Nazwisko słowiańskie pochodzi od imienia Hleb, bardzo popularnego i szanowanego wśród prawosławnych.

Szlachta, o nazwisku Hlebowicze, należała do biedniejszej gałęzi rodu, który jednak był znakomity i o bardzo zróżnicowanym stopniu majątkowym.

Nasi Hlebowicze to rycerstwo, które, wyruszając na wojnę, wystawiało jednego konia, to znaczy wyruszali sami, pozostawiając żony na gospodarstwie. Dlatego właśnie kobiety w Hlebowiczach zawsze były bojowe i zaradne, szczyciły się opinią wspaniałych gospodyń. Problemów z zamążpójsciem nigdy nie miewały. Kilku Hlebowiczów wsławiło się w powstaniu styczniowym.

Niegdyś za czasów polskich starannie brukowana droga po technice kołchoźnej stała się wyboista.

Na południe od okolicy na znacznym wzniesienu znajduje się kaplica. Zbudowana została na początku wieku XIX, po powstaniu styczniowym odebrana przez władze carskie została przekazana położonym w pobliżu wioskom prawosławnym: Odle, Koniuchom i Kozłom. Cmentarz, który już zanika, potwerdza to kilkoma pomnikami z napisami cyrylicą. Po odzyskaniu niepodległosci przez Państwo Polskie kaplica została zwrócona katolikom. W okresie sowieckim opuszczona – była zbyt mała, aby zrobić w niej magazyn. Ponownie zwrócona wiernym została na początku lat 90. XX wieku.

Stanisław Poczobut

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply