PIT jest podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Każda osoba, której osiągnięte dochody podlegają opodatkowaniu, jest zobowiązana do uregulowania go. O czym powinieneś pamiętać, rozliczając się po raz pierwszy? Sprawdzamy poniżej.

Co oznacza termin PIT?

PIT jest skrótem od angielskich słów Personal Income Tax i odnosi się do podatku od osób fizycznych. Często jednak podatnicy tym akronimem określają druki deklaracji podatkowej, za pomocą których można się rozliczyć. Druki PIT muszą być złożone do odpowiedniego urzędu skarbowego. Mają różne formy, a zawarta w nich treść zależy od sposobu rozliczania się np. od rodzaju opodatkowania i osiągniętych dochodów. Druki można złożyć w formie tradycyjnej, jednak coraz więcej osób korzysta z możliwości wypełnienia ich i wysłania online.

Od czego rozpocząć rozliczenia PIT w 2022 roku?

Proces rozliczania PIT w 2022 roku rozpocznij od wybrania właściwego formularza. Do wyboru masz:

·       PIT-37

Skorzystać z niego powinny osoby, które osiągają dochody na podstawie umów cywilnoprawnych oraz pracę. Dodatkowo muszą uzyskać od płatnika druki PIT-11. Za pomocą PIT-37 mogą rozliczyć się osoby, które samotnie wychowują dzieci, wspólnie z małżonkiem albo indywidualnie.

·       PIT-36

Do wypełnienia tego druku są zobowiązane osoby, które osiągnęły dochód z działalności gospodarczej i rozliczają się według skali podatkowej. Powinny wybrać go także osoby, które rozliczają straty z wcześniejszych lat albo przychód małoletnich w ramach rozliczenia własnego, albo odliczają minimalny podatek od swoich przychodów.

·       PIT-36L

To formularz, który powinni wybrać przedsiębiorcy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, rozliczający się na podstawie podatku liniowego.

·       PIT-28

Przeznaczony jest dla osób rozliczających na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Dlatego obejmuje: wspólników spółek jawnych i cywilnych, a także podatników, którzy rozliczają się z tytułu najmu dzierżawy, podnajmu, poddzierżawy.

·       PIT-38

To druk, do którego wypełnienia są zobowiązane osoby osiągające przychody z tytułu zbycia papierów wartościowych.

·       PIT-39

To formularz, który obowiązuje osoby podlegające opodatkowaniu przychodów z tytułu prywatnego zbycia nieruchomości, a także realizacji praw związanych z nieruchomościami.

·       DSF-1

To dokument, który powinny wypełnić osoby rozliczające daninę solidarnościową, kiedy ich dochody osiągnęły 1 mln złotych.

·       PIT-16A

Wybierz, jeśli rozliczasz się z działalności gospodarczej kartą podatkową.

Do kiedy rozliczyć PIT?

Rozliczenia podatkowego za rok 2022 musisz dokonać do 28 lutego, jeśli rozliczasz się za pomocą PIT-28. Jeśli rozliczasz się za pomocą pozostałych druków, terminem, który cię obowiązuje, jest 2 maja 2022. Natomiast, gdy zależy Ci na szybszym terminie zwrotu podatku, wypełnij formularz do 15 lutego.

Za pomocą jakiego programu online można rozliczyć PIT?

Jeśli decydujesz się na rozliczenie PIT poprzez program online, pobierz narzędzie E-PIT. Uzupełnij swoje dane ręcznie. Następnie wypełnij kreator krok po kroku. Korzystając z tej możliwości, unikniesz popełnienia błędu w trakcie rozliczenia.

Rozliczenie PIT jest obowiązkowe, dlatego powinny dokonać go wszystkie osoby, które podlegają obowiązkowemu opodatkowaniu.

Artykuł sponsorowany

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz