Czytając pracę Anatolija Tarasa trzeba stwierdzić, że sowieckie podejście do dziejów na Białorusi powoli odchodzi do historii.

Została ona ukończona już dwa lata temu, ale ukazała się dopiero w bieżącym roku. Nie dożył jej wydania jeden z recenzentów – doktor nauk historycznych, przewodniczący Towarzystwa “Białoruś-Polska” Ł. W. Łojko. Opóźnienie książce jednak nie zaszkodziło. Można nawet zaryzykować tezę, że mu pomogło. Zyskało ono nawet walor aktualności. Na okładce ma bowiem kadr z filmu “Katyń” Andrzeja Wajdy. Tragedii katyńskiej autor poświęca zresztą sporo miejsca. Autor swoją pracę pisał, opierając się na dorobku 120 historyków rosyjskich, białoruskich i polskich. Jego koncepcja stosunków polsko-rosyjskich jest jednak oryginalna. Stara się pokazać specyfikę i charakter konfliktów. Swoje idee Taras przekazuje w sposób dostępny i zrozumiały dla przeciętnego czytelnika. Praca jest też bogato ilustrowana, zaopatrzona w mapy i unikatowe rysunki, fotografie i reprodukcje.

Trud napisania pracy Anatolij Taras podjął, jak pisze we wstępie, by pokazać, że podejście rosyjskich historyków, dziennikarzy i polityków, twierdzących, że nie wolno podejmować prób “pieroesmotra istorii” w byłych sowieckich republikach i państwach b. obozu socjalistycznego, jest niedopuszczalne. Pisze, że historycy powinni podejmować takie próby, by pokazać, że ich podejście do historii i ocena stosunków z sąsiadami nie jest kontynuacją carskiej, imperialnej tradycji i “dorobku” sowieckich propagandystów. Jednoznacznie stwierdza, że większość rosyjskich historyków wciąż hołduje szowinistycznym koncepcjom. Jako przykład podaje prace: Michaiła Mieltjuchowa, Jurija Muchina, Aleksandra Szirokorada, Irinę Michutinę.

Dzięki książce Anatolija Tarasa tysiące Białorusinów będzie mogło przeczytać o prawdziwej historii konfliktów polsko-rosyjskich integralnie związanych z historią Białorusi, na terenach której w znacznej mierze się one rozgrywały. Jej ukazanie zdaje się sugerować, że i w oficjalnym stanowisku Mińska w stosunku do polsko-rosyjskiej historii będzie się coś zmieniać.

(mak)

Anatolij Taras “Anatomia Nienawiści- Rosyjsko- Polskie Konflikty w XVIII- XX w.” Mińsk 2010, s. 788

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply