Odnowiony program Czyste Powietrze, który zacznie obowiązywać od marca 2025 r., pozwoli otrzymać dopłatę na ocieplenie domu lub wymianę pieca niespełniającego norm emisyjnych. Nowe przepisy mają uzależnić dofinansowanie od zlikwidowania wszystkich ogrzewaczy na paliwo stałe w domu, nawet kominków wykorzystywanych w celach rekreacyjnych. Eksperci wskazują, że program może nie być zgodny z unijną dyrektywą.

Otrzymanie pieniędzy z programu Czyste Powietrze będzie wiązało się z koniecznością odłączenia domowego kominka od komina. Dotyczy to także zmodernizowanych komuników, które spełniają normy dotyczące emisji cząstek stałych (PM), organicznych związków gazowych (OGC), tlenku węgla (CO), tlenków azotu (Nox) i sezonowej efektywności energetycznej. Oznacza to, że osoby, które wymieniły swoje stare kominki lub dostosowały je do unijnych norm, a chcą ubiegać się o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze, będą musiały je odłączyć.

Jeszcze w ubiegłorocznej edycji programu posiadacze kominków spełniających wymogi Ecodesignu mogli ubiegać się o dopłaty. Portal budujemydom.pl cytuje zmienione zasady, które zaczną obowiązywać od marca.

  • nie będzie zainstalowane i nie będzie użytkowane źródło ciepła inne niż wskazane jako koszt kwalifikowany w załączniku 2 do Programu obowiązującym w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie, w przypadku gdy przedsięwzięcie obejmowało wymianę źródła ciepła;
  • nie będzie zainstalowany i nie będzie użytkowany w budynku / lokalu mieszkalnym miejscowy ogrzewacz pomieszczeń na paliwo stałe, dotyczy to również kominków wykorzystywanych na cele rekreacyjne.

Odłączenie kominka od komina będzie musiało zostać poświadczone protokołem kominiarskim wydanym przez mistrza kominiarskiego

Odłączenie kominka niezgodne z unijnymi przepisami?

Przeciwko zmianie wprowadzonej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, protestują producenci kominków. W ich opinii zakaz montowania i używania kominka w domu jest niezgodny z unijną dyrektywą.

„Obecnie kominek jest traktowany przez właścicieli domów jednorodzinnych jako jeden z ulubionych elementów wystroju wnętrza, ale także dodatkowe źródło ciepła, działające niezależnie od instalacji centralnego ogrzewania – pisze branżowy serwis. Zgodnie z obowiązującym prawem kominek nie może być używany jako jedyne źródło ciepła. W tak zwanym warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie czytamy, że “budynek, który ze względu na swoje przeznaczenie wymaga ogrzewania, powinien być wyposażony w instalację grzewczą lub inne urządzenia ogrzewcze, niebędące piecami, trzonami kuchennymi lub kominkami”.

„W warunkach technicznych nie ma zakazu używania kominków w celach relaksacyjnych. Ich zamontowanie w domu może mieć też praktyczną zaletę, ponieważ kominek to także dobre dodatkowe źródło ciepła. Przyda się kiedy przestanie działać kocioł, np. w wyniku awarii prądu lub samego urządzenia. Uchroni to przed wyziębieniem pomieszczeń w domu – mówi w rozmowie z serwisem Wojciech Perek, ekspert kampanii Drewno Pozytywna Energia.

Perek dodaje, że możliwość wspierania miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń przez programy dotacyjne przewidują zapisy ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków. Ustawa jest zgodna z zapisami unijnej dyrektywy 2009/125/WE w sprawie ekoprojektu.

W Polsce zainstalowano niemal 3,5 mln miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń. Korzysta z nich nawet 6-8 mln Polaków.

Kresy.pl/forsal.pl

Tagi: , ,
forma płatności