Dlaczego tak się stało? Czy wynika to z niewiedzy pana prezesa i jego najbliższego otoczenia?

Z nadzieją czekałem na wizytę pana Jarosława Kaczyńskiego w Przemyślu, Zamościu i Lwowie. Jako krewny zgładzonych Kresowian miałem bowiem nadzieję, że w 70. rocznicę ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich z UPA i SS Galizien na terenach Małopolski Wschodniej (dawne województwa: lwowskie, stanisławowskie i tarnopolskie) oraz Podkarpacia i Lubelszczyzny prezes PiS przełamie się i złoży wreszcie kwiaty i zapali znicze na mogiłach pomordowanych okrutnie Polaków, Żydów i Ormian, którzy wszyscy przecież byli obywatelami Drugiej Rzeczypospolitej.

Miałem też nadzieję, że szef partii, która idzie po władze, potępi oficjalnie antypolską i antysemicką ideologię Stepana Bandery, oraz odetnie się od kontynuatorów tej ideologii, w tym zwłaszcza Ołeha Tiahnyboka, szefa partii „Swoboda”. W ten sposób naprawi swój błąd, który polegał na tym, że 1 grudnia ubr. na Majdanie w Kijowie, ku przerażeniu rodzin pomordowanych, stał ramię w ramię z owym skompromitowanym ukraińskim politykiem.

Niestety Jarosław Kaczyński nic takiego nie uczynił. Udał się wprawdzie na Cmentarz Obrońców Lwowa i Cmentarz Łyczakowski, gdzie oddał cześć powstańcom i lwowskim „Orlętom”, ale na mogiły pomordowanych przez UPA już nie. A przecież one są tuż za rogatkami tak Zamościa, jak i Lwowa. Nie odciął się też od Ołeha Tiahnyboka i ideologii nacjonalistycznej. Zmarnowana została więc ogromna szansa, aby jednoznacznie opowiedzieć się po stronie prawdy.

Dlaczego tak się stało? Czy wynika to z niewiedzy pana prezesa i jego najbliższego otoczenia? Moim zdaniem nie. Kto jak kto, ale ugrupowanie prawicowe, na które do tej pory głosowało tak wielu Kresowian i ich potomków oraz mieszkańców Polski południowo-wschodniej, świetnie w tych sprawach się orientuje. Przyczyną jest świadoma polityka, polegająca na ugłaskiwaniu współczesnych nacjonalistów na Ukrainie, którzy dla PiS jawią się jako przyszli polityczni sojusznicy. Jest to też kontynuacja polityki śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który bezkrytycznie i konsekwentnie wspierał prezydenta ukraińskiego Wiktora Juszczenkę, gloryfikatora UPA i Stepana Bandery.

Reasumując, prezes PiS nie chce uczcić ofiar ludobójstwa, bo wciąż puszcza „perskie oko” do „Swobody” i Prawego Sektora. Po wizycie we Lwowie jego wyborcy nie powinni mieć już w tej kwestii żadnych złudzeń.

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

Isakowicz.pl

12 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. kros
  kros :

  To niepokojące zjawisko. Czy aby na pewno pan Kaczyński jest polskim patriotą za jakiego chce uchodzić. Wszak jego przodkowie przyjechali do Polski z Odessy. Nie byli ani Polakami ani katolikami.
  Działo się to relatywnie niedawno około 1920 roku. Ciekawą osobą jest też bez wątpienia ojciec pana Kaczyńskiego – Rajmund. Otóż po wojnie jako były Akowiec (??) otrzymał intratną posadę i a luksusowe jak na tamte warunki mieszkanie. Z tego co wiem większość ŻOŁNIERZY AK nie była tak hołubioną przez komunistów. Kim więc był pan Rajmund ? I jeszcze jeddno. Obydwaj panowie Kaczyńscy zostali ochrzczeni już jako dorośli mężczyźni.

  • alexmich
   alexmich :

   Panie Kros, gdyby historia rodziny Kaczyńskich nie miała niejasnych, dwuznacznych, ciemnych niedomówień, to nie mógł by on robić kariery politycznej. Ludzie klarowni nie są dopuszczani do władzy w Polsce, bo nie ma na nich haków. Proszę mi wymienić choćby jednego prezydenta, czy premiera w III RP którego przeszłość jest krystalicznie czysta.

  • wepwawet
   wepwawet :

   To chyba pokazuje jak wszyscy byliśmy, a niektórzy nadal pozostają zmanipulowani. Pamiętam jak kiedyś święcie wierzyłem, że „niezłomni bracia” przywrócą normalność w tym kraju. Śpieszyłem na wybory choć było mi nie po drodze, upatrując w rządach PiS’u jakiejś mitycznej odnowy. Skończyło się zaś na tym, że zaczęli trzepać tyłki lekarzom, jako największym wrogom wolnej i niepodległej Polski. To co stało się na majdanie jedynie pokazało, że pan Jarosław tylko wyciera swoją kłamliwą mordę patriotycznymi frazesami. Przypomniało o Jego przyjaźni z Juszczenką, który swego czasu był głównym motorem wspierającej banderowców kampanii na Ukrainie. Człowiek ten jak i jego partia niczego dobrego dla Polski nie uczynili (a przynajmniej niczego takiego sobie nie przypominam). Ja na pewno już nigdy nie zaufam ludziom których „pobłogosławił” Prezes, a jego samego widzę na śmietniku historii (choć na to przyjdzie jeszcze trochę poczekać).

  • roch
   roch :

   Nie zamierzam bronić Kaczyńskiego, bo jego dziwna i niejasna postawa w kwestii ukraińskiego ludobójstwa na Polakach jest obrzydliwa. Nie znam też genealogii J. Kaczyńskiego, więc nie mogę stwierdzić czy jego przodkowie byli czy też nie byli narodowości polskiej i wyznania rzymsko -katoloickiego.Uważam jednak że pańska argumentacja jest błędna. To że ktoś przyjechał z Odessy nie znaczy, że nie jest Polakiem czy że nie jest katolikiem. W czasach carskiej Rosji w Odessie mieszkało dość wielu Polaków, podobnie jak w Kijowie i innych dużych miastach. Nawet obecnie są tam ludzie uważający się za Polaków lub deklarujących polskie pochodzenie. Funkcjonuje tam także Kościół Rzymsko – Katolicki, Odessa jest nawet stolicą diecezji (diecezja odessko – symferopolska).

 2. andrzej_z_balto
  andrzej_z_balto :

  Do czasu kompromitującego bratania się Il Duce Kaczafiego z banderowcami na Majdanie byłem jego upartym zwolennikiem. Teraz widzę jak bardzo się myliłem. Kolejne zignorowane przez niego okazje by uczcić ofiary banderowskich rizunów, w tym i ta ostatnia we Lwowie, dowodzą, że jest on zwykłym zdrajcą. Nie głosujcie na kandydatów do Jewrokołchozu proponowanych przez Il Duce, ani też na tych od Donaldu Tusku.

  • tutejszym
   tutejszym :

   A ja z odejściem od PIS jeszcze poczekam. Zobaczę co się będzie działo do pół roku po wyborach. Teraz przy monopolu PO na poparcie mediów różne dziwne polityczne układy taneczne wykonują się. Media przemilczały fakt tej wizyty. Trzeba będzie zorganizować młóckę na temat naszej Polonii i polityki historycznej RP. Inne podejście byłoby działaniem ręka w rękę z Rosją, o co agentura uporczywie zabiega i propaguje. Czas wojny medialnej o prawdę historyczną musi nadejść. Obecne zawieszenie akcji jest pod tytułem: „Leżącego się nie kopie…”. Takie jest moje zdanie na ten temat, wybory mogą wiele wyjaśnić i zmienić. U nas w Polsce i na Ukrainie zresztą też.

 3. jazmig
  jazmig :

  Kaczyński tak postępuje dlatego, że jest na usługach Merkel, podobnie jak Tusk. Nie jest przypadkiem ich wspólny pogląd na sprawy ukraińskie.

  Mam nadzieję, że kresowianie będą o tym pamiętali podczas niedzielnych wyborów oraz podczas kolejnych jesienią tego roku i wiosną oraz jesienią przyszłego roku.

  • wepwawet
   wepwawet :

   Trzeba przyznać, że sprawa Ukrainy dała mi do myślenia – wszystkie liczące się partie oraz ważniejsze (nawet te niezależne media) mówią to samo, mentorskim głosem karząc nam zapomnieć o tragicznej przeszłości w imię lepszego jutra. Jak mawiał wielki Józef Piłsudski: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.

 4. jax1
  jax1 :

  Tym wszystkim (zwł. Jarosławowi Kaczyńskiemu), którzy bezmyślnie (?) powielają bądż wykrzykują : „Slawa Ukrainie”, „Herojam sława” i to pod czerwono-czarnymi barwami, pod rozwagę i pomyślunek…W kwietniu 1941r. OUN-owscy bandyrowcy na swym „zborze” ustalili:”Uchwała szczególna (…) 2.OUN używa swej odrębnej flagi organizacyjnej koloru czarnego i czerwonego. Układ oraz obowiązujące proporcje zostaną uchwalone przez odrębną komisję (ustalono : kolor czerwony u góry a czarny u dołu). 3. Organizacyjne przywitanie ma formę podniesienia wyprostowanej prawej ręki (małpowany hitlergruss- dop. J) wyżej czubka głowy. Obowiązkowe słowa przywitania:” Sława Ukrainie”- odpowiedż – „Bohaterom sława. Dopuszca się skrócona forma przywitania – „Sława”-„Slawa. (…) A w swej proklamacji z lipca 1941r. głosili: „NRODZIE UKRAIŃSKI! Wiedz! Moskwa, Polska, Madziarzy, Żydostwo – to Twoi wrogowie. Niszcz ich. (…) Twoim Wodzem jest STEPAN BANDERA.Sława Ukrainie! Sława Bohatrom! Sława Wodzowi!”, co w realizacji sami dokumentują np.:”Peremożnyj. Do Podrejonu Org. Mob. Rozkaz (…) III. Zwrócić uwagę gdzie są Lachy i w słusznym momencie naskoczyć i zniszczyć ich ta, aby nie mieli oni możliwości ukryć się (…). Postój, 4/XII.43 r. Sława Ukrainie. Herojam Sława.”, lub:”OUN. Rozkaz do prpwidnyków i referentów w kuszczach. (…) XII. Zlikwidować polskie pozostałości: a) zniszczyć wszystkie mury kościołów, kapliczek . b) zniszczyć przydomowe drzewatak, aby nie pozostsło śladu, że tam ktoś mógł kiedykolwiek żyć (nie ruszać drzew przydrożnych oraz drzew owocowych(…) c) do 15.XI.44r. zniszczyć wszystkie polskie zabudowania, w których kiedyś żyli Polacy (gdy w tym domu mieszka Ukrainiec, trzeba rozebrać i zrobić z niego ziemiankę). (…) Zwraca się jeszcze raz uwagę, że gdy cokolwiek polskiego pozostanie, to Polacy będą mieli pretensję do naszych ziem (…) Postój , 9.XI.44 r. Sława Ukrainie! Herojam Sława! Mandriwwnyk.” Ten m. in. kontekst powinien kontekst powinni sobie uzmysłowić niedoinformowani (?) bądż manipulowani,zwł. przez OUO-wską czerwono-czrną ekstremę.