Poselstwo najświetniejsze

JEST: środa 29 IX 2010
BYŁA: środa 29 IX 1621

W wyniku narady u królewicza postanowiono wysłać na rozmowy jednego z senatorów i jednego z wojennych komisarzy Rzeczypospolitej. Jechali: kasztelan bełski Stanisław Żórawiński i wojewodzic lubelski Jakub Sobieski. Obaj oni wysłali wpierw do obozu tureckiego swoje wozy i bagaże, wzięli pisma i podarunki (czytaj: łapówki) dla znaczniejszych pogan, po czym ruszyli jak się dało uroczyście:„…A cokolwiek splendorów jeszcze między swymi

Było od szat, rysztunków, koni, poszło z nimi.

Prowadzi ich w rozkwitem na pół pola gronie,

Życzliwa kompanija, acz na obie stronie

Serca niosą wątpliwe; różni różnie wróżą.

Gdzież wiara w poganinie? Bez ciernia gdzie różą

Obaczysz? Na ostatek oddadzą ich Bogu,

I westchnąwszy powrócą do swojego progu…”

Po stronie tureckiej czekało naszych nadzwyczaj dobre przywitanie:

„…Już ich Turcy z niezmiernym czekają aplauzem.

Co żywo się na wozy i na budy wspina;

Ciągnie szyje, gdy o nich gruchnęła nowina;

Straże nawet przyległe, co trzymały wzgórki,

Wyrzucały zawoje z krzykiem na powtórki,

Czując czas niedaleki szczęsnego powrotu

W miły dom z bud niewczesnych, z zimnego namiotu.

Jakoż juz i do rozmów z naszemi opłaźnie [=ogólnie]

Darli się, czego hetman zakazał wyraźnie…”

Jacek Kowalski

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz