Kiedyś jak był jeszcze "tylko" liberałem był jako tako do przyjęcia,teraz jako skrajny lewak dla mnie zupełnie NIE. KO chce przyciągnąć na Trzaskowskiego lewaków żeby zwiększyc ilość głosów ale to może być karkołomny zabieg.
Lewactwo bardzo martwi się o "imigrantów" a jakoś zupełnie nie martwi sie o najbardziej prześladowanych czyli chrześcijan.Lewactwo to zaraz gorsza od tej obecnej
Oni w tym swoim "raju" żyja od wypłaty do wypłaty, więc zaraz potracą mieszkania jak zawalą spłacanie rat. I tylko banki na tym zarobią, "taki piękny kryzys nie może się zmarnować" (słowami Churchila)
Zapłacilismy za sprzęt który bedzie za kilka ładnych lat,jak bedzie.Lotnictwa brak(kilka sprawnych F-16 i to do ochrony litwy),czołgi leżą porozkładane od stycznia,helikopterów brak,Marynarka Wojenna na poziomie muzealnym.Ale wojsko ma być na parady.
LEO 2PL do tej pory nie przeszedł testów odbioru, ponieważ .....jest poważny problem z poziomem odporności wieży. Wieża prototypu ( czytaj pierwszego! dostarczonego egzemplarza ) NIE przeszła testów balistycznych. JEDNA piguła z Twardego i z wieży 2PL została kupa złomu. ! To główny zonk ale nie jedyny. MON nie dopatrzył się, że wybiera inne wkłady pancerza specjalnego niż prezentowana wersja Revolution, która osiągała odporność leoparda 2a7. Ktoś w MON'ie dał d..y do potęgi. Przypominam kto podpisywał umowy w 2015r. W uroczystości, jaka miała miejsce w siedzibie Polskiej Grupy Zbrojeniowej w Radomiu, wziął udział wiceminister obrony Bartosz Kownacki. a także szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. bryg. Adam Duda, który umowę ze strony gestora podpisał. To są ogólno dostępne informacje.
" Nasze " wkłady to 2ga generacja dla 2a4 ( moduł AMAP-B firmy IBD ), a Revolution ( na której wzorowano modernizację 2PL ) miał 4tą generację dla 2a4 o znacznie, znacznie lepszych parametrach ( moduł AMAP-D ). Dlaczego tak ? Bo było taniej !!!
Poziom opancerzenia naszych " gołych " 2a4 jest prawie, że identyczny jak PT-91 z Erawa 2. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem byłoby .....alby wymuszenie od Niemców wymianę na ich koszt wkładów ( co raczej jest niemożliwe z racji niezbyt klarownej sytuacji w grupie RHM i praw do modernizacji wewnątrz wieży ) ..... LUB dopłacenie i wymianę wkładów na najnowsze co w połączeniu z zewnętrznymi modułami dałoby ogromny przeskok i odporność na praktycznie każdą obecnie stosowaną amunicję 120/125mm .
Podobnie z poziomem odporności wkładów podwozia, który nie jest zbyt mocne i wymagałoby wymiany na najnowsze wkłady. , ale tutaj musielibyśmy mocno wzmocnić dno podwozia i w 100% wzmocnić same wałki skrętne kół, aby zwiększyć dopuszczalny limit masy do 70ton. Oraz dopancerzyć podwozie do poziomu min. STRV122 czy 2a7.
Dopiero wtedy 2PL byłby jednym z najlepiej opancerzonych czołgów NATO.
Tak dopancerzony Leo 2PL mógłby również (za dopłatą) dostać nową L55a1 i być porównywalnym z M1a2c czy Leo 2a7+ . Z ogromną siłą ognia. Ale to już jakby osobna kwestia nie zawarta w treści umowy modernizacyjnej.
W umowie na modernizację Leo 2A4 do wersji 2PL -- nie ma kosztu remontów F6 żadnego z leosi !!!. Remontu, .....który MUSI przejść każdy leo bo taki jest warunek przejścia do etapu moderki. I to właśnie dlatego w bumarze stoją praktycznie od stycznia 2019r rozkręcone czołgi i nic się nie dzieje. Czekają na DECYZJE. Nie ma prototypu po testach zatwierdzonego przez IU ----- czekamy. Rozłożyli ile szt. się dało na hali , F6 zrobiony i .....cisza. Czy aby na pewno ?
Uwielbiam stwierdzenie pt.. "słyszałem, że... " . Zawsze się wtedy pytam czy po stronie zamawiającego pracują dzieci czy amatorzy z buławą w plecaku. Skoro są problemy, to znaczy, że ktoś nie dopilnował, nie dopracował warunków, dał się owinąć producentowi itd. Są jeszcze jakieś kompetencje po stronie gestora czy już wszyscy się zwolnili i założyli sklep z bronią albo burdel ?
Gdzie dziś jest szef IU który umowę ze strony gestora podpisał. Nie widziały gały co podpisały ??? TERAZ robią z tego zarzut ? komu ???
Jak to jest możliwe, źe przeprowadza się modernizacje nie ustalając jej szczegółowych warunków w konsultacji z producentem. Producent wie co trzeba zrobić, żeby uzyskać mniej więcej oczekiwania klienta, a klient musi wiedzieć na ile jego życzenia są realne, dostępne możliwe do wykonania. .
Niestety widzę, że u nas rządzi polityka, specjalistów się tłamsi aż się zwolnią, a potem plecak musi podjąć decyzje... więc producent robi go w konia.
Braaawo wy.
Od samego początku skąpstwo pisu sprawia, że nawet taką modernizację można skopać !!!. Europejskie kraje kupują - modernizują Leopardy do wersji 2a7V. /vide bracia madziarzy /
Dzisiaj wszakże czytamy, że na pudrowanie T-72 Błaszczak chciałby przeznaczyć więcej kasy niż na modernizacje Leoparda. Są jeszcze jakieś wątpliwości o co chodzi?
Konkludując . Przez ostatnie 30 lat ludzie odpowiedzialni za MON przez kolejne lata analizują!! rozważają!! planują!! prowadzą dyskusje i dialogi!! organizują przetargi i targi !! redefiniują założenia byle tylko NIE zrobić niczego szybko, tanio, efektywnie. Robią tak by WP nadal było rozbrojone!!
Brawo MON!!
Zęby bolą jak się nie raz czyta tak piramidalne głupoty... np. uwagi o "braku kasy". Zachęcam do sprawdzenia ile i jakiego sprzętu mają na wyposażeniu: Królestwo Holandii, Królestwo Norwegii czy choćby Singapur lub pobliska Finlandia. Zdziwicie się... A teraz sprawdźcie jeszcze jaki mają budżet. Zdziwienie będzie tym większe.
A wszystko powyższe w kontekście tego, że jest coś o czym jakoś nikt nigdzie w komentarzach nawet się nie zająknie. Decyzją rządów dobrej zmiany sfinalizowany ( czytaj oficjalnie zatwierdzony i podpisany ) kontrakt - zamówienie na sprzęt jest finansowany z góry.
Nie po dostawie ! nie po wykonaniu np. 50% zamówienia !. Z góry - dziś podpisy jutro przelew :) Ma , ( miałoby ) to uzasadnienie gdyby zgodnie z założeniami dotyczyło to wyłącznie zamówień w dajmy na to PGZ. Ale jeśli w ten sam sposób płacimy kontrahentom zagranicznym to..... Jest jak jest. Na tą chwilę w ostatnich 4 latach poszły przelewy na kwotę ca.40mld za sprzęt kupiony w zachodnich koncernach (wiadomo jakich ) Sprzętu nie mamy, (bo dopiero będzie produkowany ) kasa wypłacona!. Jednoroczny budżet MON !! leży sobie gdzieś na kontach zachodnich banków i odsetki pracują ... nie dla nas.
Mamy czołgi ale bez amunicji. Mamy rakiety, ale bez systemów naprowadzania itd. itd.. Zatem zakupom zawsze czegoś brakuje by były skuteczne, podnosiły wartość bojową WP. Ponieważ dotyczy to wszystkich rodzajów wojsk i typów uzbrojenia jest chyba jasne. że ktoś musi centralnie czuwać nad tym by w kluczowym momencie pozbawić nasz sprzęt skuteczności. Pytanie zatem kto? na jakim szczeblu ??
Ale w PR to Ho ho Ho,ho,.....modernizacja idzie "pełną parą" ... Przykład ? pierwszy z brzegu.
CYTAT.
" W wyniku zakończenia trwającego od maja 2016 roku analizy rynku, realizowanej przez Inspektorat Uzbrojenia, 12 września 2018 MON zadecydował o zakupie pocisków AARGM. Faza analityczno-koncepcyjna dotycząca zakupu pocisków przeciwradiolokacyjnych AARGM dla Wojska Polskiego została zakończona. Minister Obrony Narodowej zatwierdził wniosek w sprawie pozyskania pocisków AARGM. " KONIEC CYTATU
Analiza rynku / faza analityczno-koncepcyjna trwała blisko 2,5 roku !!! Pytanie ILE tego typu rakiet jest dostępnych dla nas na tym rynku ? Kiedy ta niebezpieczna, zabójcza dla obronności kraju (a do tego jeszcze płatna! ), urzędniczo-biurokratyczna farsa się skończy ?
Przecież to jest jawna kpina z elementarnej inteligencji człowieka, obywatela, żołnierza.
Tylko próbka dyletantów z PiS
"LEO 2PL do tej pory nie przeszedł testów odbioru, ponieważ .....jest poważny problem z poziomem odporności wieży. Wieża prototypu ( czytaj pierwszego! dostarczonego egzemplarza ) NIE przeszła testów balistycznych. JEDNA piguła z Twardego i z wieży 2PL została kupa złomu. ! To główny zonk ale nie jedyny. MON nie dopatrzył się, że wybiera inne wkłady pancerza specjalnego niż prezentowana wersja Revolution, która osiągała odporność leoparda 2a7. Ktoś w MON'ie dał d..y do potęgi. Przypominam kto podpisywał umowy w 2015r. W uroczystości, jaka miała miejsce w siedzibie Polskiej Grupy Zbrojeniowej w Radomiu, wziął udział wiceminister obrony Bartosz Kownacki. a także szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. bryg. Adam Duda, który umowę ze strony gestora podpisał. To są ogólno dostępne informacje.
" Nasze " wkłady to 2ga generacja dla 2a4 ( moduł AMAP-B firmy IBD ), a Revolution ( na której wzorowano modernizację 2PL ) miał 4tą generację dla 2a4 o znacznie, znacznie lepszych parametrach ( moduł AMAP-D ). Dlaczego tak ? Bo było taniej !!!
Poziom opancerzenia naszych " gołych " 2a4 jest prawie, że identyczny jak PT-91 z Erawa 2. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem byłoby .....alby wymuszenie od Niemców wymianę na ich koszt wkładów ( co raczej jest niemożliwe z racji niezbyt klarownej sytuacji w grupie RHM i praw do modernizacji wewnątrz wieży ) ..... LUB dopłacenie i wymianę wkładów na najnowsze co w połączeniu z zewnętrznymi modułami dałoby ogromny przeskok i odporność na praktycznie każdą obecnie stosowaną amunicję 120/125mm .
Podobnie z poziomem odporności wkładów podwozia, który nie jest zbyt mocne i wymagałoby wymiany na najnowsze wkłady. , ale tutaj musielibyśmy mocno wzmocnić dno podwozia i w 100% wzmocnić same wałki skrętne kół, aby zwiększyć dopuszczalny limit masy do 70ton. Oraz dopancerzyć podwozie do poziomu min. STRV122 czy 2a7.
Dopiero wtedy 2PL byłby jednym z najlepiej opancerzonych czołgów NATO.
Tak dopancerzony Leo 2PL mógłby również (za dopłatą) dostać nową L55a1 i być porównywalnym z M1a2c czy Leo 2a7+ . Z ogromną siłą ognia. Ale to już jakby osobna kwestia nie zawarta w treści umowy modernizacyjnej.
W umowie na modernizację Leo 2A4 do wersji 2PL -- nie ma kosztu remontów F6 żadnego z leosi !!!. Remontu, .....który MUSI przejść każdy leo bo taki jest warunek przejścia do etapu moderki. I to właśnie dlatego w bumarze stoją praktycznie od stycznia 2019r rozkręcone czołgi i nic się nie dzieje. Czekają na DECYZJE. Nie ma prototypu po testach zatwierdzonego przez IU ----- czekamy. Rozłożyli ile szt. się dało na hali , F6 zrobiony i .....cisza. Czy aby na pewno ?
Uwielbiam stwierdzenie pt.. "słyszałem, że... " . Zawsze się wtedy pytam czy po stronie zamawiającego pracują dzieci czy amatorzy z buławą w plecaku. Skoro są problemy, to znaczy, że ktoś nie dopilnował, nie dopracował warunków, dał się owinąć producentowi itd. Są jeszcze jakieś kompetencje po stronie gestora czy już wszyscy się zwolnili i założyli sklep z bronią albo burdel ?
Gdzie dziś jest szef IU który umowę ze strony gestora podpisał. Nie widziały gały co podpisały ??? TERAZ robią z tego zarzut ? komu ???
Jak to jest możliwe, źe przeprowadza się modernizacje nie ustalając jej szczegółowych warunków w konsultacji z producentem. Producent wie co trzeba zrobić, żeby uzyskać mniej więcej oczekiwania klienta, a klient musi wiedzieć na ile jego życzenia są realne, dostępne możliwe do wykonania. .
Niestety widzę, że u nas rządzi polityka, specjalistów się tłamsi aż się zwolnią, a potem plecak musi podjąć decyzje... więc producent robi go w konia.
Braaawo wy.
Od samego początku skąpstwo pisu sprawia, że nawet taką modernizację można skopać !!!. Europejskie kraje kupują - modernizują Leopardy do wersji 2a7V. /vide bracia madziarzy /
Dzisiaj wszakże czytamy, że na pudrowanie T-72 Błaszczak chciałby przeznaczyć więcej kasy niż na modernizacje Leoparda. Są jeszcze jakieś wątpliwości o co chodzi?
Konkludując . Przez ostatnie 30 lat ludzie odpowiedzialni za MON przez kolejne lata analizują!! rozważają!! planują!! prowadzą dyskusje i dialogi!! organizują przetargi i targi !! redefiniują założenia byle tylko NIE zrobić niczego szybko, tanio, efektywnie. Robią tak by WP nadal było rozbrojone!!
Brawo MON!!
Zęby bolą jak się nie raz czyta tak piramidalne głupoty... np. uwagi o "braku kasy". Zachęcam do sprawdzenia ile i jakiego sprzętu mają na wyposażeniu: Królestwo Holandii, Królestwo Norwegii czy choćby Singapur lub pobliska Finlandia. Zdziwicie się... A teraz sprawdźcie jeszcze jaki mają budżet. Zdziwienie będzie tym większe.
A wszystko powyższe w kontekście tego, że jest coś o czym jakoś nikt nigdzie w komentarzach nawet się nie zająknie. Decyzją rządów dobrej zmiany sfinalizowany ( czytaj oficjalnie zatwierdzony i podpisany ) kontrakt - zamówienie na sprzęt jest finansowany z góry.
Nie po dostawie ! nie po wykonaniu np. 50% zamówienia !. Z góry - dziś podpisy jutro przelew :) Ma , ( miałoby ) to uzasadnienie gdyby zgodnie z założeniami dotyczyło to wyłącznie zamówień w dajmy na to PGZ. Ale jeśli w ten sam sposób płacimy kontrahentom zagranicznym to..... Jest jak jest. Na tą chwilę w ostatnich 4 latach poszły przelewy na kwotę ca.40mld za sprzęt kupiony w zachodnich koncernach (wiadomo jakich ) Sprzętu nie mamy, (bo dopiero będzie produkowany ) kasa wypłacona!. Jednoroczny budżet MON !! leży sobie gdzieś na kontach zachodnich banków i odsetki pracują ... nie dla nas.
Mamy czołgi ale bez amunicji. Mamy rakiety, ale bez systemów naprowadzania itd. itd.. Zatem zakupom zawsze czegoś brakuje by były skuteczne, podnosiły wartość bojową WP. Ponieważ dotyczy to wszystkich rodzajów wojsk i typów uzbrojenia jest chyba jasne. że ktoś musi centralnie czuwać nad tym by w kluczowym momencie pozbawić nasz sprzęt skuteczności. Pytanie zatem kto? na jakim szczeblu ??
Ale w PR to Ho ho Ho,ho,.....modernizacja idzie "pełną parą" ... Przykład ? pierwszy z brzegu.
CYTAT.
" W wyniku zakończenia trwającego od maja 2016 roku analizy rynku, realizowanej przez Inspektorat Uzbrojenia, 12 września 2018 MON zadecydował o zakupie pocisków AARGM. Faza analityczno-koncepcyjna dotycząca zakupu pocisków przeciwradiolokacyjnych AARGM dla Wojska Polskiego została zakończona. Minister Obrony Narodowej zatwierdził wniosek w sprawie pozyskania pocisków AARGM. " KONIEC CYTATU
Analiza rynku / faza analityczno-koncepcyjna trwała blisko 2,5 roku !!! Pytanie ILE tego typu rakiet jest dostępnych dla nas na tym rynku ? Kiedy ta niebezpieczna, zabójcza dla obronności kraju (a do tego jeszcze płatna! ), urzędniczo-biurokratyczna farsa się skończy ?
Przecież to jest jawna kpina z elementarnej inteligencji człowieka, obywatela, żołnierza.
Komentarz zbyteczny...Jak mamy naprawiać WP kiedy jesteśmy mamieni przez kadrę nieudaczników...Ludzi kompletnie nie są przygotowani do zarządzania i decydowania w wojsku,ponieważ nie mają analityków z prawdziwego zdarzenia...Dalej decydują układy i kolesiostwo..
Nóż, młotek czy cegła mogą służyć do zabicia czlowieka. Nie nakładacie podatku od ewentualnej śmierci? Zależy wam na ewentualnym złamaniu praw autorskich, a nie zależy na życiu ludzkim?!? Co za bezduszne s...ny!
Że o opodatkowaniu wszystkich facetów na okoliczność posiadania ewentualnego narzędzia
gwałtu nie wspomnę...
Nie będzie lepiej skoro na szefów MON powołuje się ludzi z przypadku. Przecież aby czymś dobrze zarządzać trzeba mieć chociaż zielone pojęcie, wtedy przynajmniej się nie szkodzi! Zbyt wielu na tym zależy aby ten stan się nie zmienił, Polska ma być słaba.
Jeżeli Medweczuk nie da się kupić to dopadnie go seryjny samobójca albo ciężarówka z betonem czy coś w ten deseń. No chyba, że będzie miał solidną obstawę od Wielkiego Brata ze wschodu.
Święta krowa antyrosyjska domaga się! Aby dowalić Rosji pozwala się im na wszytko, łącznie z propagowaniem skrajnego szowinizmu i kultem ludobójców z upa. Szerzenia się brunatnej zarazy na Ukrainie nie widzą ani USA, ani UE, ani Polska ani nawet Izrael - na pohybel Rosji i jej 16 mln km2 terytorium.
Drobowycz to jeszcze jeden, nastepny oszolom po Wiatrowyczu, czyli w polityce historycznej nic nowego. Polska przez prawie 30 lat dokonala 5 ekshumacji i postawila 5 upamietnien (jedno niedokonczone) na Kresach Wsch. Byly ZSRR postawil Polakom 25 upamietnien dotyczacych zbrodni ludobojstwa na tych terenach. Z powyzszego widac z jakim "partnerem strategicznym " mamy do czynienia. Ukraincy po prostu czekaja, az kosci pomordowanych rozsypia sie w pyl i nie bedzie zadnego sladu ich ludobojstwa, a tym samym zadnego dowodu "twardego" na ich zbrodnie. O tym mowil Leon Popek, ze juz znajduje sie wiele "negatywow" szkieletow ludzkich. A przeciez jest do ekshumacji ponad 20 tys, dolow smierci, kiedy to zrobimy, za 5 - 10 lat nie bedzie sladu po pomordowanych. Czy o to chodzi w naszej polityce z Ukraina?
Turcja swoim zaangażowaniem sprowokowała Egipt do zdecydowanego włączenia się w konflikt i bedzie musiała pakowac walizki. Ewentualne starcie z Egiptem to prawdopodobny koniec okupacji Cypru i władzy Erdogana.
Bojowki OUN- UPA to faszystowscy szowinisci kolaborujacy z nazistowska III Rzesza , sa to zdrajcy Narodu i Panstwa Polskiego, zbrodniarze , winni ludobojstwa Zydow , Polakow, Czechow , Rosjan, Ormian itp. W dawnej Polsce takich zbrodniarzy publicznie cwiartowano i rzucano na pozarcie psom lub swiniom, takze polono zwloki i popioly rozrzucano na pustkowju, tak , aby zaden slad po nich nie zostal i po ich hanbie. Nawet w ostatniej II ws. po zabiciu zdrajcy , jego zwloki wrzucano do dolu, nie oznaczonego, twarza do dolu , aby nigdy "nieba nie ogladal".W obecnej Polsce "polacy" zastanawiaja sie , jak uczcic to plugastwo, jakie groby, jakie pomniki. Czy naprawde dla Polakow , jest jakis problem ze zdefiniowaniem zbrodniarza - ludobojcy. Ze zdefiniowaniem zbrodniarza -nazisty nie bylo problemu, a zdefiniowanie zbrodniarza - banderowca , dodatkowo zdrajcy, to juz jest wielki problem. Z takim podejsciem do tych spraw , jako panstwo daleko nie zajdziemy.
Nieprzypadkowo zakazano medykom pracować w kilku placówkach są grupą zawodową silnie narażoną i o wiele częściej niz inni ludzie mogą przenosić zakażenie. Jak widać niemieccy politycy o tym sie nawet nie zająknęli.
W końcu ewentualne zarażenia w Polsce to nie ich problem.
Wprowadźcie wszędzie badania przesiewowe i się okaże, że zdecydowanie więcej ludzi choruje (lub już dawno to przechorowało). To by jednak pokazalo, ze śmiertelność jest bardzo niska, więc po co odwoływać panikę, która najwyraźniej rządzącym służy?
Nadal ktoś twierdzi, że katolików w Polsce jest 95%? A może jednak tylko 14%?
Wprowadźmy podatek kościelny i zobaczymy jaki procent społeczeństwa będzie chciało go płacić, ja się spodziewam niewiele więcej niż to 14%
Ale że taki artykuł tu przeszedł? Szacunek dla redakcji!
Z tekstu wynika ,że sprawa dotyczy możliwości wprowadzenia do przetargów
kwestii bezpieczeństwa sieci jako jednego z kryteriów i możliwości unieważnienia przetargów przez instytucję zajmujaca sie tymi sprawami.
Historia z kontraktem Europolgazu i aresztowanie odpowiedzialnych za niego urzedników jest dobrym przykładem na to ,że takie zabezpieczenie jest sensownym pomysłem.
Na Śląsku jest normalna sytuacja, ale skoro zwiększono liczbę testów, to wykryto więcej zarażonych. Natomiast liczba zmarłych z powodu sars2 na mln mieszkańców dla Śląska jest niższa niż dla woj. mazowieckiego i wielkopolskiego.
A po co nam ta broń, skoro to jankesi będą jej używali? Staniemy się od razu celem rakiet atomowych Rosji.
Chińczycy zestrzelili pod Smoleńskiem samolot z L. Kaczyńskim.
PiS finansuje banderowców, a oni tak się rewanżują.
Moim zdaniem, nie ulega wątpliwości, że Macierewicz jest psychiczne chory. Możemy się jednak cieszyć, iż nie wywołał wojny z Rosją.
jak najbardziej prosta droga do ukraińskiej ,,nezałeżnosti,,
niech się zajmą swoim powietrzem
a tam dostaną rezerwaty takie same lub gorsze niż indianie
Kiedyś jak był jeszcze "tylko" liberałem był jako tako do przyjęcia,teraz jako skrajny lewak dla mnie zupełnie NIE. KO chce przyciągnąć na Trzaskowskiego lewaków żeby zwiększyc ilość głosów ale to może być karkołomny zabieg.
Patologiczna MENTALNOŚĆ szpitale- ZACHODNIE markety ? https://youtu.be/Ta9nLSUiK3M
Biblie napisaly 43 osoby natchniete Duchem Swietym. I zaden czlowiek jej nie zmieni.
Lewactwo bardzo martwi się o "imigrantów" a jakoś zupełnie nie martwi sie o najbardziej prześladowanych czyli chrześcijan.Lewactwo to zaraz gorsza od tej obecnej
Ujgurzy to są najbardziej fanatyczni dżihadowcy, ale jeżeli senatorzy chcą, to Chiny z chęcią pozwolą im wyjechać do USA.
Oni w tym swoim "raju" żyja od wypłaty do wypłaty, więc zaraz potracą mieszkania jak zawalą spłacanie rat. I tylko banki na tym zarobią, "taki piękny kryzys nie może się zmarnować" (słowami Churchila)
Strach d() ściska?
