3 lutego w Gdeszynie na Zamojszczyźnie odbędą się uroczystości poświęcone 70-tej rocznicy męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Zygmunta Pisarskiego – kapłana pojednania Polaków i Ukraińców.

Dnia 30 stycznia bieżącego roku minęło dokładnie 70 lat od męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Zygmunta Pisarskiego. O tym zacnym kapłanie pisałem już na naszym portalu:

[link=http://kresy.pl/publicystyka,wydarzenia-tygodnia?zobacz/kochal-polakow-i-ukraincow]

W najbliższą niedzielę 3 lutego, kapłan który oddał życie za pokojowe współistnienie Polaków i Ukraińców znów ich połączy. W Gdeszynie, maleńkiej wiosce na Zamojszczyźnie gdzie ks. Zygmunt był proboszczem i gdzie zginął z rąk Niemców, za to, że nie chciał wydać ludzi, którzy należeli do partyzantki i byli komunistami, odbędą się uroczyste obchody upamiętniające tragiczne wydarzenia sprzed siedmiu dekad.

Ks. Ryszard Ostasz, proboszcz i twórca Sanktuarium Pojednania Polaków i Ukraińców w Gdeszynie zaprasza w tym dniu do kościoła p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny na uroczystą Mszę Świętą o godzinie 12.00, po której wierni przejdą stacjami Drogi Krzyżowej. Będzie ona odprawiona w językach: polskim i ukraińskim. Droga Krzyżowa zakończy się w miejscu męczeńskiej śmierci ks. Zygmunta i zastrzelonych razem z nim Polaków i Ukraińców.

Kolejnym punktem uroczystości będzie spektakl poświęcony błogosławionemu ks. Zygmuntowi przygotowany przez dzieci ze szkoły jego imienia w Gdeszynie. Warto nadmienić, że szkoła ta nie podzieliła losu setek innych prowincjonalnych szkół zamykanych w całym kraju, tylko dlatego, że znaleźli się aktywni ludzi, którzy pod kierownictwem ks. Ostasza założyli stowarzyszenie dla jej uratowania. Dziś jest ona miejscem kształcenia dzieci w duchu miłości, tolerancji i pojednania, który zostawił gdeszynianom ks. Pisarski. Na zakończenie uroczystości odbędzie się trzeci już międzynarodowy festiwal kolęd, pastorałek i szczodrywek. W tym roku udział w nim wezmą goście z Ukrainy, Białorusi i Słowacji.

„Człowieczeństwo wypływa z miłości” – mawiał błogosławiony ks. Zygmunt. Będzie nam jej potrzeba szczególnie wiele w tym roku.

Krzysztof Wojciechowski
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz