Miasto związane z kulturą polska i rodem książąt Sanguszków.

Śladami tego są m.in. odrestaurowany częściowo kościół św. Doroty i cmentarz rzymskokatolicki w miarę dobrze zachowany, choć wymagający pilnie restauracji. Ma wiele ciekawych nagrobków z XIX w. Oficjalnie w tym rejonowym mieście mieszka około pięciuset Polaków. Nieoficjalnie znacznie więcej. Według działaczy polskich od dwóch do trzech tysięcy. Są jednak nie ujmowani w statystykach. Wielu żyje w rodzinach mieszanych i są traktowani jako Ukraińcy. W mieście jest rozbudowane życie polskie. Istnieje prężnie działający oddział Związku Polaków na Ukrainie. W siedmiu szkołach różnych typów jest nauczany język polski jako przedmiot fakultatywny. Odbywają się regularnie „Dni Kultury Polskiej”. W miejscowej parafii duszpasterstwo jest prowadzone przez ks. Szańcę w języku polskim. Do parafii należy kilkanaście wsi, w których także mieszkają Polacy od kilku do kilkudziesięciu osób, żyjących często w rodzinach mieszanych. Są to Warwariwka, Chorostak, Lisice, Gołyki, Gołowli, Iwaniwka, Puzyrki, Dziodowa Góra, Minkowce, Romanin, Wacziw, Nogacziwka, Diatiliwka, Pidolubci, Polian, Krupec, Peremiszel, Prikordonna, Ułaszaniwka, Cwitocha, Kamionka, Chorowica, Uljaniwka, Niżni Gołowli, Michałówka.

Marek A. Koprowski

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz