Po rosyjskich uderzeniach na cele na Ukrainie w polskiej przestrzeni powietrznej rozpoczęły działania polskie oraz sojusznicze siły powietrzne. Poderwano myśliwce i postawiono w stan gotowości systemy obrony powietrznej. Wojsko podkreśla prewencyjny charakter działań i stałe monitorowanie sytuacji.
W związku z wtorkowym atakiem Federacji Rosyjskiej na obiekty znajdujące się na terytorium Ukrainy w polskiej przestrzeni powietrznej rozpoczęło się operowanie polskiego oraz sojuszniczego lotnictwa — poinformowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.
Zgodnie z obowiązującymi procedurami Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych uruchomił niezbędne siły i środki pozostające w jego dyspozycji. W powietrze poderwano myśliwce, a naziemne systemy obrony powietrznej oraz rozpoznania radiolokacyjnego osiągnęły stan gotowości.
Wojsko przekazało, że działania mają charakter prewencyjny i są ukierunkowane na zabezpieczenie oraz ochronę polskiej przestrzeni powietrznej, w szczególności w rejonach przyległych do obszarów objętych zagrożeniem.
❗️ Uwaga. W związku z atakiem Federacji Rosyjskiej wykonującej uderzenia na obiekty znajdujące się na terytorium Ukrainy, w polskiej przestrzeni powietrznej rozpoczęło się operowanie polskiego i sojuszniczego lotnictwa.
Zgodnie z obowiązującymi procedurami Dowódca Operacyjny RSZ… pic.twitter.com/Kkpu5HTtnF
— Dowództwo Operacyjne RSZ (@DowOperSZ) December 23, 2025
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało również, że na bieżąco monitoruje sytuację, a podległe mu siły i środki pozostają w gotowości do natychmiastowej reakcji.
Podjęte działania są następstwem ogłoszenia na terenie całej Ukrainy alarmu powietrznego na szeroką skalę. Wojska rosyjskie prowadzą połączony atak z użyciem pocisków manewrujących oraz dronów uderzeniowych. Z napływających informacji wynika, że systemy obrony przeciwlotniczej działają m.in. w Kijowie, obwodzie kijowskim oraz obwodzie iwanofrankowskim.
Podobne działania były wielokrotnie podejmowane przez Polskę w związku z rosyjskimi atakami na Ukrainę.
Zobacz: Zmasowany rosyjski atak na obwód kijowski. Polska poderwała myśliwce
Czyta także: Rosyjski atak rakietowy na Ukrainę. Uszkodzenia na kolei, Polska podrywa myśliwce
Kresy.pl































