Prezydent Duda może mieć rację, gdy dostrzega związek między tym, że wojska amerykańskie stacjonują nad Wisłą a otwieraniem swojego kraju dla AJC. Wydaje się, że prezydent uważa, iż goszczenie lewicowych krzykaczy może być niezbędną ceną amerykańskiej ochrony przed rosyjską agresją. Ale powinien też wziąć pod uwagę, że jeśli przyjmuje się w Polsce antychrześcijańskich wiktymologów i przyrzeka się współpracę, należy spodziewać się, że ci goście zaczną cię atakować od momentu przybycia – twierdzi prof. Paul Gottfried w rozmowie z portalem Kresy.pl.

Prof. Paul Gottfried (ur. 1941) jest jednym z najbardziej cenionych amerykańskich historyków idei i paleokonserwatywnych myślicieli ostatnich czterdziestu lat oraz autorem 12 książek, w tym przełomowej „Conservatism in America” (2007). Jest głośnym krytykiem neokonserwatyzmu widząc w nim intelektualną i polityczną uzurpację amerykańskiej prawicy. Nie szczędzi ostrych uwag pod adresem zarówno Demokratów i Republikanów, którym zarzuca coraz to bardziej zmniejszające się różnice programowe. Jego osadzona w tradycyjnym konserwatyzmie analiza nt. kulturowego kryzysu Ameryki i Zachodu zyskała uznanie ze strony m.in b. prezydenta Richarda Nixona, Patricka J. Buchanana, Rona Paula, Russella Kirka czy Tomasa Molnara. Obecnie jest emerytowanym profesorem nauk humanistycznych na Elizabethtown College. Profesor Paul Gottfried skomentował dla nas fakt pojawienia się w Polsce American Jewish Committee oraz stosunek polskich władz do tej organizacji.

Mając świadomość tego czym jest Amerykański Komitet Żydów w kontekście jego lewicowego aktywizmu, czy słuszna jest obawa, że AJC może stać się wehikułem dla marksizmu kulturowego w Polsce?

Paul Gottfried: Nie mogę definitywnie powiedzieć, czy AJC stanie się narzędziem indoktrynacji marksizmem kulturowym w Polsce. Choć ta grupa znajduje się na lewicy kulturowej, poza kwestią poparcia dla obecnego rządu izraelskiego, to, czy stanie się narzędziem kulturowej radykalizacji zależy od tego jaką siłą stanie się w Waszym kraju. Wśród żydowskich grup w Stanach Zjednoczonych, AJC jest w dużej mierze nie do odróżnienia od Ligii Antydefamacyjnej, która jest w podobny sposób fanatycznie politycznie poprawna i która rutynowa łączy wszelkie objawy tradycyjnej kultury w chrześcijańskich krajach jako naturalnie bądź co najmniej potencjalnie antysemickie. Taka perspektywa została ukształtowana przez strach i nieufność wobec białych chrześcijańskich społeczeństw, które uważane są za zagrożenie dla przetrwania mniejszości żydowskich.

Jak skomentowałby Pan Profesor fakt, że prezydent Andrzej Duda z uznaniem połączył pojawienie się AJC w Polsce ze stacjonowaniem amerykańskich żołnierzy nad Wisłą? Co wspólnego ma żydowska organizacja ze strategią militarną NATO?

Prezydent Duda może mieć rację, gdy dostrzega związek między tym, że wojska amerykańskie stacjonują nad Wisłą a otwieraniem swojego kraju dla AJC. Wydaje się, że prezydent uważa, iż goszczenie lewicowych krzykaczy może być niezbędną ceną amerykańskiej ochrony przed rosyjską agresją. Ale powinien też wziąć pod uwagę, że jeśli przyjmuje się w Polsce antychrześcijańskich wiktymologów i przyrzeka się współpracę, należy spodziewać się, że ci goście zaczną cię atakować od momentu przybycia. Nie jestem też przekonany, że oziębłe potraktowanie AJC zaszkodziłoby polskim interesom związanym z bezpieczeństwem. Obawy polskiego rządu mogą okazać się zbędne. Stany Zjednoczone wyślą wojska do Polski nie dlatego, że prezydent Duda chwali AJC, ale dlatego, że USA znajdują się w sporze z rządem rosyjskim. Podobnie jak czarni nacjonaliści, feministki i działacze homoseksualni, AJC nieustannie poszukuje oznak antysemityzmu. Jeśli wasz rząd odmówi sankcjonowania późnych aborcji lub zawaha się w kwestii małżeństw homoseksualnych, AJC zacznie gadać o atawistycznym polskim antysemityzmie i o tych wszystkich polskich kolaborantach, którzy współpracowali z Waffen-SS zabijając polskich Żydów. Lepiej nie pchać się w takie uciążliwości.

Jako słuchacz wykładów Herberta Marcusego, jak opisałby Pan Profesor asocjacje między AJC a Szkołą Frankfurcką?

Istnieje pewne podobieństwo między Marcuse, jako krytykiem społeczenym, a AJC, lecz mogę zapewnić, że Marcuse był wzorem burżuazyjnego rozsądku w porównaniu z politycznie poprawnymi narzekaczami, których witacie w kraju Jana Sobieskiego. Uważam, że obecny poziom politycznej poprawności jest znacznie bardziej szalony od wszystkiego, co kiedykolwiek słyszałem ze strony Marcusego.

Biorąc pod uwagę, że Polacy są generalnie proamerykańscy, czy nie jest czymś ironicznym, że organizacja która otwarcie sprzeciwia się obecnemu amerykańskiemu prezydentowi jest tak uroczyście witana w Polsce?

Nie dziwi mnie, że AJC jako lewicowa organizacja nienawidzi Donalda Trumpa i formułuje wszelkie niesłuszne oskarżenia przeciwko niemu. Nie spodziewałbym się niczego innego ze strony tej grupy lunatyków. Proszę pozwolić mi wyrazić opinię, którą każdy, kto mnie zna, wie, że podzielam. W porównaniu do trucizny społecznej wywodzącej się ze strony kulturowej lewicy, która już zajęła i obecnie okupuje większość zachodnich „liberalnych demokracji”, muzułmańscy terroryści i prezydent Putin są stosunkowo nieznacznym zagrożeniem. Najpoważniejszym wyzwaniem stojącym przed prawdziwym „Zachodem” jest próba zahamowania postmarksistowskiej lewicy kulturowej.

Czy zatem żydowsko-lewicowy aktywizm w chrześcijańskich społeczeństwach należy tłumaczyć tylko i wyłącznie strachem przed prześladowaniem? Czy też istnieją dodatkowe ideologiczne aspekty, które stoją za powstaniem Szkoły Frankfurckiej, AJC czy ADL?

Mam problem z użyciem słowa „wyłącznie”. Mam wątpliwości, czy każdy żydowski lewicowiec kulturowy w Stanach lub w Europie Zachodniej motywowałby swoje pragnienie zlikwidowania pozostałości rozpoznawalnej chrześcijańskiej cywilizacji zachodniej obawą przed marginalizacją. Uważam jednak, że jeśli się przyjrzeć, około milimetr pod powierzchnią, zauważymy, że to niepokój doprowadził Żydów do przyjmowania kulturowych i spolecznie lewicowych postaw. Co więcej, podobna, jeśli nie tak samo intensywna, obawa występuje wśród niechrześcijańskich i niebiałych mniejszości w Ameryce i Europie Zachodniej, które chcą zastąpić zachodnią kulturę lub zredukować ja do mrocznych zwrotów o „prawach człowieka”. Nie widzę powodu, aby to myślenie amerykańskich Żydów zmieniło się w najbliższej przyszłości.

Czy mógłby Pan Profesor przybliżyć naszym czytelnikom zjawisko tzw. Alternatywnej Prawicy (Alt-Right) i jego relacje z nurtem zwanym paleokonserwatyzmem, z którym był Pan intelektualnie związany?

Określenie Alt-Right zostało tak nadużyte w ostatnim roku, iż można mieć wrażenie, że za każdym rogiem czai się aktywista tego ruchu. Prawdziwa Alternatywna Prawica, składająca się z białych nacjonalistów, przeciwników imigracji i wielbicieli międzywojennego faszyzmu, została całkowicie zmarginalizowana. Zauważyłem, że od czasu, gdy „New York Times” i „Washington Post” zidentyfikowały mnie, pośrednio, jako „ojca chrzestnego Alt-Right”, żaden konserwatysta głównego nurtu lub pro-Trumpowa strona internetowa nie odpowiada na moje pytania. Zostałem całkowicie poddany ostracyzmowi jako podżegacz „skrajnej prawicy”. Nawet ludzie Bannona [Steve Bannon, doradca polityczny prezydenta Donalda Trumpa, były redaktor popularnego portalu konserwatynego Breitbart – red] nie chcą mieć ze mną nic wspólnego, chociaż nie ma najmniejszego dowodu na to, że podzielam poglądy na rasę czy chrześcijaństwo na przykład takiego Richarda Spencera [jednego z liderów Alt-Right w USA – red]. W moim przypadku, ostracyzm polega na winie poprzez bardzo odległą asocjację, ale to dystansowanie się ode mnie sugeruje, jak przerażeni są ludzie Trumpa potencjalnym oskarżeniem o ekstremizm.

Rozmawiał Michał Krupa
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  jerzyjj :

  Niezależni zagraniczni obserwatorzy nie kryją zadziwienia, jak państwo, które dwie dekady temu pozbyło się okupacyjnych wojsk ZSRR, dziś domaga się sprowadzenia jak największej ilości amerykańskich okupantów. Przy czym istotną różnicą między sowieckim i amerykańskim okupantem jest to, że ten pierwszy odszedł z naszej Ojczyzny pokojowo. Natomiast Amerykanie, jeśli już opuszczają jakieś okupowane terytorium, to tylko po uprzednim przemienieniu go w pustynię.
  https://pp.vk.me/c626427/v626427955/38e9e/WQDiet6GSnY.jpg
  Zadaniem kontyngentu okupacyjnego NATO w Polsce będzie ochrona instalowanych na Pomorzu wyrzutni rakietowych Cruise nacelowanych na Rosję i tłumienie ewentualnych odruchów obronnych ludności tubylczej.
  Tak więc, w najlepszym razie, mieszkańcy III RP będą przeżywać wszystkie przyjemności okupacji pokonanego państwa, no może za wyjątkiem gwałtów jakich dokonują np. na Okinawie amerykańscy żołnierze na Japonkach. „Polskie patriotki” same ustawią się w kolejce do koszar „natowskich obrońców” i o żadnych gwałtach nie będzie mowy!
  W najgorszym przypadku rosyjskie rakiety z ładunkami jądrowymi przemienią nasz piękny kraj w radioaktywna pustynię. Bez ogródek wspomniał o tym Putin podczas swej niedawnej wizyty w Grecji, stwierdzając, że Rumunia, gdzie systemy rakietowe są już ukończone, znalazła się „na rosyjskim celowniku”, a Polska dostąpi tego samego „zaszczytu” z chwilą instalacji amerykańskich rakiet na Pomorzu.
  Perspektywy powyższe nie zrażają „polskich przywódców”, których służalczość w stosunku do ich amerykańskich panów może konkurować jedynie ze skrajnym ograniczeniem umysłowym nie pozwalającym im pojąć losu, który nie tylko Polakom , ale i sobie szykują.
  Ignacy Nowopolski

  wolna-polska.pl/wiadomosci/perspektywy-iii-rp-w-sojuszu-ze-stanami-zjednoczonymi-2016-05

  PS1 ……………………………………………………………..

  Wymachiwania szabelka ciąg dalszy! Już widzę naszych dzielnych strategów z Panami Bronisławem „Szpicą”- Komorowskim, Zbigniewem „Bagnet na broń”- Bujakiem czy nawet Antonim Mgłą-Macierewiczem na czele wysyłających swoje dzieci i wnuków w roli “białoczerwonych cyborgów” do obrony wschodnich rubieży cywilizacji europejskiej. Za nic nie mogę sobie wyobrazić tłumów młodych Polaków oderwanych od zachodnich zmywaków, Smart i IPhonów, Facebooków i Twitterów zgłaszających się „na ochotnika” do komisji poborowych.
  Gdyby doszło do poważnej rozróby we Wschodniej Europie nasi wymachujący szabelką „mężowie stanu” wraz z rodzinami i batalionem „NATO-wskiej szpicy” stacjonującej w Polsce zmyliby się za ocean wskakując na pierwszy możliwy samolot. Oczywiście natychmiast po wylądowaniu – u boku Pana Sikorskiego i jego małżonki – czynnie włączyliby się do akcji udzielania wsparcia moralnego Rodakom bohatersko walczącym w Kraju.
  Z naszego niemałego kraju między Odra i Bugiem pozostał już tylko szyld. Polskie postokragłostołowe reżimy uczyniły z Polski wasala Ameryki. Nasi politycy przepoczwarzyli się w sparaliżowanych strachem i kompleksami chłopców na posyłki. Nie mogę już patrzeć na zdjęcia naszych serwilistycznie uśmiechających się prezydentów i premierów poklepywanych przez amerykańskich wiceprezydentów, kongresmenów i drobnych dyplomatów, ktorzy nie potrafią odroznić Słowacji od Słowenii i Gruzji od stanu Georgia.

  Nowe jednostki NATO na flance wschodniej nie zatrzymają Rosji, bo jeden batalion na Polskę z USA w postaci homoseksualistów i transseksualistów to kpina. Wyceniając nas na jeden batalion, po prostu nas ośmieszono. Ponieważ obronę organizuje się albo na poważnie, albo nie ma potrzeby organizować jej wcale.

  PS2……………………………………………………..

  PRZEMÓWIENIE ŁAWROWA DO POLAKÓW : Oczywiście… mozecie ściągnąć sobie obce wojska pod naszą granicę,nastawiać rakiet ile wasza słowiańska bratnia dusza zapragnie.. to „wasz wybór” 🙂 ..ale pamiętajcie: Jeżeli nasz amerykański partner prewencyjnie zaatakuje,co ma w zwyczaju czynić pewnie nawet bez konsultacji z polską generalicją,co by nie dziwiło.. 🙂 lub gdyby pusta rakieta nami : „kakaja reakcja” „przypadkiem”spadła choćby metr na naszą stronę..to wiedzcie..,że nie pomoże wtedy tłumaczenie podobne Kwaśniewskiemu jak po Iraku „Amerykanie nas oszukaaaaali”…Między Odrą , a Bugiem kamień na kamieniu się nie ostanie,nie będzie komu was łopatami zgarniać,nie dowiecie się nawet kto zaczął,a kto wygrał nie dowiecie się z pewnością..Powstanie nowa kraina..Mazowiecka Kraina Tysiąca Jezior….radioaktywnych jezior..nnnnno….Nie będzie ganiania z kałachami po lasach..zabawy w chowanego,oooo.. nieeee..błysk wiaterek i już was nie ma…..USA i Rosja to duże obszary i jakoś przetrwają..W obliczu ogromu ofiar dojdzie w końcu do zawieszenia walk..ale po Polsce śladu nie będzie i przez najbliższe 500 lat zwiedzać ją będą turyści z USA i Rosji..w kosmicznych skafandrach…Kiedy w końcu koledzy zrozumiecie,że wujek Sam traktuje was jako ten ZDERZAK Europy jesteście wyznaczeni przez USA na pole bitwy , miejsce pierwszego starcia..”Samobójczy Opóżniacz” byle jak najdalej Ameryki,jak najbliżej głupich polax. ? Czy zatroskani o los rodaków polscy prezydenci mieli odwagę udostępnić wam dane które z niewiadomych przyczyn są bardziej chronione niżli te wojskowe a mianowicie : Ile m 2 schronu przeciwatomowego przypada na 100 tys.mieszkańców ile ich jest budowanych rocznie…hę ? Dlaczego nie chcą wam ich udostępnić,tylko dzień w dzień szczują na nas,chwaląc się ile to sztuk złomu z Niemiec i USA sprowadzili ? To ja wam to powiem kochani:0,93m2 schronu /100 tys..Cała wasza wierchuszka będzie dyrygowała siedząc 200 m pod ziemią,albo czmychnie na Bliski Wschód , albo na Hawaje..a co z wami..co z wami koledzy liuby myje.. pytam was ?

  http://wpolityce.pl/…/292817-redzikowo-inauguracja-budowy-t…

  Jak mówił Macierewicz, to ważny dzień. Podkreślali to zresztą wszyscy panowie, którzy przed chwilą skierowali do nas swoje słowa. To ważny dzień, bo to dzień, w którym rozpoczyna się kolejny etap wzmocnienia bezpieczeństwa Europy, w tym Polski. Wzmocnienia bezpieczeństwa Polski, bo choć ten system obrony antyrakietowej, który będzie tutaj w bazie w Redzikowie zainstalowany, system armi iUSA, bronił przed rakietami lecącymi dalej na Zachód Europy i taki jest jego główny cel, to będzie jednak rozmieszczony w naszym kraju, będzie elementem infrastruktury USAi NATO. Chcę to podkreślić z całą mocą, bo będzie to infrastruktura stała. Polacy sa żywa tarcza dla ochorny zachodu i USA

  Jeden pocisk typu Iskander wystarczy, by obrócić w pył duży, mieszkalny blok. Jeśli jest uzbrojony w głowicę nuklearną – zrównuje z ziemią miasto. Rosjanie rozmieścili w ostatnich miesiącach takie rakiety w obwodzie kaliningradzkim, zagrażając całemu terytorium Polski. Zobacz film, na którym widać Iskandera w akcji.

  http://wiadomosci.onet.pl/…/makarow-kontrposuniecia-r…/r73z8