Sekretarz stanu USA Rex Tillerson przebywa dzisiaj z wizytą w Kijowie gdzie rozmawiał z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką.

Po rozmowie z prezydentem Ukrainy, szef dyplomacji Stanów Zjednoczonych Rex Tillerson oświadczył: Ważne jest jasne wyznaczenie celów USA wobec tej sytuacji; przede wszystkim należy odnowić jedność terytorialną Ukrainy. (…) Bardzo ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim obywatelom Ukrainy niezależnie od ich narodowości i religii.

Amerykański sekretarz stanu zaznaczył, że sprawa konfliktu na wschodzie Ukrainie była poruszana w trakcie rozmów z przedstawicielami Rosji w trakcie szczytu G20 w Hamburgu. W swojej dyskusji z kierownictwem Rosji powiedziałem kilka razy, że konieczne jest, by Rosja zrobiła pierwszy krok ku deeskalacji sytuacji na wschodzie Ukrainy. Chodzi o wstrzymanie ognia i wycofanie ciężkiego uzbrojenia, by pozwolić obserwatorom OBWE na wykonywanie ich pracy – tłumaczył Rex Tillerson.

ZOBACZ TAKŻE: Tillerson: Trump chce odbudować relacje z Rosją

Jesteśmy rozczarowani brakiem postępów w ramach mińskich ustaleń, dlatego wyznaczyliśmy specjalnego przedstawiciela (USA), by zwrócić uwagę na tę kwestię. Teraz będziemy koordynowali te sprawy z normandzką czwórką (Francja, Niemcy, Ukraina i Rosja), z władzami Rosji, by zobaczyć, czy będziemy mogli przyspieszyć te procesy – dodał szef amerykańskiej dyplomacji. Specjalnym przedstawicielem został mianowany Kurt Volker, były ambasador Stanów Zjednoczonych przy NATO.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Rex Tillerson wygłosił jednocześnie apel do Rosji, aby ta wypełniła zobowiązania wynikającego z procesu mińskiego i wpłynęła na, jak to określił, swoich bojowników” w Donbasie. Sankcje USA i UE wobec Rosji pozostaną do czasu, aż Rosja powstrzyma działania, które te sankcje wywołały – tłumaczy sekretarz stanu.

CZYTAJ TAKŻE: Tillerson: Sankcje pozostaną dopóki Rosja nie odda kontroli nad Krymem Ukrainie34621629283

Szef amerykańskiej dyplomacji poinformował, że rozmowy z Poroszenką dotyczyły m.in. reform. Dużo mówiliśmy o krokach, które są konieczne, by Ukraina stała się atrakcyjna dla inwestorów zagranicznych. Mówiliśmy też, jak ważne są reformy antykorupcyjne – oświadczył Rex Tillerson.

Amerykański sekretarz stanu zapowiedział również, że Ukraina i Stany Zjednoczone wraz z innymi partnerami podejmą działa w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Ustaliliśmy, że opracujemy format, w którym moglibyśmy rozmawiać o tym, jak radzić sobie ze złożonymi kwestiami bezpieczeństwa i zagrożeń cybernetycznych oraz włamań komputerowych. To zagrożenie jest globalne. Rosja nie jest jedynym krajem, z którym powinniśmy o tym rozmawiać – powiedział Rex Tillerson.

kresy.pl / interia.pl / reuters.com
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz