Bastion na Kurylach

Rosja rozmieściła na Wyspach Kurylskich, o które od lat wiedzie z nią spór Japonia, najnowsze rakietowe systemy obronne „Bał” i „Bastion”. Krok ten został źle przyjęty zarówno w Tokio, jak i w Waszyngtonie. W ten sposób Kreml dał do zrozumienia, że nie zamierza handlować Kurylami i traktuje je jako integralną część Rosji, która została przyłączona do niej „na wsiegda”.

Rosyjska armia rozmieściła na dwóch Wyspach Kurylskich „Intrup” i „Kunaszir” najnowsze systemy rakietowe obrony brzegowej „Bał” i „Bastion”. W najbliższym czasie , jak informują rosyjskie źródła, rosyjscy wojskowi szykują się do strzelań poligonowych, by wypróbować, czy raczej zademonstrować skuteczność rakiet.

Według rosyjskich źródeł stacjonarny kompleks „Bastion” póki co nie ma odpowiedników w świecie. Pozwala on „przykryć” akwen morski o powierzchni 150 tys. km kw. i skutecznie bronić wybrzeża na długości 600 km. Na uzbrojeniu kompleksu „Bastion” są rakiety „Jachont”, latające po „kombinowanej trajektorii” i mające zasięg do 300 km. Jeden kompleks ma na swoim wyposażeniu 36 takich rakiet. Każda z nich, atakując przeciwnika wznosi się na wysokość do 14 km. „Bastion” przed atakiem nie musi rozwijać się bezpośrednio na brzegu, by jego systemy naprowadzania widziały przeciwnika. Może znajdować się w głębi bronionego terytorium. Może znajdować się nawet 250 km od brzegu. Przygotowanie kompleksu do strzału trwa cztery minuty. Czas służby kompleksu przewidziano na 10 lat.

ZOBACZ TAKŻE: Wschodnia forpoczta

Podobne zadanie co „Bastion” wykonują też kompleksy „Bał-E”. Jest on przeznaczony do kontrolowania wód przybrzeżnych, terytorialnych, szelfów i zalewów, bronienia baz wojskowych, portów i wybrzeża przed desantem przeciwnika. Kompleks jest uzbrojony w rakiety X-356. Mają one zasięg do 120 km. Salwa z tego kompleksu może zawierać 32 rakiety i może sparaliżować działania dużej grupy okrętów desantowych przeciwnika.

Rosyjscy eksperci podkreślają, że rozmieszczenie nowych kompleksów rakietowych na Kurylach znacząco wzmocni pozycję Rosji w regionie. Amerykańskie lotniskowce nie będą już podchodziły blisko w rejon bazowania Floty Oceanu Spokojnego na Dalekim Wschodzie. Zespoły „Bastion” i „Bał” są też według rosyjskich źródeł tylko fragmentem tworzonej przez armię rosyjską linii obrony wschodniej rubieży Federacji. Będzie on składał się nie tylko z rakiet , ale także z odpowiedniego ugrupowania wojsk lądowych , które zostaną rozmieszczone m.in. na Kurylach i Sachalinie.

Obserwatorzy są zdania, że Rosja adresuje swoje działania na Kurylach nie tylko do USA, ale także Japonii, która w ostatnich miesiącach zaczęła domagać się od Rosji zwrotu zajętych przez nią wysp. Jej oddziały samoobrony stanowią de facto dobrze uzbrojoną, w tym także okręty desantowe, armię i piechotę morską. Japonia zniosła również konstytucyjny zakaz używania swych sił zbrojnych poza granicami kraju.

Między Japonią a Rosją nie ma także wciąż podpisanego układu pokojowego. Japonia jest sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, które Moskwa uważa za swojego głównego przeciwnika.

Jednocześnie jednak, co podkreślają komentatorzy, Rosja demonstrując swoją nieustępliwość w sprawie Kuryli, prowadzi z Japonią intensywny dialog i rokowania, mające doprowadzić do podpisania przez obie strony traktatu pokojowego. Przywódcy obu państw prezydent Putin i premier Shinzo Abe są na ty i spotkali się już kilkakrotnie. Według Putina stosunki Moskwy i Tokio „dwigajutsa wpieriod”, japoński premier jest zaś zdania, że plan ekonomicznej współpracy między obydwoma państwami zaczął przybierać konkretny wymiar.

ZOBACZ TAKŻE: Japonia między Chinami a Rosją

15 i 16 grudnia w Japonii ma złożyć oficjalną wizytę Władymir Putin. Premier Japonii ponoć specjalnie się do niej przygotowuje. Obiecał zaprosić Putina do tradycyjnego japońskiego hotelu z gorącym źródłem, w którym obaj zażyją kąpieli. Według japońskich komentatorów ich premier chce najzwyczajniej odkupić od Putina Kuryle w zamian za oferowane Rosji wielomiliardowe kontrakty gospodarcze. Jeżeli Rosjanie okażą się spolegliwi wobec zwrotu Kuryli, Tokio jest gotowe zainwestować w rozwój Dalekiego Wschodu Rosji gigantyczne środki. Propozycje japońskie dla Putina są z pewnością bardzo intratne, bo rosyjski Daleki Wschód potrzebuje inwestycji zwłaszcza japońskich, równoważących w tym regionie chińską ofensywę. Putin Kuryli nie zamierza oczywiście oddawać w zamian za inwestycje, bo wie, co spotkało Chruszczowa, który w zamian za inwestycje chciał przehandlować NRD. Dlatego też umacnia obecność wojskową Rosji na spornych wyspach, a japońskim rozmówcom mówi o konieczności budowy środków zaufania.

Japoński premier również znajduje się w trudnej sytuacji. Jeżeli wizyta Putina w Japonii nie przyniesie żadnych efektów, a szanse na to są skrajnie małe, jego „rosyjska polityka” legnie w gruzach, a on sam może ponieść polityczne konsekwencje tego faktu.

Obie strony prowadzą jednak tajne rozmowy z dala od środków masowego przekazu, więc nie wykluczone, że uda im się wypracować porozumienie.

Marek A. Koprowski

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz