Marek Gierczak

Człowiek orkiestra, nauczyciel muzyki, animator polskiego ruchu kulturalnego w rodzinnych Strzałkowicach k. Sambora, założyciel i lider zespołu „Sześć złotych” kultywującego m. in. lwowski folklor.

Reprezentuje najmłodsze pokolenie kresowych Polaków, wychowane już w niepodległej Ukrainie. Pochodzi z szeroko rozgałęzionej i zasiedziałej w Strzałkowicach rodziny Gierczaków, która po II wojnie światowej i przesunięciu polskiej granicy postanowiła pozostać na rodzinnej ziemi. Urodził się w 1983r. Jego mama Maria jest sekretarzem tutejszej gminy, a także jednym z liderów parafii w polskiej społeczności w Strzałkowicach. Jako wybitnie uzdolniony, od dziecka kształcił się muzycznie. Ukończył najpierw szkołę muzyczną w Samborze w klasie klarnetu i akordeonu. Następnie studiował na wydziale muzyczno-pedagogicznym Drohobyckiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego. W 2005 r. podjął studia wokalno-aktorskie na Akademii Muzycznej we Lwowie. Jednocześnie angażował się w działalność społeczną. W wieku 13 lat był już organistą w Strzałkowicach. W latach 2004-2007 pracował jako organista w parafii Leszno k. Przemyśla, gdzie prowadził dwie schole i zespół wokalny „Promyk”. W 1999 r. założył polski zespół wokalny „Życzenie” w Strzałkowicach , a w 2003 r. Centrum Kulturalno-Oświatowe Wspólnoty Polskiej w Strzałkowicach. W pierwszych latach XXI w. Przystąpił też do zbierania materiałów do „Historii wsi Strzałkowice”, która ukazała się w 2007 r. Takiej monografii może Strzałkowicom pozazdrościć niejedna nie tylko kresowa wieś. Jej dopełnieniem jest kolejna książka „Msze i pieśni kościelne parafii Strzałkowice”. We Lwowie, gdzie jeszcze studiuje, założył z kolegami zespół-kapelę „Sześć złotych”, która wydała już dwie płyty zawierające utwory należące do lwowskiego folkloru, a także pieśni patriotyczne itp.

Samodzielnie Marek Gierczak bierze udział w koncertach i recitalach jako solista bas. Zdobył III nagrodę w konkursie wokalnym „Sztuka XXI w.” w Kijowie Worcelu. W 2005 r. zdobył I nagrodę w Konkursie im. Izydora Wymera we Lwowie. W 2007 r. zostaje finalista IV Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. H. Halskiej – Fijałkowskiej we Wrocławiu i zdobywa tytuł laureata II nagrody i nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie pieśni Stanisława Moniuszki w VIII Konkursie Moniuszkowskim „Pieśń Wieczorna” w Białymstoku. Brał udział w VI Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie i w XII Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. Za rok kończy Akademię Muzyczną we Lwowie. Obecnie marzy mu się założenie Szkoły Organistów przy Kurii Arcybiskupiej we Lwowie. Na razie wykształcił swojego kuzyna na organistę w parafii w Strzałkowicach.

Choć w swojej rodzinnej miejscowości jest gościem, pełni nadal funkcję radnego gminy. Uważa się za syna Samborszczyzny, którą jak napisał we wstępie do „Historii Strzałkowic” kocha „dzięki miłości przekazanej mu przez rodziców i współziomków”. Chciałby też przyczynić się do zachowania tych wartości swojej Małej Ojczyzny, których kupić ani sprzedać nie można.

Marek A. Koprowski

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz