Miasto związane z kulturą polska i rodem książąt Sanguszków.

Śladami tego są m.in. odrestaurowany częściowo kościół św. Doroty i cmentarz rzymskokatolicki w miarę dobrze zachowany, choć wymagający pilnie restauracji. Ma wiele ciekawych nagrobków z XIX w. Oficjalnie w tym rejonowym mieście mieszka około pięciuset Polaków. Nieoficjalnie znacznie więcej. Według działaczy polskich od dwóch do trzech tysięcy. Są jednak nie ujmowani w statystykach. Wielu żyje w rodzinach mieszanych i są traktowani jako Ukraińcy. W mieście jest rozbudowane życie polskie. Istnieje prężnie działający oddział Związku Polaków na Ukrainie. W siedmiu szkołach różnych typów jest nauczany język polski jako przedmiot fakultatywny. Odbywają się regularnie „Dni Kultury Polskiej”. W miejscowej parafii duszpasterstwo jest prowadzone przez ks. Szańcę w języku polskim. Do parafii należy kilkanaście wsi, w których także mieszkają Polacy od kilku do kilkudziesięciu osób, żyjących często w rodzinach mieszanych. Są to Warwariwka, Chorostak, Lisice, Gołyki, Gołowli, Iwaniwka, Puzyrki, Dziodowa Góra, Minkowce, Romanin, Wacziw, Nogacziwka, Diatiliwka, Pidolubci, Polian, Krupec, Peremiszel, Prikordonna, Ułaszaniwka, Cwitocha, Kamionka, Chorowica, Uljaniwka, Niżni Gołowli, Michałówka.Marek A. Koprowski

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz