Marek Gierczak

Człowiek orkiestra, nauczyciel muzyki, animator polskiego ruchu kulturalnego w rodzinnych Strzałkowicach k. Sambora, założyciel i lider zespołu „Sześć złotych” kultywującego m. in. lwowski folklor.

Reprezentuje najmłodsze pokolenie kresowych Polaków, wychowane już w niepodległej Ukrainie. Pochodzi z szeroko rozgałęzionej i zasiedziałej w Strzałkowicach rodziny Gierczaków, która po II wojnie światowej i przesunięciu polskiej granicy postanowiła pozostać na rodzinnej ziemi. Urodził się w 1983r. Jego mama Maria jest sekretarzem tutejszej gminy, a także jednym z liderów parafii w polskiej społeczności w Strzałkowicach. Jako wybitnie uzdolniony, od dziecka kształcił się muzycznie. Ukończył najpierw szkołę muzyczną w Samborze w klasie klarnetu i akordeonu. Następnie studiował na wydziale muzyczno-pedagogicznym Drohobyckiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego. W 2005 r. podjął studia wokalno-aktorskie na Akademii Muzycznej we Lwowie. Jednocześnie angażował się w działalność społeczną. W wieku 13 lat był już organistą w Strzałkowicach. W latach 2004-2007 pracował jako organista w parafii Leszno k. Przemyśla, gdzie prowadził dwie schole i zespół wokalny „Promyk”. W 1999 r. założył polski zespół wokalny „Życzenie” w Strzałkowicach , a w 2003 r. Centrum Kulturalno-Oświatowe Wspólnoty Polskiej w Strzałkowicach. W pierwszych latach XXI w. Przystąpił też do zbierania materiałów do „Historii wsi Strzałkowice”, która ukazała się w 2007 r. Takiej monografii może Strzałkowicom pozazdrościć niejedna nie tylko kresowa wieś. Jej dopełnieniem jest kolejna książka „Msze i pieśni kościelne parafii Strzałkowice”. We Lwowie, gdzie jeszcze studiuje, założył z kolegami zespół-kapelę „Sześć złotych”, która wydała już dwie płyty zawierające utwory należące do lwowskiego folkloru, a także pieśni patriotyczne itp.Samodzielnie Marek Gierczak bierze udział w koncertach i recitalach jako solista bas. Zdobył III nagrodę w konkursie wokalnym „Sztuka XXI w.” w Kijowie Worcelu. W 2005 r. zdobył I nagrodę w Konkursie im. Izydora Wymera we Lwowie. W 2007 r. zostaje finalista IV Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. H. Halskiej – Fijałkowskiej we Wrocławiu i zdobywa tytuł laureata II nagrody i nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie pieśni Stanisława Moniuszki w VIII Konkursie Moniuszkowskim „Pieśń Wieczorna” w Białymstoku. Brał udział w VI Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie i w XII Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. Za rok kończy Akademię Muzyczną we Lwowie. Obecnie marzy mu się założenie Szkoły Organistów przy Kurii Arcybiskupiej we Lwowie. Na razie wykształcił swojego kuzyna na organistę w parafii w Strzałkowicach.

Choć w swojej rodzinnej miejscowości jest gościem, pełni nadal funkcję radnego gminy. Uważa się za syna Samborszczyzny, którą jak napisał we wstępie do „Historii Strzałkowic” kocha „dzięki miłości przekazanej mu przez rodziców i współziomków”. Chciałby też przyczynić się do zachowania tych wartości swojej Małej Ojczyzny, których kupić ani sprzedać nie można.

Marek A. Koprowski

Marek Gierczak
Oceń ten artykuł

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz