Król się srodze zadziwił objeżdżając wojsko nasze i mówił nie raz, że się tego nigdy nie spodziewał. […] I tak publicznie powiedział, że tym wojskiem polskim i z moim niemieckim, nie tylko na Turków, ale tyż i na innych monarchów najpotężniejsze wojska mógłbym wojować.

22 września 1698 roku, pod Podhajcami doszło do popisu wojsk Rzeczypospolitej. Zgromadzona armia zaprezentowała się rewelacyjnie. Zrobiła olbrzymie wrażenie na wszystkich świadkach, w tym na królu Auguście II. Jak po latach wspominał wojewoda ruski Jan Stanisław Jabłonowski:

„Król też z wojskami saskiemi przyciągnął pod nasz obóz, a ociec mój [hetman wielki koronny Stanisław Jan Jabłonowski] uszykował wojsko polskie, które chyba pod jeden Wiedeń tak liczne i śliczne było; nie wiem jeżeli ze dwie chorągwie husarskie bez kopij było. Szwadrony porobił stawiając jedną husarską chorągiew między dwoma pancernemi. Piechoty, dragonie i rajtarye bardzo piękne były. Owo zgoła przy saskim wojsku moglibyśmy byli dać i cesarzowi tureckiemu pole […] Król się srodze zadziwił objeżdżając wojsko nasze i mówił nie raz, że się tego nigdy nie spodziewał”[1]

Podobnie zanotowało inne źródło:

„Tam tedy jm. p. krakowski [hetman wielki koronny Stanisław Jan Jabłonowski] uszykował całe wojsko koronne i litewskie bardzo porządnym szykiem, że choćby najpotężniejszemu nieprzyjacielowi mocną resystencyją [mocny opór] uczynić mogło, bo się były wszystkie chorągwie bardzo ładnie i moderowane skupiły… ad corpus wojska. Ussarie w półkirysach z kopiami, pancerni lekkcy z dzidami. Rajtaria, dragonia i piechoty dość porządnie moderowane. Objeżdżając tedy król jmć te uszykowane wojska, począwszy o godzinie 9 aż ku trzeciej z południa, srodze się zadziwił piękności i ozdobie, porządkowi i liczbie jego. I tak publicznie powiedział, że tym wojskiem polskim i z moim niemieckim, nie tylko na Turków, ale tyż i na innych monarchów najpotężniejsze wojska mógłbym wojować.”[2]

Radosław Sikora

_________________________

Przypisy:

1Jan Stanisław Jabłonowski, Pamiętnik Jana Stanisława Jabłonowskiego wojewody ruskiego. Opr. August Bielowski. „Biblioteka Ossolińskich. Pismo historyi, literaturze, umiejętnościom i rzeczom narodowym poświęcone. Poczet nowy.” t. 1. s. 214. Lwów 1862.

2Krótka annotacyja(w: Janusz Wojtasik, Podhajce 1698. Warszawa 1990. s. 172).

Kartka z kalendarza: 22 września 1698 roku – ostatnie chwile wielkości
Oceń ten artykuł

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz