Litwa – informacje praktyczne

Polacy nie mają dużej wiedzy o naszym północnym sąsiedzie, z którym przez wiele wieków łączyła nas wspólna historia. Wielu nawet wydaje się, że jadąc na Litwę, znajdą się na dalekim Wschodzie. Nie znamy tamtejszych realiów.

Na Litwie możemy znaleźć wiele interesujących miejsc. Można tam odpocząć nad Morzem Bałtyckim, powędrować szlakiem zamków nad Niemnem, odwiedzić liczne parki narodowe lub rezerwaty dzikiej przyrody. Zwiedzić interesujące miasta, takie jak: Kowno, Troki, Birże, Kiejdany, czy coraz piękniejszą stolicę kraju Wilno, które przecież nieobce jest wielu naszym rodakom, a i ci, którzy nie mają związków rodzinnych z tym miastem znajdą tam coś dla siebie. Jest to kraj w dalszym ciągu zamieszkiwany przez ludzi wielu kultur i narodowości. Na Litwie można zwiedzić wioski tatarskie, zobaczyć i popróbować specjałów karaimskich. Zapoznać się z żydowskim dziedzictwem oraz obejrzeć wspaniałe kościoły katolickie i sanktuaria.

Jak dostać się na Litwę?

Z dojazdem na Litwę nie ma obecnie kłopotów. Polacy potrzebują jedynie ważny dowód osobisty lub paszport, aby przekroczyć granicę. Odkąd Polska i Litwa weszły wspólnie do Unii Europejskiej nie ma też kontroli celnej, a za kilka miesięcy, kiedy oba kraje wejdą do strefy Schengen, nie będziemy potrzebować żadnych dokumentów.

Można polecieć samolotem z Warszawy do Wilna. Podróż trwa niewiele ponad godzinę. Jedynym jej mankamentem jest cena biletu. Możliwa jest również podróż pociągiem z Warszawy do litewskiej stacji Szestokai (Szostaków), gdzie na pasażerów czeka pociąg wileński, jadący przez Kowno do stolicy Litwy. Do kilku miast litewskich z wielu polskich (Warszawa, Białystok, Olsztyn, Suwałki, Gdańsk) kursują liczne rejsowe autobusy. Również firma przewozowa Eurolines Polska zapewnia wiele połączeń z różnych miast Polski. Możemy też jechać samochodem przez przejścia graniczne: Ogrodniki- Łoździeje, zwłaszcza gdy jedziemy do Wilna oraz przejście Budzisko-Kalwaria, które prowadzi nas w stronę Kowna.

Noclegi

Wiele zależy od naszych możliwości finansowych. Można już u naszych sąsiadów znaleźć drogie i wygodne hotele, które oferują luksusowy standard za odpowiednią cenę. W Wilnie i Kłajpedzie znajdziemy wygodne schroniska młodzieżowe. Są tu tez kempingi, jednak o niezbyt wysokim standardzie oraz liczne pola namiotowe. Niestety, na Litwie brakuje tanich i przyzwoitych hoteli, takich dla zwykłych podróżnych. Tanie noclegi oferują stare, często jeszcze zaniedbane i zniszczone, hotele, które są pozostałością z poprzedniej, radzieckiej epoki. Najlepszym i polecanym wyjściem są kwatery prywatne, które już coraz częściej pojawiają się w Internecie. Miejscowości położone w regionach turystycznych oferują noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, których nie brakuje na Litwie. Na litewskiej stronie internetowej znajdziemy wiele adresów i telefonów ludzi prowadzących pensjonaty i przyjmujących turystów.

Wyżywienie

Z wyżywieniem nie ma w tej chwili żadnego problemu u naszych sąsiadów. W sklepach można dostać praktycznie wszystko to, co znajduje się i w polskich sklepach. Ceny kształtują się bardzo podobnie. Czasami jedne produkty są tańsze w Polsce, a droższe na Litwie lub tez odwrotnie. Na pewno warto spróbować wspaniałych dań kuchni litewskiej: kołdunów, cepelinów, chłodnika, napić się kwasu chlebowego czy sławnego miodu.

Ważne drobiazgi

Należy pamiętać, że na Litwie zegarki należy przesunąć o godzinę do przodu. Na Litwie obowiązująca walutą jest lit, który dzieli się na centy. Przed wyjazdem na pewno należy zaopatrzyć się w zapas tej waluty, dostępnej w niektórych kantorach większych miast Polski i w miejscowościach leżących bliżej granicy. Jeśli nie mamy takich możliwości zabieramy ze sobą złotówki, które zawsze możemy wymienić w Wilnie lub Kownie lub też dowolną zachodnią walutę, którą wymienimy na miejscu. Trzeba tylko pamiętać, że waluta litewska jest silniejsza od złotego i mocniejsza w stosunku do dolara amerykańskiego.

Warto tez zaopatrzyć się w legitymacje: PTSM, EURO>26 i Międzynarodową Legitymację Studencką ISIC, które upoważniają do licznych zniżek i są honorowane u naszych północnych sąsiadów.

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób porozumie się, będąc w kraju, gdzie językiem urzędowym jest litewski, język bardzo trudny i nie mający nic wspólnego z polskim czy rosyjskim. W stolicy Litwy oraz na Wileńszczyźnie można spokojnie porozumieć się po polsku. Nawet jeśli trafimy na kogoś, kto po polsku nie mówi, z pewnością rozumie ten język. Młodzi ludzie mówią dość dobrze po angielsku. Litwini niechętnie posługują się językiem rosyjskim, dlatego należy używać go w ostateczności.

W dużych miastach nie ma problemów z dostępem, do Internetu. Swobodnie także możemy posługiwać się telefonem komórkowym, roaming działa we wszystkich sieciach litewskich.

Komunikacja

Komunikacja na Litwie jest tańsza niż w Polsce. Wybieramy pociąg, samochód lub autobus w zależności od chęci. Do mniejszych miejscowości łatwiej dojechać autobusem, ponieważ ich sieć jest bardzo dobrze rozwinięta. Autobusy są szybszym środkiem transportu w przeciwieństwie do raczej powolnej kolei. Do wielu miejsc jeżdżą tu też małe mikrobusy. Warto tez wiedzieć, że na dworcach autobusowych niekoniecznie musimy iść do kasy, aby nabyć bilet. Najczęściej kupuje się go u kierowcy, tuz przed odjazdem.

O czym warto wiedzieć

Przed wyjazdem należy sprawdzić, czy będąc już na miejscu, nie trafimy na jakieś święto narodowe, których jest na Litwie kilka. Trzeba wówczas wziąć pod uwagę rzadziej kursujące autobusy, krócej czynne sklepy. Godziny pracy sklepów i instytucji państwowych są na Litwie zbliżone do polskich.

Bezpieczeństwo

Litwa jest krajem bezpiecznym. Oczywiście nie należy lekceważyć podstawowych zasad bezpieczeństwa, a w razie jakichkolwiek kłopotów można kontaktować się z miejscową policją oraz z polskimi placówkami dyplomatycznymi, które mają swoje siedziby w Wilnie. Jest tu Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej (Smėlio g.22 a, tel. 5/2709004-5). Polskie konsulaty znajdują się również w Kownie (Laisvės al. 46, tel. 37/426018, obsługiwany przez konsulat w Wilnie w drugi i czwarty wtorek miesiąca) i Kłajpedzie (Kalvos g.4, tel. +46/310183).

Jadąc na Litwę, jak i do każdego innego kraju, warto wykupić przynajmniej podstawowe ubezpieczenie, aby czuć się pewniej podczas wyjazdu.

Litwa jest krajem raczej bezpiecznym, ale to nie oznacza, że nie należy zachować podstawowych środków ostrożności, o których zawsze trzeba pamiętać. Warto zapamiętać przynajmniej jeden numer telefonu alarmowego: 112 połączy z policją, pogotowiem i strażą pożarną.

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply