Dawnej “okolica Tołoczków”. Leży w 7 km od Wiercieliszek, centrum gminy, i 17 km od Grodna, przy drodze łączącej centrum gminy z Żytomlą.
We wsi popularne są nazwiska Huszczów, Jurowskich i Czarnieckich. To tutaj mieszkał niegdyś popularny przed wojną rotmistrz Stanisław Czuczełowicz, chociaż pamięć o nim już wśród mieszkańców zanikła.

Tołoczki zamieszkuje obecnie 36 starszych osób i 2 dzieci. Zdolnych do pracy jest zaledwie 15 osób. Tylko dwoje mieszkańców, pani Teresa i pan Piotr (ur. 1957), mają na nazwisko Tołoczko, chociaż był to niegdyś ród bardzo liczny, rozgałęziony w wielu rejonach Rzeczpospolitej. Tołoczkowie pieczętowali się herbem Pobóg i spokrewnieni byli z Hlebowiczami, Chreptowiczami, Rudominami, Majewskimi i Baranowskimi. Jak informuje nas Volumina Legum z 1880 roku, herbem Pobóg pieczętowali się m.in. Stanisław Tołoczko w 1632 roku, Krzysztof, stolnik grodzieński i Jędrzej, cześnik grodzieński w 1674 roku. Jerzy Tołoczko w imieniu powiatu grodzieńskiego w 1648 roku podpisał elekcję króla polskiego, Jana Kazimierza (Por. Volumina Legum, Petersburg 1880, tom 4, str. 102). Inni znani Tołoczkowie to:

– Adam Tołłoczko (1727-1793) – ksiądz, profesor szkół pijarskich, autor kilku książek, między innymi: ,,Zabawek poetyckich alegorycznych” (1776) oraz wielu tłumaczeń.

– Stanisław Tołłoczko (1868- 1935) – profesor Uniwersytetu Lwowskiego. Redagował pismo ,, Kosmos, autor podręczniow i prac naukowych z dziedziny chemii organicznej i nieorganicznej.

– Bolesław Tołłoczko (1882-1954) – znany inżynier-mechanik i pedagog. Pracował w dziedzinie wykorzystania pary jako siły napędowej; autor ,,Kotłów parowych”.

Stanisław Poczobut

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply