradne. Trzeba jednoznacznie powiedzieć, że polski rząd nie wywiera żadnej presji. Jakiekolwiek działania to jedynie słowa i zapewnienia bez pokrycia, że coś się zrobi. A to nie jest skuteczne działanie w polityce. Co do spraw ukraińskich to zgadzam się z profesorem.

  • Avatar
   jaksar :

   Rząd Polski ma narzędzia nacisku na Litwę i Ukrainę, czy to poprzez parlament Europejski czy poprzez wzajemne stosunki gospodarcze lub inne. Litwa jest bardziej uzależniona od Polskiego wsparcia aniżeli odwrotnie i gdyby tylko rząd PiSu chciał, już dawno zmusił by Litwę do zaniechania antypolskich aktów. Ukraina z kolei tracóc wsparcie Polski w UE długo nie oparła by sę Rosji tym bardziej, że Niemcy i Francja posługują się tym krajem jedynie w świetle ich własnych interesów. Niestety, PiS woli wlaczyć z TK i opozycją aniżeli faktycznymi wrogami naszego Narodu !

 5. Avatar
  manetekelfares :

  Wszystko pięknie panie profesorze. Tylko po co gadać banderowskim łbom. Przecież oni wysłuchają, forsę wezmą i swoje i tak zrobią. Gadaniem ich postaw z pewnością nie zmienimy. Tu trzeba wyraźnie pokazać, że ich bohaterów potępiamy i nie ma dla nich akceptacji. A my dając forsę coś tam sobie paplemy, co Ukry mają głęboko w dupie.

 6. Avatar
  jaksar :

  Uważam, że prawdziwym sygnałem walki o interesy Polski i Polaków na kresach mogło by być poparcie projektu Kukiza aby 11 lipca został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa, dokonanego przez OUN-UPA na obywatelach polskich Kresów Wschodnich II RP. Jak już pisałem w innym miejscu, inicjatywa jest dobra ale nie dopracowana. Sejm i Senat powinny ustanawiając ten dzień jednocześnie wyraźnie podkreślić, że chodzi tu o ludobójstwo i postawienie go na równi ze zbrodniami hitlerowskimi i komunistycznymi. Osoby które zaoprzeczają temu ludobójstwu, promują tradycje i pamięć zbrodniarzy z UON-UPA, obnoszą się z symbolami zbrodniarzy (flagi UPA, zdjęcia Bandery i innych morderców) honmoruje ich nadając tytuły, medale, odznaczenia na terenie Polski ale i poza krajem, powinien podlegać karze takiej samej jakiej podlegają osoby promujące hitlerowców i zbrodniarzy wojennych !

 7. Avatar
  votum_separatum :

  Pan Żaryn myli się w ważnej kwestii. Nie ma wspólnych europejskich wartości. O ile zdrowo myślący polscy patrioci mają poglądy wpisujące się w cywilizację łacińską to unijni komuniści jej przeczą. Cywilizacja łacińska upadła wraz z rewolucją kullturową i II Soborem Watykańskim – jedno i drugie zaszło w czasie jednocześnie i jedno i drugie miało na siebie wpływ i tych samych inspiratorów. Pierwsze zniszczyło zdrowe społeczeństwo drugie Kościół – filar cywilizacji łacińskiej. My Polacy nie chcemy mieć nic wspólnego z brukselskim lewactwem. Zatem nie wyznajemy z nimi, żadnych wspólnych antywartości. Niech sobie nazywają to cywilizacją zachodnią, czy europejską, ale to już jest tylko dzicz.

 8. Avatar
  husarz :

  Widzę że Kresy.pl stają się powoli telewizjakresy.pl, moje gratulacje, chcę wyrazić moc uznania dla waszego portalu za to jak szybko się rozwijacie a Panu Markowi Trojanowi życzę powodzenia na wizji już teraz i w przyszłości w tvkresy.pl bo sprawdza się wydatnie w tych dyskusjach.