Według oficjalnych danych, Ukraińcy pracujący w Polsce legalnie zarobili w ubiegłym roku ok. 9 mld zł, czyli ponad 2 mld dolarów.

Jak poinformował na konferencji prasowej prezes Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ukraińskich w Polsce Jurij Kariagin, w 2016 roku Ukraińcy zarobili w Polsce legalnie 9 mld zł.

– Ukraińcy w tym roku [2016 – red.] zarobili około 9 mld zł. Jeśli przeliczyć to na dolary – to około 2 mld dolarów– powiedział Kariagin. Dane te dotyczą jednak Ukraińców zatrudnionych w Polsce legalnie. Nie wiadomo dokładnie, o ile większa byłaby ta kwota, gdyby uwzględnić osoby zatrudnione nielegalnie. Według przedstawicieli OPZZ, w Polsce w tzw. szarej strefie może pracować nawet kilkaset tysięcy Ukraińców. Jednocześnie szacuje się, że w 2015 roku do pracy w Polsce przyjechało około miliona obywateli Ukrainy. Legalnie zatrudnionych było 650 tys., zaś nielegalnie od 30 do ponad 270 tysięcy.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ:

Dr Cezary Mech dla Kresów.pl: Ukraińcy obniżają Polakom wynagrodzenia i zmuszają ich do emigracji

„Rzeczpospolita”: Ukraińcy wypełniają lukę po Polakach, którzy wyemigrowali

W 2015 roku Ukraińcy szacunkowo zarobili w Polsce 8 mld zł, a 5 mld zł przesłali na Ukrainę. Podobnie rok temu wypowiadał się szef MSZ Witold Waszczykowski, powołując się na dane Narodowego Banku Polski. Cytowany przez IARmówił jednak o kwocie 5 mld euro rocznie (blisko 22 mld zł), przy czym mogło tu dojść do jakiejś pomyłki.

Z danych NBP za 2015 rok wynika, że 66,4 proc. pracujących w Polsce Ukraińców przekazuje zarobione pieniądze na Ukrainę. Statystycznie, obywatel Ukrainy odkłada ponad 60 proc. swoich miesięcznych dochodów, które najczęściej przesyła do swojego kraju.

W 2015 roku szef ukraińskiej misji Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji Manfred Profazi zaznaczał, że Ukraińcy coraz częściej są chętni do podejmowania ryzyko, by trafić do pracy na zachód od swojego kraju. Według przytoczonych przez niego danych, 21 proc. potencjalnych ukraińskich migrantów zarobkowych zgodziłoby się przekroczyć granicę nielegalnie, pracować w zamkniętych ośrodkach czy oddać paszport pracodawcy.

PRZECZYTAJ:

Ukraińcy przyjeżdżają do pracy, ale legalnie nie pracują

Kontrola NIK na Podkarpaciu wykazała patologie przy zatrudnianiu obcokrajowców – głównie Ukraińców

Ukrainizacja polskiego rynku pracy jest nieunikniona? „Jesteśmy nakierowywani na gospodarczą zapaść”

DGP: składki Ukraińców ratują ZUS. Dr Mech: to bardzo mylące informacje

Polacy przebywający na emigracji przesyłają do Polski rocznie ok. 4 mld euro, czyli ponad 17 mld złotych.

Zik.ua / Unian / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz