Niemieckie Ministerstwo Obrony twierdzi, że USA nie podjęły ostatecznej decyzji o rezygnacji z rozmieszczenia w Niemczech pocisków Tomahawk. Boris Pistorius ostrzega jednak, że brak tych systemów byłby dla Berlina „szkodliwy i niekorzystny”, bo wydłużyłby europejską lukę w zdolnościach dalekiego rażenia.

Niemiecki rząd reaguje na doniesienia o możliwej rezygnacji Stanów Zjednoczonych z planu rozmieszczenia w Niemczech pocisków manewrujących Tomahawk. Chodzi o projekt uzgodniony jeszcze za administracji Joe Bidena, który miał wzmocnić odstraszanie wobec Rosji i uzupełnić europejskie zdolności dalekiego rażenia. Minister obrony Niemiec Boris Pistorius powiedział w poniedziałek w telewizji ZDF, że taki krok „byłby dla nas szkodliwy i niekorzystny”. Jak podkreślił, większy niepokój budzą nie same zapowiedzi wycofania 5 tys. amerykańskich żołnierzy z Niemiec, lecz możliwość porzucenia planów dotyczących pocisków Tomahawk.

Pistorius ocenił, że jeśli amerykańskie systemy nie trafią do Niemiec, luka Europejczyków w zakresie pocisków manewrujących „wydłużyłaby się jeszcze bardziej”. Dodał, że Europa musi w tej sytuacji przyspieszyć prace nad własnymi systemami i „szybko wprowadzić do użytku” rozwiązania, które są obecnie rozwijane.

Rzecznik resortu powiedział jednak Reutersowi, że nie było „definitywnego anulowania” planu rozmieszczenia w Niemczech batalionu z pociskami dalekiego zasięgu Tomahawk.

„Nie mówimy o definitywnym anulowaniu” — przekazał rzecznik niemieckiego MON. Dodał, że uzbrojenie „miało być rozlokowane” w Niemczech i „nadal może tam trafić”.

Reuters wskazuje, że zamieszanie wokół planu pojawiło się po tym, jak Waszyngton ogłosił w ubiegłym tygodniu redukcję amerykańskiej obecności wojskowej w Niemczech o 5 tys. żołnierzy. Decyzja ta była szeroko interpretowana jako obejmująca także rezygnację z rozmieszczenia systemów dalekiego rażenia.

Pistorius, pytany wcześniej w koszarach w dolnosaksońskim Munster o zapowiedzi Donalda Trumpa dotyczące wycofania części amerykańskich sił, apelował o ostrożność w ocenach. „Trzeba to spokojnie przeanalizować, nie jest to tak naprawdę zaskakujące, może tylko moment ogłoszenia” — powiedział.

Szef niemieckiego resortu obrony zaznaczył, że samo wycofanie 5 tys. żołnierzy nie powinno osłabić zdolności NATO. „To trudno” — stwierdził, odnosząc się do możliwej redukcji amerykańskiego kontyngentu.

Plan rozmieszczenia uzbrojenia dalekiego zasięgu w Niemczech został zapowiedziany podczas szczytu NATO w 2024 roku. Administracja Joe Bidena deklarowała wtedy, że od 2026 roku w Niemczech po raz pierwszy od czasów zimnej wojny pojawią się konwencjonalne systemy średniego i dalekiego zasięgu. Wśród nich wymieniano pociski manewrujące Tomahawk o zasięgu do 2,5 tys. km, pociski SM-6 oraz rozwijaną broń hipersoniczną.

Według Reutersa systemy te miały być ważnym elementem dodatkowego odstraszania wobec Rosji w okresie, w którym państwa europejskie dopiero rozwijają własne zdolności dalekiego rażenia.

Council on Foreign Relations ocenił, że ewentualne anulowanie planu rozmieszczenia Tomahawków byłoby dla bezpieczeństwa Europy poważniejszym problemem niż sama redukcja liczby amerykańskich żołnierzy. Według ośrodka analitycznego pociski miały równoważyć rosyjskie systemy rozmieszczone w obwodzie królewieckim i stanowić pierwsze od końca zimnej wojny rozmieszczenie w Niemczech lądowych rakiet dalekiego zasięgu.

CFR wskazuje, że możliwa rezygnacja z Tomahawków może mieć związek z szybkim uszczuplaniem amerykańskich zapasów uzbrojenia w czasie wojny z Iranem. Ośrodek zwraca też uwagę na opóźnienia w dostawach amunicji do systemów NASAMS i HIMARS oraz możliwe problemy z dostępnością pocisków przechwytujących do systemów Patriot.

Pistorius podkreśla, że powstałą lukę należy jak najszybciej wypełnić. Według niego istnieją już koncepcje, ale nie ma jeszcze gotowego rozwiązania. Minister wezwał także do przyspieszenia produkcji systemów uzbrojenia, które zostały już zamówione i opłacone ze specjalnego funduszu Bundeswehry.

Zobacz: Tusk nie chce przyjmować amerykańskich żołnierzy z Niemiec

Czytaj: Merz: spór z Trumpem „nie ma związku” z redukcją wojsk USA w Niemczech

dw.com / cfr.org / reuters.com / Kresy.pl

Tagi: , , , ,
forma płatności