A jak im sie uda coś z tym zrobić, to pewnie to gówno do Polski zostanie przeniesione.
Nawet nie wiem czy życzyć im powodzenia czy wręcz przeciwie...
Ciekawe kiedy u nas sobie... podniosą?
Zapłacilismy za sprzęt który bedzie za kilka ładnych lat,jak bedzie.Lotnictwa brak(kilka sprawnych F-16 i to do ochrony litwy),czołgi leżą porozkładane od stycznia,helikopterów brak,Marynarka Wojenna na poziomie muzealnym.Ale wojsko ma być na parady.
LEO 2PL do tej pory nie przeszedł testów odbioru, ponieważ .....jest poważny problem z poziomem odporności wieży. Wieża prototypu ( czytaj pierwszego! dostarczonego egzemplarza ) NIE przeszła testów balistycznych. JEDNA piguła z Twardego i z wieży 2PL została kupa złomu. ! To główny zonk ale nie jedyny. MON nie dopatrzył się, że wybiera inne wkłady pancerza specjalnego niż prezentowana wersja Revolution, która osiągała odporność leoparda 2a7. Ktoś w MON'ie dał d..y do potęgi. Przypominam kto podpisywał umowy w 2015r. W uroczystości, jaka miała miejsce w siedzibie Polskiej Grupy Zbrojeniowej w Radomiu, wziął udział wiceminister obrony Bartosz Kownacki. a także szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. bryg. Adam Duda, który umowę ze strony gestora podpisał. To są ogólno dostępne informacje.
" Nasze " wkłady to 2ga generacja dla 2a4 ( moduł AMAP-B firmy IBD ), a Revolution ( na której wzorowano modernizację 2PL ) miał 4tą generację dla 2a4 o znacznie, znacznie lepszych parametrach ( moduł AMAP-D ). Dlaczego tak ? Bo było taniej !!!
Poziom opancerzenia naszych " gołych " 2a4 jest prawie, że identyczny jak PT-91 z Erawa 2. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem byłoby .....alby wymuszenie od Niemców wymianę na ich koszt wkładów ( co raczej jest niemożliwe z racji niezbyt klarownej sytuacji w grupie RHM i praw do modernizacji wewnątrz wieży ) ..... LUB dopłacenie i wymianę wkładów na najnowsze co w połączeniu z zewnętrznymi modułami dałoby ogromny przeskok i odporność na praktycznie każdą obecnie stosowaną amunicję 120/125mm .
Podobnie z poziomem odporności wkładów podwozia, który nie jest zbyt mocne i wymagałoby wymiany na najnowsze wkłady. , ale tutaj musielibyśmy mocno wzmocnić dno podwozia i w 100% wzmocnić same wałki skrętne kół, aby zwiększyć dopuszczalny limit masy do 70ton. Oraz dopancerzyć podwozie do poziomu min. STRV122 czy 2a7.
Dopiero wtedy 2PL byłby jednym z najlepiej opancerzonych czołgów NATO.
Tak dopancerzony Leo 2PL mógłby również (za dopłatą) dostać nową L55a1 i być porównywalnym z M1a2c czy Leo 2a7+ . Z ogromną siłą ognia. Ale to już jakby osobna kwestia nie zawarta w treści umowy modernizacyjnej.
W umowie na modernizację Leo 2A4 do wersji 2PL -- nie ma kosztu remontów F6 żadnego z leosi !!!. Remontu, .....który MUSI przejść każdy leo bo taki jest warunek przejścia do etapu moderki. I to właśnie dlatego w bumarze stoją praktycznie od stycznia 2019r rozkręcone czołgi i nic się nie dzieje. Czekają na DECYZJE. Nie ma prototypu po testach zatwierdzonego przez IU ----- czekamy. Rozłożyli ile szt. się dało na hali , F6 zrobiony i .....cisza. Czy aby na pewno ?
Uwielbiam stwierdzenie pt.. "słyszałem, że... " . Zawsze się wtedy pytam czy po stronie zamawiającego pracują dzieci czy amatorzy z buławą w plecaku. Skoro są problemy, to znaczy, że ktoś nie dopilnował, nie dopracował warunków, dał się owinąć producentowi itd. Są jeszcze jakieś kompetencje po stronie gestora czy już wszyscy się zwolnili i założyli sklep z bronią albo burdel ?
Gdzie dziś jest szef IU który umowę ze strony gestora podpisał. Nie widziały gały co podpisały ??? TERAZ robią z tego zarzut ? komu ???
Jak to jest możliwe, źe przeprowadza się modernizacje nie ustalając jej szczegółowych warunków w konsultacji z producentem. Producent wie co trzeba zrobić, żeby uzyskać mniej więcej oczekiwania klienta, a klient musi wiedzieć na ile jego życzenia są realne, dostępne możliwe do wykonania. .
Niestety widzę, że u nas rządzi polityka, specjalistów się tłamsi aż się zwolnią, a potem plecak musi podjąć decyzje... więc producent robi go w konia.
Braaawo wy.
Od samego początku skąpstwo pisu sprawia, że nawet taką modernizację można skopać !!!. Europejskie kraje kupują - modernizują Leopardy do wersji 2a7V. /vide bracia madziarzy /
Dzisiaj wszakże czytamy, że na pudrowanie T-72 Błaszczak chciałby przeznaczyć więcej kasy niż na modernizacje Leoparda. Są jeszcze jakieś wątpliwości o co chodzi?
Konkludując . Przez ostatnie 30 lat ludzie odpowiedzialni za MON przez kolejne lata analizują!! rozważają!! planują!! prowadzą dyskusje i dialogi!! organizują przetargi i targi !! redefiniują założenia byle tylko NIE zrobić niczego szybko, tanio, efektywnie. Robią tak by WP nadal było rozbrojone!!
Brawo MON!!
Zęby bolą jak się nie raz czyta tak piramidalne głupoty... np. uwagi o "braku kasy". Zachęcam do sprawdzenia ile i jakiego sprzętu mają na wyposażeniu: Królestwo Holandii, Królestwo Norwegii czy choćby Singapur lub pobliska Finlandia. Zdziwicie się... A teraz sprawdźcie jeszcze jaki mają budżet. Zdziwienie będzie tym większe.
A wszystko powyższe w kontekście tego, że jest coś o czym jakoś nikt nigdzie w komentarzach nawet się nie zająknie. Decyzją rządów dobrej zmiany sfinalizowany ( czytaj oficjalnie zatwierdzony i podpisany ) kontrakt - zamówienie na sprzęt jest finansowany z góry.
Nie po dostawie ! nie po wykonaniu np. 50% zamówienia !. Z góry - dziś podpisy jutro przelew :) Ma , ( miałoby ) to uzasadnienie gdyby zgodnie z założeniami dotyczyło to wyłącznie zamówień w dajmy na to PGZ. Ale jeśli w ten sam sposób płacimy kontrahentom zagranicznym to..... Jest jak jest. Na tą chwilę w ostatnich 4 latach poszły przelewy na kwotę ca.40mld za sprzęt kupiony w zachodnich koncernach (wiadomo jakich ) Sprzętu nie mamy, (bo dopiero będzie produkowany ) kasa wypłacona!. Jednoroczny budżet MON !! leży sobie gdzieś na kontach zachodnich banków i odsetki pracują ... nie dla nas.
Mamy czołgi ale bez amunicji. Mamy rakiety, ale bez systemów naprowadzania itd. itd.. Zatem zakupom zawsze czegoś brakuje by były skuteczne, podnosiły wartość bojową WP. Ponieważ dotyczy to wszystkich rodzajów wojsk i typów uzbrojenia jest chyba jasne. że ktoś musi centralnie czuwać nad tym by w kluczowym momencie pozbawić nasz sprzęt skuteczności. Pytanie zatem kto? na jakim szczeblu ??
Ale w PR to Ho ho Ho,ho,.....modernizacja idzie "pełną parą" ... Przykład ? pierwszy z brzegu.
CYTAT.
" W wyniku zakończenia trwającego od maja 2016 roku analizy rynku, realizowanej przez Inspektorat Uzbrojenia, 12 września 2018 MON zadecydował o zakupie pocisków AARGM. Faza analityczno-koncepcyjna dotycząca zakupu pocisków przeciwradiolokacyjnych AARGM dla Wojska Polskiego została zakończona. Minister Obrony Narodowej zatwierdził wniosek w sprawie pozyskania pocisków AARGM. " KONIEC CYTATU
Analiza rynku / faza analityczno-koncepcyjna trwała blisko 2,5 roku !!! Pytanie ILE tego typu rakiet jest dostępnych dla nas na tym rynku ? Kiedy ta niebezpieczna, zabójcza dla obronności kraju (a do tego jeszcze płatna! ), urzędniczo-biurokratyczna farsa się skończy ?
Przecież to jest jawna kpina z elementarnej inteligencji człowieka, obywatela, żołnierza.
(tekst znaleziony w sieci)
Tylko próbka dyletantów z PiS
"LEO 2PL do tej pory nie przeszedł testów odbioru, ponieważ .....jest poważny problem z poziomem odporności wieży. Wieża prototypu ( czytaj pierwszego! dostarczonego egzemplarza ) NIE przeszła testów balistycznych. JEDNA piguła z Twardego i z wieży 2PL została kupa złomu. ! To główny zonk ale nie jedyny. MON nie dopatrzył się, że wybiera inne wkłady pancerza specjalnego niż prezentowana wersja Revolution, która osiągała odporność leoparda 2a7. Ktoś w MON'ie dał d..y do potęgi. Przypominam kto podpisywał umowy w 2015r. W uroczystości, jaka miała miejsce w siedzibie Polskiej Grupy Zbrojeniowej w Radomiu, wziął udział wiceminister obrony Bartosz Kownacki. a także szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. bryg. Adam Duda, który umowę ze strony gestora podpisał. To są ogólno dostępne informacje.
" Nasze " wkłady to 2ga generacja dla 2a4 ( moduł AMAP-B firmy IBD ), a Revolution ( na której wzorowano modernizację 2PL ) miał 4tą generację dla 2a4 o znacznie, znacznie lepszych parametrach ( moduł AMAP-D ). Dlaczego tak ? Bo było taniej !!!
Poziom opancerzenia naszych " gołych " 2a4 jest prawie, że identyczny jak PT-91 z Erawa 2. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem byłoby .....alby wymuszenie od Niemców wymianę na ich koszt wkładów ( co raczej jest niemożliwe z racji niezbyt klarownej sytuacji w grupie RHM i praw do modernizacji wewnątrz wieży ) ..... LUB dopłacenie i wymianę wkładów na najnowsze co w połączeniu z zewnętrznymi modułami dałoby ogromny przeskok i odporność na praktycznie każdą obecnie stosowaną amunicję 120/125mm .
Podobnie z poziomem odporności wkładów podwozia, który nie jest zbyt mocne i wymagałoby wymiany na najnowsze wkłady. , ale tutaj musielibyśmy mocno wzmocnić dno podwozia i w 100% wzmocnić same wałki skrętne kół, aby zwiększyć dopuszczalny limit masy do 70ton. Oraz dopancerzyć podwozie do poziomu min. STRV122 czy 2a7.
Dopiero wtedy 2PL byłby jednym z najlepiej opancerzonych czołgów NATO.
Tak dopancerzony Leo 2PL mógłby również (za dopłatą) dostać nową L55a1 i być porównywalnym z M1a2c czy Leo 2a7+ . Z ogromną siłą ognia. Ale to już jakby osobna kwestia nie zawarta w treści umowy modernizacyjnej.
W umowie na modernizację Leo 2A4 do wersji 2PL -- nie ma kosztu remontów F6 żadnego z leosi !!!. Remontu, .....który MUSI przejść każdy leo bo taki jest warunek przejścia do etapu moderki. I to właśnie dlatego w bumarze stoją praktycznie od stycznia 2019r rozkręcone czołgi i nic się nie dzieje. Czekają na DECYZJE. Nie ma prototypu po testach zatwierdzonego przez IU ----- czekamy. Rozłożyli ile szt. się dało na hali , F6 zrobiony i .....cisza. Czy aby na pewno ?
Uwielbiam stwierdzenie pt.. "słyszałem, że... " . Zawsze się wtedy pytam czy po stronie zamawiającego pracują dzieci czy amatorzy z buławą w plecaku. Skoro są problemy, to znaczy, że ktoś nie dopilnował, nie dopracował warunków, dał się owinąć producentowi itd. Są jeszcze jakieś kompetencje po stronie gestora czy już wszyscy się zwolnili i założyli sklep z bronią albo burdel ?
Gdzie dziś jest szef IU który umowę ze strony gestora podpisał. Nie widziały gały co podpisały ??? TERAZ robią z tego zarzut ? komu ???
Jak to jest możliwe, źe przeprowadza się modernizacje nie ustalając jej szczegółowych warunków w konsultacji z producentem. Producent wie co trzeba zrobić, żeby uzyskać mniej więcej oczekiwania klienta, a klient musi wiedzieć na ile jego życzenia są realne, dostępne możliwe do wykonania. .
Niestety widzę, że u nas rządzi polityka, specjalistów się tłamsi aż się zwolnią, a potem plecak musi podjąć decyzje... więc producent robi go w konia.
Braaawo wy.
Od samego początku skąpstwo pisu sprawia, że nawet taką modernizację można skopać !!!. Europejskie kraje kupują - modernizują Leopardy do wersji 2a7V. /vide bracia madziarzy /
Dzisiaj wszakże czytamy, że na pudrowanie T-72 Błaszczak chciałby przeznaczyć więcej kasy niż na modernizacje Leoparda. Są jeszcze jakieś wątpliwości o co chodzi?
Konkludując . Przez ostatnie 30 lat ludzie odpowiedzialni za MON przez kolejne lata analizują!! rozważają!! planują!! prowadzą dyskusje i dialogi!! organizują przetargi i targi !! redefiniują założenia byle tylko NIE zrobić niczego szybko, tanio, efektywnie. Robią tak by WP nadal było rozbrojone!!
Brawo MON!!
Zęby bolą jak się nie raz czyta tak piramidalne głupoty... np. uwagi o "braku kasy". Zachęcam do sprawdzenia ile i jakiego sprzętu mają na wyposażeniu: Królestwo Holandii, Królestwo Norwegii czy choćby Singapur lub pobliska Finlandia. Zdziwicie się... A teraz sprawdźcie jeszcze jaki mają budżet. Zdziwienie będzie tym większe.
A wszystko powyższe w kontekście tego, że jest coś o czym jakoś nikt nigdzie w komentarzach nawet się nie zająknie. Decyzją rządów dobrej zmiany sfinalizowany ( czytaj oficjalnie zatwierdzony i podpisany ) kontrakt - zamówienie na sprzęt jest finansowany z góry.
Nie po dostawie ! nie po wykonaniu np. 50% zamówienia !. Z góry - dziś podpisy jutro przelew :) Ma , ( miałoby ) to uzasadnienie gdyby zgodnie z założeniami dotyczyło to wyłącznie zamówień w dajmy na to PGZ. Ale jeśli w ten sam sposób płacimy kontrahentom zagranicznym to..... Jest jak jest. Na tą chwilę w ostatnich 4 latach poszły przelewy na kwotę ca.40mld za sprzęt kupiony w zachodnich koncernach (wiadomo jakich ) Sprzętu nie mamy, (bo dopiero będzie produkowany ) kasa wypłacona!. Jednoroczny budżet MON !! leży sobie gdzieś na kontach zachodnich banków i odsetki pracują ... nie dla nas.
Mamy czołgi ale bez amunicji. Mamy rakiety, ale bez systemów naprowadzania itd. itd.. Zatem zakupom zawsze czegoś brakuje by były skuteczne, podnosiły wartość bojową WP. Ponieważ dotyczy to wszystkich rodzajów wojsk i typów uzbrojenia jest chyba jasne. że ktoś musi centralnie czuwać nad tym by w kluczowym momencie pozbawić nasz sprzęt skuteczności. Pytanie zatem kto? na jakim szczeblu ??
Ale w PR to Ho ho Ho,ho,.....modernizacja idzie "pełną parą" ... Przykład ? pierwszy z brzegu.
CYTAT.
" W wyniku zakończenia trwającego od maja 2016 roku analizy rynku, realizowanej przez Inspektorat Uzbrojenia, 12 września 2018 MON zadecydował o zakupie pocisków AARGM. Faza analityczno-koncepcyjna dotycząca zakupu pocisków przeciwradiolokacyjnych AARGM dla Wojska Polskiego została zakończona. Minister Obrony Narodowej zatwierdził wniosek w sprawie pozyskania pocisków AARGM. " KONIEC CYTATU
Analiza rynku / faza analityczno-koncepcyjna trwała blisko 2,5 roku !!! Pytanie ILE tego typu rakiet jest dostępnych dla nas na tym rynku ? Kiedy ta niebezpieczna, zabójcza dla obronności kraju (a do tego jeszcze płatna! ), urzędniczo-biurokratyczna farsa się skończy ?
Przecież to jest jawna kpina z elementarnej inteligencji człowieka, obywatela, żołnierza.
(tekst znaleziony w sieci)
Komentarz zbyteczny...Jak mamy naprawiać WP kiedy jesteśmy mamieni przez kadrę nieudaczników...Ludzi kompletnie nie są przygotowani do zarządzania i decydowania w wojsku,ponieważ nie mają analityków z prawdziwego zdarzenia...Dalej decydują układy i kolesiostwo..
Nóż, młotek czy cegła mogą służyć do zabicia czlowieka. Nie nakładacie podatku od ewentualnej śmierci? Zależy wam na ewentualnym złamaniu praw autorskich, a nie zależy na życiu ludzkim?!? Co za bezduszne s...ny!
Że o opodatkowaniu wszystkich facetów na okoliczność posiadania ewentualnego narzędzia
gwałtu nie wspomnę...
Nie będzie lepiej skoro na szefów MON powołuje się ludzi z przypadku. Przecież aby czymś dobrze zarządzać trzeba mieć chociaż zielone pojęcie, wtedy przynajmniej się nie szkodzi! Zbyt wielu na tym zależy aby ten stan się nie zmienił, Polska ma być słaba.
Duzo spezetu radzieckiego. Ale lepiej dawac pieniazki na 500 plus niz na niepotrzebne zbrojenia. Tu PiS sie spisal.
Czyli nihil novi w polskiej armii, ale USA dostanie swoją kasę za F-35. Będzie piękna fasada a za nią kupa złomu.
Jeżeli Medweczuk nie da się kupić to dopadnie go seryjny samobójca albo ciężarówka z betonem czy coś w ten deseń. No chyba, że będzie miał solidną obstawę od Wielkiego Brata ze wschodu.
Super KASA szczepionkowo - TESTOWA st. braci https://youtu.be/vyTTgtaiCZI
Nie tylko Ona jest w dlugach, 25 innych krajow tez. Pandemia, wiadomo.
fajna propoganda zamaist tego pokarzcie jaki maja am kryzys i ze 8 na 10 osob nie ma pracy
..Klawy interes...ale to zapewne z dwóch stron ,brali udział w wycenie koszerni..Przecież to dla nich normalne, coś uszczknąć dla "przedsiębiorstwa ".
Departament Stanu spuścił swojego kundla ze smyczy i pozwolił mu naszczekać...
Kidawa to trumna peło, łysoszczęki Budka byłby gwoździem do tej trumny.
Szkoda że tak późno.
Święta krowa antyrosyjska domaga się! Aby dowalić Rosji pozwala się im na wszytko, łącznie z propagowaniem skrajnego szowinizmu i kultem ludobójców z upa. Szerzenia się brunatnej zarazy na Ukrainie nie widzą ani USA, ani UE, ani Polska ani nawet Izrael - na pohybel Rosji i jej 16 mln km2 terytorium.
jak to, ,, domaga się,, chyba prosi o większe kwoty, a nie domaga się?
Jeszcze trochę takich "wpadek" i może to usa stanie się normalnym państwem?
Drobowycz to jeszcze jeden, nastepny oszolom po Wiatrowyczu, czyli w polityce historycznej nic nowego. Polska przez prawie 30 lat dokonala 5 ekshumacji i postawila 5 upamietnien (jedno niedokonczone) na Kresach Wsch. Byly ZSRR postawil Polakom 25 upamietnien dotyczacych zbrodni ludobojstwa na tych terenach. Z powyzszego widac z jakim "partnerem strategicznym " mamy do czynienia. Ukraincy po prostu czekaja, az kosci pomordowanych rozsypia sie w pyl i nie bedzie zadnego sladu ich ludobojstwa, a tym samym zadnego dowodu "twardego" na ich zbrodnie. O tym mowil Leon Popek, ze juz znajduje sie wiele "negatywow" szkieletow ludzkich. A przeciez jest do ekshumacji ponad 20 tys, dolow smierci, kiedy to zrobimy, za 5 - 10 lat nie bedzie sladu po pomordowanych. Czy o to chodzi w naszej polityce z Ukraina?
Turcja swoim zaangażowaniem sprowokowała Egipt do zdecydowanego włączenia się w konflikt i bedzie musiała pakowac walizki. Ewentualne starcie z Egiptem to prawdopodobny koniec okupacji Cypru i władzy Erdogana.
Przy podwyższonej zawartości tlenu iskrzenie wystarczy do poważnego pożaru.
Pali się wtedy wiele rzeczy błyskawicznie.
P.Karbowiak i jego ściek propagandy w starciu z prawdą Historyczną poległ.
Bojowki OUN- UPA to faszystowscy szowinisci kolaborujacy z nazistowska III Rzesza , sa to zdrajcy Narodu i Panstwa Polskiego, zbrodniarze , winni ludobojstwa Zydow , Polakow, Czechow , Rosjan, Ormian itp. W dawnej Polsce takich zbrodniarzy publicznie cwiartowano i rzucano na pozarcie psom lub swiniom, takze polono zwloki i popioly rozrzucano na pustkowju, tak , aby zaden slad po nich nie zostal i po ich hanbie. Nawet w ostatniej II ws. po zabiciu zdrajcy , jego zwloki wrzucano do dolu, nie oznaczonego, twarza do dolu , aby nigdy "nieba nie ogladal".W obecnej Polsce "polacy" zastanawiaja sie , jak uczcic to plugastwo, jakie groby, jakie pomniki. Czy naprawde dla Polakow , jest jakis problem ze zdefiniowaniem zbrodniarza - ludobojcy. Ze zdefiniowaniem zbrodniarza -nazisty nie bylo problemu, a zdefiniowanie zbrodniarza - banderowca , dodatkowo zdrajcy, to juz jest wielki problem. Z takim podejsciem do tych spraw , jako panstwo daleko nie zajdziemy.
Nieprzypadkowo zakazano medykom pracować w kilku placówkach są grupą zawodową silnie narażoną i o wiele częściej niz inni ludzie mogą przenosić zakażenie. Jak widać niemieccy politycy o tym sie nawet nie zająknęli.
W końcu ewentualne zarażenia w Polsce to nie ich problem.
3 osoby, to bardzo duzo.
Wprowadźcie wszędzie badania przesiewowe i się okaże, że zdecydowanie więcej ludzi choruje (lub już dawno to przechorowało). To by jednak pokazalo, ze śmiertelność jest bardzo niska, więc po co odwoływać panikę, która najwyraźniej rządzącym służy?
Pewnie jak zwykle: potaniały jachty, odrzutowce, limuzyny i sztućce do jedzenia ślimaków.
I w statystykach wyjdzie... deflacja
Bóg tak chciał. Amen
Ten projekt jawnie godzi w amerykańskie interesy sprzedaży skroplonego gazu Europie, w tym Polsce. Że też jeszcze nie oskarżyli Polski o antysemitym!
Ja to sie dziwię, że na Ukrainie pozostali jeszcze jacyś lekarze, podobno do Polski sami lekarze i inżynierowie wyemigrowali przecież.
Nadal ktoś twierdzi, że katolików w Polsce jest 95%? A może jednak tylko 14%?
Wprowadźmy podatek kościelny i zobaczymy jaki procent społeczeństwa będzie chciało go płacić, ja się spodziewam niewiele więcej niż to 14%
Ale że taki artykuł tu przeszedł? Szacunek dla redakcji!
Z tekstu wynika ,że sprawa dotyczy możliwości wprowadzenia do przetargów
kwestii bezpieczeństwa sieci jako jednego z kryteriów i możliwości unieważnienia przetargów przez instytucję zajmujaca sie tymi sprawami.
Historia z kontraktem Europolgazu i aresztowanie odpowiedzialnych za niego urzedników jest dobrym przykładem na to ,że takie zabezpieczenie jest sensownym pomysłem.
Było by dziwne gdyby rosjanie łatwo odpuścili i nie próbowali przeciwdziałać.
Na Śląsku jest normalna sytuacja, ale skoro zwiększono liczbę testów, to wykryto więcej zarażonych. Natomiast liczba zmarłych z powodu sars2 na mln mieszkańców dla Śląska jest niższa niż dla woj. mazowieckiego i wielkopolskiego.